Low-tech edition (About)

Home > Sports > Running

Running Home | Weather Forecast | What is Redwood Empire
Track All-Time | Cross Country All-Time
Schedule | Archives | Links


2008 REDWOOD EMPIRE
ALL-EMPIRE CROSS COUNTRY

BOYS

RUNNER OF THE YEAR	

Sterling Lockert
Petaluma, senior

NCS III and SCL Champion, 8th State III
Four time SCL Champion, no other Empire boy has ever won more than two league titles

Sterling Lockert


The race for number one

--------------------------------------

FIRST TEAM	see season records



Reesey Byers, Santa Rosa, junior

Reesey Byers

7th NCS II, 3rd NBL, 66th STATE

--------------------------------------

Hugh Dowdy, Petaluma, junior

Hugh Dowdy

5th NCS III, 3rd SCL, 28th State III

--------------------------------------

Brandon Felipe, Petaluma, senior

Brandon Felipe

4th SCL, 41st State III

--------------------------------------

Aria Kiani, Montgomery, junior

Aria Kiani

2nd NBL, 9th NCS II

--------------------------------------

Devin Lockert, Petaluma, senior

Devin Lockert

2nd SCL, 7th NCS III, 21st State

--------------------------------------

Rory McLeod, Santa Rosa, senior

Rory McLeod

1st NBL, 18th STATE II, 3rd NCS

--------------------------------------

Andrew Zellman, Ukiah, junior

Andrew Zellman

8th NCS II, 7th NBL

--------------------------------------


SECOND TEAM

Spencer Hall, Casa Grande, junior

Spencer Hall

8th SCL, 23rd NCS II

--------------------------------------

Cody Jinright, Petaluma, senior 

Cody Jinright

46th STATE III, 9th SCL

--------------------------------------

Brian King, Cardinal Newman, junior 

6th NBL, 8th NCS IV, 32nd STATE

--------------------------------------

Luis Luna, Piner, freshman

Luis Luna

5th NBL, 16th NCS III, 73rd STATE

--------------------------------------

Sebastian O'Bergin, Ukiah, senior 

8th NBL, 15th NCS II

--------------------------------------

Forrest Shaffer, Petaluma, sophomore

Forrest Shaffer

6th SCL, 18th NCS III

--------------------------------------

Benjamin Stern, Petaluma, senior 

Benjamin Stern

5th SCL, 11th NCS III, 50th STATE

--------------------------------------

Skyler Thomas, Mendocino, senior

1st CMC, 6th NCS V, 38th STATE

--------------------------------------

John Whitman, El Molino, junior

7th SCL, 6th NCS IV, 59th STATE

--------------------------------------

Grant Williams, Maria Carrillo, senior

Grant Williams

4th NBL, 17th NCS III


HONORABLE MENTION	see season records

Niko Conner, Sonoma Valley, senior 

12th SCL

--------------------------------------

Colin Gibson, Maria Carrillo, freshman

Colin Gibson

11th NBL

--------------------------------------

Jamie Goldfield, Montgomery, sophomore

Jamie Goldfield

12th NBL

--------------------------------------

Gus Greenstein, Maria Carrillo, junior

Gus Greenstein

30th Stanford, 12th Cal Poly, 17th Crystal Springs

--------------------------------------

Daniel Hauptman, Maria Carrillo, sophomore

Daniel Hauptman

9th NBL

--------------------------------------

Ethan Mora, Casa Grande, senior

Ethan Mora

10th SCL

--------------------------------------

Micah Shaw-Henderson, El Molino, junior 

11th SCL, 10th NCS IV, 55th STATE

--------------------------------------

Matthew Taylor, Santa Rosa, junior

10th NBL




COACH OF THE YEAR

Doug Courtemarche, Santa Rosa
NBL Champs, 3rd NCS II

Email story | Print story | Subscribe to paper