Low-tech edition (About)

Home > Sports > Running

Running Home | Weather Forecast | What is Redwood Empire
Track All-Time | Cross Country All-Time
Schedule | Archives | Links


GIRLS 2009 ALL-EMPIRE TRACK & FIELD

Athlete of the Year

Jacque Taylor

11, Casa Grande Jacque Taylor 1600 1st NCS/MOC 4:50.56 1st Stanford 4:52.62* 1st NCS/Redwood 4:54.93 1st Viking 4:55.34 1st Big Cat 4:58.46 1st Gold Rush 4:59.04+ 1st SCL 5:01.74+ 3rd Elite Arcadia 4:54.59* 4th STATE 4:50.70 4:50.56 1st 09, 3rd Junior All-Time 3200 1st NCS/Redwood 10:43.94 1st Big Cat 11.13.8 1st SCL 11:37.94+ 3rd NCS/MOC 10:52.98 11th STATE 10:42.04 10:42.04 1st 09, 4th Junior All-Time 800 1st Viking 2:20.11 1st Big Cat 2:22.86 2nd SCL 2:22.84+ 2:19.64+ 1st 09 1600 Relay 2nd SCL 4:17.24+ 4:14.45 5th 09 Distance Medley Relay 12:21.48 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Meet Index at bottom of page

Note: Last line under event shows place on 2009 Empire Best list.

FIRST TEAM

Isabel Andrade

11, Petaluma Isabel Andrade 1600 2nd NCS/Redwood 5:07.66 2nd SCL 5:08.14+ 5th NCS/MOC 4:56.29, 5th Junior All-Time 24th STATE 5:08.34 4:56.29 2nd 09, 8th All-Time 800 1st SCL 2:22.14+ 2:22.14+ 5th 09 3200 2nd NCS/Redwood 11:06.47 2nd SCL 11:50.64+ 13th NCS/MOC 11:19.21 11:06.47 2nd 09, 23rd All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Claire Bingham

11, Healdsburg Claire BinghamClaire Bingham 100HH 1st SCL 15.33, 4th Junior All-Time 1st Viking 16.20 1st Big Cat 18.17 9th Woody Wilson 15.84 w+1.0 15.33 1st 09, 4th All-Time 300LH 1st SCL 47.04+, 10th Junior All-Time 1st Big Cat 50.36 10th Woody Wilson 47.68, 1st in heat 47.04+ 2nd 09, =20th All-Time 100 1st SCL 12.74 12.74 3rd 09, =40th All-Time, 25th All-Time FAT 200 27.16 9th 09 400 relay 2nd SCL 51.04+ 3rd Viking 52.15 51.04+ 2nd 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Lauren Curtin

11, Maria Carrillo Lauren Curtin 1600 1st All-City 5:08.38 1st NBL 5:16.99 2nd Viking 5:10.99 3rd NCS/Redwood 5:10.91 6th Woody Wilson 5:13.93 9th seeded Arcadia 5:18.41* 11th NCS/MOC 5:14.36 5:08.38 3rd 09 800 1st NBL 2:20.26 1st All-City 2:24.93 2nd Viking 2:23.65 2:20.26 2nd 09, 35th All-Time 3200 1st All-City 11:25.71 11:25.71 5th 09, 39th All-Time 1600 Relay 1st NCS/Redwood 4:08.35 1st Viking 4:08.55 1st NBL 4:10.41 1st All-City 4:14.33 1st Special Relays 4:28.35 9th NCS/MOC 4:07.69 4:07.69 1st 09, 31st All-Time 4x1 Mile Relay 3rd Arcadia 21:28.38, 5.14.0 split, 4th All-Time 4X800 Relay 1st Special Relays 10:40.26 Distance Medley Relay 7th Woody Wilson 13:21.78 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Anna Dwyer

12, Sonoma Anna_Dwyer Triple Jump 1st Hornet 36-6, 5th Senior All-Time 1st SCL 34-7 1st El Molino Relays 34-4 2nd Sac MOC 35-7 w-1.1 2nd NCS/Redwood 34-8 5th Woody Wilson 35-3 w+0.8 8th NCS/MOC 35-7 w-1.3 36-6 1st 09, 8th All-Time Long Jump 1st Hornet 16-2 1st SCL 15-10 1st El Molino Relays 15-2 8th Woody Wilson 16-0 w-0.6 16-2 4th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Anise Green

12, Clear Lake Triple Jump 1st 1A 36-0 1st CMC 35-0 1st Big Cat 34-4 2nd Oakland 36-0, 7th Senior All-Time 12th NCS/MOC 33-8 w-2.1 36-0 2nd 09, 12th All-Time Long Jump 1st 1A 17-1 1st CMC 17-0 2nd Sac MOC 16-11 w+2.3 10th NCS/MOC 17-1 w+1.7 17-4 1st 09, =20th All-Time 100 1st CMC 13.34+ 13.12 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dezirae Johnson

9, Piner Dezirae Johnson 400 1st NBL 58.54, 3rd Freshman All-Time 1st NCS/Redwood 59.00 8th NCS/MOC 59.30 58.54 1st 09, =17th All-Time 200 3rd NBL 26.54 26.25 3rd 09, 44th All-Time 300LH 49.37 5th 09 400 Relay 52.06 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kyra Johnson

9, Piner Kyra Johnson 300LH 1st NBL 46.48, FRESHMAN CLASS RECORD 1st NCS/Redwood 46.92 1st All-City 47.33 1st Gold Rush 51.0 2nd Viking 48.22 7th NCS/MOC 46.61 46.48 1st 09, 13th All-Time 400 2nd NBL 59.65, 8th Freshman All-Time 5th NCS/Redwood 60.32, 1st in heat 12th NCS/MOC 60.10 59.65 3rd 09, 43rd All-Time 200 27.31 11th 09 800 2:29.14+ 16th 09 400 Relay 52.06 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Luisa McInnis

10, Montgomery Luisa McInnisLuisa McInnis High Jump 1st Big Cat 5-5, =5th Sophomore All-Time 1st NCS/Redwood 5-4 1st NBL 5-2 1st All-City 5-2 2nd Woody Wilson 5-4 6th NCS/MOC 5-2 5-5 1st 09, =7th All-Time 400 Relay 2nd NCS/Redwood 51.26, 1st in heat 13th NCS/MOC 51.42 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Colleen Noonan

11, Santa Rosa Discus 1st NCS/Redwood 110-9 1st NBL 108-6 1st All-City 104-11 8th NCS/MOC 107-7 113-9 1st 09, 36th All-Time Shot Put 1st Special Relays 30-2 30-2 13th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Alyssa Page

10, Montgomery Alyssa Page 100 1st NCS/Redwood 12.35, 2nd Sophomore All-Time 1st NBL 12.55 1st All-City 12.59 1st Big Cat 13.00 1st El Molino Relays 13.14 3rd Viking 12.89 8th NCS/MOC 12.68 w+1.0, 5th All-Time FAT/Wind Legal 9th Woody Wilson 12.96 w-1.0, 1st in heat 12.35 1st 09, 7th All-Time, 4th All-Time FAT 200 2nd NCS/Redwood 25.75, 1st in heat, 7th Sophomore All-Time 1st NBL 25.91 1st Big Cat 26.99 1st El Molino Relays 27.26 12th NCS/MOC 26.36 w+0.6 25.75 1st 09, 17th All-Time, 13th All-Time FAT 400 1st El Molino Relays 62.14 2nd Viking 61.27 61.27 8th 09 400 Relay 1st NBL 51.15 1st Gold Rush 52.04+ 1st All-City 51.48 2nd NCS/Redwood 51.26, 1st in heat 13th NCS/MOC 51.42 51.15 3rd 09 1600 Relay 1st Gold Rush 4:30.14+ 3rd NBL 4:13.25 4:13.25 3rd 09 Sprint Medley Relay 6th Woody Wilson 1:54.32 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Michelle Stone

11, Ursuline Michelle Stone Pole Vault 1st NCS/Redwood 11-2 1st All-City 11-1 1st Viking 10-9 1st NBL 10-0 2nd NCS/MOC 11-3 =7th STATE 11-10, Empire best place ever in PV 11-10, EMPIRE RECORD High Jump 5-0 =4th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Coach of the Year

Jim Lynch

Petaluma Trojans were SCL and NCS Redwood Empire Champions -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SECOND TEAM

Christen Chalmers

10, Montgomery Christen Chalmers Pole Vault 1st tie El Molino Relays 8-0 3rd Viking 9-4 3rd NBL 9-0 =12th NCS/MOC 9-0, =7th Sophomore All-Time 9-6 =2nd 09, =21st All-Time 200 1st All-City 26.87 2nd NBL 26.44 26.44 5th 09 100 2nd NBL 13.05 12.91 5th 09 400 Relay 1st NBL 51.15 1st Gold Rush 52.04+ 1st All-City 51.48 2nd NCS/Redwood 51.26, 1st in heat 13th NCS/MOC 51.42 51.15 3rd 09 1600 Relay 1st Gold Rush 4:30.14+ Sprint Medley Relay 6th Woody Wilson 1:54.32 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kelsey Dunbar

12, Petaluma Kelsey Dunbar 400 1st SCL 59.74+ 3rd NCS/Redwood 59.43 59.43 2nd 09, =34th All-Time 200 1st SCL 26.24+ 25.94+ 2nd 09, 27th All-Time 100 2nd SCL 12.83 4th NCS/Redwood 13.00, 1st in heat 12.55 2nd 09, =24th All-Time, 13th All-Time FAT 400 Relay 11th NCS/MOC 51.26 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Emily Hunt

11, Petaluma Emily Hunt 100HH 1st NCS/Redwood 16.79 2nd SCL 16.52 12th NCS/MOC 16.48 w+1.0 16.29 3rd 09 100 3rd NCS/Redwood 12.84 3rd SCL 12.93 12.84 4th 09 200 2nd SCL 26.44+ 26.37 4th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Julia Krickl

11, Maria Carrillo Julia KricklJulia Krickl High Jump 1st Viking 5-2 1st Special Relays 5-2 2nd NBL 5-0 3rd NCS/Redwood 5-0 6th Woody Wilson 5-0 7th NCS/MOC 5-2 5-2 2nd 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ceara Snyder

11, Willits Shot Put 1st CMC 36-6, =9th Junior All-Time 1st 1A 36-3 5th NCS/MOC 35-9 36-10 1st 09, 22nd All-Time Discus 1st CMC 102-9 12th NCS/MOC 103-0 103-9 4th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Elaine Weaver

10, Casa Grande Shot Put 1st SCL 33-3 2nd NCS/Redwood 36-5, 8th Sophomore All-Time 6th NCS/MOC 35-5 36-5 2nd 09, 31st All-Time ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- HONRABLE MENTION

Nicole Ahern

11, Piner 100HH 2nd All-City 17.00 2nd NBL 17.04 7th NCS/Redwood 17.56 17.00 5th 09 400 Relay 52.06 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Katrina Alonso

12, Maria Carrillo Discus 1st Big Cat 93-6 1st Special Relays 94-1 95-5 9th 09 Shot Put 30-3 11th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Meagan Anderson

12, Ursuline Shot Put 1st El Molino Relays 30-3 30-3 12th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Evvy Archibald

9, Santa Rosa 4X800 Relay 1st All-City 10:11.24 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Erica Banta

12, Ukiah Pole Vault 1st Vallejo Relays 8-2 8-2 10th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nicole Beecham

9, Casa Grande 200 3rd SCL 27.14+ 26.98 7th 09 100 12.98 6th 09 400 Relay 3rd SCL 51.74+ 51.74+ 5th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Emily Beckwith

12, Middletown 100HH 1st CMC 17.84+ 17.64+ =11th 09 Long Jump 15-1 14th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Celeste Berg

12, Montgomery Celeste Berg 800 3rd NBL 2:23.15 7th NCS/Redwood 2:24.45, 1st in heat 2:23.15 7th 09 1600 1st El Molino Relays 5:25.00 5:17.54 9th 09 3200 11:40.64+ 9th 09 1600 Relay 3rd NBL 4:13.25 4:13.25 3rd 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

McKennan Bertsch

10, Santa Rosa 400LH 1st Special Relays 77.30 High Jump 5-0 =4th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tara Besancon

12, Healdsburg Tara BesanconTara Besancon High Jump 2nd Viking 5-0 3rd SCL 4-10 5-0 =4th 09 Triple Jump 32-1 15th 09 100 13.04 7th 09 400 relay 2nd SCL 51.04+ 3rd Viking 52.15 51.04+ 2nd 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Brittnie Bond

11, Petaluma 300LH 3rd SCL 49.64+ 49.34 4th 09 400LH 74.73 Stanford Shot Put 3rd SCL 30-0 30-0 14th 09 400 Relay 11th NCS/MOC 51.26 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kristina Brockman

?grade, Analy Kristina BrockmanKristina Brockman High Jump 1st SCL 4-10 4-10 =8th 09 Long Jump 15-6 11th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Devon Brook

9, Windsor Devon Brook High Jump 5-0 =4th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Julie Brookfield

10, Ursuline Discus 1st El Molino Relays 91-10 2nd Viking 91-1 95-0 12th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jenny Brothers

9, Casa Grande 1600 Relay 2nd SCL 4:17.24+ 4:14.45 5th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Katie Bruce

12, Fort Bragg Katie Bruce Pole Vault 1st CMC 8-0 8-0 =11th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tori Bruno

10, Santa Rosa 100 1st Special Relays 13.90 100HH 3rd All-City 17.46 17.44 w+1.2 6th 09 Long Jump 1st Special Relays 14-10 3rd NBL 15-3 15-8 =8th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kellie Chapman

10, Ukiah 400 2nd Chico 62.51 High Jump 3rd NBL 4-4 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Allison Cobb

11, Sonoma Pole Vault 3rd SCL 8-0 8-0 =11th 09 1600 Relay 1st SCL 4:16.64+ 15th NCS/MOC 4:13.64 4:13.64 4th 09 400 Relay 54.14+ Sprint Medley Relay 1:59.65 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Natalie Cook

12, Healdsburg Natalie Cook 400 relay 2nd SCL 51.04+ 3rd Viking 52.15 51.04+ 2nd 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kaliee Cool

11, Analy Kaliee Cool 300LH 2nd NCS/Redwood 47.90, 1st in heat 2nd SCL 47.14+ 11th NCS/MOC 48.23 47.14+ 3rd 09, 24th All-Time 100HH 16.24+ 2nd 09, =24th All-Time 100 13.22 10th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Holly Cramer

10, Rancho Cotate Triple Jump 1st NBL 33-5 33-5 6th 09 Discus 3rd NBL 97-4 97-4 8th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cara Curtin

11, Maria Carrillo Cara Curtin 400 1st All-City 60.10 3rd NBL 60.03 3rd Viking 62.12 60.03 4th 09 800 2:24.04+ 9th 09 1600 5:19.34+ 10th 09 1600 Relay 1st NCS/Redwood 4:08.35 1st Viking 4:08.55 1st NBL 4:10.41 1st All-City 4:14.33 1st Special Relays 4:28.35 9th NCS/MOC 4:07.69 4:07.69 1st 09, 31st All-Time 4x1 Mile Relay 3rd Arcadia 21:28.38, 5.26.0 split, 4th All-Time 4X800 Relay 1st Special Relays 10:40.26 Distance Medley Relay 7th Woody Wilson 13:21.78 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jordan Davis

12, Maria Carrillo Jordan Davis 3200 3rd NBL 11:49.09 11:44.98 10th 09 1600 3rd NBL 5:26.90 5:23.39 12th 09 1500 5:12.89 3000 10:50.55 4x1 Mile Relay 3rd Arcadia 21:28.38, 5.23.0 split, 4th All-Time 4X800 Relay 1st Special Relays 10:40.26 Distance Medley Relay 7th Woody Wilson 13:21.78 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jamaeca Dedrick

10, Maria Carrillo Jamaeca Dedrick 200 27.44+ =12th 09 1600 Relay 1st NCS/Redwood 4:08.35 1st Viking 4:08.55 1st NBL 4:10.41 1st All-City 4:14.33 1st Special Relays 4:28.35 9th NCS/MOC 4:07.69 4:07.69 1st 09, 31st All-Time 400 Relay 1st Big Cat 52.74+ 3rd NBL 52.56 Sprint Medley Relay 1st Gold Rush 1:59.04+ 1st All-City 1:50.74 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rosalyn DiLillo

11, Santa Rosa 800 2nd NBL 2:22.28 2:22.28 6th 09 1600 Relay 2nd NBL 4:11.46 4:11.46 2nd 09 4X800 Relay 1st All-City 10:11.24 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tori Dwyer

11, Sonoma Tori Dwyer 1600 Relay 1st SCL 4:16.64+ 15th NCS/MOC 4:13.64 Sprint Medley Relay 1:59.65 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Carley Everidge

12, Sonoma Discus 2nd SCL 98-4 105-6 2nd 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ellen Everidge

11, Sonoma Triple Jump 2nd SCL 33-3 33-8 5th 09 400 61.46 9th 09 1600 Relay 1st SCL 4:16.64+ 15th NCS/MOC 4:13.64 4:13.64 4th 09 Sprint Medley Relay 1:59.65 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Verenice Garcia

11, Petaluma 100HH 3rd SCL 17.61 17.61 10th 09 300LH 50.01 7th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Emily Gholsen

9, Casa Grande 400 Relay 3rd SCL 51.74+ 51.74+ 5th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vanessa Gonzalez

11, Petaluma 400 Relay 11th NCS/MOC 51.26 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jessica Graham

12, Maria Carrillo 800 1st El Molino Relays 2:32.29 2:27.30 13th 09 4X800 Relay 1st Special Relays 10:40.26 Distance Medley Relay 7th Woody Wilson 13:21.78 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Grace Hafner

12, Sonoma Academy 1600 1st CMC 5:14.84+ 5:14.84+ 7th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Grace Hendricks

10, St Helena Grace Hendricks 1600 relay 1st CMC 4:32.04+ -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Heidi Hirvonen

10, Maria Carrillo Heidi Hirvonen 400 60.45 6th 09 200 26.91 6th 09 1600 Relay 1st NCS/Redwood 4:08.35 1st Viking 4:08.55 1st NBL 4:10.41 1st All-City 4:14.33 1st Special Relays 4:28.35 9th NCS/MOC 4:07.69 4:07.69 1st 09, 31st All-Time 400 Relay 1st Big Cat 52.74+ 3rd NBL 52.56 Sprint Medley Relay 1st Gold Rush 1:59.04+ 1st All-City 1:50.74 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Clare Holm

9, Maria Carrillo 400 Relay 1st Big Cat 52.74+ 3rd NBL 52.56 Sprint Medley Relay 1st Gold Rush 1:59.04+ 1st All-City 1:50.74 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Noelle Hosler

10, Santa Rosa Christian 3200 1st CMC 13:34.3 13:02.93 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Joanne Howard

10, Santa Rosa 1600 Relay 2nd NBL 4:11.46 4:11.46 2nd 09 4X800 Relay 1st All-City 10:11.24 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Haley Johnson

12, Maria Carrillo Haley Johnson 100HH 1st All-City 16.99 1st NBL 17.03 1st El Molino Relays 17.28 16.99 4th 09 300LH 1st El Molino Relays 55.45 2nd NBL 51.30 50.63 9th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ryley Johnson

10, Sonoma Academy Triple Jump 1st Viking 35-8, 4th Sophomore All-Time 1st All-City 33-1 35-8 3rd 09, 14th All-Time Long Jump 1st Viking 17-2, 5th Sophomore All-Time 1st All-City 15-11 17-2 2nd 09, =26th All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Heather Keola

12, Sonoma Heather Keola Discus 1st Hornet 104-0 1st SCL 103-4 104-0 3rd 09 Shot Put 2nd SCL 32-4 33-2 3rd 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ariel Kubes

10, Casa Grande 400 2nd SCL 60.44+ 60.44+ 5th 09 200 27.44+ =12th 09 400 Relay 3rd SCL 51.74+ 51.74+ 5th 09 1600 Relay 2nd SCL 4:17.24+ 4:14.45 5th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nicole Lane

9, El Molino Nicole Lane 3200 3rd SCL 11:58.54+ 3rd Viking 12:05.99 11:58.54+ 12th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Larsen

Clear Lake Shot Put 31-10 5th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Flynn Lenny

10, Healdsburg Flynn LennyFlynn Lenny 100 13.17 9th 09 400 relay 2nd SCL 51.04+ 3rd Viking 52.15 51.04+ 2nd 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Melanal Llopis

11, Santa Rosa Long Jump 1st NBL 16-0 16-1 5th 09 200 27.14 8th 09 1600 Relay 2nd NBL 4:11.46 4:11.46 2nd 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Stephanie Lentz

11 Maria Carrillo Shot Put 3rd NBL 29-8 30-0 =15th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poulima Lutui

11, Casa Grande Shot Put 3rd Viking 29-2 30-11 8th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eva Luu

10, Casa Grande Eva Luu 800 3rd Viking 2:24.05 2:21.36 4th 09, 48th All-Time 1600 Relay 2nd SCL 4:17.24+ 4:14.45 5th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gretta Martin

10, St. Helena Gretta Martin 800 1st CMC 2:39.1 400 relay 1st CMC 54.04+ 53.57 1600 relay 1st CMC 4:32.04+ -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Julianne McFarlin

11, Santa Rosa 1600 Relay 2nd NBL 4:11.46 4:11.46 2nd 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Emma McGee

10, Sonoma Emma McGee 1600 Relay 15th NCS/MOC 4:13.64 Sprint Medley Relay 1:59.65 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rebecca McGillivary

10, Santa Rosa Rebecca McGillivary Pole Vault 1st Special Relays 8-0 2nd NBL 9-6, =7th Sophomore All-Time 9-6 =2nd 09, =21st All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jessica Melcher

11, Fort Bragg Jessica Melcher High Jump 1st CMC 4-10 4-10 =8th 09 Triple Jump 31-7 19th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ruby Molinari

11, St. Helena Ruby Molinari 400 1st CMC 63.14+ 400 relay 1st CMC 54.04+ 53.57 09 1600 relay 1st CMC 4:32.04+ -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rachel Monaghan

11, Montgomery 400 Relay 1st NBL 51.15 1st Gold Rush 52.04+ 1st All-City 51.48 2nd NCS/Redwood 51.26, 1st in heat 13th NCS/MOC 51.42 51.15 3rd 09 1600 Relay 1st Gold Rush 4:30.14+ 3rd NBL 4:13.25 4:13.25 3rd 09 Sprint Medley Relay 6th Woody Wilson 1:54.32 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Heather Moore

12, Montgomery 400 Relay 1st NBL 51.15 1st Gold Rush 52.04+ 1st All-City 51.48 51.15 3rd 09 Sprint Medley Relay 6th Woody Wilson 1:54.32 1600 Relay 1st Gold Rush 4:30.14+ 3rd NBL 4:13.25 4:13.25 3rd 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Julie Nacouzi

10, Montgomery Julie Nacouzi 3200 1st Viking 11:16.19 3rd NCS/Redwood 11:10.74, 10th Sophomore All-Time 9th Woody Wilson 11:15.86 11th NCS/MOC 11:15.32 11:10.74 3rd 09, 26th All-Time 1600 3rd Viking 5:12.31 8th Woody Wilson 5:14.30 5:11.02* 4th 09, 35th All-Time 800 2:27.44+ 14th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ali Nelson

11, Ursuline 100 1st Gold Rush 14.04+ 3rd NBL 13.33 13.24+ 11th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Denise Nichols

9, Casa Grande 100 13.26 12th 09 400 Relay 3rd SCL 51.74+ 51.74+ 5th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kelly O'Leary

12, Maria Carrillo Kelly O'Leary 3200 11:33.99 7th 09 3000 11:01.92 1500 5:11.25 4x1 Mile Relay 3rd Arcadia 21:28.38, 5:25.4 split, 4th All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Elizabeth Palomar

11, Fort Bragg Elizabeth Palomar 300LH 1st CMC 51.54+ 50.42 8th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Camy Pearson

11, Montgomery Long Jump 2nd NBL 15-3 15-7 10th 09 Triple Jump 2nd NBL 32-1 32-3 12th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Amber Piersol

9, Windsor Amber Piersol 3200 1st El Molino Relays 11:32.04 2nd Viking 11:47.07 11:32.04 6th 09, 47th All-Time 1600 3rd SCL 5:16.54+ 5:12.81 6th 09, 42nd All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Courtney Raffaelli ? Rafaelli

12, Petaluma 400 Relay 11th NCS/MOC 51.26 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Victoria Rathbone

11, St. Vincent Discus 3rd Viking 90-0 101-5 7th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dominique Ratto

11, Casa Grande Dominique Ratto 800 3rd NCS/Redwood 2:20.99 3rd SCL 2:24.24+ 13th NCS/MOC 2:21.37 2:20.99 3rd 09, 44th All-Time 1600 5:21.95 11th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jessica Reagan

12, El Molino Jessica ReaganJessica Reagan Pole Vault 1st SCL 9-6 1st Big Cat 9-0 9th NCS/MOC 9-6 9-6 =2nd 09, =21st All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Teresa Rosales

9, Santa Rosa Shot Put 1st Viking 30-5 2nd NBL 31-4 31-4 6th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Emily Rozga

9, Santa Rosa 800 2:28.36 15th 09 4X800 Relay 1st All-City 10:11.24 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Suzi Rozga

11, Santa Rosa Suzi Rozga 3200 2nd NBL 11:32.15 7th Woody Wilson 11:15.12 11:15.12 4th 09, 28th All-Time 1600 2nd NBL 5:22.55 15th NCS/MOC 5:24.68 5:11.56 5th 09 1500 1st Special Relays 5:07.54 800 2:25.27 11th 09 1600 Relay 4:17.01 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kassie Russell

11, Maria Carrillo 400 Relay 1st Big Cat 52.74+ 3rd NBL 52.56 Sprint Medley Relay 1st Gold Rush 1:59.04+ 1st All-City 1:50.74 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jordan Schalich

11, Santa Rosa 100HH 3rd NBL 17.56 17.54 8th 09 Triple Jump 1st Special Relays 30-9 3rd NBL 31-11 31-11 16th 09 Long Jump 15-4 12th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sarah Scott

11, El Molino Sarah Scott 400 3rd SCL 60.74+ 60.74+ 7th 09 200 27.24+ 10th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Marissa Sesto

9, Petaluma High Jump 2nd SCL 4-10 4-10 =8th 09 Long Jump 2nd SCL 15-1 15-8 =8th 09 Triple Jump 32-1 14th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kendall Shifflett

11, St. Helena Kendall Shifflett 400 relay 1st CMC 54.04+ 53.57 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Amber Siera

12, Montgomery Amber Siera Shot Put 1st NBL 32-11 1st All-City 32-2 32-11 4th 09 Discus Throw 2nd NBL 101-9 101-9 5th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Catherine Smith

12, Santa Rosa Christian Catherine Smith Discus 1st Viking 101-10 101-10 5th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Danielle Steffen

9, Petaluma Triple Jump 3rd SCL 32-4 32-9 9th 09 Long Jump 15-2 13th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Brenna Thomas

10, Analy Brenna Thomas Pole Vault 1st tie El Molino Relays 8-0 2nd SCL 9-0 9-1 5th 09, 29th All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gina Vosti

9, St Helena Gina Vosti 1600 relay 1st CMC 4:32.04+ -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jamie Watanabe

10, Healdsburg Jamie Watanabe Long Jump 2nd Viking 16-7 3rd SCL 14-9 16-7 3rd 09, 10th Sophomore All-Time Triple Jump 31-9 18th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dani Ward

11, Windsor Dani WardDani Ward High Jump 1st El Molino Relays 5-0 3rd Viking 4-10 5-1 3rd 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cierra Warner

12, El Molino Discus 3rd SCL 95-2 95-2 11th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kelsey Welton

12, Middletown Triple Jump 3rd Viking 33-9 34-3 4th 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kate Wignall

12, St Helena Kate Wignall 200 1st CMC 28.54+ 27.54+ 09 100 13.33 13th 09 400 relay 1st CMC 54.04+ 53.57 09 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Emily Wilson

10, Maria Carrillo Emily Wilson 300LH 3rd NBL 52.11 51.46 10th 09 Triple Jump 31-10 17th 09 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Teams of unknown members Casa Grande 1st Gold Rush 12:35.7 2nd Stanford 9:35.25 1st Stanford 12:16.71 10th 4x800 Meter Relay Invitational 9:38.09 3rd Viking 4:18.45 Petaluma 1st SCL 50.54+ 50.54+ 1st 09, =38th All-Time 3rd NCS/Redwood 51.28 3rd SCL 4:23.64+ Piner 2nd NBL 51.66 51.66 4th 09 Rancho Cotate 1st Special Relays 53.47 1st Special Relays 1:54.02 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Meet Index
2009 Empire Track Bests
STATE 6/6: CIF State Track and Field Championships Day 2: Buchanan HS, Clovis
STATE 6/5: CIF State Track and Field Championships Day 1: Buchanan HS, Clovis
NCS/MOC 5/30: North Coast Section: Meet of Champions: Day 2: Edwards Stadium, Berkeley
NCS/MOC 5/29: North Coast Section: Meet of Champions: Day 1: Edwards Stadium, Berkeley
1A 5/23: North Coast Section: 1A: Montgomery HS
NCS/Redwood 5/23: North Coast Section: Redwood Empire: Santa Rosa HS
SCL 5/16: Sonoma County League Finals: Petaluma HS
CMC 5/16: Coastal Mountain Conference Finals: St. Helena HS
NBL 5/15: North Bay League Finals: Santa Rosa HS
All-City 5/8: Santa Rose All-City: Santa Rosa HS
Sac MOC 5/2: Sacramento Meet of Champions: Hughes Stadium, Sacramento
Eaton/Warren 5/1: Charlie Eaton/Bob Warren Relay: Acalanes HS
Viking 4/25: Viking Track Classic: Montgomery HS
Chico 4/24 Chico Invitational: CSU, Chico
Woody Wilson 4/17: Woody Wilson Classic: UC Davis
Arcadia 4/10-11 Arcadia Invitational: Arcadia HS
Hornet 4/4 Hornet Invitational: Enterprise HS
St. Francis 4/4 St. Francis Invitational: St. Francis HS
Oakland 4/4: Oakland Relays: Laney College
Redwood 4/3: Redwood relays: Fortuna
Stanford 3/27-28: Stanford University Invitational: Stanford University
Gold Rush 3/21: Gold Rush: Piner HS
Vallejo 3/14: Vallejo Relays
Twilight 3/14: San Rafael Twilight Relays: San Rafael HS
El Molino Relays 3/14: El Molino Relays: El Molino HS
Big Cat 3/7: Big Cat Invitational: Santa Rosa HS

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- If you have a good photo of anyone missing please email me. jimcrowhurst@comcast.net

Email story | Print story | Subscribe to paper