2009 North Bay League Championships
Santa Rosa HS, Santa Rosa, CA
May 13 & 15, 2009

Varsity Boys
Varsity Girls
JV Boys
JV Girls 

Team Scores

Boys - Varsity - Team Rankings 
===============================================
1) Santa Rosa                143     7-0  10pts 
2) Cardinal Newman            83.33  4-3   6
3) Maria Carrillo             79.33  6-1   7
4) Rancho Cotate              77     3-4   3
5) Montgomery                 53.33  2-5   2
6) Ukiah                      43     5-2   5
7) Piner                      15     1-6   1
8) Elsie Allen                 0     0-7   0
 
Girls - Varsity - Team Rankings 
===============================================
1) Montgomery                131     5-2   8pts
2) Maria Carrillo            129     7-0   9
3) Santa Rosa                117.5   6-1   7
4) Piner                      59     4-3   4
5) Ursuline                   22.5   3-4   3
6) Rancho Cotate              19     2-5   2
7) Ukiah                       8     1-6   1
8) Elsie Allen                 0     0-7   0                                    
 
Boys - Jr Var. - Team Rankings 
==================================
1) Rancho Cotate             123        
1) Cardinal Newman           123   
3) Santa Rosa                 88.5     
4) Maria Carrillo             58   
5) Montgomery                 40        
6) Ukiah                      38   
7) Piner                      21.5     
8) Elsie Allen                 2   
 
Girls - Jr Var. - Team Rankings
==================================
1) Santa Rosa                124        
2) Rancho Cotate              95   
3) Maria Carrillo             71        
4) Montgomery                 55.5
5) Piner                      41        
6) Elsie Allen                40   
7) Ursuline                    8.5     
8) Ukiah                       6   
 

Varsity Boys
Boys 100 Meter Dash Varsity ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Wyatt North 12 Cardinal Newman 11.28 2 Steve Stone 12 Cardinal Newman 11.62 3 Sean Fish 10 Rancho Cotate 11.66 4 Zane Templin 11 Santa Rosa 11.79 5 Dylan McBeth 11 Maria Carrillo 11.80 6 Quentin Mendoza 10 Montgomery 11.81 7 Jeff Badger 12 Cardinal Newman 11.84 8 Jason Celi 10 Rancho Cotate 11.94 Preliminaries 9 C J Jervan 11 Santa Rosa 10 Arman Buhary 9 Montgomery 11 Nelson Le 12 Piner 12 Kyle Morris 12 Ukiah 13 Eric Hesterberg 12 Piner -- Anthony Eaquinto 12 Ukiah Boys 200 Meter Dash Varsity ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Kevin Donnelly 12 Montgomery 22.85 2 Steven Hayes 12 Rancho Cotate 23.08 3 Wyatt North 12 Cardinal Newman 23.12 4 Arman Buhary 9 Montgomery 23.96 5 C J Jervan 11 Santa Rosa 24.10 6 Tyler Baker 11 Maria Carrillo 24.27 7 Dylan McBeth 11 Maria Carrillo 24.44 Preliminaries 4 Sean Fish 10 Rancho Cotate 9 Smandra Trevor 10 Montgomery 10 Japh Burns 12 Piner 11 Doug Emery 12 Piner 12 Andrew Bahr 12 Cardinal Newman 13 Jake Ortlinghaus 9 Piner 14 Quentin Mendoza 10 Montgomery 15 Phillip Huebnar 11 Maria Carrillo 16 Cody Lehman 11 Rancho Cotate 17 Nelson Le 12 Piner 18 Devin Campbell 10 Ukiah Boys 400 Meter Dash Varsity ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Kevin Donnelly 12 Montgomery 51.86 2 Brett Furman 12 Ukiah 52.70 3 James Dory 11 Rancho Cotate 53.47 4 Doug Emery 12 Piner 53.51 5 Andrew Bahr 12 Cardinal Newman 53.90 6 Jake Ortlinghaus 9 Piner 54.28 7 Phillip Huebnar 11 Maria Carrillo 54.55 8 Robel Maekele 11 Montgomery 55.27 Preliminaries 9 Devin Campbell 10 Ukiah 10 Smandra Trevor 10 Montgomery 11 Cody Lehman 11 Rancho Cotate Boys 800 Meter Run Varsity ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Rory McLeod 12 Santa Rosa 1:57.71 2 Andrew Zellman 11 Ukiah 1:59.03 3 Grant Williams 12 Maria Carrillo 2:03.10 4 Austin Hermosillo 12 Santa Rosa 2:04.26 5 Kevin Mawhinney 12 Rancho Cotate 2:04.86 6 Zekaryas Mebrahtu 9 Piner 2:06.87 7 Daniel Hauptman 10 Maria Carrillo 2:07.31 8 Jason Saler 9 Piner 2:10.56 9 Jason Petersen 12 Santa Rosa 2:12.02 10 Austin Bartlett 10 Maria Carrillo 2:16.19 Boys 1600 Meter Run Varsity ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Rory McLeod 12 Santa Rosa 4:25.63 2 Reesey Byers 11 Santa Rosa 4:29.55 3 Andrew Zellman 11 Ukiah 4:32.41 4 Daniel Hauptman 10 Maria Carrillo 4:39.09 5 Epifanio Nunez 9 Piner 4:42.64 6 Jose Mendoza 9 Montgomery 4:46.64 7 Austin Bartlett 10 Maria Carrillo 4:46.71 8 Steve Riffle 12 Rancho Cotate 4:47.40 9 Jason Petersen 12 Santa Rosa 4:48.92 10 Tyson Mobley 11 Ukiah 4:50.31 11 Chris Edwards 12 Santa Rosa 4:52.16 12 Austin Rivas 9 Maria Carrillo 4:52.93 13 Sebastian O'Bergin 12 Ukiah 4:53.69 14 Michael Zanetti 11 Montgomery 4:54.39 15 Jon Rich 10 Rancho Cotate 5:03.51 Boys 3200 Meter Run Varsity ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Reesey Byers 11 Santa Rosa 9:32.59 2 Rory McLeod 12 Santa Rosa 9:51.95 3 Matt Taylor 11 Santa Rosa 9:53.95 4 Luis Luna 9 Piner 9:57.43 5 Grant Williams 12 Maria Carrillo 10:00.19 6 James Ramirez 11 Maria Carrillo 10:17.43 7 Brian King 11 Cardinal Newman 10:22.14 8 Jessie Lucia 11 Maria Carrillo 10:25.62 9 Sebastian O'Bergin 12 Ukiah 10:28.03 10 Epifanio Nunez 9 Piner 10:36.56 11 Jose Mendoza 9 Montgomery 10:43.40 12 Brian Goodwin 11 Piner 10:45.98 13 Michael Zanetti 11 Montgomery 10:50.65 14 Steve Riffle 12 Rancho Cotate 10:51.43 15 Chris Edwards 12 Santa Rosa 10:54.95 16 Austin Rivas 9 Maria Carrillo 10:55.92 17 Tyson Mobley 11 Ukiah 11:00.06 18 Jon Rich 10 Rancho Cotate 11:00.17 Boys 110 Meter Hurdles Varsity ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Chris McCloskey 12 Santa Rosa 15.58 2 Kyle Hauser 11 Santa Rosa 15.71 3 Bryson Dumont 11 Cardinal Newman 16.25 4 Andrew Corpuz 12 Ukiah 16.99 5 Patrick Herrmann 11 Santa Rosa 17.98 6 Nelson Le 12 Piner 19.14 -- Jeremy Thompson 11 Maria Carrillo FS Boys 300 Meter Hurdles Varsity ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Jeremy Thompson 11 Maria Carrillo 39.83 2 Chris McCloskey 12 Santa Rosa 40.16 3 Tyler Baker 11 Maria Carrillo 40.54 4 Kyle Hauser 11 Santa Rosa 41.56 5 Bryson Dumont 11 Cardinal Newman 42.53 6 Andrew Corpuz 12 Ukiah 46.23 7 Jason Petersen 12 Santa Rosa 48.95 Boys 4x100 Meter Relay Varsity ================================================================ School Finals ================================================================ 1 Cardinal Newman 44.10 2 Rancho Cotate 44.63 3 Maria Carrillo 44.67 4 Santa Rosa 45.13 5 Ukiah 46.27 6 Piner 46.80 Boys 4x400 Meter Relay Varsity ================================================================ School Finals ================================================================ 1 Rancho Cotate 3:32.86 2 Montgomery 3:33.35 3 Santa Rosa 3:35.27 4 Ukiah 3:36.13 5 Cardinal Newman 3:38.29 6 Maria Carrillo 3:40.43 7 Piner 3:43.78 Boys High Jump Varsity ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Matt Egelhoff 12 Rancho Cotate 6-01.00 2 Brett Furman 12 Ukiah 6-00.00 2 Nick DeSoto 9 Rancho Cotate 6-00.00 2 Steve Stone 12 Cardinal Newman 6-00.00 5 Andrew Giannetto 11 Cardinal Newman 5-10.00 6 Quentin Mendoza 10 Montgomery 5-08.00 6 Jamison Reeves 12 Cardinal Newman 5-08.00 6 Noah Orgish 11 Maria Carrillo 5-08.00 Preliminaries 9 Patrick Herrmann 11 Santa Rosa 10 Jeff Degolia 9 Santa Rosa 11 Jason Saler 9 Piner Boys Pole Vault Varsity ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Andrew Aviles 12 Cardinal Newman 13-00.00 2 Joe Derutte 11 Cardinal Newman 12-06.00 3 Robo Okuno 11 Maria Carrillo 12-00.00 4 Dan Greinke 11 Cardinal Newman 12-00.00 5 Michael McDonnell 10 Santa Rosa 11-06.00 6 Patrick Herrmann 11 Santa Rosa 11-06.00 7 Kevin Miller 12 Santa Rosa 11-00.00 8 Patrick Rex 11 Maria Carrillo 11-00.00 9 Kevin Niles 11 Maria Carrillo 10-06.00 10 Greg Shelton 12 Ukiah 10-06.00 Boys Long Jump Varsity ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Jeremy Thompson 11 Maria Carrillo 21-02.50 2 Matt Egelhoff 12 Rancho Cotate 20-10.50 3 Jhaylyn Hall 12 Montgomery 19-09.25 4 Nick Dengler 12 Maria Carrillo 19-05.00 5 Taylor McBeth 11 Maria Carrillo 19-04.75 6 Steve Stone 12 Cardinal Newman 19-02.75 7 Jamison Reeves 12 Cardinal Newman 19-01.75 8 Japh Burns 12 Piner 18-06.50 Preliminaries 9 Nick DeSoto 9 Rancho Cotate 10 Kyle Morris 12 Ukiah 11 C J Jervan 11 Santa Rosa 12 Raul Oresco 12 Ukiah 13 Andrew Giannetto 11 Cardinal Newman 14 John Clingan 10 Montgomery 15 Oliver Bojorquez 10 Ukiah Boys Triple Jump Varsity ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Matt Egelhoff 12 Rancho Cotate 42-01.75 2 Jhaylyn Hall 12 Montgomery 40-11.00 3 Nick Dengler 12 Maria Carrillo 40-04.00 4 Oliver Bojorquez 10 Ukiah 37-05.75 5 Japh Burns 12 Piner 36-09.50 6 John Clingan 10 Montgomery 36-06.50 7 Jamison Reeves 12 Cardinal Newman 36-06.00 Preliminaries 8 Raul Oresco 12 Ukiah 9 Andrew Giannetto 11 Cardinal Newman -- Jason Saler 9 Piner -- Zane Templin 11 Santa Rosa Boys Shot Put Varsity ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Troy Baker 12 Santa Rosa 52-08.75 2 Travis Baker
10 Santa Rosa 50-07.50 3 Jacob Gowan 12 Cardinal Newman 45-07.75 4 Daniel Ferris 11 Maria Carrillo 44-03.00 5 Tyler Smith 11 Maria Carrillo 43-08.75 6 Christian Diaz 12 Maria Carrillo 43-03.75 7 Mike Emig 11 Cardinal Newman 41-04.25 8 Blake Ratto 11 Cardinal Newman 40-00.50 Preliminaries 9 Junior Villa 12 Ukiah 10 Brett Bowers 11 Ukiah 11 Nick DeSoto 9 Rancho Cotate 12 David Calderon 11 Rancho Cotate 13 Cory Allington 11 Maria Carrillo 14 Mariano Malvino 10 Montgomery 15 Russhell Van Anda 11 Cardinal Newman 16 Eric Hesterberg 12 Piner 17 Alex O'Leary 12 Elsie Allen Boys Discus Throw Varsity ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Travis Baker 10 Santa Rosa 153-00 2 Troy Baker 12 Santa Rosa 145-00 3 Christian Diaz 12 Maria Carrillo 143-06 4 Mariano Malvino 10 Montgomery 125-01 5 Nick DeSoto 9 Rancho Cotate 117-09 6 David Calderon 11 Rancho Cotate 102-09 7 Brett Bowers 11 Ukiah 101-02 Preliminaries 4 Quincy Oswald 11 Ukiah 9 Jake Sweeting 10 Maria Carrillo 10 Ronnie Green 12 Ukiah 11 Tyler Smith 11 Maria Carrillo 12 Daniel Ferris 11 Maria Carrillo 13 Mike Emig 11 Cardinal Newman 14 Cory Allington 11 Maria Carrillo 15 Andrew Sousa 12 Cardinal Newman 16 Anthony Eaquinto 12 Ukiah 17 Eric Hesterberg 12 Piner 18 Alex O'Leary 12 Elsie Allen
Varsity Girls
Girls 100 Meter Dash Varsity ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Alyssa Page 10 Montgomery 12.55 2 Christen Chalmers 10 Montgomery 13.05 3 Ali Nelson 11 Ursuline 13.33 4 Nicole Ahern 11 Piner 13.37 5 Michelle Millsap 11 Ursuline 13.67 6 Heather Moore 12 Montgomery 13.77 7 Kellie Chapman 10 Ukiah 13.79 8 Kassie Russell 11 Maria Carrillo 14.20 Preliminaries 9 Lydia Jahn 11 Ukiah 10 Jasmin Demange 11 Ursuline 11 Elizabeth Feeney 9 Piner 12 Clare Holm 9 Maria Carrillo 13 Abigil Selya 9 Maria Carrillo 14 Kelsey Goodacre 11 Ukiah Girls 200 Meter Dash Varsity ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Alyssa Page 10 Montgomery 25.91 2 Christen Chalmers 10 Montgomery 26.44 3 Dezirae Johnson 9 Piner 26.54 4 Heidi Hirvone 10 Maria Carrillo 26.91 5 Jamaeca Dedrick 10 Maria Carrillo 27.66 6 Ali Nelson 11 Ursuline 27.69 6 Melanal Llopis 11 Santa Rosa 27.69 8 Rosalyn DiLillo 11 Santa Rosa 28.56 Preliminaries 9 Nicole Ahern 11 Piner 10 Kellie Chapman 10 Ukiah 11 Julianne McFarlin 11 Santa Rosa 12 Rachel Monaghan 11 Montgomery 13 Lydia Jahn 11 Ukiah 14 Aimee Weldon 11 Piner 15 Meghan Gillies 9 Piner 16 Clare Holm 9 Maria Carrillo 17 Lexi Montgomery 11 Rancho Cotate 18 Kassie Russell 11 Maria Carrillo 19 Jasmin Demange 11 Ursuline Girls 400 Meter Dash Varsity ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Dezirae Johnson
9 Piner 58.54 2 Kyra Johnson 9 Piner 59.65 3 Cara Curtin 11 Maria Carrillo 60.03 4 Heidi Hirvone 10 Maria Carrillo 60.45 5 Jamaeca Dedrick 10 Maria Carrillo 63.08 6 Joanne Howard 10 Santa Rosa 63.26 7 Kelli Baker 9 Maria Carrillo 64.68 8 Meghan Gillies 9 Piner 68.29 Preliminaries 9 Aimee Weldon 11 Piner Girls 800 Meter Run Varsity ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Lauren Curtin 11 Maria Carrillo 2:20.26 2 Rosalyn DiLillo 11 Santa Rosa 2:22.28 3 Celeste Berg 12 Montgomery 2:23.15 4 Cara Curtin 11 Maria Carrillo 2:26.69 5 Jessica Graham 12 Maria Carrillo 2:27.30 6 Emily Rozga 9 Santa Rosa 2:28.36 7 Margie Garza 11 Maria Carrillo 2:32.38 8 Connie Noonan 12 Ursuline 2:37.65 9 Rita Pearson 12 Montgomery 2:40.19 10 Michelle Ivanich 12 Rancho Cotate 3:12.03 Girls 1600 Meter Run Varsity ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Lauren Curtin 11 Maria Carrillo 5:16.99 2 Suzi Rozga 11 Santa Rosa 5:22.55 3 Jordan Davis 12 Maria Carrillo 5:26.90 4 Kasey Schalich 11 Piner 5:56.19 5 Tanya Flores 11 Ukiah 6:16.49 6 Lizette Gopar 12 Rancho Cotate 6:37.91 7 Ashley Druda 12 Rancho Cotate 7:01.90 8 Michelle Ivanich 12 Rancho Cotate 7:43.57 Girls 3200 Meter Run Varsity ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Julie Nacouzi 10 Montgomery 11:17.53 2 Suzi Rozga 11 Santa Rosa 11:32.15 3 Jordan Davis 12 Maria Carrillo 11:49.09 4 Lauren Curtin 11 Maria Carrillo 12:04.73 5 Cara Curtin 11 Maria Carrillo 12:18.37 6 Sarah DiRado 12 Maria Carrillo 12:18.88 7 Kasey Schalich 11 Piner 12:24.34 8 Margie Garza 11 Maria Carrillo 12:58.41 9 Sarah Gallagher 11 Montgomery 13:05.54 10 Lizette Gopar 12 Rancho Cotate 13:57.04 Girls 100 Meter Hurdles Varsity ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Hayley Johnson 12 Maria Carrillo 17.03 2 Nicole Ahern 11 Piner 17.04 3 Jordan Schalich 11 Santa Rosa 17.56 4 Victoria Bruno 10 Santa Rosa 17.59 5 Jessica Chen 11 Santa Rosa 17.69 6 Gabriella Elliott 11 Santa Rosa 18.83 7 Gabby Summers 12 Ukiah 20.22 Girls 300 Meter Hurdles Varsity ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Kyra Johnson 9 Piner 46.48 2 Hayley Johnson 12 Maria Carrillo 51.30 3 Emily Wilson 10 Maria Carrillo 52.11 4 Jessica Chen 11 Santa Rosa 53.16 5 Sarah Gallagher 11 Montgomery 54.97 6 Madyline Trione 11 Ursuline 55.33 7 Megan Mc Kellar 11 Ursuline 55.37 8 Gabriella Elliott 11 Santa Rosa 55.74 Girls 4x100 Meter Relay Varsity ================================================================ School Finals ================================================================ 1 Montgomery 51.15 2 Piner 51.66 3 Maria Carrillo 52.56 4 Santa Rosa 53.00 Girls 4x400 Meter Relay Varsity ================================================================ School Finals ================================================================ 1 Maria Carrillo 4:10.41 2 Santa Rosa 4:11.46 3 Montgomery 4:13.25 Girls High Jump Varsity ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Luisa` McInnis 10 Montgomery 5-02.00 2 Julia Krickl 11 Maria Carrillo 5-00.00 3 Kellie Chapman 10 Ukiah 4-04.00 4 Victoria Bruno 10 Santa Rosa 4-04.00 5 Kristina Schmul 9 Maria Carrillo 4-04.00 6 Aimee Weldon 11 Piner 3-01.00 -- Gabriella Elliott 11 Santa Rosa NH -- Emily Wilson 10 Maria Carrillo NH Preliminaries 9 Gabby Summers 12 Ukiah Girls Pole Vault Varsity ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Michelle Stone 11 Ursuline 10-00.00 2 Rebecca McGillivary 10 Santa Rosa 9-06.00 3 Christen Chalmers 10 Montgomery 9-00.00 4 Kate Lightfoot 12 Maria Carrillo 8-06.00 5 Elisha Codding 11 Santa Rosa 8-06.00 6 Brenda Urueta 12 Maria Carrillo 8-00.00 7 Lexi Schultz 10 Rancho Cotate 7-06.00 8 Emily Rozga 9 Santa Rosa 7-00.00 -- Jasmin Demange 11 Ursuline NH Girls Long Jump Varsity ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Melanal Llopis 11 Santa Rosa 16-00.00 2 Camy Pearson 11 Montgomery 15-03.00 3 Victoria Bruno 10 Santa Rosa 15-03.00 4 Gina Sferra 10 Montgomery 15-00.50 5 Jordan Schalich 11 Santa Rosa 14-11.50 6 Jessica Blinman 11 Ursuline 14-06.00 7 Lydia Jahn 11 Ukiah 14-04.00 Preliminaries 7 Shannon Feeney 12 Santa Rosa 9 Emily Wilson 10 Maria Carrillo 10 Abigil Selya 9 Maria Carrillo 11 Megan Mc Kellar 11 Ursuline 12 Elizabeth Feeney 9 Piner 13 Madyline Trione 11 Ursuline 14 Gabby Summers 12 Ukiah 15 Kelsey Goodacre 11 Ukiah 16 Meghan Gillies 9 Piner -- Holly Cramer 10 Rancho Cotate Girls Triple Jump Varsity ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Holly Cramer 10 Rancho Cotate 33-05.50 2 Camy Pearson 11 Montgomery 32-01.50 3 Jordan Schalich 11 Santa Rosa 31-11.50 4 Emily Wilson 10 Maria Carrillo 31-10.00 5 Erin Skinner 10 Rancho Cotate 31-07.00 6 Shannon Feeney 12 Santa Rosa 31-07.00 7 Hayley Johnson 12 Maria Carrillo 30-01.00 8 Abigil Selya 9 Maria Carrillo 29-03.50 Preliminaries 9 Elizabeth Feeney 9 Piner 10 Vania Aguilar 10 Piner -- Meghan Gillies 9 Piner Girls Shot Put Varsity ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Amber Seira 12 Montgomery 32-11.75 2 Teresa Rosales 9 Santa Rosa 31-04.50 3 Stephanie Lontz 11 Maria Carrillo 29-08.75 4 Colleen Noonan 11 Santa Rosa 29-06.50 5 Isobel Moeller 9 Ursuline 29-02.25 6 Elizabeth Drauyawa 11 Santa Rosa 27-09.00 7 Vania Aguilar 10 Piner 26-07.50 8 Kaitlin Stein 9 Montgomery 25-08.00 Preliminaries 9 Holly Cramer 10 Rancho Cotate 10 Courtney Bartlett 10 Montgomery 11 Ida Seira 10 Montgomery 12 Ashley Lower 12 Ukiah 13 Carly Lynch 12 Piner 14 Allison Neunzig 11 Maria Carrillo 15 Dd Talamo 12 Ukiah 16 Brandy Harrington 12 Ukiah Girls Discus Throw Varsity ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Colleen Noonan 11 Santa Rosa 108-06 2 Amber Seira 12 Montgomery 101-09 3 Holly Cramer 10 Rancho Cotate 97-04 4 Kaitlin Stein 9 Montgomery 91-03 5 Ida Seira 10 Montgomery 90-03 6 Stephanie Lontz 11 Maria Carrillo 89-00 7 Julie Brookfield 10 Ursuline 88-01 8 Elizabeth Drauyawa 11 Santa Rosa 77-11 Preliminaries 9 Teresa Rosales 9 Santa Rosa 10 Isobel Moeller 9 Ursuline 11 Dd Talamo 12 Ukiah 12 Brandy Harrington 12 Ukiah 13 Carly Lynch 12 Piner 14 Vania Aguilar 10 Piner 15 Ashley Lower 12 Ukiah 16 Allison Neunzig 11 Maria Carrillo
Junior Varsity Boys
Boys 100 Meter Dash Jr Var. ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Ryan Mc Candless 10 Cardinal Newman 11.49 2 Anthwan Bell 9 Rancho Cotate 11.76 3 Jakari Keita 9 Santa Rosa 11.83 4 Spencer Carrion 10 Montgomery 11.96 5 Mike Dybczak 10 Cardinal Newman 12.20 6 Joey Hayes 10 Rancho Cotate 12.21 7 Kevin Hernandez 11 Elsie Allen 12.25 Preliminaries 3 Wilbur Valencia-Hernande 9 Rancho Cotate 9 Adam Carvalho 9 Cardinal Newman 10 Steven Liu 11 Santa Rosa 11 Chris Connors 9 Maria Carrillo 12 Jordan Bratzberg 9 Maria Carrillo 13 Yuvraj Singh 11 Piner 14 Philip Tran 10 Piner 15 Torrey Dion 9 Rancho Cotate 16 Ky Newman 9 Maria Carrillo 17 Justin Pilisdorf 9 Piner 18 Neil Mehta 10 Montgomery 19 Darien Samuelson 9 Rancho Cotate 20 Ryan Corpuz 11 Ukiah 21 Austin Westley 9 Maria Carrillo 22 Joe Mulcaire 9 Santa Rosa 23 Drew Matthews 9 Piner 24 Alex Thomas 9 Santa Rosa 25 Stephen Roca 10 Piner 26 Hanibal Miksis 9 Cardinal Newman 27 Austin VanCleve 9 Rancho Cotate Boys 200 Meter Dash Jr Var. ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Bryan Nunez 9 Cardinal Newman 23.85 2 Ryan Mc Candless 10 Cardinal Newman 23.88 3 Anthwan Bell 9 Rancho Cotate 24.30 4 Sam Sweet 10 Cardinal Newman 24.50 5 Wilbur Valencia-Hernande 9 Rancho Cotate 24.86 6 Spencer Carrion 10 Montgomery 24.87 7 Chris Connors 9 Maria Carrillo 25.09 8 Joey Hayes 10 Rancho Cotate 25.58 Preliminaries 9 Mike Dybczak 10 Cardinal Newman 10 William Forbes 9 Ukiah 10 Kevin Hernandez 11 Elsie Allen 12 Minh Le 11 Santa Rosa 13 Adam Carvalho 9 Cardinal Newman 14 Alex Gacusana 11 Santa Rosa 14 Sterling Heinz 10 Rancho Cotate 16 Darien Samuelson 9 Rancho Cotate 17 Eric Kroh 10 Piner 18 Torrey Dion 9 Rancho Cotate 18 Neil Mehta 10 Montgomery 20 Matt Rinehart 12 Piner 21 Kipp Brewer 9 Montgomery 22 Yuvraj Singh 11 Piner 23 Ryan Corpuz 11 Ukiah 24 Austin Westley 9 Maria Carrillo 25 Ignacio Hernandez 10 Piner 26 Cameron Eisenhauer 9 Piner Boys 400 Meter Dash Jr Var. ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Bryan Nunez 9 Cardinal Newman 53.51 2 Sam Sweet 10 Cardinal Newman 54.53 3 Joey Jeppesen 9 Rancho Cotate 54.85 4 Chris Connors 9 Maria Carrillo 56.05 5 Ryan Yazel 9 Elsie Allen 56.68 6 Minh Le 11 Santa Rosa 56.99 7 T J Coughlin 11 Rancho Cotate 57.27 Preliminaries 8 Jakari Keita 9 Santa Rosa 9 Evan Coombs 10 Montgomery 10 Steve Purugganan 9 Maria Carrillo 11 Alex Gacusana 11 Santa Rosa 12 Sean Sante` 11 Santa Rosa 13 Matt Rinehart 12 Piner 14 Eric Kroh 10 Piner 15 Cameron Eisenhauer 9 Piner 16 Ignacio Hernandez 10 Piner 17 Drew Matthews 9 Piner Boys 800 Meter Run Jr Var. ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Michael Puccetti 10 Rancho Cotate 2:10.99 2 Paul Matli 9 Cardinal Newman 2:11.71 3 Ashwin Mathews 11 Montgomery 2:12.15 4 Steve Purugganan 9 Maria Carrillo 2:12.32 5 Sam Strobino 12 Santa Rosa 2:16.00 6 Sterling Heinz 10 Rancho Cotate 2:16.18 7 Davis Greinke 9 Cardinal Newman 2:16.70 8 Jonathan Peck 9 Santa Rosa 2:17.39 9 Marc Radke 11 Santa Rosa 2:17.62 10 Jacob Hocker 10 Piner 2:17.86 11 Avie Ballo 9 Santa Rosa 2:19.17 12 Peter Bormeth 11 Maria Carrillo 2:22.41 13 Grant Silverstein 9 Maria Carrillo 2:23.97 14 Branden Campbell 10 Ukiah 2:24.49 15 David Quach 12 Santa Rosa 2:25.02 16 Connor Moore 9 Santa Rosa 2:36.09 17 George Mulcaire 11 Santa Rosa 2:36.58 18 James Nicklas 10 Maria Carrillo 2:37.16 Boys 1600 Meter Run Jr Var. ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Jonathan Peck 9 Santa Rosa 4:52.69 2 Jordan Guerrero 9 Santa Rosa 4:55.11 3 Tim Wuu 9 Maria Carrillo 4:57.78 4 Michael Puccetti 10 Rancho Cotate 5:02.46 5 Colin Gibson 9 Maria Carrillo 5:04.13 6 Michael Tomasi 9 Santa Rosa 5:04.48 7 Tanner Pierce Montgomery 5:10.20 8 Matt Arcoleo 11 Maria Carrillo 5:10.48 9 Branden Campbell 10 Ukiah 5:10.81 10 Marc Radke 11 Santa Rosa 5:14.91 11 Grant Silverstein 9 Maria Carrillo 5:15.42 12 Jacob Hocker 10 Piner 5:16.94 13 Emilio Horner 9 Maria Carrillo 5:18.31 14 Aaron Longstreth 10 Ukiah 5:19.42 15 Erik Christensen 9 Maria Carrillo 5:26.55 16 Michael Miranda 9 Rancho Cotate 5:31.63 17 Alex Mendoza 10 Piner 5:32.75 18 Eddie Kyorkian 10 Rancho Cotate 5:33.31 19 George Mulcaire 11 Santa Rosa 5:36.10 20 Connor Moore 9 Santa Rosa 5:36.36 21 Dan Curran 11 Cardinal Newman 5:37.97 22 David Quach 12 Santa Rosa 5:45.05 23 Niko Lecoeuche 9 Santa Rosa 5:45.88 24 James Nicklas 10 Maria Carrillo 5:46.70 25 Sam Herriman Maria Carrillo 5:47.71 Boys 3200 Meter Run Jr Var. ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Jordan Guerrero 9 Santa Rosa 10:39.87 2 Jonathan Peck 9 Santa Rosa 10:45.45 3 Colin Gibson 9 Maria Carrillo 10:46.74 4 Michael Tomasi 9 Santa Rosa 11:13.04 5 Emilio Horner 9 Maria Carrillo 11:47.95 6 Eddie Kyorkian 10 Rancho Cotate 12:29.49 Boys 110 Meter Hurdles Jr Var. ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Brad Carver 11 Montgomery 17.98 2 Julian Wiedmer 10 Rancho Cotate 18.43 3 Victor Romos 10 Santa Rosa 18.53 4 Michael Ghanayem 10 Rancho Cotate 19.54 5 David Tran 9 Santa Rosa 19.92 6 Richard Hunt 9 Rancho Cotate 20.45 7 Aaron Ziskin 10 Santa Rosa 20.64 8 Che Reid 9 Cardinal Newman 20.75 Preliminaries 9 Austin Smandra 9 Montgomery 10 Kenyatta Wilson 9 Rancho Cotate 11 Alex Thomas 9 Santa Rosa 12 Connor Runge 9 Santa Rosa Boys 300 Meter Hurdles Jr Var. ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Randall Brown 10 Cardinal Newman 44.38 2 Brad Carver 11 Montgomery 45.18 3 Gus Murray 9 Maria Carrillo 45.24 4 Julian Wiedmer 10 Rancho Cotate 45.54 5 Michael Ghanayem 10 Rancho Cotate 49.45 6 Richard Hunt 9 Rancho Cotate 51.02 7 David Tran 9 Santa Rosa 51.37 8 Che Reid 9 Cardinal Newman 52.32 Preliminaries 9 Austin Smandra 9 Montgomery 10 Patrick Cunningham 9 Santa Rosa 11 Kenyatta Wilson 9 Rancho Cotate 12 Connor Runge 9 Santa Rosa 13 Aaron Ziskin 10 Santa Rosa Boys 4x100 Meter Relay Jr Var. ================================================================ School Finals ================================================================ Finals 1 Cardinal Newman 45.89 2 Rancho Cotate 46.24 3 Montgomery 47.61 4 Santa Rosa 48.51 5 Maria Carrillo 49.27 6 Piner 49.44 7 Ukiah 50.56 Boys 4x400 Meter Relay Jr Var. ================================================================ School Finals ================================================================ 1 Cardinal Newman 3:41.94 2 Rancho Cotate 3:43.16 3 Santa Rosa 3:52.73 4 Piner 3:55.30 5 Montgomery 3:55.81 6 Ukiah 3:59.72 7 Maria Carrillo 4:09.14 Boys High Jump Jr Var. ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Ricky Garcia 9 Rancho Cotate 6-00.00 2 Alan Bertolero 10 Cardinal Newman 5-10.00 3 Jay Ferrick 9 Ukiah 5-06.00 4 Tristan Eaken 10 Rancho Cotate 5-04.00 5 Joey Jeppesen 9 Rancho Cotate 5-04.00 6 Kipp Brewer 9 Montgomery 5-02.00 7 Tanner Pierce Montgomery 4-10.00 8 Victor Romos 10 Santa Rosa 4-08.00 Boys Long Jump Jr Var. ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Alan Bertolero 10 Cardinal Newman 18-05.00 2 Philip Tran 10 Piner 17-08.00 3 Adrian Rubio 10 Cardinal Newman 17-04.50 4 Victor Romos 10 Santa Rosa 17-01.00 5 Alex Gacusana 11 Santa Rosa 16-11.50 5 Justin Pilisdorf 9 Piner 16-11.50 -- Issac Brown 9 Ukiah FOUL Preliminaries 6 Adam Carvalho 9 Cardinal Newman 9 Darren Frank 10 Rancho Cotate 10 T J Coughlin 11 Rancho Cotate 11 Eric Kroh 10 Piner 12 Robert Adams 9 Ukiah 13 Cameron Eisenhauer 9 Piner 14 Hanibal Miksis 9 Cardinal Newman -- Connor Runge 9 Santa Rosa Boys Triple Jump Jr Var. ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Ricky Garcia 9 Rancho Cotate 38-00.50 2 Justin Pilisdorf 9 Piner 36-00.25 3 Jakari Keita 9 Santa Rosa 35-08.50 4 William Forbes 9 Ukiah 35-03.00 5 Joey Jeppesen 9 Rancho Cotate 35-01.00 6 Adrian Rubio 10 Cardinal Newman 34-10.75 7 Alex Gacusana 11 Santa Rosa 34-10.50 8 Jay Ferrick 9 Ukiah 34-09.75 Preliminaries 9 Jacob Hocker 10 Piner 10 Philip Tran 10 Piner 11 Robert Adams 9 Ukiah 12 Darren Frank 10 Rancho Cotate Boys Shot Put Jr Var. ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Cory Clemenser 10 Rancho Cotate 43-02.00 2 Chris Durand 10 Maria Carrillo 41-10.50 3 Derea Williams 10 Ukiah 41-09.00 4 Max Oswald 9 Ukiah 41-04.50 5 Damon Phillips 9 Santa Rosa 39-10.25 6 Chris Mentch 9 Montgomery 39-08.00 7 Andrew Gonzalez 9 Santa Rosa 39-07.00 8 Nick Diaz 9 Maria Carrillo 36-03.25 Preliminaries 9 Joe Munayer 10 Rancho Cotate 10 Greg Conner 10 Rancho Cotate 11 Elias Allen 9 Santa Rosa 12 Joseph Fouche 9 Santa Rosa 13 Stephen Roca 10 Piner 14 Issac Brown 9 Ukiah 15 Chris Reid 10 Montgomery 16 Jared Towle 9 Montgomery 17 Chris Lemus 9 Rancho Cotate 18 Roberto Moreno 9 Montgomery 19 Travis Swain 9 Rancho Cotate 20 Angel Becerra 10 Piner 21 Jake Giordano 10 Rancho Cotate 22 Josue Cervantes 9 Montgomery 23 Max Enemark 9 Santa Rosa 24 Thomas Carlos 9 Santa Rosa Boys Discus Throw Jr Var. ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Issac Brown 9 Ukiah 121-09 2 Derea Williams 10 Ukiah 116-07 3 Chris Durand 10 Maria Carrillo 107-03 4 Greg Conner 10 Rancho Cotate 102-11 5 Nick Diaz 9 Maria Carrillo 102-04 6 Chris Reid 10 Montgomery 101-09 7 Chris Mentch 9 Montgomery 98-02 8 Jake Giordano 10 Rancho Cotate 86-09 Preliminaries 9 Damon Phillips 9 Santa Rosa 10 Joe Munayer 10 Rancho Cotate 11 Joseph Fouche 9 Santa Rosa 12 Cory Clemenser 10 Rancho Cotate 13 Andrew Gonzalez 9 Santa Rosa 14 Chris Lemus 9 Rancho Cotate 15 Angel Becerra 10 Piner 16 Elias Allen 9 Santa Rosa 17 Travis Swain 9 Rancho Cotate 18 Jared Towle 9 Montgomery 19 Josue Cervantes 9 Montgomery 20 Stephen Roca 10 Piner 21 Max Enemark 9 Santa Rosa 22 Thomas Carlos 9 Santa Rosa
Junior Varsity Girls
Girls 100 Meter Dash Jr Var. ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 April Hoffman 9 Rancho Cotate 13.75 2 Ashley Puccetti 10 Rancho Cotate 14.10 3 Amanda Yerion 10 Rancho Cotate 14.26 4 Maria Solano 10 Montgomery 14.38 5 Dulce Martinez 10 Elsie Allen 14.66 6 Shay Lamb 10 Ursuline 14.70 6 Diana Tang 9 Montgomery 14.70 8 Taryn Mobley 9 Ukiah 15.15 Preliminaries 9 Arecelli Nunez 11 Piner 10 Alex Mayfield 9 Ukiah 11 Ingrid Legorreta 10 Rancho Cotate 12 Kelly Brooks 10 Santa Rosa 13 Emily Chen 12 Ukiah 14 Grace Roderick 9 Ukiah Girls 200 Meter Dash Jr Var. ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Ashley Puccetti 10 Rancho Cotate 29.02 2 Maria Solano 10 Montgomery 29.62 3 Lily Harrison 10 Montgomery 29.68 4 Katelin Aldaco 10 Montgomery 29.80 5 Shay Lamb 10 Ursuline 31.05 6 Diana Tang 9 Montgomery 31.25 7 Taryn Mobley 9 Ukiah 31.42 8 Courtney Gray 10 Ukiah 32.56 Preliminaries 9 Valerie Major 11 Piner 10 Ingrid Legorreta 10 Rancho Cotate Girls 400 Meter Dash Jr Var. ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Lily Harrison 10 Montgomery 65.91 2 Taylor Graham 9 Maria Carrillo 66.80 3 Courtney Gray 10 Ukiah 73.45 4 Valerie Major 11 Piner 76.94 5 Carly Miller 10 Santa Rosa 1:21.15 Girls 800 Meter Run Jr Var. ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Taylor Graham 9 Maria Carrillo 2:35.22 2 Chelsea Frostick 9 Montgomery 2:37.03 3 Evvy Archibald 9 Santa Rosa 2:37.67 4 Naty Martinez 10 Rancho Cotate 2:43.05 5 Ashley Pitman 10 Rancho Cotate 2:43.91 6 Dulce Martinez 10 Elsie Allen 2:45.67 7 Gretel Petrie 9 Maria Carrillo 2:46.13 8 Janet Vieyra 11 Piner 2:46.73 9 Melissa Hansen 9 Rancho Cotate 2:47.60 10 Sara Mathews 9 Montgomery 2:48.25 11 Marina Lecoeuche 9 Santa Rosa 2:48.66 12 Jessica Gottlieb 9 Maria Carrillo 2:49.37 13 Kelly Birkland 9 Maria Carrillo 2:50.67 14 Shae Lillie 9 Ukiah 2:56.90 15 Kelly Brooks 10 Santa Rosa 3:00.72 16 Jocelyn Mendoza 9 Piner 3:07.28 17 Ashley Hatch 9 Ukiah 3:58.75 Girls 1600 Meter Run Jr Var. ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Kelly Birkland 9 Maria Carrillo 5:50.74 2 Melissa Hansen 9 Rancho Cotate 6:01.38 3 Gretel Petrie 9 Maria Carrillo 6:03.00 4 Hailey Aguillon 9 Maria Carrillo 6:11.12 5 Eva Herbst 9 Santa Rosa 6:11.24 6 Caroline Kerr 11 Maria Carrillo 6:12.76 7 Sara Mathews 9 Montgomery 6:16.44 8 Ashley Pitman 10 Rancho Cotate 6:17.08 9 Liana Meffert 10 Montgomery 6:18.54 10 Jessica Gottlieb 9 Maria Carrillo 6:19.01 11 Sierra Norton 9 Rancho Cotate 6:22.15 12 Marina Lecoeuche 9 Santa Rosa 6:26.22 13 Jocelyn Mendoza 9 Piner 6:42.06 14 Shae Lillie 9 Ukiah 6:45.20 15 Claire Sanford 12 Maria Carrillo 6:49.36 16 Blanca Martinez 10 Elsie Allen 7:29.63 Girls 3200 Meter Run Jr Var. ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Eva Herbst 9 Santa Rosa 13:20.22 2 Sierra Norton 9 Rancho Cotate 14:01.61 3 Blanca Martinez 10 Elsie Allen 16:37.12 Girls 100 Meter Hurdles Jr Var. ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Chaz Kern 10 Piner 19.58 2 Gemma Waaland 9 Santa Rosa 19.68 3 Nicole Chodora 9 Santa Rosa 19.74 4 Mercie Olmedo 9 Piner 21.17 5 Danya Iverson 10 Rancho Cotate 21.57 6 Waverly Bianchini 9 Rancho Cotate 21.62 Girls 300 Meter Hurdles Jr Var. ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Nicole Chodora 9 Santa Rosa 56.85 2 Gemma Waaland 9 Santa Rosa 57.75 3 Chaz Kern 10 Piner 57.90 4 Waverly Bianchini 9 Rancho Cotate 58.44 5 Mercie Olmedo 9 Piner 59.02 6 Michelle Nacouzi 11 Montgomery 62.58 Girls 4x100 Meter Relay Jr Var. ================================================================ School Finals ================================================================ 1 Montgomery 55.80 2 Santa Rosa 57.74 -- Rancho Cotate DNF -- Piner DQ Girls 4x400 Meter Relay Jr Var. ================================================================ School Finals ================================================================ 1 Maria Carrillo 4:41.97 2 Rancho Cotate 4:49.09 3 Santa Rosa 5:00.70 Girls High Jump Jr Var. ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Victoria Bushman 10 Elsie Allen 4-08.00 2 Nicole Chodora 9 Santa Rosa 4-00.00 Girls Long Jump Jr Var. ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 April Hoffman 9 Rancho Cotate 14-04.50 2 Valerie Major 11 Piner 14-03.50 3 Chiara Sarter 9 Santa Rosa 14-01.00 4 Meggie Johnson 12 Maria Carrillo 13-08.00 5 Lily Harrison 10 Montgomery 13-05.00 6 Chelsea Frostick 9 Montgomery 13-03.50 7 Courtney Gray 10 Ukiah 12-11.50 8 Janette Lugo 10 Santa Rosa 12-07.50 Preliminaries 9 Evvy Archibald 9 Santa Rosa 10 Kelly Brooks 10 Santa Rosa Girls Triple Jump Jr Var. ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Chiara Sarter 9 Santa Rosa 29-05.50 2 Meggie Johnson 12 Maria Carrillo 29-02.00 3 Lucia Ronan 9 Santa Rosa 25-11.00 Girls Shot Put Jr Var. ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Dulce Martinez 10 Elsie Allen 27-07.00 2 Lauren Lehrer 9 Maria Carrillo 26-09.50 3 Britney Biagi 11 Ursuline 26-07.50 4 Angel Jackson 9 Rancho Cotate 26-02.25 5 Arecelli Nunez 11 Piner 25-07.50 6 Daisy Villegas 9 Piner 25-05.75 7 Cleste Tunde-Clay 9 Maria Carrillo 25-00.50 8 Rachell Pilisdorf 11 Piner 23-08.75 Preliminaries 9 Marisa Troppy 9 Santa Rosa 10 Lucia Ronan 9 Santa Rosa 11 Blanca Martinez 10 Elsie Allen 12 Diana Espana 10 Elsie Allen 13 My-Lynn Nguyen 10 Elsie Allen 14 Janette Lugo 10 Santa Rosa 15 Paulina Hernandez 9 Montgomery 16 Gaby Rinnels 10 Montgomery Girls Discus Throw Jr Var. ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Dulce Martinez 10 Elsie Allen 88-09 2 Lucia Ronan 9 Santa Rosa 83-00 3 Marisa Troppy 9 Santa Rosa 72-10 4 Daisy Villegas 9 Piner 71-07 5 Lauren Lehrer 9 Maria Carrillo 71-02 6 Blanca Martinez 10 Elsie Allen 70-05 7 Cleste Tunde-Clay 9 Maria Carrillo 65-02 8 Arecelli Nunez 11 Piner 62-11 Preliminaries 9 Paulina Hernandez 9 Montgomery 10 Diana Espana 10 Elsie Allen 11 My-Lynn Nguyen 10 Elsie Allen 12 Gaby Rinnels 10 Montgomery 13 Angel Jackson 9 Rancho Cotate 14 Rachell Pilisdorf 11 Piner 15 Janette Lugo 10 Santa Rosa