Low-tech edition (About)

Home > Sports > Running

Running Home | Weather Forecast | What is Redwood Empire
Track All-Time | Cross Country All-Time
Schedule | Archives | Links


BOYS 2009 ALL-EMPIRE TRACK & FIELD

Athlete of the Year

Sterling Lockert

12, Petaluma Sterling Lockert 3200 1st SCL 10:01.14+ 2nd NCS/MOC 9:09.48, #3 performance All-Time 2nd NCS/Redwood 9:15.92 10th STATE 9:01.32 9:01.32, NEW EMPIRE RECORD 1600 1st Viking 4:14.27 1st NCS/Redwood 4:15.66 1st Big Cat 4:23.40 1st SCL 4:24.04+ 4:14.27 1st 09, 8th All-Time, 7th Senior All-Time 3000 4th Stanford 8:30.58, NEW EMPIRE RECORD 800 1st SCL 1:55.54+ 1:55.54+ 1st 09, 20th All-Time 400 51.34+ 4th 09 Distance Medley 1st Twilight 10:24.62, 4:20 split, 3rd All-Time 4x800 1st Stanford 7:56.88, 1:56 split, 3rd All-Time Coed 4x800 1st Twilight 8:59.24, 1:59 split ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Meet Index at bottom of page

Note: Last line under event shows place on 2009 Empire Best list.

FIRST TEAM

Eric Arneson

12, Healdsburg Eric ArnesonEric ArnesonEric Arneson 300IH 1st SCL 39.74+ 1st Big Cat 40.07 1st Viking 40.56 1st Gold Rush 42.14+ 3rd NCS/MOC 39.24 =5th Senior All-Time 9th Woody Wilson 39.79 23rd STATE 40.50 39.24 1st 09, =6th All-Time 110HH 1st SCL 15.32 1st Viking 15.53 1st Big Cat 15.67 2nd NCS/Redwood 15.31, 1st in heat 5th Woody Wilson 15.17 0.5 13th NCS/MOC 15.49 w+3.2 15.17 1st 09, =38th All-Time 400IH 8th Stanford 57.06, 4th All-Time 400 52.64+ 12th 09 400 Relay 1st Viking 43.94 1st Big Cat 44.24+ 1st Gold Rush 44.34+ 2nd NCS/Redwood 44.05, 1st in heat 2nd SCL 43.74+ 8th NCS/MOC 43.06 43.06 1st 09, 9th All-Time 1600 Relay 1st SCL 3:28.54+ 1st Gold Rush 3:41.14+ 3rd NCS/Redwood 3:28.86, 1st in heat 5th NCS/MOC 3:25.39 8th Woody Wilson 3:29.26 3:25.39 1st 09, 29th All-Time 800m Sprint Medley 1st Gold Rush 1:37.54+ 8th Woody Wilson 1:37.06, 2nd All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Travis Baker

10, Santa Rosa Travis BakerTravis Baker Discus 1st All-City 155-1 1st Viking 153-11 1st NBL 153-0 1st Big Cat 151-8 1st Special 146-2 2nd NCS/Redwood 156-3 6th Woody Wilson 145-5 8th NCS/MOC 147-8 9th Arcadia day 146-4 161-6 1st 09, 33rd All-Time, NEW SOPHOMORE CLASS RECORD Shot Put 2nd NBL 50-7 2nd NCS/Redwood 50-3 3rd Viking 45-5 13th NCS/MOC 46-3 50-7 3rd 09, 4th Sophomore All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Troy Baker

12, Santa Rosa Troy Baker Shot Put 1st NCS/MOC 54-2 1st NCS/Redwood 53-10 1st NBL 52-8 1st All-City 52-6 1st Viking 52-4 1st Special 50-0 2nd Arcadia day 51-0 3rd Woody Wilson 52-9 7th Stanford 49-6 14th STATE 51-6 54-2 1st 09, 21st All-Time Discus 1st NCS/Redwood 157-1 2nd NBL 145-0 3rd Viking 125-11 9th NCS/MOC 145-4 157-1 2nd 09, 48th All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Reesey Byers

11, Santa Rosa Reesey Byers 3200 1st NBL 9:32.59 1st All-City 9:38.48 1st Big Cat 10:02.8 2nd Viking 9:21.38 3rd NCS/Redwood 9:23.03 4th NCS/MOC 9:14.15 17th STATE 9:06.93, NEW JUNIOR CLASS RECORD 9:06.93, 2nd All-Time to Lockert 1600 2nd NBL 4:29.55 3rd Woody Wilson 4:21.77 4:21.77 4th 09, 38th All-Time 800 2:00.44+ 8th 09 1500 1st Special 4:18.79 Distance Medley Relay 3rd Stanford 10:33.49, 3:14.84+ split 6th Arcadia 10:23.65, 3:10.24+ split, 2nd All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Joshua Forrey

12, Petaluma Shot Put 1st SCL 50-9 1st Big Cat 47-0 2nd Viking 51-4 3rd NCS/Redwood 50-2 6th NCS/MOC 48-10 8th Stanford 49-2 51-4 2nd 09 Discus 132-4 9th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dante Fountain

12, Healdsburg Dante FountainDante Fountain 200 1st SCL 22.04+ 1st Viking 22.10 1st Big Cat 22.59 4th Woody Wilson 22.30 +0.0 4th NCS/MOC 22.40 w-3.6 16th STATE 22.09 w+1.3 22.04+ 1st 09, 22.06, 5th FAT All-Time 100 1st SCL 10.94 1st Big Cat 11.34+ 1st Gold Rush 11.34+ 2nd NCS/Redwood 11.20, 1st in heat 2nd Viking 11.04 3rd Woody Wilson 11.11 w-1.0 5th NCS/MOC 11.03 w+0.2, 10.97 w+2.0, 4th FAT/Wind legal All-Time 8th Stanford 11.09 24th STATE 11.03 w+1.5 10.93 2nd 09, 13th All-Time, 8th Senior All-Time Long Jump 1st SCL 21-9 2nd NCS/Redwood 21-3 7th NCS/MOC 21-9 w-0.3 21-9 2nd 09 400 Relay 1st Viking 43.94 1st Big Cat 44.24+ 1st Gold Rush 44.34+ 2nd NCS/Redwood 44.05, 1st in heat 2nd SCL 43.74+ 8th NCS/MOC 43.06 43.06 1st 09, 9th All-Time 800m Sprint Medley 1st Gold Rush 1:37.54+ 8th Woody Wilson 1:37.06, 2nd All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Thomas Kozel

11, Healdsburg Thomas Kozel 200 3rd NCS/Redwood 22.32, 1st in heat 3rd SCL 22.44+ 6th NCS/MOC 22.97 w-3.6, 11th All-Time FAT/Wind Legal 22.32 3rd 09, 12th All-Time FAT, 43rd All-Time 100 3rd SCL 11.22 13th NCS/MOC 11.15 w+1.1, 7th All-Time FAT/Wind Legal 11.03 3rd 09, 28th All-Time, 10th All-Time FAT, 5th Junior All-Time 400 52.18 10th 09 400 Relay 1st Viking 43.94 1st Big Cat 44.24+ 1st Gold Rush 44.34+ 2nd NCS/Redwood 44.05, 1st in heat 2nd SCL 43.74+ 8th NCS/MOC 43.06 43.06 1st 09, 9th All-Time 1600 Relay 1st SCL 3:28.54+ 1st Gold Rush 3:41.14+ 3rd NCS/Redwood 3:28.86, 1st in heat 5th NCS/MOC 3:25.39 8th Woody Wilson 3:29.26 3:25.39 1st 09, 29th All-Time 800m Sprint Medley 8th Woody Wilson 1:37.06, 2nd All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Devin Lockert

12, Petaluma Devin Lockert 800 1st NCS/Redwood 1:57.06 1st Big Cat 2:01.50 2nd SCL 1:58.94+ 5th NCS/MOC 1:56.20 1:56.20 2nd 09, =29th All-Time 1600 4:32.18* 6th 09 1600 Relay 3:26.64 Distance Medley 1st Twilight 10:24.62, split 2:02, 3rd All-Time 4x800 1st Stanford 7:56.88, 1:58 split, 3rd All-Time Coed 4x800 1st Twilight 8:59.24, split 2:02 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rory McLeod

12, Santa Rosa Rory McLeod 1600 1st NBL 4:25.63 1st All-City 4:19.44 2nd NCS/Redwood 4:17.47 2nd NCS/MOC 4:18.13 2nd Viking 4:24.97 17th STATE 4:17.84 4:17.47 2nd 09, 13th All-Time 3200 2nd Woody Wilson 9:20.81, 8th Senior All-Time 2nd NBL 9:51.95 9:20.81 3rd 09, 9th All-Time 800 1st NBL 1:57.71 2nd Viking 1:58.55 1:57.10 3rd 09, 40th All-Time Distance Medley Relay 3rd Stanford 10:33.49, 4:18.24+ split 6th Arcadia 10:23.65, 4:16.64+ split, 2nd All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Oleg Ryabokorovka

12, Fort Bragg Oleg RyabokorovkaOleg Ryabokorovka Long Jump 1st 1A 22-2 1st CMC 22-1 1st Eaton/Warren 21-9 2nd Viking 22-1 2nd Woody Wilson 21-11 w+1.2 3rd NCS/MOC 22-6 w+1.6 14th STATE 21-9 22-6 1st 09, =21st All-Time Triple Jump 1st Eaton/Warren 42-10 1st CMC 42-8 1st 1A 42-6 2nd Viking 43-2 5th Woody Wilson 43-5 w+1.9 9th NCS/MOC 43-8 w-0.3 43-8 2nd 09 High Jump 6-1 =6th 09 400 Relay 1st 1A 44.73 44.73 7th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sean Sullivan

12, Petaluma Sean Sullivan 100 2nd NCS/Redwood 11.09, 1st in heat 2nd SCL 11.13 11th NCS/MOC 11.10 w+2.0, 6th All-Time FAT/Wind legal 10.85 1st 09, =8th All-Time, =4th All-Time FAT 200 1st NCS/Redwood 22.14 2nd SCL 22.14+ 15th NCS/MOC 23.09 w+1.3 22.14 2nd 09, =25th All-Time, 6th All-Time FAT 400 Relay 1st SCL 43.24+ 11th NCS/MOC 44.23 43.24+ 2nd 09, 9th All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

David Tange

11, Petaluma David Tange 400 1st Viking 50.46 1st SCL 50.94+ 2nd NCS/Redwood 50.45, 1st in heat 8th NCS/MOC 51.31 50.45 1st 09 200 23.14+ 11th 09 400 Relay 1st SCL 43.24+ 11th NCS/MOC 44.23 43.24+ 2nd 09, 9th All-Time 1600 Relay 7th NCS/MOC 3:25.88, 51 split 3:25.88 2nd 09, 32nd All-Time Distance Medley Relay 1st Twilight 10:24.62, 50.7 split, 3rd All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jeremy Thompson

11, Maria Carrillo Jeremy Thompson 300IH 1st NBL 39.83 2nd NCS/Redwood 39.92, 1st in heat 7th NCS/MOC 39.73 39.52 2nd 09, 9th All-Time, 4th Junior All-Time Long Jump 1st NBL 21-2 1st Special 20-4 1st All-City 19-9 3rd NCS/Redwood 21-0 3rd Viking 20-10 21-4 4th 09 110HH 1st All-City 15.27 15.27 2nd 09, =19th All-Time FAT 400 Relay 1st Special 45.14 3rd NBL 44.67 15th NCS/MOC 44.58 44.36 4th 09 4X200 Relay 1st All-City 1:33.54 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mike Tracy

12, Windsor Mike TracyMike Tracy High Jump 1st Woody Wilson 6-9, 6th Senior All-Time 1st SCL 6-6 1st NCS/Redwood 6-6 1st Viking 6-4 1st El Molino Relays 6-4 1st Big Cat 6-0 2nd Stanford 6-4 3rd Golden West 6-4 4th NCS/MOC 6-4 =10th STATE 6-5 6-9 1st 09, =7th All-Time Long Jump 3rd SCL 20-2 21-1 5th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kaleb Trembly

12, Petaluma Kaleb TremblyKaleb Trembly Triple Jump 1st NCS/Redwood 44-11 1st Big Cat 40-3 1st SCL 43-2 1st Viking 44-1 4th NCS/MOC 45-0 w-2.0 8th Stanford 43-2 w+0.0 12th STATE 45-7 w+1.9 45-7 1st 09, 14th All-Time Long Jump 1st NCS/Redwood 21-5 1st Big Cat 19-11 2nd SCL 21-2 10th NCS/MOC 21-4 w-0.8 21-7 3rd 09 110HH 2nd SCL 15.78 15.47 4th 09, 26th All-Time FAT -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Coach of the Year

Doug Courtemarch

Santa Rosa Panthers were NBL Champions and qualified three boys for state. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SECOND TEAM

Andrew Aviles

12, Cardinal Newman Pole Vault 1st NBL 13-0 1st All-City 12-6 1st El Molino Relays 11-0 =11th NCS/MOC 13-0 13-0 2nd 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tyler Baker

11, Maria Carrillo Tyler Baker 300IH 1st El Molino Relays 42.41 3rd NBL 40.54 6th NCS/MOC 39.57, 6th Junior All-Time 39.57 3rd 09, 11th All-Time 400 Relay 1st Special 45.14 3rd NBL 44.67 15th NCS/MOC 44.58 44.36 4th 09 4X200 Relay 1st All-City 1:33.54 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Matt Egelhoff

12, Rancho Cotate Matt EgelhoffMatt Egelhoff High Jump 1st Special 6-2 1st NBL 6-1 2nd Viking 6-4 2nd St. Francis 6-4 5th Woody Wilson 6-2 7th Stanford 6-0 13th NCS/MOC 6-0 6-6 2nd 09, =23rd All-Time Triple Jump 1st NBL 42-1 1st Special 39-3 2nd NCS/Redwood 42-2 42-2 6th 09 Long Jump 2nd NBL 20-10 20-10 7th 09 400 Relay 2nd NBL 44.63 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chris McCloskey

12, Santa Rosa Chris McCloskey 300IH 1st All-City 40.11 2nd NBL 40.16 2nd Viking 40.88 11th NCS/MOC 40.88 40.11 4th 09 110HH 1st NBL 15.58 2nd Viking 15.86 15.48 5th 09, =27th All-Time FAT 400IH 1st Special 59.33 6th Arcadia day 57.09, 5th All-Time Distance Medley Relay 3rd Stanford 10:33.49, 54.54+ split 6th Arcadia 10:23.65, 52.94+ split, 2nd All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

HONORABLE MENTION

Alex Albin

12, Fort Bragg Shot Put 1st CMC 41-9 42-11 =9th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Donny Albini

12, Sonoma Donny Albini 1600 Relay 12th NCS/MOC 3:30.08 3rd SCL 3:36.84+ 400 Relay 46.24+ -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jeff Badger

12, Cardinal Newman 400 Relay 1st NBL 44.10 1st All-City 44.18 3rd NCS/Redwood 44.16 44.10 3rd 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Logan Baumgartner

12, Fort Bragg High Jump 1st 1A 6-4 1st CMC 6-3 =7th NCS/MOC 6-0 6-4 3rd 09 1600 Relay 1st 1A 3:33.19 13th NCS/MOC 3:30.33 3:30.33 5th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Loren Brock

12, El Molino Loren BrockLoren Brock Discus 1st SCL 148-9 148-9 3rd 09 Shot Put 1st El Molino Relays 43-4 2nd SCL 45-5 12th NCS/MOC 46-9 46-9 4th 09 Triple Jump 15th NCS/MOC 42-6, w+2.3 42-6 4th 09 Pole Vault 12-0 7th 09 Decathlon 12.50, 18-1, 46-5, 5-8, 54.56, 17.68, 145-0, 11-5, 134-8, 5:14.41 5700 pts -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jason Celi

10, Rancho Cotate 400 Relay 2nd NBL 44.63 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jake Cimolino

11, Fort Bragg Jake Cimolino Long Jump 20-7 9th 09 100 11.44+ =13th 09 400 Relay 1st 1A 44.73 44.73 7th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

John Clingan

10, Montgomery 1600 Relay 2nd NBL 3:33.35 3:33.35 6th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jake Clouse

12, Middletown 400 1st CMC 51.24+ 51.24+ 3rd 09 200 1st CMC 23.14+ 23.08 10th 09, 23.25 =18th FAT/Wind legal All-Time 400 Relay 1st CMC 44.94+ 44.94+ 8th 09 1600 Relay 3:42.84+ 14th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tristan Cole

12, St. Helena Tristan Cole 800 1st CMC 2:00.64+ 1:59.41 6th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Niko Conner

12, Sonoma Niko Conner 800 3rd SCL 2:00.44+ 1:59.43 7th 09 1600 Relay 3rd SCL 3:36.84+ 12th NCS/MOC 3:30.08 4x800 Meter Relay 8th Woody Wilson 8:34.34 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ryan Cronin

11, Fort Bragg Pole Vault 1st CMC 12-0 12-0 =7th 09 1600 Relay 1st 1A 3:33.19 1st CMC 3:35.74+ 13th NCS/MOC 3:30.33 3:30.33 5th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Caleb Cunha

10, Fort Bragg Caleb Cunha 300IH 1st CMC 41.04+ 1st 1A 41.28 3rd Viking 41.18 10th NCS/MOC 40.80, 4th All-Time Sophomore 40.80 5th 09, 43rd All-Time 110HH 1st CMC 16.34+ 3rd Viking 16.06 15.42 3rd 09, 25th All-Time FAT 400IH 60.15 400 Relay 1st 1A 44.73 44.73 7th 09 1600 Relay 1st 1A 3:33.19 1st CMC 3:35.74+ 13th NCS/MOC 3:30.33 3:30.33 5th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cameron Davis

12, Sonoma Cameron Davis 4x800 Meter Relay 8th Woody Wilson 8:34.34 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nick Dengler

12, Maria Carrillo Nick Dengler Triple Jump 3rd NBL 40-4 40-7 11th 09 Long Jump 20-3 =10th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Joe Derutte

11, Cardinal Newman Pole Vault 2nd NBL 12-6 12-6 =3rd 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nick DeSoto

9, Rancho Cotate High Jump ?2nd NBL 6-0 6-0 =8th 09 Discus 132-4 10th 09, 4th Freshman All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Christian Diaz

11, Maria Carrillo Christian Diaz Discus 1st El Molino Relays 130-1 2nd Viking 132-9 3rd NBL 143-6 14th NCS/MOC 139-9 143-6 4th 09 Shot Put 43-6 8th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ryan Dieckman

12, Sonoma Ryan Dieckman Triple Jump 1st El Molino Relays 41-0 3rd SCL 41-9 12th NCS/MOC 42-10, w-0.7 42-10 3rd 09 High Jump 6-0 =8th 09 300IH 42.55 10th 09 Long Jump 20-3 =10th 09 400 Relay 46.24+ -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kevin Donnelly

12, Montgomery 400 1st NBL 51.86 1st Big Cat 51.50 1st El Molino Relays 53.07 51.50 6th 09 200 1st NBL 22.85 1st All-City 22.83 22.83 7th 09, =31st FAT All-Time 1600 Relay 2nd NBL 3:33.35 3:33.35 6th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

James Dory

11, Rancho Cotate 400 3rd NBL 53.47 1600 Relay 1st NBL 3:32.86 1st Special 3:39.19 3rd Viking 3:34.04 10th NCS/MOC 3:29.17 3:29.17 3rd 09 4x200m Relay 1st Special 1:34.81 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hugh Dowdy

11, Petaluma Hugh Dowdy 3200 2nd SCL 10:04.74+ 9:40.39 4th 09 1600 2nd SCL 4:33.84+ 4:29.09 6th 09 Distance Medley 1st Twilight 10:24.62, 3:11 split, 3rd All-Time 4x800 1st Stanford 7:56.88, 2:02 split, 3rd All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Theo Drew

10, Middletown 100 11.43 12th 09 Triple Jump 39-10 14th 09 400 Relay 1st CMC 44.94+ 44.94+ 8th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bryson Dumont

11, Cardinal Newman 110HH 3rd NBL 16.25 16.25 9th 09 300IH 41.71 9th 09 400 Relay 1st NBL 44.10 1st All-City 44.18 3rd NCS/Redwood 44.16 44.10 3rd 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Doug Emery

12, Piner 400 1st All-City 54.08 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Spencer Engelke

9, Healdsburg Spencer Engelke 400 Relay 1st Viking 43.94 1st Big Cat 44.24+ 1st Gold Rush 44.34+ 2nd NCS/Redwood 44.05, 1st in heat 2nd SCL 43.74+ 8th NCS/MOC 43.06 43.06 1st 09, 9th All-Time 800m Sprint Medley 1st Gold Rush 1:37.54+ -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Trevor Finley

12, Middletown 400 Relay 1st CMC 44.94+ 44.94+ 8th 09 1600 Relay 3:42.84+ 14th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sean Fish

10, Rancho Cotate 100 1st Special 11.75 3rd NBL 11.66 11.24+ 8th 09, 7th Sophomore All-Time 200 23.34+ =13th 09 1600 Relay 1st NBL 3:32.86 1st Special 3:39.19 3rd Viking 3:34.04 10th NCS/MOC 3:29.17 3:29.17 3rd 09 400 Relay 2nd NBL 44.63 4x200m Relay 1st Special 1:34.81 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Brett Furman

12, Ukiah 400 2nd NBL 52.70 51.72 7th 09 High Jump 2nd NBL 6-0 6-0 =8th 09 400 Relay 46.01 14th 09 1600 Relay 3:42.97 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Seth Glazier

11, Clear Lake Seth Glazier 100 1st 1A 11.22 1st CMC 11.34+ 11.22 6th 09, =30th All-Time FAT 200 23.14 =11th 09, 23.56 26th All-Time FAT/Wind legal Triple Jump 40-8 10th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jonas Goertz

12, Fort Bragg 400 Relay 1st 1A 44.73 44.73 7th 09 1600 Relay 1st 1A 3:33.19 1st CMC 3:35.74+ -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jacob Gowan

12, Cardinal Newman Shot Put 3rd NBL 45-7 46-3 5th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dan Grienke

11, Cardinal Newman Pole Vault 3rd Viking 12-2 12-2 6th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jhaylyn Hall

12, Montgomery Triple Jump 1st All-City 40-2 2nd NBL 40-11 41-2 8th 09 Long Jump 3rd NBL 19-9 19-9 1th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sean Hammett

10, Sonoma Sean Hammett Pole Vault 11-6 =11th 09 1600 Relay 3rd SCL 3:36.84+ 12th NCS/MOC 3:30.08 3:30.08 4th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nathanael Hargitt

11, Sonoma Nathanael Hargitt 110HH 1st El Molino Relays 17.13 3rd SCL 16.23 16.23 8th 09 High Jump 3rd SCL 6-0 6-0 =8th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kyle Hauser

11, Santa Rosa 110HH 2nd NBL 15.71 15.71 6th 09, 37th All-Time FAT 300IH 41.14 6th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Steven Hayes

12, Rancho Cotate 200 2nd NBL 23.08 23.06 9th 09 400 Relay 2nd NBL 44.63 1600 Relay 1st NBL 3:32.86 1st Special 3:39.19 3rd Viking 3:34.04 10th NCS/MOC 3:29.17 3:29.17 3rd 09 4x200m Relay 1st Special 1:34.81 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Austin Hermosillo

12, Santa Rosa Distance Medley Relay 3rd Stanford 10:33.49, 2:05.6 split 6th Arcadia 10:23.65, 2:04.24+ split, 2nd All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Edwin Irizarry

12, Casa Grande Pole Vault 1st Big Cat 13-0 2nd Viking 13-0 13-7 1st 09, =29th All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Joey Jeppesen

9, Rancho Cotate 1600 Relay 10th NCS/MOC 3:29.17 3:29.17 3rd 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cody Jinright

12, Petaluma Cody Jinright 800 5th NCS/Redwood 1:59.16, 1st in heat 12th NCS/MOC 1:59.44 1:59.16 5th 09 1600 Relay 7th NCS/MOC 3:25.88, 52 split 3:25.88 2nd 09, 32nd All-Time 4x800 1st Stanford 7:56.88, 2:00 split, 3rd All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jordan Jones

12, Sonoma Jordan Jones 100 14th NCS/MOC 11.19 w+1.1 9th All-Time FAT/Wind legal 11.08 5th 09, 15th All-Time FAT 200 22.64+ 5th 09, 22.93 9th All-Time FAT/Wind legal 1600 Relay 3rd SCL 3:36.84+ 12th NCS/MOC 3:30.08 3:30.08 4th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aria Kiani

11, Montgomery Aria Kiani 800 1st All-City 2:03.78 2:01.84+ 10th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Alex Luna

12, Petaluma Alex Luna 400 2nd SCL 51.64+ 10th NCS/MOC 51.23 50.89 2nd 09 200 22.84+ 8th 09 400 Relay 1st SCL 43.24+ 11th NCS/MOC 44.23 43.24+ 2nd 09, 14th All-Time 1600 Relay 7th NCS/MOC 3:25.88, 50.4 split 3:25.88 2nd 09, 32nd All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Luis Luna

9, Piner Luis Luna 3200 9:44.21 5th 09, 2nd Freshman All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Adam Lundquist

9, Casa Grande Adam Lundquist 300IH 3rd SCL 42.64+, 4th Freshman All-Time 42.64+ 11th 09 400IH 1st AAU JO 61.27 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Robel Maekele

11, Montgomery 1600 Relay 2nd NBL 3:33.35 3:33.35 6th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ben Marshall

12, Petaluma 400 51.44+ 5th 09 High Jump 5-10 15th 09 1600 Relay 7th NCS/MOC 3:25.88, 52 split 3:25.88 2nd 09, 32nd All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Justin Martin

10, Rancho Cotate 4x200m Relay 1st Special 1:34.81 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kevin Mawhinney

12, Rancho Cotate 1600 Relay 1st NBL 3:32.86 1st Special 3:39.19 3rd Viking 3:34.04 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dylan McBeth

11, Maria Carrillo Dylan McBeth 400 Relay 1st Special 45.14 3rd NBL 44.67 15th NCS/MOC 44.58 44.36 4th 09 4X200 Relay 1st All-City 1:33.54 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Taylor McBeth

11, Maria Carrillo Taylor McBeth Long Jump 19-7 17th 09 400 Relay 1st Special 45.14 3rd NBL 44.67 15th NCS/MOC 44.58 44.36 4th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jimmy McCann

12, Analy Jimmy McCann 200 12th NCS/MOC 23.00 w-0.9 12th All-Time FAT/Wind legal 22.44 4th 09, 19th All-Time FAT, 48th All-Time 100 1st El Molino Relays 11.84 11.05 4th 09, 36th All-Time, =11th All-Time FAT Long Jump 1st El Molino Relays 20-1 20-1 12th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Michael McDonnell

10, Santa Rosa Pole Vault 1st Special 11-0 1st F/S Viking 11-6 12-6 =3rd 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Michael Mehtlan

10, Fort Bragg 1600 1st CMC 4:47.6 4:41.46 09 3200 1st CMC 11:19.3 10:32.37 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Quentin Mendoza

10, Montgomery High Jump 1st All-City 5-10 5-10 =15th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tyler Metten

9, Petaluma 400 Relay 1st SCL 43.24+ 11th NCS/MOC 44.23 43.24+ 2nd 09, 14th All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Myles Moffat

11, Middletown Triple Jump 3rd Viking 42-0 42-0 7th 09 Long Jump 19-11 14th 09 400 Relay 1st CMC 44.94+ 44.94+ 8th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kris Neumann

12, Sonoma Discus 3rd NCS/Redwood 141-4 3rd SCL 133-06 141-4 6th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wyatt North

12, Cardinal Newman Wyatt North 100 1st NBL 11.28 1st All-City 11.23 11.23 7th 09, =33rd All-Time FAT 200 1st El Molino Relays 24.27 3rd NBL 23.12 22.74+ 6th 09 400 Relay 1st NBL 44.10 1st All-City 44.18 3rd NCS/Redwood 44.16 44.10 3rd 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aidan O'Donnell

10, Analy Aidan O'DonnellAidan O'Donnell High Jump 2nd SCL 6-0 =11th NCS/MOC 6-0 6-2 =4th 09 110HH 16.35 10th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Robo Okuno

11, Maria Carrillo Pole Vault 3rd NBL 12-0 12-0 =7th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wesley Poarch

12, Casa Grande Wesley Poarch Triple Jump 2nd SCL 41-11 3rd NCS/Redwood 42-0 42-5 5th 09 w+1.7 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Michael Puccetti

10, Rancho Cotate 1600 Relay 1st Special 3:39.19 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Trevor Smandra

10, Montgomery 1600 Relay 2nd NBL 3:33.35 3:33.35 6th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Forrest Shaffer

10, Petaluma 1600 3rd SCL 4:37.84+ 3200 9:48.53 7th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ricky Sims

11, Petaluma Shot Put 3rd SCL 42-11 42-11 =9th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nick Spector

11, Sonoma Nick Spector 3200 3rd SCL 10:09.04+ 9:53.87 9th 09 4x800m Relay 8th Woody Wilson 8:34.34 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Adam Spry

Sonoma 4x800 Meter Relay 8th Woody Wilson 8:34.34 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Steve Stone

12, Cardinal Newman High Jump ?2nd NBL 6-0 6-2 =4th 09 100 2nd NBL 11.62 11.62 17th 09 Long Jump 19-8 16th 09 400 Relay 1st NBL 44.10 1st All-City 44.18 3rd NCS/Redwood 44.16 44.10 3rd 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Martin Stroemme

12, Fort Bragg 110HH 16.54+ 11th 09 300IH 43.24+ 12th 09 1600 Relay 1st CMC 3:35.74+ 13th NCS/MOC 3:30.33 3:30.33 5th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chris Strunck

10, St Helena High Jump =7th NCS/MOC 6-0 6-0 =8th 09 400 Relay 46.44+ 17th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ben Tarango

10, Casa Grande 1600 1st F/S Viking 4:38.98 800 2:00.84 =9th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Alex Taylor

12, Healdsburg Alex Taylor 300IH 2nd SCL 41.44+ 41.44+ 7th 09 400IH 58.83, 9th All-Time 1600 Relay 1st SCL 3:28.54+ 1st Gold Rush 3:41.14+ 3rd NCS/Redwood 3:28.86, 1st in heat 5th NCS/MOC 3:25.39 8th Woody Wilson 3:29.26 3:25.39 1st 09, 29th All-Time 800m Sprint Medley 1st Gold Rush 1:37.54+ -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Matt Taylor

11, Santa Rosa 3200 3rd NBL 9:53.95 9:53.95 10th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Skyler Thomas

12, Mendocino 1600 4:27.83 5th 09 3200 9:54.81 11th 09 3000 9:19.87 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nick Valdovinos

12, Middletown Nick Valdovinos Discus 1st CMC 132-11 12th NCS/MOC 142-9 142-9 5th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Grant Williams

12, Maria Carrillo Grant Williams 3200 1st El Molino Relays 10:13.59 9:45.56 6th 09 3000 9:11.20 1600 1st Gold Rush 4:35.24+ 1st El Molino Relays 4:36.07 4:33.96* 8th 09 800 1st El Molino Relays 2:07.10 3rd NBL 2:03.10 2:02.64+ 12th 09 4X200 Relay 1st All-City 1:33.54 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Matt Wutsch

12, Casa Grande Pole Vault 12-6 =3rd 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wes Young

12, Healdsburg Wes Young 400 3rd SCL 51.94+ 51.94+ 9th 09 1600 Relay 1st SCL 3:28.54+ 1st Gold Rush 3:41.14+ 3rd NCS/Redwood 3:28.86, 1st in heat 5th NCS/MOC 3:25.39 8th Woody Wilson 3:29.26 3:25.39 1st 09, 29th All-Time 800m Sprint Medley 8th Woody Wilson 1:37.06, 2nd All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Andrew Zellman

11, Ukiah Andrew Zellman 1600 2nd Chico 4:21.65 3rd NBL 4:32.41 15th NCS/MOC 4:31.91 4:21.65 3rd 09, 35th All-Time 800 2nd NBL 1:59.03 1:59.03 4th 09 1600 Relay 3:42.97 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dan Zweig

12, El Molino Dan Zweig Discus 2nd SCL 136-2 136-2 7th 09 110HH 16.64+ 12th 09 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Teams of unknown members Analy 3rd SCL 45.54+ Petaluma 1st NCS/Redwood 43.55 1st Viking 3:29.77 2nd SCL 3:31.04+ 2nd NCS/Redwood 3:28.35, 1st in heat Santa Rosa 1st Special 8:37.30 1st All-City 8:45.23 1st All-City 3:43.64 3rd NBL 3:35.2 Ukiah 1st Gold Rush 11:05.1 3:36.13 NBL -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Meet Index
2009 Empire Track Bests
STATE 6/6: CIF State Track and Field Championships Day 2: Buchanan HS, Clovis
STATE 6/5: CIF State Track and Field Championships Day 1: Buchanan HS, Clovis
NCS/MOC 5/30: North Coast Section: Meet of Champions: Day 2: Edwards Stadium, Berkeley
NCS/MOC 5/29: North Coast Section: Meet of Champions: Day 1: Edwards Stadium, Berkeley
1A 5/23: North Coast Section: 1A: Montgomery HS
NCS/Redwood 5/23: North Coast Section: Redwood Empire: Santa Rosa HS
SCL 5/16: Sonoma County League Finals: Petaluma HS
CMC 5/16: Coastal Mountain Conference Finals: St. Helena HS
NBL 5/15: North Bay League Finals: Santa Rosa HS
All-City 5/8: Santa Rose All-City: Santa Rosa HS
Sac MOC 5/2: Sacramento Meet of Champions: Hughes Stadium, Sacramento
Eaton/Warren 5/1: Charlie Eaton/Bob Warren Relay: Acalanes HS
Viking 4/25: Viking Track Classic: Montgomery HS
Chico 4/24 Chico Invitational: CSU, Chico
Woody Wilson 4/17: Woody Wilson Classic: UC Davis
Arcadia 4/10-11 Arcadia Invitational: Arcadia HS
Hornet 4/4 Hornet Invitational: Enterprise HS
St. Francis 4/4 St. Francis Invitational: St. Francis HS
Oakland 4/4: Oakland Relays: Laney College
Redwood 4/3: Redwood relays: Fortuna
Stanford 3/27-28: Stanford University Invitational: Stanford University
Gold Rush 3/21: Gold Rush: Piner HS
Vallejo 3/14: Vallejo Relays
Twilight 3/14: San Rafael Twilight Relays: San Rafael HS
El Molino Relays 3/14: El Molino Relays: El Molino HS
Big Cat 3/7: Big Cat Invitational: Santa Rosa HS

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- If you have a good photo of anyone missing please email me. jimcrowhurst@comcast.net

Email story | Print story | Subscribe to paper