2005 Girls Season Summary

The chart below shows the majority of the meets during the 2005 season.
The order of the names listed are not in order of ranking within a team. They are in order 
of times run at the NCS Championships which was a starting point, but obviously not an 
overwhelming factor of final place. 
The NCS and league finals played the biggest factor in rankings but the entire season is 
looked at in making the final selections.
The "HONORABLE MENTION" team is not a third team.
Those listed in HONORABLE MENTION had races during the year where they beat runners on the 
first or second team and their season was examined to see if they belonged on one of the 
first two teams. This also means that there are probably other runners this season who had 
better seasons than those on the HONORABLE MENTION group who are not listed.
Letters, A, B, C, are added to some of the meets to help show who was racing against who. 
Where the letter S is used the meet was held at Spring Lake.
? are used when I do not know if they ran that day or not.
---- are used when I am pretty sure they did not run.

Meet                State  NCS    League   11/2    10/26   10/19   Invit. 10/12 Invit. 10/5 Invit. 9/28    Stanf 9/21   Viking   Ed S. RC

FIRST TEAM
Wentz       MC      18:54  17:58  1n18:07  1a      1a       1s18:11 3rdC   1b    ------ --- -----  1a      19:38 s19:32 24th     13:00 17:20
Martindill  Mon     19:13  18:35  2n18:11  1s18:09 1sa18:31 2s18:14 ------ 1a    ------ --- 8thL   1s19:24       1a     12:30sj1 13:01 17:28
Rich        RC      18:54  18:48  3n18:14  3a      1sb18:36 1a      ------ 2a    9thCS  --- -----  2s19:26       1d     12:33sj  ----- 17:23
Berg        Mon     19:33  18:54  4n18:45  2s19:00 2sa20:18 4s19:28 ------ 3a    ------ --- 41stL  5s21:16       4a     13:33fs  ----- 18:52
Gray        MC      19:37  18:56  6n19:13  4a      3a       5s20:15 29thC  3b    ------ --- -----  --                   47th     13:36 18:08
Fogg        MC      19:46  19:00  7n19:35  5a      4a       6s20:16 32ndC  6b    ------ --- -----  --                   ------   ----- 17:42
Sanzari     MC      19:56  19:06  5n19:10  2a      2a       3s19:18 15thC  2b    ------ --- -----  --                   ------   ----- 17:06 1st
Rogina        Win   19:50  19:08  1s19:06  1e      1d       1f      ------ 1e    ------ --- -----  2a            s20:01 12:56fs  ----- 17:44
Parks         Pet   19:58  19:14  2s19:27  1d      2d       1e      ------ 1d    ------ --- -----  3s19:59       --     13:02js  13:39 17:58

SECOND TEAM
Ponticiello Urs     20:20  19:32  8n19:44  3s19:57 2sb20:03 ------- ------ 4b    ------ --- -----  4s20:53       2a     13:21sj  ----- 18:55
Escamila      EM    -----  19:42  5s19:55  2f      ?NOT5    ?NOT5   ------ --    ------ --- -----  --                   -----    ----- -----
C. Byrne      An    -----  19:52  6s20:03  2d      2e       1d      ------ 2e    14thCV --- 26thS  2d            s20:39 13:07sj  ----- -----
Mendez        Win   -----  19:52  8s20:57  2e      7d       ?NOT5   ------ 3e    ------ --- -----  --            s20:15 -------  ----- 17:48
DeLuca        An    -----  20:00  4s19:50  4d      1e       2d      ------ 4e    ?NOT25 --- 15thS  1d            s20:34 13:01sj  ----- -----
Dry           EM    -----  20:12  3s19:35  1f      3e       2f      ------ 2d    ------ --- 49thS  5d                   13:55sj  ----- -----

HONORABLE MENTION
Waldman         Wil 20:36  19:55  1c20:23  2g      2sc21:05 3g      ------ --    ------ 4g  -----  3g            3g     14:00sj  ----- -----
Malvino         Mid 22:04  20:29  6c21:19                                               1g
Forrey        Pet   -----  20:32 13s21:33          5d
Roberts     MC      21:15  20:41 11n20:37                                                                        s21:35 13:53sj
Davis       MC      20:32  20:41 12n20:42                                  5b                                           13:58fs
Petersen      Pet   -----  20:49 11s21:06          6d
As. Shepherd    Wil 21:17  20:50  3c21:08  1g      1sc20:27 1g                          2g         1g            2g     13:36sj
Hall            SRC 21:59  20:52  8c21:33 
Feldman         SA  21:11  20:54  2c20:40                   2g
Lucchesi      Pet   -----  20:59 12s21:21          4d

Lyle        Uk      -----  ???    9n20:20                                                          4d                   13:37b
Lueth       MC      21:38  ???   10n20:28                                                                        s21:44
Vaughan       Pet   -----  21:07  7s20:31  3d      3d                                                                   13:37sja
DiRado      MC      -----  ???   1jV20:48
Heisler     SR      -----  ???   13n20:54                                                          3d            s21:56 13:16sj        18:36
Puccioni    Urs     -----  ???   14n20:59

Blake         An                                                                                                 s21:45
Baer        MC                                                                                                   s22:08
Atkinson      He                                                                                                        13:54sj
Liptz RC                         15n21:00
Jones AN                          9s21.05 
Immordino Urs                    16n21:05                                                                        3a     13:45fs
Maher AN                         10s21.06   	  
Orozco Clov                       4c21:13 
Davis Wil                         5c21:14 
Germini Urs                      17n21:17
Miller Clov                       7c21:20   	            		  
Tuohy An                         14s21.33                                                                        s22:09
Hafner SA                         9c21:38

Am. Shepherd Wil    22:07                                                              3g          2g            1g

?NOT10 not listed in top 10