2003 Track & Field Bests


Boys
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
Girls
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
+ hand time converted to automatic * yard race converted to metric i indoor race Boys 100 METERS(+.24) All-Time Class Records Performances 11.14+ Matt Goines, 12, Willits, CMC leader; 4/2 Lower Lake, 11.1 3/26, 11.2 3/8; 2002 11.34+, 11.48 11.14 Kyle Schmaus, 12, Santa Rosa, NBL leader; 5/17 NBL & 10.9 5/7 Elsie Allen, 11.1 4/9 also 11.44 w+1.8 3/28 Stanford 11.24 Matt McHugh, 11, El Molino, SCL leader; 4/9 Analy, 11.30 4/5 w+1.2 Oakland, 11.32 w +1.8 3/28 11.24+ Ryan House, 11, Maria Carrillo; 5/10 All-City, 11.31 4/26 Viking, 11.2 4/25, 11.49 w +1.3 3/28 Stanf; 2002 10, photo 11.34+ Ryan Gillespie, 12, Ukiah; 3/8 Analy 11.36 Michael Harris, 12, Montgomery; 5/17 NBL, 11.38 4/26 Viking, 11.2 5/10 also 11.51 w-0.3 5/30; 2002 11.32 photo 11.37 Michael Caruso, 11, Santa Rosa; 5/24 Red., 11.41 w-0.3 5/30, 11.42 5/17 NBL 11.47 Ben Coulombe, 12, Maria Carrillo; w +1.0 3/28 Stanf, 11.50 5/17, 11.4 3/19 & 5/10 11.54+ Brett Battenberg, 12, Petaluma; 4/9 Sonoma, 11.4 4/16, 4/30 & 5/17 11.54+ Munoz, Healdsburg; 5/17 SCL 11.54+ Dan O'Callaghan, 11, Sonoma; 5/17 SCL, 11.4 3/29 & 4/9 11.64+ Ian Salvage, 12, Elsie Allen; 3/8 Analy 11.71 A.J. Alcocer, 11, Santa Rosa; 4/26 Viking 11.73 Michael Hill, 10, Anderson Valley; 5/24 1A (11.73) 2002 bests 11.34+ Jason Tamagni, 11, Calistoga; 11.44+ Damon James, 11, Petaluma; 11.55
Boys
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
Girls
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
200 METERS(+.24) All-Time Class Records Performances 22.16 Kyle Schmaus, 12, Santa Rosa, NBL leader; 5/24 Red, 22.1 4/2 CN & 5/7 EA also 22.50 w1.8 5/30; 2002 photo 22.59 Hollywood Radford, 12, Santa Rosa; photo 4/26 Viking, 22.4 5/7 & 5/10 22.84+ Matt Goines, 12, Willits, CMC leader; 3/15 Lep., 22.89 4/26, 23.0 3/8, CMC leader 22.84 Ryan House, 11, Maria Carrillo; 4/26 Viking, 22.6 5/10, 22.7 4/25 22.89 Michael Caruso, 11, Santa Rosa; 5/24 Red, 22.8 5/7 EA, 23.06 4/26 Viking 23.05 Matt McHugh, 12, El Molino, SCL leader; 5/24 Red, 23.1 5/17 SCL, 23.2 5/7 23.37 Steve Huntd, 12, Casa Grande; 5/24 Red. 23.44+ Ned Chandler, 12, Ukiah; 4/25 Chico 23.51 Dan O'Callaghan, 11, Sonoma; 5/24 Red. (23.53) 2002 bests 23.14+ Damon James, 11, Petaluma; 23.34
Boys
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
Girls
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
400 METERS(+.14) All-Time Class Records Performances 49.21 Hollywood Radford, 12, Santa Rosa, NBL leader; photo 5/30 NCS, 49.83 5/31 NCS, 49.99 5/24 Red; 2002 photo 1, photo 2 50.64+ Dan Noel, 12, Casa Grande, SCL leader; photo 5/17 SCL, 51.0 4/30 Son, 51.4 3/1 50.84+ Regan Masi, 12, Montgomery; 5/7 Elsie Allen 50.95 Tel Tipton, 12, Clear Lake, CMC leader; 5/30 NCS, 51.02 5/24 1A, 50.9 3/15 Lep 51.58 Ted Jenkins, 12, Maria Carrillo; 5/17 NBL, 51.68 5/30 NCS, 52.20 4/25 Viking 51.77 Cappy Sorentino, 11, Santa Rosa; 5/17 NBL 51.84+ Alex Schmaus, 12, Santa Rosa; 5/10 All-City, 52.24 5/17 51.94+ Kyle Schmaus, 12, Santa Rosa; 4/16 51.94+ Evan Gilmore, 11, Sonoma; 5/17 SCL, 52.0 3/8; 2002 51.05, photo 52.04+ J.K. Withers, 11, Cardinal Newman; 4/2 CN 52.33 Matt Wells, Maria Carrillo; 3/29 Stanford 52.41 Josh Brokemond, 11, Anderson Valley; 5/24 1A (52.43) 2002 bests 52.34+ Aaron Bailey, 11, Kelseyville; 5/11 Mendo JC
Boys
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
Girls
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
800 METERS(+.14) All-Time Class Records Performances 1:54.34 Regan Masi, 12, Montgomery, NBL leader; 6/6 1:55.08 State, 5/31 NCS, 1:55.65 5/17 NBL, 1:56.49 4/26 Viking; 2002 photo 1, photo 2 1:56.11 David Wellman, 11, Maria Carrillo; 5/17 NBL, 1:57.75 5/31 NCS, 1:58.36 5/24 Red. 1:56.94+ J.K. Withers, 11, Cardinal Newman; 4/16 CN, 1:57.01 4/26, 1:57.3 5/7; 2002 photo 1:59.67 Brian Whitley, 11, Maria Carrillo; 5/17 NBL 2:00.58 4/5 Oakland, 2:02.8 5/10 1:59.94 Dawit Tesfasilassie, 10, Piner; photo 4/26 Viking, 2:03.22 5/17, 2:03.8 3/8 2:00.04+ Ruben Mora-Roman, 12, Analy, SCL leader; 4/30 Pet, 2:04.3 4/9 An. 2:00.54+ Ted Jenkins, 12, Maria Carrillo; 4/16 CN, 2:02.44 4/26: 2002 1:58.14 2:00.54+ K.C. Cody, 11, Montgomery; 5/10 All-City, 2:02.34 4/26 Viking 2:00.73 Dylan Hosey, 12, Petaluma; 5/30 NCS, 2:01.2 4/30 Pet, 2:01.49 4/26 Viking 2:02.05 Tel Tipton, 12, Clear Lake, CMC leader; 5/30 NCS, 2:02.3 3/15 Lep, 2:02.97 5/24 1A; 2002 1:59.19 2:02.14+ Tim Quiroga, 10, Ukiah; 4/16 SSU, 2:03.5 3/8 2:04.14+ Josh Williams, 10, Piner; 4/16 Elsie Allen 2:05.12 Kevon Le Maitre, Santa Rosa; 5/17 NBL (2:05.99) 2002 bests 2:04.16 Ted Clifton, 10, Analy; 1500 METERS(+.14) 4:17.64+ J.K. Withers, 11, Cardinal Newman; 2/1 UC Berkeley (4:22.49) 2002 best 4:15.64+ Ruben Mora-Roman, 11, Analy
Boys
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
Girls
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
1600 METERS(+.14) All-Time Class Records Performances 4:20.99 J.K. Withers, 11, Cardinal Newman, NBL leader; 4/26 Viking, 4:21.05 5/30 NCS, 4:21.09* 3/29 Stanford, 4:21.11 5/17 4:21.68 Matt Fitch, 11, Montgomery; 5/17 NBL, 4:23.22 4/5 Oakland, 4:32.9 5/7; 2002 photo 4:22.37 K.C. Cody, 11, Montgomery; 5/17 NBL, 4:24.49 5/30 NCS, 4:24.86* 3/29 Stanford; 2002 photo 4:22.90 Dawit Tesfasilassie, 10, Piner; photo 5/17 NBL, 4:26.8 5/10 All-City, 4:33.2 4/26 Viking 4:23.94+ Ruben Mora-Roman, 12, Analy, SCL leader; 5/17 SCL, 4:25.13 4/26 Viking, 4:26.5 4/9; 2002 photo 4:25.12 Tim Quiroga, 10, Ukiah; 5/17 NBL, 4:29.75 4/5 Oakland, 4:32.1 4/25 4:27.34+ Silas Stafford, 12, Santa Rosa; 5/10 All-City, 4:29.57 5/17, 4:32.7 4/16 4:27.74+ Chris Gardina, 12, Piner; 5/10 All-City. 4:35.71 4/26 Viking, 4:37.5 3/8 Lep. 4:35.24+ Kevin Correa, 11, El Molino; 3/8 Analy, 4:37.4 3/12, 4:38.75 4/26 4:35.54+ Brian Whitley, 11, Maria Carrillo; 3/1 SRJC 4:35.72 Andrew Gallagher, 12, Montgomery; 4/5 Oakland, 4:39.0 4/2; 2002 4:33.34 4:36.04+ Jonathan Teeter, 10, El Molino; 5/17 SCL, 4:38.19 4/5 Oakland, 4:38.8 4/26 Viking 4:36.54+ Decker, Casa Grande; 5/17 SCL 4:36.76 Eddy McFarlin, 11, Santa Rosa; 4/26 Viking 4:37.01 Christian Yungert, 11, St. Vincent, CMC leader; 4/5 Oakland, 4:37.05 4/26, 4:38.54 5/24 1A (4:39.99) 2002 best 4:37.04+ Regan Masi, 11, Montgomery; 4:37.48 Ian Messier, 11, Casa Grande; 5/17 San Rafael, 4:45.3 5/11 , 4:47.30 4/27 4:39.78 Derek Mason, 10, Maria Carrillo; 5/11, 4:45.17 4/27 3000 METERS(+.14) 8:56.30 Matt Fitch, 11, Montgomery; 3/28 Stanford, = to about 9:35.85 3200 9:02.38 K.C. Cody, 11, Montgomery; 3/29 Stanford, = 9:42.38 9:15.50 Eddy McFarlin, 11, Santa Rosa; 3/29 Stanford, = 9:56.46 3200 9:26.76 Andrew Gallagher, 12, Montgomery; 3/29 Stanford, = 10:08.55 3200 9:32.14 Mike Wortman, Rancho Cotate; 3/29 Stanford, = 10:14.33 3200 (9:50.69) 2002 best 9:48.30 Jose Alverez, 11, Elsie Allen
Boys
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
Girls
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
3200 METERS (+.14) All-Time Class Records Performances 9:26.70 Ruben Mora-Roman, 12, Analy, SCL leader; 4/5 Oakland, 9:27.97 5/31 NCS, 9:29.42 5/24 Red; 2002 photo 9:44.94+ J.K. Withers, 11, Cardinal Newman, NBL leader; 5/10 All-City, 10:21.4 3/1 9:47.90 Matt Fitch, 11, Montgomery; 5/17 NBL, 9:48.5 3/1 SRJC, 9:52.3 5/10; 2002 9:47.84 photo 9:49.47 Chris Gardina, 12, Piner; 5/24 Red, 9:52.01 5/17 NBL, 9:56.26 4/26 Viking 9:50.78 Jonathan Teeter, 10, El Molino; 5/24 Red, 9:50.80 5/31 NCS, 9:58.7 4/9 Oakland; 2002 photo 9:52.02 Silas Stafford, 12, Santa Rosa; 5/24 Red, 10:02.95 5/17 NBL, 10:04.80 5/31 NCS 9:53.94+ K.C. Cody, 11, Montgomery; 3/1 SRJC, 9:54.85 5/17, 10:13.9 5/7 9:56.21 Andrew Gallagher, 12, Montgomery; 5/24 Red, 9:59.0 3/15 Lep, 10:07.19 5/17 9:57.80 Eddy McFarlin, 11, Santa Rosa; 4/5 Oakland, 10:19.5 4/2, 10:25.9 5/7; 2002 9:51.79 10:00.74+ Mike Wortman, 12, Rancho Cotate; 5/17 NBL, 10:03.49 5/24 Red, 10:12.10 4/18 Davis 10:02.91 Mike Becker, 10, Casa Grande; 4/26 Viking, 10:09.42 5/24 Red, 10:27.1 5/17 10:18.00 Michael Brew, 9, Maria Carrillo; 4/5 Oakland, 10:24.06 4/26 10:20.04+ Galen Aymar, 11, Cardinal Newman; 5/7 CN, 10:20.33 4/16 CN, 10:29.00 4/26 10:21.21 Jorge Villalobos, 10, Sonoma; 5/24 Red, 10:23.10 4/26 Viking 10:21.84+ Kevin Correa, 11, El Molino; 5/17 SCL 10:22.04 Zak Stein, 11, Santa Rosa; 4/26 Viking 10:27.04+ Dawit Tesfasilassie, 10, Piner photo (10:29.99) 10:35.20 Kelly Clark, 12, Willits, CMC leader; 4/26 Viking; 2002 10:24.10 2002 bests 10:26.14+ Daniel Sock, 11, Ukiah; 4/26 Chico
Boys
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
Girls
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
110m HIGH HURDLES(+.24) All-Time Class Records Performances 15.19 Cory Coles, 12, Maria Carrillo, NBL leader; photo 5/17 NBL, 15.0 4/25 trials Chico, 15.0 4/25; 2002 photo 15.28 Lee Sandwina, 12, Maria Carrillo; 5/17 NBL, 15.2 5/10 All-City, 15.58 4/26 Viking 15.35 Ben Elias, 11, Montgomery; 5/17 NBL, 15.5 5/7 Elsie Allen, 16.10 5/30 NCS 15.94+ Marshall Olin, 10, Santa Rosa; 4/2 CN, 15.8 5/10, 15.9 5/7 also 16.16 5/17 16.04+ Dan Noel, 12, Casa Grande, SCL leader; photo 5/17 SCL 16.29 4/9, 16.2 4/30 16.04+ Jamie Shaw, 12, El Molino; 5/17 SCL, 16.45 4/9, 16.75 5/24 Red. 16.14+ Drew Jacoby-Sengher, 12, Rancho Cotate; 5/7 CN, 16.5 4/16 SSU, 16.7 3/19; 2002 16.12 16.54+ Joseph Noel, 11, Lower Lake, CMC leader; 4/2 LL, 16.69 5/24 Red, 16.7 3/29 & 5/17; 2002 16.14+ 16.54+ Sterlin Guillory, 12, Santa Rosa; 5/7 EA, 16.7, 3/19 SR, 17.32 4/9 16.62 Sky Taylor, 11, Casa Grande; 5/24 Red, 16.5 5/7 CG, 16.87 4/26 Viking 16.64+ Fitzgerald, Montgomery; 5/7 EA 16.74+ Jack Nestler, Santa Rosa; 5/10 All-City 16.84+ Blayne Rabanal, 11, St. Helena; ?4/9, 16.7 5/7 SH, 16.8 3/26 SH; 2002 16.74+ 16.84+ Jason Chau, 11, Cardinal Newman; 5/10 All-City 16.84+ Michael Cole, 10, St. Helena; 5/17 CMC trials, 17.13 5/30 NCS, 16.9 5/17 finals 16.94+ Anthony Miroglio, 12, St. Helena; 5/17 CMC trials, 16.9 5/17 finals, 16.9 3/26 17.24+ Jake Baguley, 12, Ukiah; 3/8 Analy; 2002 16.94+ (17.33)
Boys
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
Girls
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
300m INTERMEDIATE HURDLES(+.24) All-Time Class Records Performances 39.63 Jacob Baguley, 12, Ukiah, NBL leader; 5/17 NBL, 40.4 4/25 trials Chico, 40.68 5/24 Red. 39.65 Dan Noel, 12, Casa Grande, SCL leader; photo 5/30 NCS, 39.92 5/24 Red, 39.7 5/17 SCL, photo 40.71 Ned Chandler, 12, Ukiah; 5/17 NBL, 41.75 5/24 Red, 42.2 4/2 CN 41.03 Ben Elias, 11, Montgomery; 5/17 NBL, 41.65 5/24 Red, 42.5 5/7 Elsie Allen 41.64+ Cappy Sorentino, 11, Santa Rosa; 5/10 All-City, 41.90 4/26 Viking, 41.8 4/16 42.34+ Cory Coles, 12, Maria Carrillo; 4/25 Chico, 42.65 NBL, 42.72 5/24 Red; 2002 photo 42.67 Marshall Olin, 10, Santa Rosa; 5/17 NBL, 42.9 5/7 42.74+ Ben Coulombe, 12, Maria Carrillo; 3/15 Lep 42.74+ Jamie Shaw, 12, El Molino; 5/17 SCL, 43.22 5/24 Red, 43.27 4/26 Viking 43.14+ Sterlin Guillory, 12, Santa Rosa; 5/7 EA, 43.4 5/10, 43.98 4/26 Viking 43.44+ David Wellman, 11, Maria Carrillo; 4/16 CN, 44.17 4/26 43.44+ Joseph Noel, 11, Lower Lake, CMC leader; 5/17 CMC, 43.95 4/26 Viking, 44.01 5/24 Red. 43.54+ Gallagher, Montgomery; 5/7 EA 43.54+ Josh Greenburg, 11, Analy; 5/17 SCL, 43.99 5/24 Red, 43.8 4/19 43.59 Colin Gibbs, Santa Rosa; 5/17 NBL, 43.9 5/10 All-City 43.64+ Vaughan, Petaluma; 5/17 SCL 43.77 Marcel Aaron, 11, Anderson Valley; 5/30 NCS, 44.05 5/24 1A, 44.5 5/17 CMC 44.09 Bobby McCuan, 11, Lower Lake; 4/26 Viking 44.24+ Michael Cole, 10, St. Helena; 5/17 CMC, 44.90 5/24 1A 44.27 Sky Taylor, 11, Casa Grande; 4/26 Viking, 44.1 4/30 44.34+ Drew Jacoby-Sengher, 12, Rancho Cotate; 3/12 Analy, 44.6 3/1 44.34+ Jason Chau, 11, Cardinal Newman; 5/10 All-City, 44.6 5/7 CN 44.34+ John Adams, 9, St. Helena; 5/17 CMC, 44.62 5/24 1A 44.43 Peter Molinari, St. Helena; 5/30 NCS, 44.48 5/24 1A 44.74+ Aaron Bailey, 12, Kelseyville; 3/15 Lep; 2002 42.74 44.94+ Dustin Gibson, 10, El Molino; 4/19 Analy (44.99) 400m INTERMEDIATE HURDLES(+.14) (69.99)
Boys
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
Girls
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
4x100m Relay(+.14) All-Time Performances 42.84 Santa Rosa, NBL leader; 5/30 NCS (Marshall Olin 10, Kyle Schmaus 12,Hollywood Radford 12, Michael Caruso 11), 43.04 5/31 NCS, 43.2 5/10 All-City, 43.40 4/5 Oakland & 4/26 Viking 44.44 Montgomery; 5/24 Red. (Daniel Eisen 10, Tahs Sturgis 10, Sam D'Auano 10, Carl Sciva 10), 44.51 5/30 NCS, 44.64 5/17 NBL; 2002 44.29 44.73 Sonoma, SCL leader; 5/30 NCS (Anthony Jones 12, Gent Silberkleit 11, Matt Rasmussen 9, Dan O'Callaghan 11), 44.79 5/24 Red, 44.9 5/17 SCL 44.74 El Molino; 5/30 NCS ((Dane Krogsted 12, Austin Diaz 12, Matt McHugh 12, Jamie Shaw 12), 44.81 4/5 Oakland, 44.7 5/17, 45.01 5/24 Red. 44.94+ Rancho Cotate; 3/12 Analy, 45.67 3/8 K-Bell, 46.71 5/17; 2002 44.26 44.94+ Maria Carrillo; 5/10 All-City, 45.0 3/19, 45.3 5/7; 2002 44.48 45.12 Ukiah; 5/30 NCS ((Ryan Gillespie 12, Jacob Baguley 12, Ned Chandler 12, Shawn Stone 10), 45.18 5/17 NBL, 45.32 5/24 Red. 45.24+ Petaluma; 4/16 Pet, 45.4 5/17, 45.6 3/19 also 45.77 5/24 Red. (Whitney, Kevin 2) Standring, John 3) Ottens, Cameron 4) Battenberg, Brett); 2002 44.00 45.34+ Willits, CMC leader; 5/17 CMC ((Paul Bricker 12, Andrew Campbell 12, Scott Lassey 12, Matt Goines 12), 45.65 5/24 1A, 45.76 5/30 NCS; 2002 44.65 45.41 Cardinal Newman; 5/17 NBL, 45.9 5/7, 45.9 5/10 45.74+ Casa Grande; 5/17 SCL, 46.09 5/24 Red. (Buckley, Nick 2) Trombetta, Joe 3) Garretson, Casey 4) Hundt, Steve), 46.5 4/30; 2002 43.83 45.75 Anderson Valley; 5/24 1A, 45.7 5/17 CMC, 46.7 5/7 46.27 Kelseyville; 5/24 1A, 46.6 5/17 CMC 46.32 Analy; 5/7 An, 46.2 4/19 An, 46.37 5/13 An 46.34+ St. Helena; 5/17 CMC, 47.1 3/19 47.38 Windsor; 5/7 An, 47.5 4/16 Pet. 48.24+ Fort Bragg; 5/17 CMC, 49.4 3/8 (49.99) 2002 bests 43.74 Elsie Allen; 5/24 MOC, 44.10 5/11, 44/24 5/17, 45.1 5/6, 45.47, NBL leader 4x400m Relay(+.14) All-Time Performances 3:25.06 Santa Rosa, NBL leader; 5/30 NCS (Michael Caruso (50.91), Kyle Schmaus (52.30), Cappy Sorentino (51.71), Hollywood Radford (49.94), 3:27.34 5/17 NBL, 3:27.35 4/26 Viking, 3:27.41 5/24 Red. 3:26.14 Maria Carrillo; 5/30 NCS ((Ted Jenkins 12, Brian Whitley 11, David Wellman 11, Ben Coulombe 12), 3:27.80 5/17 NBL, 3:27.87 5/24 Red; 2002 3:23.69 3:29.04 Casa Grande, SCL leader; 5/30 NCS ((Nick Buckley 11, Joe Trombetta 9, Steve Hundt 12, Dan Noel 12), 3:29.10 5/24 Red, 3:32.5 5/17 SCL 3:30.28 Montgomery; 5/24 Red. (Carl Seira 10, Daniel Eisen 10, Chayse Alejos 11, Regan Masi 12), 3:32.23 5/30 NCS, 3:34.68 4/26 Viking 3:31.54 Ukiah; 5/24 Red. (Tim Quiroga 10, Jacob Baguley 12, Ned Chandler 12, Shawn Stone 10), 3:32.85 5/17 NBL, 3:33.06 5/30 NCS 3:33.32 Anderson Valley, CMC leader; 5/30 NCS ((Michael Hill 10, Marcel Aaron 11, Josh Brokemond 11, Clark Benson 11), 3:37.55 5/24 1A, 3:44.2 5/17 CMC 3:34.64+ El Molino; 5/17 SCL, 3:37.9 5/7, 3:39.6 4/9; 2002 3:34.33 3:39.82 Healdsburg; 5/24 Red. (Whitehall, OJ 2) Metzger, Colin 3) Murphy, Tim 4) Munoz, Matt), 3:48.03 5/7 An, 3:50.2 5/17 3:40.10 Cardinal Newman; 5/17 NBL, 3:42.9 ?, 3:48.9 5/7; 2002 3:27.77 3:41.64+ Piner; 4/16 EA, 3:49.7 4/2 SSU 3:41.74+ Sonoma; 4/9 Son, 3:44.1 3/29, 3:44.7 5/7 3:41.94+ Rancho Cotate; 3/1 SRJC, 3:41.8 3/12, 3:58.0 4/16; 2002 3:27.89 3:44.81 Fort Bragg; 5/24 1A , 4:46.5 5/17 CMC; 2002 3:38.69 3:44.94+ St. Helena; 5/17 CMC, 3:51.0 3/12 3:45.24+ Analy; 4/9 An, 3:46.56 5/7, 3:46.9 4/30; 2002 3:40.64+ 3:46.24+ Willits; 5/17 CMC, 3:55.3 4/2; 2002 3:40.64+ 3:49.64+ Petaluma; 4/16 Pet; 2002 3:33.65 3:52.44+ Lower Lake; 3/29 Sonoma, 3:54.02 3/22 (3:59.99) 2002 best 3:41.65 Kelseyville; 5/24 MOC, 3:41.74 5/17, 3:42.2 5/11
Boys
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
Girls
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
4x200m Relay(+.14) 1:31.05 Santa Rosa; 4/5 Oakland, 1:33.04 3/8 Vallejo, 1:36.6 5/10 1:34.41 Maria Carrillo; 4/5 Oakland, 1:38.6 5/10; 2002 1:33.68 1:34.91 Casa Grande; 3/22 Wildcat 1:35.34+ Montgomery; 5/10 All-City, 1:37.95 4/5 Oakland 1:36.49 Ukiah; 3/22, 1:37.85 4/5 1:38.34+ Sonoma; 3/21 Humboldt 2002 bests 1:35.46 Rancho Cotate 1:35.64 Cardinal Newman 1:39.60 Piner Sprint Medley Relay 1:43.76 Cardinal Newman; 3/8 San Rafael 1:43.98 Maria Carrillo; 3/8 San Rafael; 2002 1:40.31 1:44.38 Montgomery; 3/8 San Rafael; 2002 1:40.37 1:44.63 Casa Grande; 3/8 San Rafael, 1:44.6 3/22; 2002 1:38.25 1:49.12 Lower Lake; 3/8 San Rafael 2002 bests 1:45.25 Ukiah 1,600m Sprint Medley(+.14) 3:38.87 Maria Carrillo; 4/11 Arcadia (52.1 Wells, 22.5 House, 24.5 Coles, 1:59.9 Jenkins), 3:42.58 4/5 Oakland 3:45.68 Santa Rosa; 3/8 Vallejo, 3:53.41 4/5; 2002 3:42.84+ 3:48.12 Ukiah; 3/22 3:49.77 Casa Grande; 3/22 Wildcat 2002 bests 3:51.73 Montgomery 4x800m Relay(+.14) 8:24.64+ Montgomery; 5/10 All-City, 8:33.58 3/22 Gabor 8:28.24+ Maria Carrillo; 5/10 All-City, 8:31.57 4/11 Arcadia (2.05.2 Wellman, 2.00.3 Jenkins, 2.11.2 Ensign, 2.14.7 Brew), 8:36.13 3/29 Stanford (Whitley, Moulton, Roth, Jenkins) 8:28.31 Casa Grande; 5/30 NCS (Javier Cabrera 12, Jeremy Cabrera 11, Robert Wheeler 12, Ian Messier 12) 8:41.81 Cardinal Newman; 3/29 Stanford (Hadland, Cumbo, Hauge, Rosenblum), 8:48.20 4/5, 8:49.7 5/10 8:48.06 Santa Rosa; 3/8 Vallejo, 9:08.4 5/10; 2002 8:33.11 8:48.14+ Piner; 3/19 SR 2002 bests 8:40.94+ Rancho Cotate 8:46.48 Ukiah Distance Medley Relay(+.14) 10:42.08 Montgomery; 3/22 Gabor, 10:48.3 3/8 (Cody, Sienna, Gallagher, Fitch), 10:50.60 4/5 10:59.89 Maria Carrillo; 3/29 Stanford, 11:14.4 3/8 San Rafael, 11:16.88i 3/14 NY; 2002 10:52.33 11:17.07 Santa Rosa; 3/8 Vallejo; 2002 11:04.80 11:29.64+ Cardinal Newman; 3/8 San Rafael; 2002 11:15.72 11:30.44+ Casa Grande; 3/8 San Rafael, 11:57.1 3/22 11:40.21 Ukiah; 3/22; 2002 10.55.02 2002 bests 11:13.81 Rancho Cotate 11:21.94 Montgomery 11:47.74+ St. Vincent 4x1600m Relay 19:17.98*i Maria Carrillo; 3/15 NY 20:13.84+ Casa Grande; 3/22 Wildcat 2002 bests 18:51.61 Santa Rosa (Steven Nopola 4:39.3, Silas Stafford 4:44.6, Eddy McFarlin 4:44.4, Niles VanDeventer 4:43) 4x110m Shuttle Hurdle Relay 72.41 Casa Grande; 3/22 Wildcat
Boys
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
Girls
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
HIGH JUMPAll-Time Class Records Performances 6-3 Anthony Jones, 12, Sonoma, SCL leader; 5/13 Analy, 5-10 3/12, 3/21, 5/7, 5/17 & 5/24 6-2 Lance Prange, 10, Santa Rosa, =NBL leader; 5/24 Red, 6-0 5/17 NBL, 5-10 3/1, 5/7 & 5/31 NCS 6-2 Michael Harris, 12, Montgomery, =NBL leader; 5/24 Red, 6-0 4/16, 5/10, 5/17 & 5/31 NCS 6-1 Danny Arrow, 12, Montgomery; 5/10 All-City, 6-0 4/9, 4/16, 5/7, 5/24 & 5/31 NCS 6-0 Ned Chandler, 12, Ukiah; 3/15 Lep, 6-0 4/2, 5-10 3/8 6-0 Sterling Guillory, 12, Santa Rosa; 4/9 SRHS, 5/7, 5/17 & 5/31 NCS 6-0 Matt Moore, 11, Maria Carrillo; 5/7 MC, 5-10 4/9 6-0 Gordon Wilson, 10, El Molino; 5/17 SCL, 5-11 4/9, 5-10 4/26 Viking, 5/7 & 5/24 6-0 Steve Daniels, 12, Fort Bragg, CMC leader; 5/17 CMC & 5/31 NCS, 5-10 5/24 1A 5-10 Mitch Wilkey, 11, Cardinal Newman; 4/9 Elsie Allen, 5-8 5/10 5-10 Brandon Juntz, 11, Fort Bragg; 5/17 CMC, 5-8 3/8 & 5/24 1A 5-10 Blake Tompkins, 11, Sonoma; 5/24 Red, 5-8 5/17 SCL 5-9 Sean London, 10, El Molino; 3/12 Analy, 5-8 4/16 5-8 Rami Kamfar, 11, Kelseyville; 3/15 & 5/17 5-8 Matt Goines, 12, Willits; 3/26 St. Helena 5-8 Phil Liu, Anderson Valley; 4/2 & 5/17 5-8 Sky Taylor, 11, Casa Grande; 4/9 Analy 5-8 Orion Roger, El Molino; 4/16 Pet. 5-8 Andrew Miroglio, 11, St. Helena; 5/7 & 5/17 5-8 Philpot, Sonoma; 5/13 An. 5-8 OJ Whitehall, 11, Healdsburg; 5/17 SCL & 5/24 Red. 5-8 Brady Baumgartner, Fort Bragg; 5/17 CMC, 5-8 5/24 1A 5-8 Nathan Fletcher, Kelseyville; 5/17 CMC (5-7) 2002 bests 6-0 Mike Pryor, 11, Santa Rosa; 5-11 Ben Coulombe, 11, Maria Carrillo; 5-8 Dylan Hosey, 11, Petaluma; 4/24 Petaluma 5-8 Kalvin Willison, 9, Montgomery; 5/11 SRJC
Boys
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
Girls
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
POLE VAULTAll-Time Class Records Performances 15-3 Matt Tillinghast, 11, Montgomery, NBL leader;photo 5/17 NBL, 15-0 3/28 Stanford, 4/5, 5/24 Red & 5/31 NCS; 2002 photo 15-0 Mike Tillinghast, 11, Montgomery; photo Mt. Sac, 14-6 4/5, 4/26 & 5/7; 2002 photo 14-3i Michael Sullivan, 12, Casa Grande, SCL leader; photo 1/13 Reno & 5/31 NCS, 14-2 5/17 SCL 13-6 Mike Fye, 12, El Molino; 4/9 Analy & 5/31 NCS, 13-3, 3/22 13-6 Martin Field, 10, Montgomery; 5/7 EA, 12-6 4/26 Viking, 5/10, 5/17 & 5/24 13-6 Nick Barton, 12, Petaluma; 5/31 NCS, 13-0 5/24 Red, 12-6 1/13 Reno, 3/1 & 4/26 13-0 Chase Covington, 10, Maria Carrillo; 3/1 SRJC 13-0 Ben Gordon, 11, Santa Rosa; 4/9 SRHS & 5/7 EA & 5/10 All-City 12-0 Lee Sandwina, 12, Maria Carrillo; 5/10 All-City, 11-6 5/7 12-0 Nick Westfall, 12, Kelseyville, CMC leader; 5/17 CMC 12-0 Pat Auld, 12, Cardinal Newman; 5/17 NBL, 11-0 4/9 Elsie Allen & 4/26 Viking 11-6 Joel Dines, 11, Fort Bragg; 5/17 CMC, 11-04/26 Viking & 5/24 1A 11-6 Kelly Clark, 12, Willits; 5/17 CMC, 11-0 5/24 1A 11-6 Tyler Dawson, Elsie Allen; 5/17 NBL, 11-0 5/10 All-City 11-0 Andrew Wheeler, 11, Casa Grande; 5/7 CG 11-0 Justin Brown, 11, El Molino; 5/7 Son. & 5/17 SCL 11-0 Joel Creager, 11, Santa Rosa; 5/10 All-City 11-0 Jared Dosch, Piner; 5/10 All-City 11-0 Ian Buchanan, 12, Kelseyville; 5/17 CMC 11-0 Stephan Jahelka, 10, Fort Bragg; 5/24 1A (11-0)
Boys
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
Girls
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
LONG JUMPAll-Time Class Records Performances 21-3 Ben Coulombe, 12, Maria Carrillo, NBL leader; 3/15 Lep, 20-8 4/5, 20-8 3/12 21-3 Matt Williams, 10, Montgomery; 5/10 All-City, 20-0 5/24 Red, 20-0 4/16 & 5/7 also 19-8 w-2.8 5/31 NCS 20-10 Anthony Jones, 12, Sonoma, SCL leader; 5/17 SCL, 20-7 4/9, 20-1 5/24 Red. also 20-1 w0.0 5/31 NCS 20-5 Sean London, 10, El Molino; 5/17 SCL 20-2 Matt Moore, 11, Maria Carrillo; 4/16 CN, 19-8 4/9 SRHS 20-1 Michael Harris, 12, Montgomery; 5/17 NBL, 19-11 5/24 Red, 19-8 w-1.3 5/31 NCS; 2002 21-7 20-1 Ian Salvage, 12, Elsie Allen; 4/2 MC 20-0 Matt Wells, 11, Maria Carrillo; 4/2 MC, 19-9 3/15 19-11 Marshall Olin, 10, Santa Rosa; 5/17 NBL, 19-11 5/7, 19-9 5/10 19-9 Kevin Tobie, 11, Anderson Valley, =CMC leader; 5/7 SH 19-9 Josh Heath, 10, St. Vincent, =CMC leader; 5/24 1A 19-8 Scott Lacey, 12, Willits; 5/17 CMC 19-7 Andrew Miroglio, 11, St. Helena; 5/17 CMC (19-7) 2002 bests 20-4 Mike Pryor, 11, Santa Rosa; 19-11 Zyler Ridley, 11, Ft. Bragg; 19-9 Joe Henderson 11 Ukiah; 5/11 SRJC
Boys
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
Girls
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
TRIPLE JUMPAll-Time Class Records Performances 43-9 Jacob Baguley, 12, Ukiah, NBL leader; 5/30 w-0.7 NCS, 43-0 4/5 Oakland, 42-3 3/22 42-5 Michael Harris, 12, Montgomery; 4/16 CN, 41-9 5/10, 41-5 w+0.9 5/30 NCS 42-3 Marshall Olin, 10, Santa Rosa; 5/10 All-City, 41-3 5/7, 41-2 4/2 41-11 Lionel Aliomar, 11, Analy, SCL leader; 3/12 Analy, 41-9 5/17, 41-5 3/8 41-6 Ned Chandler, 12, Ukiah; 4/9 Ukiah, 41-1, 3/22 Eagle, 41-1 4/25 also 39-10 w-0.7 5/30 NCS; 2002 42-2 41-6 Anthony Jones, 12, Sonoma; 5/17 SCL, 39-9 3/29, 39-8 5/13 40-9 Matt Moore, 11, Maria Carrillo; 4/9 SRHS, 39-3 5/17 39-10 T. Prosser, Rancho Cotate; 3/12 Analy 39-3 Matt Williams, 10, Montgomery; 5/7 EA 39-1 Andrew Miroglio, 11, St. Helena, CMC leader; 5/17 CMC, 39-0 3/26 39-0 Jesse Cusimano, 12, Upper Lake; 5/24 1A (39-0) 2002 bests 39-9 Mike Pryor, 11, Santa Rosa 39-0 Joe Arnds, 10, Ukiah; 5/11 at SRJC
Boys
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
Girls
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
SHOT PUTAll-Time Class Records Performances 51-2 Eric Gunnink, 11, Healdsburg, SCL leader; 5/24 Red, 48-10 5/17 SCL, 47-1 5/7 51-0 Richard Jones, 12, Rancho Cotate, NBL leader; 4/2 SSU, 50-8 4/26 Viking, 49-10 5/17 NBL 50-6 Jacob Chavez, 11, Ukiah; 5/24 Red, 48-10 5/17 NBL, 48-2 4/16 48-11 William Cooley, 10, Sonoma; 3/12 Son., 47-1 3/8, 45-9 4/9 47-9 Nick Morilla, 12, Rancho Cotate; 4/16 SSU, 46-11 5/24 Red, 46-7 5/30 NCS 47-6 Kevin Cooper, 12, Clear Lake, CMC leader; 5/17 CMC, 47-0 5/24 1A, 46-7 5/31 NCS; 2002 50-5 46-0 Zack Daly, 12, Sonoma; 5/24 Red, 45-11 5/31 NCS, 45-9 5/13 45-2 Tom Broderick, 11, Sonoma; 5/7 Son, 44-10 4/30 Son, 44-4 4/9 Son 45-1 Dane Krogstad, 12, El Molino; 4/9 Analy, 44-4 5/17, 43-0 4/16 photo; 2002 46-0 44-2 Matt Stiles, 11, Willits; 5/24 1A, 43-5 5/17 CMC 43-9 Victor Zuidema, 12, Willits; 5/17 CMC, 43-0 3/26 43-7 Nick Wignall, 12, St. Helena; 5/24 1A 43-6 Alex Morrow, 12, Rancho Cotate; 3/1 SRJC 43-5 Quincy Vau, 11, Ukiah; 5/17 NBL (43-0)
Boys
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
Girls
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
DISCUSAll-Time Class Records Performances 173-9 Dane Krogstad, 12, El Molino, SCL leader; photo 5/7 Son, 170-6 4/5 Oakland, 164-2 3/29; 2002 photo 158-1 Kevin Cooper, 12, Clear Lake, CMC leader; photo 5/24 1A, 154-1 5/17 CMC 151-4 Lucas Meeker, 12, Cardinal Newman, NBL leader; 5/30 NCS, 149-7 5/24 Red, 137-11 3/22 150-4 Quincy Vau, 11, Ukiah; 5/17 NBL, 149-0 5/24 Red, 146-8 4/25 Chico 150-2 Eric Gunnink, 11, Healdsburg; 5/24 Red, 145-9 5/30 NCS, 139-4 5/17 SCL 143-6 William Cooley, 10, Sonoma; 4/9 Son, 128-9 3/29 Son, 120-2 4/18 141-10 Nick Wignall, 12, St. Helena; 3/5 Vintage, 140-0 5/24 1A, 138-1 5/17; 2002 153-7 139-10 Anthony Shideler, 12, Maria Carrillo; 5/24 Red, 138-6 5/30 NCS, 138-1 4/16 136-0 Josh Jackson, 10, Willits; 5/17 CMC 132-8 Jon Sisseck, 12, Casa Grande; 5/17 SCL, 131-4 4/30, 129-9 3/1 132-7 Lucas Bishop, 11, Fort Bragg; 5/17 CMC 132-5 Victor Zuidema, 12, Willits; 4/9 Fort Bragg 131-3 Garin Reighly, 10, Montgomery; 5/10 All-City 131-0 Tom Broderick, 11, Sonoma; 4/30 Son, 128-0 4/9 Son, 126-1 5/7 Son. 130-4 Dan Rottisberger, 12, Healdsburg; 4/26 Viking, 128-10 5/7 130-3 Thomas Wilhelm, 10, Lower Lake; 5/17 CMC JV 130-2 Ryan Alton, 12, Santa Rosa; 4/2 CN, 124-0 5/10, 123-6 5/17 127-9 Zack Daly, 12, Sonoma; 5/7 Son. 127-3 Phil Liu, 12, Anderson Valley; 4/2 LL 123-11 Nick Morilla, 12, Rancho Cotate; 5/7 CN 122-8 Taylor Hopkins, 10, El Molino; 5/24 Red, 120-0 4/26 Viking 122-2 Andy Guillory, Ukiah; 5/17 NBL 121-0 Ryan Hopkins, 12, El Molino; 4/19 Analy, 120-10 5/17, 120-1 4/16 (120-0) 2002 bests 120-8 Robert Lougee, 11, Maria Carrillo;
Boys
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
Girls
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
GIRLS 100 METERS(+.24) All-Time Class Records Performances 12.20 Whitney Leachman, 11, Elsie Allen, NBL leader; photo, photo 2 4/26 Vallejo, 12.1 5/7 EA, 12.30 5/30 NCS, 12.31 5/17, 12.32 3/28 w+2.3 Stanford, 12.2 3/1, 12.49 w-0.6 5/31 NCS 12.42 Tracy Webster, 9, Analy, SCL leader; 4/26 Viking, 12.53 5/30 NCS, 12.3 5/17, 12.57 w-0.6 5/31 NCS 12.45 Corie Stranzl, 11, Casa Grande; 4/26 Viking, 12.5 5/7, 12.7 4/30 & 5/17; 2002 photo 12.54+ Kinyatta Leonhardt, 11, St. Vincent, CMC leader; 12.4 5/17, 12.6 3/19; 2002 12.59 photo 12.75 Jenna Lowder, 9, Maria Carrillo; 5/17 NBL, 12.82 4/26 Viking, 12.6 5/10 12.76 Kristen Jellison, 9, Santa Rosa; 3/28 w+2.3 Stanford 12.94+ Kemplen Robbins, 11, Sonoma; 12.9 4/9, 4/30 & 5/7 also 13.21 4/26 Viking, FAT legal 13.59 w+0.8 4/18 12.95 Caroline Templeton, 11, Santa Rosa; 5/17 NBL, 13.05 4/26 Viking, 13.11 3/28 w+1.6 Stanford; 2002 12.93 13.04+ Cassie Alcocer, 10, Santa Rosa; 5/7 EA, 13.16 5/17, 13.0 5/10 13.12 Katie O'Leary, 12, Ursuline; 5/17 NBL, 12.9 4/16, 13.2 3/26 & 5/10 13.14+ Alisha Bassett, 12, Elsie Allen, photo 5/7 EA, 13.1 5/10 13.16 Jen Irtankauf, 10, Maria Carrillo; 5/17 NBL, 13.1 5/7 13.24+ Jen Clouse, 12, Ursuline; 3/1 SRJC 13.24+ Jamie Salmina, 11, Kelseyville; 3/26 Kel, 13.4 5/17; 2002 13.30 13.24+ Sam Berardini, 11, Petaluma; 4/9 Son, 13.2 3/19 & 5/7, 13.63 4/26 Viking 13.24+ Michaela O'Connor, 10, St. Vincent; 5/17 CMC trials, 13.4 5/17 finals, 13.60 5/24 1A; 2002 12.8 13.32 Katie Franchi, 10, Analy; 4/26 Viking, 13.1 5/17, 13.2 4/30 13.34+ Alexica Bosque, 9, Montgomery; 4/9 Ukiah 13.44+ Ellie Davis, 12, Lower Lake; 3/26 Calistoga, 13.4 5/17 13.44+ Malia Shannon, 9, Kelseyville; 5/17 CMC trials, 13.3 5/17 finals 13.51 Lisa Penney, 9, Rancho Cotate; 4/26 Viking 13.54+ Joyanne Harrington, 11, Healsburg; 4/9 Sonoma 13.54+ Jessica Archer, Maria Carrillo; 4/16 CN & 5/10 CN 13.54+ Ashley Pearlman, 9, Analy; 4/19 An. 13.54 L.J. Perry, 10, Montgomery; 4/26 Viking 13.54+ Carroll, Petaluma; 4/30 Pet. (13.63) 2002 bests 13.44+ Mary Shibata, 10, Ukiah; 4/24 SSU 13.44+ Danielle Sanzori, 10, Maria Carrillo; 5/1 MC 13.44 Theresa Belton, 11, Ukiah; 5/11 SRJC
Boys
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
Girls
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
200 METERS(+.24) All-Time Class Records Performances 25.52 Whitney Leachman, 11, Elsie Allen, NBL leader; photo 5/24 Red, 25.4 5/10 All-City, 25.66 5/17 also 25.68 w+0.3 5/30 NCS; 2002 photo 25.81 Kristen Jellison, 9, Santa Rosa; 5/17 NBL, 25.6 5/7, 25.91 5/24 Red. 25.90 Jen Clouse, 12, Ursuline; 5/24 Red, 25.95 4/26 Viking, 25.8 4/16 also 26.35 w+0.6 5/30 NCS 26.14+ Jen Irtankauf, 10, Maria Carrillo; 4/16 CN, 26.60 5/24 Red, 26.5 4/9 also 27.19 w+0.3 5/30 NCS 26.16 Kinyatta Leonhardt, 12, St. Vincent, CMC leader; 4/26 Viking, 26.1 5/17 trials, 26.2 3/1; 2002 25.24, 11, photo 26.36 Ashley Pearlman, 9, Analy, SCL leader; 5/24 Red, 26.46 5/13 An, 26.3 5/7 & 5/17 26.44+ Jenna Lowder, 9, Maria Carrillo; 4/16 CN, 26.52 4/26 Viking, 26.5 5/7 26.46 Corie Stranzl, 11, Casa Grande; 5/24 Red, 26.4 5/7 & 5/17 also 26.70 w-2.3 5/30 NCS; 2002 26.25 26.54+ Danielle Sanzari, 11, Maria Carrillo; 4/25 Chico trials, 27.0 4/25, 27.0 4/9; 2002 26.45 26.64+ Kemplen Robbins, 11, Sonoma; 4/30 Son & 5/7 Son, 26.9 4/9 Son. also 27.16 5/13 27.03 Tracy Webster, 9, Analy; 5/13 An, 26.9 5/17, 27.45 5/7 27.24+ Alexica Bosque, 9, Montgomery; 4/2 SSU & 5/10 CN, 27.2 3/1 27.24+ Jessica Archer, Maria Carrillo; 4/9 SRHS, 27.47 5/17 27.34 Cara Brook, 9, Petaluma; 4/26 Viking, 27.47 5/24 Red, 27.3 5/17 27.34 Teri Smith, 12, Rancho Cotate; 4/26 Viking, 27.5, 3/12 Analy, 28.33 3/8 27.54+ Janaya Contreras, Elsie Allen; 5/10 All-City, 28.1 4/16 27.61 Ellie Davis, 12, Lower Lake; 4/26 Viking, 27.6 5/17 finals, 27.7 trials 27.69 Lisa Penny, Rancho Cotate; 5/17 NBL 27.84+ Courtney Cowden, 11, Upper Lake; 5/17 CMC finals, 27.8 4/9, 28.0 5/17 trials & 5/24 1A 27.89 Brenda Murphy, 11, Healdsburg; 5/7 An. 27.94+ Mindi Wiley, 9, Sonoma; 4/30 Son. 28.09 Emily Blanchard, 11, Santa Rosa; 4/26 Viking, 28.2 5/10 28.21 Sam Berardini, 11, Petaluma; 4/26 Viking, 28.0 4/9 28.24+ Jamie Salmina, 11, Kelseyville; 3/26 Kel. 28.24+ Nelson, Sonoma; 5/7 Son. 28.24+ Sandra Zapata, 10, Kelseyville; 5/17 CMC trials, 28.1 finals (28.53) 2002 bests 28.04+ Cassie Alcocer, 9, Santa Rosa; 28.21 28.23 Leslie Salomone, 10, Healdsburg; 5/17 San Rafael, 28.37 4/27, 28.2 5/11 28.44+ Katrina Faris, 9, Piner; Analy, 28.71
Boys
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
Girls
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
400 METERS(+.14) All-Time Class Records Performances 57.80 Jenna Lowder, 9, Maria Carrillo, NBL leader; 5/30 NCS, 57.92 5/31 NCS, 58.43 5/17 NBL, 58.49 5/24 Red. 58.40 Ashley Pearlman, 9, Analy, SCL leader; 5/30 NCS, 59.0 5/17 SCL, 59.25 5/24 Red. 58.43 Jen Clouse, 12, Ursuline; 5/30 NCS, 58.93 5/17 NBL, 59.32 4/26 Viking, 59.39 5/24 Red. 58.51 Kinyatta Leonhardt, 12, St. Vincent, CMC leader; 5/24 1A, 58.59 5/30 NCS, 58.91 4/26 Viking 58.59 Kristen Jellison, 9, Santa Rosa; 5/17 NBL, 58.69 5/24 red, 58.72 5/30 NCS 59.34+ Jen Irtenkauf, 10, Maria Carrillo; 4/16 CN, 59.7 3/19, 60.10 5/17 59.55 Danielle Sanzari, 11, Maria Carrillo; 4/12 Arcadia, 59.62 4/5, 60.6 3/19; 2002 58.50 photo, 10 59.76 Alexica Bosque, 9, Montgomery; 5/17 NBL, 60.14 4/5 Oakland, 60.54 4/26 Viking 60.14+ Brenda Murphy, 11, Healdsburg; 5/17 SCL, 60.25 5/24 Red, 61.86 4/26 Viking 60.25 Angelina Greep, Elsie Allen; 5/17 NBL 61.24+ Cara Brook, 9, Petaluma; 5/17 SCL, 61.3 4/30, 61.5 4/9 61.28 Talia McMath, 10, Santa Rosa; 5/17 NBL JV 61.45 Cassie Alcocer, 9, Santa Rosa; 3/26 Analy 61.50 Ashton LeSieur, 10, Casa Grande; 4/26 Viking 61.75 Penny Haas, 12, Sonoma; 5/13 An, 61.9 4/9, 62.1 5/17; 2002 61.05 62.04 Michaela O'Connor, 10, St. Vincent; 4/26 Viking, 62.80 5/24 1A, 63.2 5/17; 2002 60.96 photo 62.70 Tyler Dalby, 10, St. Vincent; 4/5 Oakland, 62.90 5/24 1A 63.82 Ashlee Drady, 12, Maria Carrillo; 4/26 Viking 63.88 Maren Belland, 10, Analy; 5/24 Red. (63.99) 2002 bests 62.34+ Kim Handel, 11, Montgomery; 4/24 Piner 63.03 Carrie MacDonough, 10, Casa Grande; 5/17 San Rafael, 63.2 5/1 63.54+ Shelby Leland, 10, Ukiah; 4/24 SSU 63.99 Cherie Kolin, 11, Maria Carrillo; 65.17 5/17, 65.3 4/24 SRHS
Boys
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
Girls
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
800 METERS(+.14) All-Time Class Records Performances 2:17.14+ Kim Handel, 12, Montgomery, NBL leader; 5/10 All-City, 2:20.6 4/16 CN, 2:22.01 5/17; 2002 photo 1, photo 2 2:17.23 Carina Hendricks, 11, Montgomery; 5/31 NCS, 2:18.25 5/30 NCS, 2:19.11 5/17 NBL 2:20.24+ Ashlee Drady, 12, Maria Carrillo; 5/10 All-City, 2:21.08 5/17, 2:21.60 4/26; 2002 2:19.79 photo 2:20.48 Cassie Alcocer, 10, Santa Rosa; 5/30 NCS, 2:21.48 5/17 NBL, 2:21.90 5/24 Red. 2:20.64+ Amy Robinson, 10, Maria Carrillo; 5/10 All-City, 2:21.79 4/26 Viking 2:20.64 Kristin Fladseth, 10, Maria Carrillo; 5/17 NBL, 2:23.05 5/24 Red, 2:23.15 5/30 NCS; 2002 2:18.71 photo, 9 2:21.84+ Ashton LeSieur, 10, Casa Grande, SCL leader; 5/17 SCL, 2:24.04 5/24 Red, 2:24.66 5/30 NCS; 2002 2:19.57, 9, photo 2:21.94+ Kimmy Conley, 11, Montgomery; 4/2 SSU 2:25.14+ Shelby Leland, 11, Ukiah; 5/7 MC, 2:26.0 4/16 SSU, 2:27.3 3/15 Lep; 2002 2:24.96 2:26.18 Jennifer Keithly, 11, Kelseyville, CMC leader; 5/24 1A 2:26.72 Mollie Zapata, 10, Petaluma; 5/24 Red, 2:27.33 5/30 NCS 2:27.24+ Kelly Lane, 11, Ursuline; 4/16 CN, 2:29.7 4/2 CN 2:28.24+ Kelly Rogers, 12, Healdsburg; 5/17 SCL, 2:28.31 4/26 Viking; 2002 2:24.66 photo 2:29.04 Michelle McMullen, 11, Lower Lake; 4/15 Cottonwood 2:29.20 Alex Rodriguez, 9, Ursuline; 4/26 Viking 2:29.40 Renee Chaffin, 11, Sonoma; 4/26 Viking (2:29.99) 2002 bests 2:21.85 Kyra Kenny, 11, Ukiah; 5/11 SRJC, 2:24.51 5/17, 2:24.77 MOC 2:26.84+ Julianne Baker, 11, Maria Carrillo; 3/1 SRJC 2:27.04+ Jen Clouse, 11, Ursuline; 2:27.04+ Phyliss Blanchard, 10, Rancho Cotate; 4/24 SSU Jennifer Keithly, 11, Kelseyville; 2002 2:27.18 2:27.42 Nora Sorentino, Santa Rosa; 2:28.20 Jenna Beers, 9, Analy; 2:28.83 Kathleen Gardiner, 11, St. Vincent; 4/27 SRJC 2:29.24+ Meghan Boes, 10, Maria Carrillo; 1500 METERS(+.14) 4:56.04+ Phyliss Blanchard, 11, Rancho Cotate; 3/19 SR (5:09.39) 2002 bests 4:53.07 Kim Conley, 10, Montgomery 5:03.64+ Renee Chaffin, 10, Sonoma 5:07.74+ Kelly Rogers, 11, Healdsburg
Boys
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
Girls
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
1600 METERS(+.14) All-Time Class Records Performances 4:59.61 Kimmy Conley, 11, Montgomery, NBL leader; 5/31 NCS, 5:01.7 5/10 All-City, 5:04.48 5/30 NCS; 2002 photo 5:06.54+ Amy Robinson, 10, Maria Carrillo; 4/16 CN, 5:12.83 5/24 Red, 5:15.81 5/17; 2002 4:59.99 photo, 9, photo 5:09.04 Shelby Leland, 11, Ukiah; 4/5 Oakland, 5:13.3 5/7, 5:17.5 3/15 5:10.41 Phyliss Blanchard, 11, Rancho Cotate; 4/26 Viking, 5:10.81 4/18 Davis, 5:11.9, 5/7; 2002 5:09.71, 10 5:10.74+ Kim Handel, 12, Montgomery; 4/16 CN, 5:11.4 4/9 Ukiah 5:13.98 4/26 Viking 5:14.24 Julianne Baker, 12, Maria Carrillo; photo 5/30 NCS, 5:14.78 4/5 Oakland, 5:15.31 4/12 5:14.30 Ashton LeSieur, 10, Casa Grande, SCL leader; 4/26 Viking, 5:15.87 5/24 Red, 5:16.2 5/17; 2002 5:01.53 photo, photo 5:17.34+ Ashlee Drady, 12, Maria Carrillo; 5/10 All-City, 5:17.92 5/30 NCS, 5:19.50 5/17; 2002 5:14.07 5:18.43 Emma Conley, 10, Montgomery; 4/5 Oakland, 5:29.01 4/26 Viking; 2002 5:16.81* 5:18.84+ Christy Sweeney, 11, Montgomery; 5/10 All-City, 5:22.39 5/17; 2002 5:17.36 5:20.44+ Kelly Lane, 11, Ursuline; 5/10 All-City, 5:21.1 4/16 CN 5:20.94+ Carina Hendricks, 11, Montgomery; 5/10 All-City 5:24.94+ Lindsay Moylan, 10, Santa Rosa; 5/10 All-City, 5:27.10 4/26 Viking 5:26.94+ Renee Chaffin, 11, Sonoma; 4/9 Son, 5:28.3 3/29 Son, 5:29.15 Sac MOC; 2002 5:24.89 5:27.63 Caitlyn Pilkington, 10, St. Vincent, CMC leader; 4/26 Viking (5:29.99) 2002 bests 5:16.68 Kelly Rogers, 11, Healdsburg; 4/27 SRJC 5:20.56 Kristin Fladseth, 9, Maria Carrillo; 5:27.38 Kristin Charles, 9, Rancho Cotate; 5/11 SRJC 3000 METERS 10:10.19 Phyliss Blanchard, 11, Rancho Cotate; 3/29 Stanford, = to about 10:55.19 3200 10:36.57 Kim Conley, 11, Montgomery; 3/29 Stanford, = 11:23.51 3200 (11:44.99) 2002 bests 10:31.00 Amy Robinson, 9, Maria Carrillo 11:14.41 Lupita Quinones, Elsie Allen
Boys
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
Girls
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
3200 METERS(+.14) All-Time Class Records Performances 10:38.09 Shelby Leland, 11, Ukiah, NBL leader; 6/7 State, 10:49.12 5/31 NCS, 10:53.07 5/24 Red, 10:53.12 5/17 NBL; 2002 10:37.32 photo 10:41.83 Phyliss Blanchard, 11, Rancho Cotate; 6/7 State, 10:45.31 5/31 NCS, 10:50.66 5/24 Red, 10:50.81 4/12 Arcadia, 10:54.63 5/17, 10:55.00 4/26; 2002 photo 11:14.64+ Kimmy Conley, 11, Montgomery, 3/1 SRJC, 11:28 4/16, 11:35.9 5/7 11:19.04+ Amy Robinson, 10, Maria Carrillo; 4/25 Chico, 11:20.93 4/12 Arcadia, 11:25.76 5/24 Red; 2002 9 11:32.60 Julianne Baker, 12, Maria Carrillo; 4/26 Viking, 11:39.4 3/19 11:46.24+ Emma Conley, 10, Montgomery; 5/10 All-City, 11:46.25 5/24 Red, 11:51.8 3/1; 2002 11:31.70 11:50.59 Kelly Rogers, 12, Healdsburg, SCL leader; 5/24 Red, 11:57.9 5/7, 11:58.78 5/31 NCS 11:51.12 Christy Sweeney, 11, Montgomery; 4/26 Viking, 11:54.9 5/7, 12:06.2 3/1 12:04.01 Amanda Atkinson, 9, Healdsburg; 5/24 Red, 12:21.70 4/26 Viking 12:08.74+ Ashton LeSieur, 10, Casa Grande; 5/17 SCL, 12:15.9 4/30 12:09.53 Caitlyn Pilkington, 10, St. Vincent, CMC leader; 5/31 NCS, 12:28.0 4/2 12:24.50 Renee Chaffin, 11, Sonoma; 4/26 Viking, 12:28.41 4/5 Oakland; 2002 11:40.77 12:27.14+ Kate Blake, 10, Montgomery; 3/1 SRJC; 2002 11:57.68 (12:29.99) 2002 bests 11:48.14+ Ashlee Drady, 11, Maria Carrillo; 12:04.01 Kristin Charles, 9, Rancho Cotate; 4/27 SRJC 12:16.14+ Megan Boes, 10, Maria Carrillo; 5/6, 12:16.89 12:16.14+ Kristin Fladseth, 9, Maria Carrillo; 5/6 12:22.10 Jacqui Vance-Geoffrion, 11, Petaluma; 4/27 SRJC
Boys
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
Girls
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
100m HIGH HURDLES(+.24) All-Time Class Records Performances 15.17 Mary Shibata, 11, Ukiah, NBL leader; 5/17 NBL, 15.1 4/25 finals Chico, 15.41 5/31 NCS also 16.10 4/5 w-0.7 Oakland; 2002 photo 1, photo 2, 15.55 Alise Fix, 11, Casa Grande, SCL leader; 5/31 w+1.3 NCS, 15.6 5/17 SCL, 15.97 5/30 NCS; 2002 photo, 10, 16.43 Deena Stapleton, 11, Santa Rosa; 5/17 NBL, 16.5 5/7 EA, 16.87 4/26; also 17.07 w-2.5 4/5; 2002 16.42, 10, photo, 16.53 L.J. Perry, 10, Montgomery; 5/17 NBL, 16.69 5/24 Red, 16.75 5/30 NCS: 2002 9 16.88 Julianna Helleskov, 12, Santa Rosa; 5/17 NBL, 16.94 3/28 w+3.1 Stanford, 16.7 5/7; 2002 16.29, photo 1, photo 2 16.97 Jessica Torre, 10, Rancho Cotate; 5/17 NBL, 17.44 4/18 w+1.6 Davis, 17.5 3/19 17.01 Natalie Tkachenko, 12, Kelseyville, CMC leader; 5/24 1A, 17.08 5/30 NCS, 17.1 5/17 CMC trials, 17.1 finals; 2002 16.74+ photo 17.24+ Katie O'Leary, 12, Ursuline; 4/16 CN, 17.37 5/17 17.31 Meghan Rodrigues, 11, Kelseyville; 5/24 1A & 5/30 NCS, 17.1 3/15 Lep. 17.34+ Alandrea Martin, 9, El Molino; 5/17 SCL, 17.77 4/9 17.54+ Whitney Matteson, 11, Sonoma; 5/17 SCL 17.74+ Katrina Faris, 10, Piner; 3/1 SRJC & 3/19 17.86 Schaerges, Kelseyville; 5/24 1A: 2002 17.14+ (17.99) 2002 bests 16.84+ Meredith Duvardo, Santa Rosa Christian; 5/11 Mendo JC, 17.8
Boys
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
Girls
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
300m LOW HURDLES(+.24) All-Time Class Records Performances 46.54+ Mary Shibata, 11, Ukiah, NBL leader; 4/25 trials Chico, 46.3 4/25, 46.79 5/17; 2002 10 47.77 Katie Franchi, 10, Analy, SCL leader; 5/24 Red, 48.54 5/13, 48.8 5/17 48.18 Ashley Hauser, 11, Santa Rosa; 5/30 NCS, 49.01 5/17 NBL, 49.42 5/24 Red. 48.42 Julianna Helleskov, 12, Santa Rosa; photo 4/5 Oakland, 49.19 5/24 Red & 5/30 NCS; 2002 47.38, photo, 11 48.75 Ashley Shepherd, 9, Willits, CMC leader; 5/24 1A, 49.2 5/17 CMC, 50.13 5/30 NCS 49.01 Alise Fix, 11, Casa Grande; 4/26 Viking, 49.9 4/30, 50.32 5/24 Red; 2002 48.81 49.26 Tyler Dalbey, 10, St. Vincent; 5/30 NCS, 49.79 5/24 1A, 50.1 3/15 Lep. 49.59 Deena Stapleton, 11, Santa Rosa; 4/26 Viking, 50.12 5/17, 50.0 5/7, 50.14 5/24 Red; 2002 photo 50.19 Merrilee Roscoe, 11, Casa Grande; 5/24 Red, 50.0 5/17 SCL, 50.50 4/26 Viking; 2001 48.16 50.31 Claire Frazer, 9, Healdsburg; 5/24 Red, 50.4 5/17 SCL, 51.00 5/7 50.44+ Brenda Murphy, 11, Healdsburg; 5/17 SCL, 51.3 4/30, 51.69 4/26 Viking 50.44 Cherie Kolin, 12, Maria Carrillo; 5/17 NBL, 51.0 4/16 CN, 51.1 4/25 50.56 Alandrea Martin, 9, El Molino; 4/9 Analy 51.15 Erin Foster, 9, St. Vincent; 5/24 1A, 51.81, 4/26 Viking, 51.7 5/17 51.34+ Katrina Faris, 10, Piner; 3/1 SRJC, 52.0 3/8 51.49 Schaerges, Kelseyville; 5/24 1A 51.52 L.J. Perry, 10, Montgomery; 5/17 NBL, 52.5 4/16 52.94+ Hannah Michelson, 10, Analy; 4/19 An. (52.99) 2002 bests 49.10 Veronica Bosque, 11, Montgomery; 4/27 SRJC, 49.32 5/17, 49.67 5/11 51.78 Emma Greenwood, 10, Santa Rosa Christian; 5/24 MOC, 52.85 5/17, 54.3 5/11 52.58 Jessica Torre, 9, Rancho Cotate; 5/11 SRJC 400m LOW HURDLES 70.84 Julianna Helleskov, 12, Santa Rosa; 3/29 Stanford; 2002 68.02 71.50 Deena Stapleton, 11, Santa Rosa; 3/29 Stanford; 2002 69.80 71.68 Tyler Dalbey, St. Vincent; 3/29 Stanford
Boys
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
Girls
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
4x100m Relay(+.14) All-Time Performances 49.34 Analy, SCL leader; 5/31 NCS (Tracy Webster 9, Katie Franchi 10,Krista Prescott 10, Ashley Perlman 9), 49.66 5/30 NCS, 50.1 5/17 SCL 49.92 Santa Rosa, NBL leader; 5/24 Red. (Cassie Alcocer 10, Kristin Jelison 9, Caroline Templeton 11, Deena Stapleton 11), 50.0 5/7 EA, 50.19 NBL 49.94+ Elsie Allen; 5/10 All-City, 50.7 5/7 EA, 51.12 3/29 Stanford 50.34+ Maria Carrillo; 4/9 SRHS, 50.78 5/30 NCS, 50.8 4/2 50.97 St. Vincent, CMC leader; 5/30 NCS (Janelle Walker 11, Erin Foster 9, Michaela O'Connor 10, Kinyatta Loenhardt 12), 51.15 5/24 1A, 51.3 5/17 CMC 51.23 Ursuline; 5/24 Red. (Katie O'Leary 12, Jen Clouse 12, Emily Pinnow 9, Brett Buygo 9), 51.42 5/30 NCS, 51.54 5/17 NBL 51.74+ Petaluma; 5/17 SCL, 52.5 4/30, 52.86 4/26 Viking 51.94+ Casa Grande; 5/17 SCL, 52.1 4/9 , 52.4 3/12 also 52.67 4/26 Viking; 2002 50.54 51.97 Montgomery; 4/26 Viking, 52.6 5/10, 53.1 4/9 52.19 Sonoma; 5/13 An, 52.5 5/17, 52.6 5/7; 2002 52.04+, 52.47 52.36 Kelseyville; 5/24 1A, 52.39 5/30 NCS (Jamie Salmina 11, Meghan Rodriguez 10, Natalie Tkachenko 12, Malia Shannon 9), 52.9 5/17 CMC 52.54+ Rancho Cotate; 4/16 SSU, 54.6 3/12 Analy, 55.24 3/8; 2002 51.27 53.04+ Healdsburg; 4/9 Sonoma, 53.08 5/7, 54.3 4/30 53.84+ Lower Lake; 3/29 Sonoma 54.64+ Upper Lake; 5/17 CMC 54.84+ El Molino; 4/16 Pet, 55.37 4/9, 55.3 5/7; 2002 54.74+ 56.94+ Anderson Valley, 5/17 CMC 57.24+ Piner; 3/19 SR; 2002 55.81 (57.99) 2002 bests 54.34+ Ukiah; 55.54+ Willits; 5/11 Mendo JC 56.54+ Mendocino; 5/11 Mendo JC 57.64+ Clear Lake; 5/1 SH 4x400m Relay(+.14) All-Time Performances 4:00.34 Maria Carrillo, NBL leader; 5/31 NCS (Jenna Lowder 9, Jessica Archer 12, Jennifer Irtenkauf 10, Cherie Kolin 12), 4:00.68 5/30 NCS, 4:03.45 5/24 Red. (Lowder, Jenna 2) Archer, Jessica 3) Irtenkauf, Jennifer 4) Kolin, Cherie), 4:05.62 3/29 Stanford; 2002 3:59.63 4:04.60 Santa Rosa; 5/30 NCS (Cassie Alcocer 60.04, Juliana Helleskov 61.50, Ashley Hauser 63.82, Kristin Jelison 58.34), 4:08.72 5/24 Red, 4:09.19 4/5 Oakland 4:08.54+ Montgomery; 5/17 NBL, 4:09.59 5/24 Red. (Carina Hendricks 11, Kim Handel 12, Kim Conley 11, Alexica Bosque 9), 4:16.57 4/26 Viking 4:14.24+ Analy, SCL leader; 5/17 SCL, 4:17.41 4/26 Viking, 4:18.93 5/24 Red. (Franchi, Katie 2) Beers, Jenna 3) Belland, Maren 4) Perlman, Ashley) 4:14.26 Casa Grande; 5/30 NCS (Carrie MacDonough 11, Merrilee Roscoe 11, Alise Fix 11, Ashton LeSieur 10), 4:15.36 5/24 Red, 4:15.8 5/17 SCL; 2002 4:10.58 4:14.34+ Ukiah; 5/17 NBL, 4:14.53 5/24 red. (Sarah Ott 10, Mary Shibata 11, Domi Chevalier 12, Shelby Leland 11), 4:20.11 5/30 NCS; 2002 4:09.79 4:16.30 Healdsburg; 5/24 Red. (Perez, Simone 2) Frazer, Clair 3) Rogers, Kelly 4) Murphy, Brenda), 4:22.1 5/17 SCL, 4:24.93 4/26 Viking 4:16.67 St. Vincent, CMC leader; 5/30 NCS (Janelle Walker 11, Tyler Dalbey 10, Caithlyn Pilkington 10, Michaela O'Connor 10), 4:17.13 3/29 Stanford, 4:17.99 5/24 1A; 2002 4:15.51 4:17.28 Ursuline; 5/17 NBL, 4:38.0 5/7 4:17.74 Kelseyville; 5/30 NCS (Sandra Zapata 10, Jennifer Keithly 11, Sarah Zalusky 10, Oliva Solomon 11), 4:19.58 5/24 1A, 4:27.3 5/17 CMC 4:19.94+ Sonoma; 4/30 Son, 4:26.1 4/9 Son, 4:26.9 5/7 Son; 2002 4:17.14+ 4:23.24+ Petaluma; 5/17 SCL, 4:27.55 4/26 Viking, 4:27.91 5/24 Red. (Cabral, Jordan 2) Berardini, Samantha 3) Brook, Cara 4) Carroll, Allison) 4:27.49 Lower Lake; 4/26 Viking, 4:27.9 3/29 4:39.64+ Upper Lake; 5/17 CMC (4:39.99) 2002 bests 4:18.80 El Molino; 5/17 San Rafael, 4:26.4 5/11 Analy, 4:28.2 4/24 4:18.91 Rancho Cotate; 4:30.14+ Piner 4:34.34+ Willits; 5/11 at Mendo JC
Boys
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
Girls
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
4x200m Relay(+.14) 1:49.57 Maria Carrillo; 4/5 Oakland, 1:51.2 5/10 1:51.10 Santa Rosa; 4/5 Oakland, 1:55.49 3/8 Vallejo, 1:57.8 5/10 1:56.60 Lower Lake; 3/22 1:56.84+ Montgomery; 5/10 All-City 1:57.60 Ukiah; 3/22 1:59.34+ Sonoma; 3/21 Humboldt; 2002 1:54.96 2002 bests 1:53.84+ Casa Grande 2:00.81 Ursuline Sprint Medley Relay 1:55.62 Maria Carrillo; 3/8 San Rafael 1:56.24 Montgomery; 4/5 Oakland, 2:05.81 3/8 San Rafael 1:58.55 Santa Rosa; 3/8 Vallejo 1:57.39 Ukiah; 4/5 Oakland 1:57.57 Sonoma; 4/5 Oakland 1:58.85 Casa Grande; 3/22 Wildcat, 2:04.80 3/8 San Rafael 1:59.65 Ursuline; 3/8 San Rafael Sprint Medley Relay 4:34.44+ Sonoma; 3/21 Humboldt; 4x800m Relay(+.14) 9:39.97 Maria Carrillo; 3/29 Stanford (Fladseth, Robinson, Kolin, Drady), 10:00.15i 3/16 NY (Baker, Fladseth, Robinson, D. Sanzari), 10:01.25 4/11; 2002 9:39.50 9:59.16 Montgomery; 3/22 Gabor 10:35.90 Ursuline; 3/29 Stanford (Lane, Evans, Degannaro, Clouse), 10:57.2 5/10 10:37.07 Santa Rosa; 3/8 Vallejo, 10:45.78 4/5, 10:52.4 5/10 11:06.67 Ukiah; 4/5 Oakland; 2002 10.31.30 11:11.64+ Rancho Cotate; 3/19 SR, 11:21.10 4/18 11:28.50 Casa Grande; 5/30 NCS (Erin Tarantino 9, Amber LeSieur 9, Jen Holten 9, Ana Garcia 9) 2002 bests 10:50.94+ Sonoma Distance Medley Relay(+.14) 12:23.93 Maria Carrillo; 4/12 Arcadia, 12:38.08 3/29 Stanford (Drady, Lowder, Fladseth, Robinson), 12:43.48i 3/15 NY; 2002 12:21.68 12:38.73 Montgomery; 3/22 Gabor, 12:43.3 3/8 San Rafael, (Handel, McAdler, Hendricks, Conley), 13:07.11 4/5 13:23.17 Ukiah; 3/22; 2002 12:40.64 13:30.88 Santa Rosa; 3/29 Stanford, 13:53.00 3/8 Vallejo 2002 bests 13:45.14+ St. Vincent 4x1600m Relay 21:20.51 Maria Carrillo; 4/11 Arcadia (5.19.2 Drady, 5.15.4 Baker, 5.35.8 Fladseth, 5.09.6 Robinson) 21:32.60*i 3/16 NY (21:40.14 yd) 1) Baker, Julianne 2) Fladseth, Kristin 3) Robinson, Amy 4) Sanzari, Danielle 2002 bests 21:03.06 Maria Carrillo (Ashlee Drady, 5:19; Amy Robinson, 5:09; Julianne Baker, 5:31; Jenny Aldridge, 5:02.5) Shuttle Hurdle Relay 2002 bests 67.34 Santa Rosa Sarai Williams, Deena Stapleton, Juliana Helleskov and Becka Parker.
Boys
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
Girls
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
HIGH JUMPAll-Time Class Records Performances 5-10 Mindi Wiley, 9, Sonoma, SCL leader; 4/26 Viking & 5/31 NCS & 6/7 State, 5-8 4/5 Oakland, 5-7 5/2, 5-6 3/8 & 4/9 5-3 Caitlyn Zundel, 11, Piner, NBL leader; 5/10 All-City, 5-2 4/5, 4/16, 5/7, 5/17 & 5/31 NCS 5-2 Kaitlin Sather, 12, Maria Carrillo; photo 4/9 SRHS, 4-10 3/12, 4-8 4/16 5-0 Caroline Templeton, 11, Santa Rosa; 3/1, 4/5 & 5/7; 2002 5-2 5-0 Kaleigh Bulloch, 10, Healdsburg; 5/7 An, 4-10 4/26 Viking, 4-8 3/8 5-0 Myra Slattery, 9, Sonoma; 5/24 Red, 4-10 4/30, 5/13, 5/17 & 5/31 NCS 4-10 T. Cottle, Rancho Cotate; 3/12 Analy, 4-6 3/8 & 5/7 4-10 Chelsea Cohen, 10, Sonoma; 3/29 & 5/17, 4-8 3/12 4-9 Rachel Endoso, 10, St. Vincent, CMC leader; 5/17 CMC, 4-8 5/24 1A 4-9 Christina Andrews, 12, Analy; 4/9 An, 4-8 4/30 4-8 Raina Timmel, 10, Petaluma; 3/19 Pet. 4-8 Bland, Analy; 4/9 & 4/30, 4-6 5/13 4-8 Jordan Cabral, 9, Petaluma; 4/30 Pet, 4-6 5/7 4-8 Julianna Helleskov, 12, Santa Rosa; 5/7 EA 4-8 Roshene Brady, Sonoma; 5/7 & 5/17, 4-6 3/12 4-8 Jacqui Hendricks, 9, Maria Carrilo; 5/10 All-City & 5/17 NBL, 4-6 4/9 4-8 Amy Nelson, 12, Maria Carrilo; 5/10 All-City, 5/17 NBL & 5/24 Red. 4-8 Bethany Andre, 11, Kelseyville; 5/17 CMC, 4-6 3/15 Lep 4-8 Christian Anderson, 9, St. Helena; 5/17 CMC, 4-6 5/24 1A 4-8 Jaymie Wilson, 11, Kelseyville; 5/24 1A & 5/31 NCS, 4-6 5/17 CMC 4-7 Michelle McMullen, 11, Lower Lake; 4/14 Cottonwood 4-6 Tressa Campbell, 10, Sonoma; 3/21 Humboldt, 5/7 & 5/13 4-6 Whitney Leachman, 11, Elsie Allen; 4/2 MC; 2002 5-2 4-6 Holly Huffaker, 9, Casa Grande; 4/9, 4/16, 4/30 & 5/7 4-6 Smith, Rancho Cotate; 4/16 SSU 4-6 Zoe Bagala, Montgomery; 5/7 EA & 5/17 4-6 Hurt, Petaluma; 5/7 CG 4-6 Sara Caldwell, 10, Piner; 5/10 All-City 4-6 Natalie Crane, 10, St. Vincent; 5/17 CMC 4-6 Kim Schaerges, 11, Kelseyville; 5/17 CMC (4-6) 2002 bests 5-1 Mariah Cunningham, 11, Calistoga; 5/25 MOC, 5-0 5/1 & 5/11 5-0 Crystal Matich, 10, El Molino; 4-10 5/11, SCL leader 4-10 Katlyn Long, 11, Fort Bragg; 4/24 FB 4-8 Kerry Fugett, 9, Analy; 4-8 Bridget Fenton, 10, Ursuline; 5/11 SRJC 4-6 Victoria Swartout, 10, Santa Rosa; 4-6 Anna Hiser, 11, Sonoma;
Boys
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
Girls
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
POLE VAULTAll-Time Class Records Performances 11-6 Melissa Adams, 12, Rancho Cotate, NBL leader; 4/18 Davis, 11-3 4/26 Viking, 11-0 4/12 Arcadia & 6/6 State 9-9 Breauna Cooper, 9, Casa Grande, SCL leader; 5/24 Red, 9-7 5/17 SCL, 9-6 3/8 9-6 Shireen Kassis, 11, Casa Grande; 5/7, 9-0 4/30 & 5/30 NCS 9-0i Emely Flores, 11, Santa Rosa; 1/13 Reno, 2002 11-4 9-0 Kelsey James, 11, El Molino; 3/8 Analy, 3/15 3/12, 4/26 & 4/30 8-6 Whitney Matteson, 11, Sonoma; 4/9 Son, 8-0 3/12, 4/30, 5/13 & 5/17 8-6 Lydia Smith, 12, Santa Rosa; 5/17 NBL, 8-0 4/9 & 5/24 Red. 8-0 Jen Bielenberg, 10, Ursuline; 4/2 CN & 4/16 CN & 5/10 CN; 2002 8-4 9 8-0 Celeste Martin, 10, El Molino; 4/9 Analy, 7-6 4/26 & 5/7 8-0 Megan Mullin, 12, Ukiah; 5/17 NBL, 7-9 4/9 Uki., 7-6 5/24 Red. 8-0 Jacqui Hendricks, 9, Maria Carrilo; 5/17 NBL, 7-6 5/24 Red. 8-0 Cate Miramontes, 12, Ukiah; 5/17 NBL, 7-6 5/7 & 5/24 7-6 Heather Finley, Casa Grande; 3/22 Wildcat 7-6 Gebb, Ursuline; 4/9 SRHS 7-6 Tressa Campbell, 10, Sonoma; 5/7 Son. 7-6 Greice Seeley, 11, Santa Rosa Christian, =CMC leader; 5/10 All-City 7-6 Kyla Holmes, 12, Clear Lake, =CMC leader; 5/17 CMC 7-6 Schaerges, Kelseyville; 5/24 1A (7-6) 2002 bests 10-6 Gayle Greenough, 10, Maria Carrillo; 4/12 at SRJC 7-6 Graceann Tonna, 10, Santa Rosa; 7-6 Curry Anton, 11, Healdsburg; 4/27 SRJC, 5/17 7-6 Erica Peterson, 11, Maria Carrillo; 5/1 at MC
Boys
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
Girls
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
LONG JUMPAll-Time Class Records Performances 17-8 Whitney Leachman, 11, Elsie Allen, NBL leader; 5/10 All-City, 16-10 5/31 NCS, 15-10 5/17 17-1 Caroline Templeton, 11, Santa Rosa; 5/31 w+2.6, 16-11 4/26 Viking, 16-9 5/17; 2002 17-8, 10 16-10 Alexica Bosque, 9, Montgomery; 4/16, 16-6 5/10, 16-5 5/17 also 15-1 w-3.0 4/5 16-4 Katie O'Leary, 12, Ursuline; 5/17 NBL, 16-4 4/16, 16-0 5/7 also 15-6 5/31 w+1.8 NCS 16-4 Cari MacDonough, 11, Casa Grande, SCL leader; 4/26 Viking, 16-1 4/16, 16-0 5/17 16-0 Michelle Poehlman, 10, Petaluma; 5/17 SCL, 15-6 4/26 Viking, 15-1 5/7 16-0 Erin Foster, 9, St. Vincent, CMC leader; 5/17 CMC, 16-0 5/24 1A, 15-3 5/31 w+3.4 NCS 16-0 Alisha Bassett, 12, Elsie Allen; 5/17 NBL, 16-0 4/16, 15-8 5/10 15-11 Caitlyn Zundel, 11, Piner; 4/9 Elsie Allen 15-9 Chelsea Cohen, 10, Sonoma; 5/17 SCL, 15-7 4/26 Viking, 15-6 3/21 Humboldt 15-5 Marie Supanich, 11, Analy; 5/31 w+1.6 NCS: 2002 15-10 15-2 Kanko, Ukiah; 3/8 Analy 15-1 Krista Prescott, 10, Analy; 5/17 SCL 15-1 Jen Irtankauf, 10, Maria Carrillo; 5/7 MC 15-0 Teri Smith, 12, Rancho Cotate; 4/9 SRHS 15-0 Jaymie Wilson, 11, Kelseyville; 5/24 1A 15-0 Maggie Sowell, 12, Sonoma; 4/30 Son, 14-10 4/26 Viking 14-11 Katie Davis, 12, Lower Lake; 4/26 Viking 14-9 Rachel Springle, 10, Analy; 4/9 An. 14-9 Alison Boyd, 11, Santa Rosa; 5/17 NBL (14-9) 2002 bests 16-5 Melissa Matulich, 11, Maria Carrillo; 15-8 Mary Shibata, 10, Ukiah; 5/17 San Rafael, 15-7 5/11 SRJC 15-5 Kelly Richardson, 11, Montgomery; 4/27 SRJC, 15-4 5/11 15-2 Juliana Helleskov, 11, Santa Rosa;
Boys
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
Girls
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
TRIPLE JUMPAll-Time Class Records Performances 35-6 Alisha Bassett, 12, Elsie Allen, NBL leader; photo 5/7 EA, 34-8 5/10, 33-3 4/2 MC, 31-7 3/29 w+0.4 Stanford 34-1 Chelsea Cohen, 10, Sonoma, SCL leader; 3/21 Humboldt, 33-11 4/9, 33-11 w+1.0 4/5 33-4 Krista Prescott, 10, Analy; 5/17 SCL, 33-4 5/13, 32-7 5/7 also 30-11 w-0.6 33-1 Erin Foster, 9, St. Vincent, CMC leader; 5/30 w+0.8 NCS, 33-0 5/24 1A, 31-11 5/17 CMC 32-9 April Randol, 10, Santa Rosa; 5/17 NBL, 32-6 5/24 Red, 32-2 5/7 also 31-7 w+0.3 32-9 Whitney Matteson, 11, Sonoma; 4/9 Son, 32-2 4/5 w-1.2 Oakland, 32-0 4/18 32-5 Kelly Richardson, 12, Montgomery; 5/17 NBL, 32-1 5/24 red, 32-0 w+0.6 5/30 NCS; 2002 32-9 32-4 Sara Potter, 12, Piner; 5/17 NBL, 31-3 5/7, 31-2 3/1; 2002 32-8 32-0 Alison Boyd, 11, Santa Rosa; 5/17 NBL, 31-8 5/7, 31-8 4/16 32-0 Michelle Poehlman, 10, Petaluma; 5/17 SCL 31-10 Jaymie Wilson, 11, Kelseyville; 4/2 LL, 31-3 5/24 1A, 31-3 3/26 31-9 Merrilee Roscow, 11, Casa Grande; 4/9 Analy, 31-2 4/30; 2002 32-2 31-8 Whitney Matteson, 11, Sonoma; 5/17 SCL, 31-2 3/12 & 3/29 31-7 Amy Nelson, 12, Maria Carrillo; 5/17 NBL, 31-3 4/9 31-3 Fernandez, El Molino; 5/7 Son. 31-2 Natalie Tkachenko, 12, Kelseyville; 5/24 1A (31-0) 2002 bests 32-5 Kyra Kiggins, 11, Ukiah; 4/26 Chico, 31-11 5/11 32-2 Stephanie Ellis, 10, Upper Lake; 5/11 Mendo JC, 31-7 32-1 Marie Supanich, 10, Analy; 4/27 SRJC 31-11 Alise Fix, 10, Casa Grande; 4/27 SRJC, 31-10 5/11 31-3 Sara Caldwell, 9, Piner; 5/11 at SRJC, 30-11 4/27 SRJC 31-0 Erika Ruiz, 9, Santa Rosa; 5/11 SRJC
Boys
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
Girls
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
SHOT PUTAll-Time Class Records Performances 41-2 Melissa Van Paris, 11, Sonoma, SCL leader; 4/18 Davis, 41-0 Sac MOC, 40-11 4/9 Son. 36-7 Nora McAuley, 11, Petaluma; 4/30 Pet, 36-2 4/9 Son, 35-10 5/17; 2002 10 34-7 Jamie Reese, 12, Casa Grande; 4/30 Son, 34-3 5/17, 34-1 4/9; 2002 35-11 33-11 Molly Cuxon, 9, Montgomery; 5/24 Red, 32-4 5/7, 31-0 4/26 Viking 33-8 Mary Miller, 10, Petaluma; 5/24 Red, 30-6 5/7 33-4 Jean Lightfoot, 9, Maria Carrillo, NBL leader; 5/17 NBL, 33-2 5/31 NCS, 32-11 5/24 Red. 32-11 Christa Durand, 12, Ursuline; 5/7 CN, 31-3 3/15 CN 32-9 Georgia Anton, 9, Windsor; 3/12 MC, 32-2 5/17, 31-4 5/24 Red. 32-1 Lisa Penney, 9, Rancho Cotate; 4/16 SSU, 30-2 5/17 32-0 Erica Tom, 12, Santa Rosa; photo 4/9 SRHS, 30-4 4/2 CN, 30-3 5/10 31-9 Kelsey James, 11, El Molino; 4/16 Pet, 31-0 4/9 Analy 31-6 Marie Supanich, 11, Analy; 4/30 Pet. 31-2 Sarah Stevens, 11, El Molino; 3/22 CN, 30-10 4/30 30-3 Sarah Dowdle, 11, St. Helena, CMC leader; 5/24 1A 30-3 Marion Everidge, Sonoma; 3/12 Son, 30-0 4/9 & 5/7 30-0 Addie Maushardt, Sonoma; 3/12 Son. (30-0) 2002 bests 36-0 Theresa Belton, 11, Ukiah; 5/11 SRJC, 35-9 5/17 33-11 Shana Moore, 9, Petaluma; 4/24 Pet 33-8 Caitlin Maus, 10, Petaluma; 31-8 Allison Farr, 10, Clear Lake; 31-5 5/11, CMC leader
Boys
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
Girls
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
DISCUSAll-Time Class Records Performances 132-4 Melissa Van Paris, 11, Sonoma, SCL leader; 5/24 Red, 131-4 5/30 NCS, 127-8 5/7 Son, 125-2 5/17 126-9 Christa Durand, 12, Ursuline, NBL leader; photo 4/16 CN, 120-3 5/10 CN, 119-2 4/2 CN 118-4 Kelsey James, 11, El Molino; 4/30 Healsburg & 5/24 Red, 116-1 4/9 108-6 Nora McAuley, 11, Petaluma; 5/24 Red, 100-2 5/17 SCL, 97-6 4/30 107-4 Laura Summit, 12, Deep Valley Christian, CMC leader; 5/30 NCS, 106-6 5/24 1A, 103-1 5/17 CMC 105-4 Alexandra Duerr, 11, Montgomery; 5/24 Red, 103-1 5/10 All-City, 99-11 5/17 102-10 Sarah Stevens, 11, El Molino; 4/9 Analy, 101-3 3/8 Analy, 98-11 3/26 101-7 Jennifer Keithly, 11, Kelseyville; 5/24 1A 101-5 Angela Greep, Elsie Allen; 5/10 All-City 100-0 Amanda Wallace, 11, Santa Rosa; 5/7 EA, 99-7 3/15, 98-3 4/9 97-6 Jamie Reese, 12, Casa Grande; 4/30 Son; 2002 106-9 97-4 Georgia Anton, 9, Windsor; 5/17 SCL, 95-6 5/7, 92-11 5/24 Red. 97-4 Jen Silewicz, 11, Ursuline; 5/24 Red, 90-11 5/17 NBL 96-2 Ashley Cleeves, 12, Rancho Cotate; 4/16 SSU, 94-0 4/2, 91-4 5/17 95-9 Zoey Bagala, 10 Montgomery; 4/9 Uki, 92-0 5/7, 90-8 5/17 92-1 Siebert, Elsie Allen; 5/10 All-City 92-0 Marion Everidge, Sonoma; 5/7 Son, 91-9 4/30 Son, 91-3 4/9 Son. 91-2 Pilar Garibay, St. Helena; 5/17 CMC 90-9 Jean Lightfoot, 9, Maria Carrillo; 5/17 NBL (90-0)
Boys
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
Girls
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT
+ hand time converted to automatic * yard race converted to metric i indoor race

Running Home
To submit updates to this list please contact your coach for submissions.
With 30 teams in the Redwood Empire and to verify that marks are acurate I will only be taking marks from coaches.
You can contact Jim Crowhurst/Web Page Editor
at jcrowhurst@peoplepc.com