North Coast Section 1A - 5/23/2009
                  
Montgomery High School, Santa Rosa, CA
    
Boys Results | Girls results 

New Meet Records
Boys
Oleg Ryabokorovka  12 Fort Bragg          22-02.75 LJ
Girls
Ashton Purvis      11 St. Elizabeth         11.73 100
Ashton Purvis      11 St. Elizabeth         24.34 200
Lucy McCullough    10 Marin Academy       5:00.75 1600

On boys side Fort Bragg easily defended the title they have now won for three straight years.
On girls side College Prep (49) trailed University (56) with LJ and 1600R left, but scored 18 pts
in those last two events to win their first ever title.


Boys
 Place     School                                           Points

    1      Fort Bragg                      FTBR               97
    2      Justin Siena                    JS                 63
    3      University                      UNIV               49
    4      Middletown                      MIDT               34
    5      Berean Christian                BCHS               32
    6      Branson                         BRAN               30
    7      South Fork                      SFOR               22
    7      Redwood Christian               RWC                22
    9      Clear Lake                      CLER               17
   10      Chinese Christian               CHCH               15
   11      Marin Academy                   MARN               14
   11      College Prep                    CPRP               14
   13      St. Helena                      SHEL               13
   14      California School for the Deaf  CSD                12
   14      Mendocino                       MEND               12
   16      Cloverdale                      CLVR               11
   17      Santa Rosa Christian            SRC                 8
   18      Sonoma Academy                  SMAC                7
   19      Fremont Christian School        FREC                6
   20      Athenian                        ATHN                5
   21      St. Elizabeth                   STL                 4
   21      Urban                           URB                 4
   23      Stuart Hall                     STHL                3
   24      Hoopa Valley                    HOVA                1
   24      St. Vincent                     SVIN                1

Girls
    1      College Prep                    CPRP               67
    2      University                      UNIV               60
    3      Lick Wilmerding                 LICK               42
    4      Berean Christian                BCHS               33
    5      Chinese Christian               CHCH               26
    6      Marin Academy                   MARN               25
    6      Fort Bragg                      FTBR               25
    8      Redwood Christian               RWC                23
    9      South Fork                      SFOR               22
    9      Clear Lake                      CLER               22
    9      Willits                         WLTS               22
   12      St. Elizabeth                   STL                20
   13      California School for the Deaf  CSD                18
   14      Sonoma Academy                  SMAC               17
   15      Justin Siena                    JS                 14
   16      Middletown                      MIDT               13
   17      St. Helena                      SHEL               11
   17      Branson                         BRAN               11
   19      Valley Christian                VCHS                8
   20      Calistoga                       CALT                6
   21      Upper Lake                      UPLK                4
   21      St. Vincent                     SVIN                4
   23      Athenian                        ATHN                2
   24      Hoopa Valley                    HOVA                1
                      

Girls Results
Girls 100 Meter Dash Varsity Name Yr School Finals Points Finals 1 Ashton Purvis 11 St. Elizabeth 11.73 10 Old Record Ashton Purvis, St. Elizabeth 11.98 2008 2 Jazmyne Reid 10 College Prep 12.31 8 3 Anita Fung 12 Chinese Christian 12.44 6 4 Emily Cheng 11 Chinese Christian 13.01 4 5 Anisa Green 12 Clear Lake 13.12 2, CMC leader 6 Kate Kimball 10 Marin Academy 13.24 1 7 Kate Wignall 12 St. Helena 13.33 8 Alexandra Noel 9 St. Vincent 13.39 Photos by Jim Ritter NCS 1A Girls 100m Final
Lane 1 is on right Lanes 1 Alexandra Noel 9 St. Vincent 13.39 2 Anisa Green 12 Clear Lake 13.12 3 Anita Fung 12 Chinese Christian 12.44 4 Ashton Purvis 11 St. Elizabeth 11.73 5 Jazmyne Reid 10 College Prep 12.31 6 Emily Cheng 11 Chinese Christian 13.01 7 Kate Kimball 10 Marin Academy 13.24 8 Kate Wignall 12 St. Helena 13.33 NCS 1A Girls 100m Final NCS 1A Girls 100m Final NCS 1A Girls 100m Final Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Ashton Purvis 11 St. Elizabeth 12.06 12.53Q 3 2 Jazmyne Reid 10 College Prep 12.75 12.78Q 2 3 Anita Fung 12 Chinese Christian 12.71 13.09Q 1 4 Emily Cheng 11 Chinese Christian 13.44 13.41q 2 5 Anisa Green 12 Clear Lake 13.34 13.54q 1 6 Kate Kimball 10 Marin Academy 13.40 13.76q 1 7 Alexandra Noel 9 St. Vincent 13.84 13.89q 3 8 Kate Wignall 12 St. Helena 13.74 14.10q 1 9 Kaya Matson 12 South Fork 14.85 14.12 1 10 Amber Preusser 11 Middletown 14.74 14.36 2 11 Amber Ramponi 9 Middletown 14.24 14.41 1 12 Melissa Coburn 11 Upper Lake 14.24 14.42 3 13 Lauren Cardey 10 Justin Siena 13.44 14.43 2 14 Marina Sharp 11 Upper Lake 14.64 14.53 2 15 Kyra Roston 9 Middletown 14.94 15.18 3 -- Maranda Barry 9 Marin Academy 13.38 DQ 3 Girls 200 Meter Dash Varsity Name Yr School Finals Points Finals 1 Ashton Purvis 11 St. Elizabeth 24.34 10 Old Record Ashton Purvis, St. Elizabeth 24.72 2008 2 Anita Fung 12 Chinese Christian 26.15 8 3 Nicole Gilmore 10 Lick Wilmerding 27.01 6 4 Maranda Barry 9 Marin Academy 27.35 4 5 Katie Bruce 12 Fort Bragg 27.62 2 6 Kate Wignall 12 St. Helena 27.71 1 7 Lauren Cardey 10 Justin Siena 27.73 8 Sarah Ottavis 11 Fremont Christian 27.90 Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ 1 Ashton Purvis 11 St. Elizabeth 24.42 25.15Q 2 2 Anita Fung 12 Chinese Christian 26.62 26.83Q 1 3 Nicole Gilmore 10 Lick Wilmerding 27.52 27.36Q 3 4 Lauren Cardey 10 Justin Siena 28.77 27.81q 3 5 Katie Bruce 12 Fort Bragg 28.64 28.06q 1 6 Maranda Barry 9 Marin Academy 28.24 28.22q 1 7 Kate Wignall 12 St. Helena 28.54 28.28q 2 8 Sarah Ottavis 11 Fremont Chri 28.51 28.35q 2 9 Asha Brundage-Moore 10 Athenian 28.72 28.78 3 10 Melissa Coburn 11 Upper Lake 29.84 29.21 1 11 Alexandra Noel 9 St. Vincent 29.94 29.54 2 12 Kaya Matson 12 South Fork 30.82 29.99 1 13 Camelia Gallagher 10 South Fork 30.89 30.27 3 14 Amy Harney 9 Fort Bragg 30.14 30.62 3 15 Dana Karkar 12 Willits 31.14 30.71 2 16 Devana Ballard 10 Sonoma Academy 30.94 34.71 1 17 Ravenna Balwinski 9 Laytonville 37.34 35.58 2 Girls 400 Meter Dash Varsity Name Yr School Finals H# Points Finals 1 Kai Wilson 9 College Prep 60.23 3 10 2 Jenna Harris 10 Branson 60.92 3 8 3 Nicole Gilmore 10 Lick Wilmerding 62.68 3 6 4 Ruby Molinari 11 St. Helena 64.36 3 4 5 Asha Brundage-Moo 10 Athenian 64.67 3 2 6 Katie Bruce 12 Fort Bragg 64.81 3 1 7 Eliza Weiss 12 Marin Academy 65.24 3 8 Maya Ramchandran 10 College Prep 65.31 3 9 Camelia Gallagher 10 South Fork 66.92 2 10 Deanna Wong 11 College Prep 69.34 2 11 Arin Guillory 10 Santa Rosa Christi 70.77 2 12 Amber Begley 12 Middletown 71.48 1 13 Kelly Sams NA Ferndale 75.45 1 14 Katherine Parsell 9 Sonoma Academy 76.16 1 Girls 800 Meter Run Varsity Name Yr School Finals H# Points Finals 1 Kai Wilson 9 College Prep 2:25.18 2 10 2 Margaret Wehner 11 University 2:27.75 2 8 3 Beth Ann Humphrey 11 Berean Christian 2:30.48 2 6 4 Olivia Evans 11 Lick Wilmerding 2:32.74 2 4 5 Katherine Fair 11 University 2:33.72 2 2 6 Bonnie Campbell 10 Sonoma Academy 2:37.28 2 1, CMC leader 7 Eloise Horn 12 Branson 2:37.69 2 8 Cami Barnes 11 Berean Christian 2:38.10 1 9 Claire Shaskan 11 South Fork 2:38.39 1 10 Gretta Martin 10 St. Helena 2:38.64 2 11 Marissa Martinez 10 Santa Rosa Christi 2:39.48 1 12 Emily Lewis 10 Marin Academy 2:40.89 1 13 Noelle Hosler 10 Santa Rosa Christi 2:41.74 1 14 Caitlin Iglehart 10 Urban 2:42.10 2 15 Brianna Nelson 9 Middletown 2:45.11 1 16 Maggie Barrett 11 Fort Bragg 2:45.63 1 17 Gwen Shaskan 11 South Fork 2:46.18 1 Girls 1600 Meter Run Varsity Name Yr School Finals Points Finals 1 Lucy McCullough 10 Marin Academy 5:00.75 10 Old Record Andrea Imhof, S.F. University 5:07.45 2007 2 Margaret Wehner 11 University 5:21.83 8 3 Grace Hafner 12 Sonoma Academy 5:23.02 6 4 Holland Reynolds 9 University 5:25.04 4 5 Evi Steyer 11 University 5:26.18 2 6 Adrienne Strait 10 College Prep 5:30.76 1 7 Emily Erickson 11 College Prep 5:36.46 8 Bonnie Campbell 10 Sonoma Academy 5:45.33 9 Noelle Hosler 10 Santa Rosa Christi 5:48.10 10 Alexandra Sciocch 9 Fort Bragg 5:59.44 11 Brianna Nelson 9 Middletown 6:10.09 12 Beka Jackson 10 Santa Rosa Christi 6:16.12 Girls 3200 Meter Run Varsity Name Yr School Finals Points Finals 1 Holland Reynolds 9 University 11:53.18 10 2 Celeste Northcott 12 Valley Christian 12:03.63 8 3 Evi Steyer 11 University 12:15.35 6 4 Adrienne Strait 10 College Prep 12:37.49 4 5 Rachel Prensky-Po 9 Lick Wilmerding 13:00.96 2 6 Cami Barnes 11 Berean Christian 13:03.24 1 7 Alexandra Sciocch 9 Fort Bragg 13:15.74 8 Noelle Hosler 10 Santa Rosa Christi 13:23.10 9 Ashley Burns 12 Upper Lake 14:02.72 10 Beka Jackson 10 Santa Rosa Christi 14:10.24 11 Carly Hazelrigg 10 Santa Rosa Christi 14:20.91 11 Alexis Nunez 11 Santa Rosa Christi 14:20.91 13 Lety Flores 11 Fort Bragg 15:11.56 Girls 100 Meter Hurdles Varsity Name Yr School Finals Points Finals 1 Brittany Riddick 10 Lick Wilmerding 16.69 10 2 Amelia King 9 University 16.83 8 3 Chelsey Johnson 11 Berean Christian 17.30 6 4 Lucia Holmlund 10 Redwood Christian 17.38 4 5 Zoe Broad 11 Branson 17.49 2 6 Emily Beckwith 12 Middletown 17.74 1 7 Elizabeth Palomar 11 Fort Bragg 18.07 Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ 1 Brittany Riddick 10 Lick Wilmerding 17.93 16.74Q 3 2 Lucia Holmlund 10 Redwood Christian 17.59 17.17Q 1 3 Zoe Broad 11 Branson 17.56 17.98Q 2 4 Amelia King 9 University 18.02 17.38q 3 5 Chelsey Johnson 11 Berean Christian 17.56 17.64q 1 6 Sarah Ottavis 11 Fremont Chri 18.73 18.02q 1 7 Emily Beckwith 12 Middletown 17.84 18.11q 2 8 Elizabeth Palomar 11 Fort Bragg 18.44 18.28q 1 9 Risa Egerter 10 Lick Wilmerding 19.08 18.38 2 10 Chelsea DeJohn 10 Kelseyville 19.14 18.56 3 11 Kaitlin August 10 Middletown 19.54 18.78 1 12 Maria Dilley 11 Cloverdale 19.04 18.86 3 13 Freza Paro 12 Middletown 19.24 19.44 1 14 Gina Vosti 9 St. Helena 18.84 19.53 2 -- Jordan Cook 9 University 19.76 DNF 2 -- Anna De Boer 10 Berean Christian 16.37 DQ 3 Girls 300 Meter Hurdles Varsity Name Yr School Finals H# Points Finals 1 Anna De Boer 10 Berean Christian 47.86 3 10 2 Lucia Holmlund 10 Redwood Christian 49.28 3 8 3 Elizabeth Palomar 11 Fort Bragg 50.42 3 6, CMC leader 4 Taylor Neill 11 South Fork 50.54 2 4 5 Risa Egerter 10 Lick Wilmerding 51.14 3 2 6 Kennedy McCone 9 Branson 51.18 3 1 7 Kelsey Welton 12 Middletown 51.77 3 8 Chelsea DeJohn 10 Kelseyville 53.05 3 9 Maria Dilley 11 Cloverdale 53.28 2 10 Lyla Wilton 9 Marin Academy 54.42 2 11 Chelsey Johnson 11 Berean Christian 55.00 3 12 Allie Lang 10 Fort Bragg 55.68 2 13 Emily Erickson 11 College Prep 57.55 2 14 Kaitlin August 10 Middletown 58.18 1 15 Molly Feldstein 9 University 58.24 2 16 Sydney Knudsen 10 College Prep 62.18 1 Girls 4x100 Meter Relay Varsity Team Relay Finals H# Points Finals 1 College Prep 51.75 2 10 2 Chinese Christian 53.11 2 8 3 St. Helena 53.25 2 6, CMC leader 1) Kate Wignall2) Kendall Shiff3) Ruby Molinari4) Gretta Martin 4 Marin Academy 53.64 2 4 5 Fort Bragg 56.53 2 2 1) Allie Lang 12) Tanya Ayala 13) Adrianne Bish4) Elizabeth Pal 6 Middletown 56.62 2 1 1) Emily Beckwi2) Amber Preusse3) Amber Ramponi4) Amber Begley 7 Urban 57.34 1 8 Cloverdale 57.59 1 1) Alyssa Munso2) Jenna Avansin3) Stephanie Bra4) Lilliana Lope --- Berean Christian DQ 2 1) Chelsey John2) Courtney Chin3) Cheyenne Boel4) Anna De Boer Girls 4x400 Meter Relay Varsity Team Relay Finals H# Points Finals 1 College Prep 4:20.13 2 10 2 Justin Siena 4:30.74 2 8 1) Ameila Hogan2) Harper Sawick3) Maya Wills 124) Leslie Johnso 3 Marin Academy 4:31.17 2 6 4 University 4:31.77 2 4 5 Lick Wilmerding 4:34.78 2 2 6 Fort Bragg 4:34.96 2 1 1) Maggie Barre2) Tanya Ayala 13) Elizabeth Pal4) Katie Bruce 1 7 St. Helena 4:36.63 2 1) Ruby Molinar2) Kate Wignall 3) Gretta Martin4) Gina Vosti 9 8 Santa Rosa Christ 4:55.91 2 1) Wyone Miller2) Noelle Hosler3) Marissa Marti4) Arin Guillory Girls High Jump Varsity Name Yr School Finals Points Finals 1 Jessica Sykes 11 Lick Wilmerding 4-11.00 10 2 Amelia King 9 University 4-09.00 8 3 Lauren Cardey 10 Justin Siena 4-07.00 6 4 Marina Sharp 11 Upper Lake 4-07.00 4 5 Jessica Melcher 11 Fort Bragg 4-07.00 2 6 Mariah Boelk 11 Berean Christian 4-05.00 1 7 Alexis Valdovinos 10 Middletown 4-03.00 7 Emily Erickson 11 College Prep 4-03.00 9 Amber Ramponi 9 Middletown 4-03.00 10 Olivia Evans 11 Lick Wilmerding 4-03.00 11 Maggie Barrett 11 Fort Bragg 4-03.00 12 Kelsey Gullett 11 Laytonville 4-01.00 12 Candy Crawford 10 Upper Lake 4-01.00 --- Carly Smith 11 Redwood Christian NH --- Ashley Rilea 9 Santa Rosa Christi NH Girls Pole Vault Varsity Name Yr School Finals Points Finals 1 Taylor Neill 11 South Fork 9-04.00 10 2 Amanda Harrison 10 South Fork 8-00.00 8 3 Katie Bruce 12 Fort Bragg 7-06.00 6 4 Lety Flores 11 Fort Bragg 7-00.00 4 5 Dana Karkar 12 Willits 7-00.00 2 6 Amy Harney 9 Fort Bragg 6-00.00 1 --- Sara Botter 9 Santa Rosa Christi NH Girls Long Jump Varsity Name Yr School Finals Points Finals 1 Anisa Green 12 Clear Lake 17-01.00 10 2 Jazmyne Reid 10 College Prep 16-01.00 8 3 Ryley Johnson 10 Sonoma Academy 15-11.00 6 4 Lucia Holmlund 10 Redwood Christian 15-09.75 4 5 Anna De Boer 10 Berean Christian 15-07.00 2 6 Emily Beckwith 12 Middletown 15-01.75 1 7 Molly Feldstein 9 University 14-03.75 8 Amelia King 9 University 14-03.25 9 Kennedy McCone 9 Branson 14-00.75 10 Alexandra Noel 9 St. Vincent 13-07.75 11 Kaya Matson 12 South Fork 13-02.75 12 Adrianne Bishop 12 Fort Bragg 12-10.75 13 Kelsey Gullett 11 Laytonville 12-10.50 14 Tanya Ayala 11 Fort Bragg 12-08.00 15 Tiffany Chang 9 Marin Academy 12-05.00 16 Kelly Sams NA Ferndale 11-10.75 17 Kayla Schelling 9 Redwood Christian 11-10.75 Girls Triple Jump Varsity Name Yr School Finals Points Finals 1 Anisa Green 12 Clear Lake 36-00.50 10 2 Kelsey Welton 12 Middletown 34-03.00 8 3 Lucia Holmlund 10 Redwood Christian 34-02.50 6 4 Ryley Johnson 10 Sonoma Academy 33-04.50 4 5 Emily Beckwith 12 Middletown 32-09.50 2 6 Melissa Pouch 12 Berean Christian 31-10.00 1 7 Jennifer Cardey 10 Justin Siena 31-07.25 8 Shawna Chan 11 Lick Wilmerding 31-04.00 9 Chelsea DeJohn 10 Kelseyville 31-01.50 10 Jessica Melcher 11 Fort Bragg 30-08.25 11 Karin Swanson 12 Marin Academy 29-10.25 12 Courtney Chin 10 Berean Christian 29-07.50 13 Chrissa Gaines 10 Lick Wilmerding 29-01.00 14 Tiffany Chang 9 Marin Academy 28-10.50 15 Freza Paro 12 Middletown 28-09.50 Girls Shot Put Varsity Name Yr School Finals Points Finals 1 Ceara Snyder 11 Willits 36-03.00 10 2 Angel Bender 12 California School 32-00.50 8 3 Stephanie DeBoer 11 Berean Christian 31-10.00 6 4 Megan Hunt 11 Calistoga 31-02.00 4 5 Laurel Oetker-Kas 11 Calistoga 30-05.50 2 6 Dana Reed 11 Redwood Christian 30-01.00 1 7 Alice Buckley 10 College Prep 28-01.50 8 Mariah Reeves 11 Hoopa Valley 27-07.50 9 Julie Mendoza 11 Lick Wilmerding 27-01.50 10 Victoria Rathbone 11 St. Vincent 26-11.00 11 Kris Hameister 12 Lick Wilmerding 26-10.50 12 Kim Agenbroad 9 Willits 26-10.00 13 Angel McMorrow NA Southern Trinity 26-07.00 14 Hannah Mattson 12 Redwood Christian 25-04.00 15 Jordan Bartholdy 12 Cloverdale 25-01.50 16 Jenna Avansino 12 Cloverdale 24-11.00 17 Shelby Losa NA Ferndale 23-08.75 18 Sarah Tarrant 9 St. Vincent 22-08.75 Girls Discus Throw Varsity Name Yr School Finals Points Finals 1 Angel Bender 12 California School 102-02 10 2 Ceara Snyder 11 Willits 100-06 8 3 Alice Buckley 10 College Prep 93-08 6 4 Victoria Rathbone 11 St. Vincent 90-09 4 5 Kim Agenbroad 9 Willits 87-04 2 6 Mariah Reeves 11 Hoopa Valley 84-06 1 7 Garmen Quang 12 Chinese Christian 84-01 8 Andrea Padilla 11 Chinese Christian 84-00 9 Hannah Mattson 12 Redwood Christian 80-04 10 Jennifer Truong 12 Chinese Christian 76-05 11 Emily Lyeth 11 Cloverdale 76-03 12 Shelby Losa NA Ferndale 75-09 13 Laurel Oetker-Kas 11 Calistoga 73-11 14 Stephanie DeBoer 11 Berean Christian 68-11 15 Stephanie Schwinn 11 Middletown 62-10 16 Jordan Bartholdy 12 Cloverdale 58-02
Boys Results
Boys 100 Meter Dash Varsity Name Yr School Finals Points Finals 1 Seth Glazier 11 Clear Lake
11.22 10, CMC leader 2 Tony Guido 12 California School 11.27 8 3 Evan George 10 Sonoma Academy 11.41 6 4 Theo Drew 10 Middletown 11.43 4 5 Noel Garcia 10 Fremont Christian 11.45 2 6 Michael Grellman 12 Urban 11.72 1 --- Jake Cimolino 11 Fort Bragg DQ Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ 1 Seth Glazier 11 Clear Lake 11.34 11.41Q 2 2 Jake Cimolino 11 Fort Bragg 11.44 11.47Q 1 3 Jeremiah Wong 12 Chinese Christian 11.52 11.54Q 4 4 Tony Guido 12 California S 11.44 11.70Q 3 5 Evan George 10 Sonoma Academy 11.64 11.65q 2 6 Noel Garcia 10 Fremont Chri 11.53 11.68q 4 7 Theo Drew 10 Middletown 11.84 11.71q 4 8 Michael Grellman 12 Urban 11.77 11.77q 3 9 Campbell Smith 11 St. Helena 12.24 11.86 3 9 Eddie Gutierrez 12 Justin Siena 11.84 11.86 1 11 Chance Carpenter 10 Hoopa Valley 11.98 11.87 4 11 Kevin Reinell 12 Justin Siena 11.57 11.87 1 13 Austin Clary 12 South Fork 12.27 11.88 2 14 Zack Karrasch 11 University 11.76 11.90 2 15 Ian Reeves 10 College Prep 12.11 12.13 2 16 Justin Harrer 12 Valley Christian 12.15 12.17 4 16 Brett Manus 12 South Fork 12.49 12.17 2 18 Huntly Morrison 11 College Prep 12.15 12.36 1 19 Mikey dePala 10 St. Vincent 12.24 12.49 1 20 Troy Snodgrass 10 Sonoma Academy 12.44 12.52 3 Boys 200 Meter Dash Varsity Name Yr School Finals Points Finals 1 Jordan Thomas 11 Branson 22.71 10 2 Jake Clouse 12 Middletown 23.13 8 3 Seth Glazier 11 Clear Lake 23.23 6 4 Tony Guido 12 California School 23.46 4 5 Benjamin Wang 12 Athenian 23.63 2 6 Evan George 10 Sonoma Academy 23.66 1 7 Michael Grellman 12 Urban 23.76 Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ 1 Jordan Thomas 11 Branson 22.69 22.56Q 2 2 Jake Clouse 12 Middletown 23.14 23.08Q 1, CMC leader 3 Seth Glazier 11 Clear Lake 25.04 23.14Q 3 4 Michael Grellman 12 Urban 23.75 23.33q 2 5 Tony Guido 12 California S 23.16 23.44q 3 5 Benjamin Wang 12 Athenian 23.71 23.44q 1 7 Evan George 10 Sonoma Academy 23.74 23.59q 2 8 Jeremiah Wong 12 Chinese Christian 23.52 23.94q 3 9 Austin Clary 12 South Fork 25.49 24.20 3 10 Noel Garcia 10 Fremont Chri 24.53 24.24 1 11 Tommy Barger 11 Marin Academy 24.56 24.25 2 12 Nik Heisinger 11 Berean Christian 24.52 24.41 2 13 Jonas Goertz 12 Fort Bragg 24.04 24.57 1 14 Terell Nelson 11 St. Elizabeth 24.35 24.59 3 15 Tommy Groh 11 Branson 24.41 24.68 3 16 Brendan Wong 12 Chinese Christian 24.68 24.79 2 17 Chris Olinger 11 Stuart Hall 24.62 24.85 3 18 Chance Carpenter 10 Hoopa Valley 25.41 24.91 3 19 Zack Schlegel, 11 St. Vincent 25.04 24.93 2 20 Troy Snodgrass 10 Sonoma Academy 25.04 25.00 1 21 Ryan Blais 12 St. Vincent 25.54 25.24 1 Boys 400 Meter Dash Varsity Name Yr School Finals H# Points Finals 1 Michael Bozzini 12 Justin Siena 51.21 3 10 2 Jordan Thomas 11 Branson 51.43 3 8 3 Eric Anderson 12 University 52.04 3 6 4 Jake Clouse 12 Middletown 52.24 3 4 5 Ezra Gonzalez 12 Redwood Christian 52.43 3 2 6 Matt Dugan 12 Justin Siena 52.85 3 1 7 Campbell Smith 11 St. Helena 53.42 2 8 Duncan Smikle 11 University 54.17 2 9 Jonas Goertz 12 Fort Bragg 54.32 3 10 Ryan Blais 12 St. Vincent 54.88 2 11 Joseph Begun 10 Lick Wilmerding 54.91 2 12 Julian Mossop 10 College Prep 55.32 3 13 Wesley Hetrick 11 Cloverdale 55.38 2 14 Mikey dePala 10 St. Vincent 56.16 2 15 Angelo Paxinos 11 Stuart Hall 56.26 2 16 Garik Badalans 11 Santa Rosa Christi 57.68 1 17 Alex Arceneaux 12 South Fork 63.04 1 18 David Brewer NA Ferndale 63.42 1 Boys 800 Meter Run Varsity Name Yr School Finals H# Points Finals 1 Weishen Mead 12 University 1:58.18 2 10 2 Charlie Sauter 12 College Prep 1:58.47 2 8 3 Tristan Cole 12 St. Helena 1:59.41 2 6, CMC leader 4 Christian Saylor 12 Berean Christian 2:00.93 2 4 5 David Kealhofer 12 University 2:05.15 2 2 6 Sean Judkins-Boer 10 Urban 2:05.17 2 1 7 Lucas Wilhelm 12 South Fork 2:07.35 1 8 Jessee Lee 10 Cloverdale 2:08.68 1 9 Matt Grumbach 12 Lick Wilmerding 2:08.84 2 10 Michael Mehtlan 10 Fort Bragg 2:09.58 1 11 Robert Campbell 12 Berean Christian 2:11.63 2 12 Jonathon Barrient 11 Kelseyville 2:11.86 1 13 Justin Watkins 11 Santa Rosa Christi 2:12.71 1 14 Russell Rosenthal 12 Middletown 2:13.64 1 15 Kyle O'Rourke 11 South Fork 2:15.18 1 16 Adam Armstrong 10 Santa Rosa Christi 2:16.90 1 17 Chris Nance 11 Middletown 2:20.97 1 Boys 1600 Meter Run Varsity Name Yr School Finals Points Finals 1 Weishen Mead 12 University 4:25.08 10 2 Skyler Thomas 12 Mendocino 4:27.83 8, CMC leader 3 David Kealhofer 12 University 4:29.37 6 4 Josh MacDonald 11 Redwood Christian 4:29.68 4 5 Cole Williams 10 Urban 4:31.74 2 6 Ben Liu 10 Stuart Hall 4:42.28 1 7 Michael Mehtlan 10 Fort Bragg 4:44.31 8 Jordan Lee 11 Chinese Christian 4:44.42 9 Elijio Arreguin 11 Fort Bragg 4:46.28 10 Jessee Lee 10 Cloverdale 4:46.74 11 Lucas Wilhelm 12 South Fork 4:50.15 12 Kyle O'Rourke 11 South Fork 4:51.12 13 Mitchell Holcomb 11 Fort Bragg 4:53.78 14 Aaron Rotman 9 Sonoma Academy 4:57.14 15 Chris Orr 9 Willits 5:00.09 16 Nathan Welter 12 Fort Bragg 5:02.59 Boys 3200 Meter Run Varsity Name Yr School Finals Points Finals 1 Steven Iglehart 12 Branson 9:51.13 10 2 Tyler Deniston 12 Berean Christian 9:55.24 8 3 Matt Day 12 Berean Christian 9:57.20 6 4 Skyler Thomas 12 Mendocino 10:10.66 4 5 Ben Liu 10 Stuart Hall 10:13.12 2 6 Chris Wendt 12 Athenian 10:27.83 1 7 Josh MacDonald 11 Redwood Christian 10:31.74 8 Michael Mehtlan 10 Fort Bragg 10:34.63 9 Charlie Koch 12 University 10:43.59 10 Mitchell Holcomb 11 Fort Bragg 11:02.60 11 Justin Watkins 11 Santa Rosa Christi 11:03.11 12 Aaron Rotman 9 Sonoma Academy 11:04.12 13 Chris Orr 9 Willits 11:11.79 14 Edgar Lozano 10 Kelseyville 11:16.60 15 Jonathan Izen 12 Sonoma Academy 11:28.89 16 David Brewer NA Ferndale 11:47.17 --- Ned Tannenbaum 10 University NT Boys 110 Meter Hurdles Varsity Name Yr School Finals Points Finals 1 John Hoff 11 Justin Siena 15.15 10 2 Caleb Cunha 10 Fort Bragg 15.42 8, CMC leader 3 Cody Piccillo 12 Redwood Christian 15.52 6 4 Peter Roberge 12 University 16.02 4 5 Nick Owen 12 Fort Bragg 16.14 2 6 Marco Viti 11 Branson 16.46 1 7 Jack Giuliano 11 Cloverdale 17.01 8 Matt Gibbs 12 Marin Academy 17.04 Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ 1 Cody Piccillo 12 Redwood Christian 16.04 15.76Q 2 2 John Hoff 11 Justin Siena 15.63 15.99Q 1 3 Caleb Cunha 10 Fort Bragg 16.34 16.34q 2 4 Nick Owen 12 Fort Bragg 16.64 16.87q 1 5 Marco Viti 11 Branson 16.58 17.24q 1 6 Matt Gibbs 12 Marin Academy 18.45 17.68q 2 7 Peter Roberge 12 University 16.91 17.72q 2 8 Jack Giuliano 11 Cloverdale 18.44 17.83q 2 9 Jemal Williams 10 Sonoma Academy 19.04 18.24 2 10 Jacob Huemoeller 10 Redwood Christian 18.99 18.40 2 11 Fred Westenberg 11 Cloverdale 18.64 18.53 1 12 Chris Strunck 10 St. Helena 17.44 18.75 1 13 Michael Fung 12 Chinese Christian 18.86 18.79 1 14 Mark Gonzalez 12 Middletown 17.04 19.18 2 15 Alex Wong 12 Marin Academy 19.56 19.32 1 -- Martin Stroemme 12 Fort Bragg 17.04 DNF 1 Boys 300 Meter Hurdles Varsity Name Yr School Finals H# Points Finals 1 Caleb Cunha 10 Fort Bragg 41.28 2 10 2 David Voong 11 Chinese Christian 43.08 2 8 3 Nick Owen 12 Fort Bragg 43.99 2 6 4 Ezra Gonzalez 12 Redwood Christian 44.48 2 4 5 Ruben Guzman 12 Cloverdale 44.78 1 2 6 Marco Viti 11 Branson 45.29 2 1 7 Jacob Huemoeller 10 Redwood Christian 45.41 1 8 Jorge Reyes 12 Clear Lake 46.08 2 9 Jack Giuliano 11 Cloverdale 46.19 1 10 Alex Wong 12 Marin Academy 46.50 1 11 Joseph Begun 10 Lick Wilmerding 46.62 2 12 Cody Piccillo 12 Redwood Christian 47.00 1 13 Bobby Brady 11 Santa Rosa Christi 47.11 1 14 Fred Westenberg 11 Cloverdale 47.15 1 Boys 4x100 Meter Relay Varsity Team Relay Finals H# Points Finals 1 Fort Bragg 44.73 2 10, CMC leader Caleb Cunha 10, Oleg Ryabokorovka 12, Jake Cimolino 11, Jonas Goertz 12 2 Justin Siena 44.85 2 8 1) Eddie Gutier2) Kevin Reinell3) Michael Bozzi4) John Hoff 11 3 Middletown 45.53 2 6 1) Jake Clouse 2) Theo Drew 10 3) Nick Valdovin4) Myles Moffat 4 Marin Academy 46.17 2 4 5 University 46.65 2 2 6 Cloverdale 47.18 1 1 1) David Whitak2) Wesley Hetric3) Ruben Guzman 4) Chayton Osman 7 Fremont Christian 49.83 2 --- St. Helena DQ 2 1) Campbell Smi2) Chris Strunck 4) Andrew Thomps --- Stuart Hall DQ 1 Boys 4x400 Meter Relay Varsity Team Relay Finals H# Points Finals 1 Fort Bragg 3:33.19 2 10, CMC leader (Jonas Goertz 12, Ryan Cronin 11, Logan Baumgartner 12, Caleb Cunha 10) 2 University 3:35.97 2 8 3 Berean Christian 3:38.31 2 6 1) Christian Sa2) Michael Meyer3) Tyler Denisto4) Conor Woodlie 4 Chinese Christian 3:42.62 2 4 5 Cloverdale 3:44.67 2 2 1) Chayton Osma2) Wesley Hetric3) Ruben Guzman 4) Jessee Lee 10 6 St. Helena 3:48.02 1 1 1) Tristan Cole2) Andrew Thomps3) Campbell Smit4) Cole Pierce 1 7 College Prep 3:48.83 2 8 Stuart Hall 3:51.25 2 9 Santa Rosa Christ 3:52.09 1 1) Gareth Smith2) Garik Badalan3) Adam Armstron4) Westin Schind Boys High Jump Varsity Name Yr School Finals Points Finals 1 Logan Baumgartner 12 Fort Bragg 6-04.00 10, CMC leader 2 Oleg Ryabokorovka 12 Fort Bragg 6-01.00 8 3 Chris Strunck 10 St. Helena 5-11.00 6 4 Sean Cook 9 Redwood Christian 5-07.00 3 4 Nate Poon 11 Chinese Christian 5-07.00 3 6 Jacob Huemoeller 10 Redwood Christian 5-05.00 1 7 Owen Adams 12 Lick Wilmerding 5-05.00 8 Wesley Hetrick 11 Cloverdale 5-03.00 9 Gareth Smith 10 Santa Rosa Christi 5-03.00 10 Leith Butler 9 Fort Bragg 5-03.00 11 Fred Westenberg 11 Cloverdale 5-01.00 Boys Pole Vault Varsity Name Yr School Finals Points Finals 1 Austin Hyatt 11 Justin Siena 12-00.00 10 2 Ryan Cronin 11 Fort Bragg 12-00.00 8, =CMC leader 3 Adam Armstrong 10 Santa Rosa Christi 11-06.00 6 4 Gabe Miclette 10 South Fork 11-00.00 4 5 Isaac Vandersluis 10 Santa Rosa Christi 9-06.00 2 6 Nathan Welter 12 Fort Bragg 9-00.00 1 7 Jacob LaFazio 10 Fort Bragg 8-00.00 --- Leith Butler 9 Fort Bragg NH --- Joey Chacon 11 Fort Bragg NH Boys Long Jump Varsity Name Yr School Finals Points Finals 1 Oleg Ryabokorovka 12 Fort Bragg 22-02.75 10 Old Record Fred Weller, Hoopa Valley 2200.0 1981, Empire leader 2 Jason Dougherty 10 Justin Siena 21-03.00 8 3 Huntly Morrison 11 College Prep 21-00.00 6 4 Jake Cimolino 11 Fort Bragg 20-07.25 4 5 John Hoff 11 Justin Siena 20-03.75 2 6 Zack Karrasch 11 University 20-01.75 1 7 Sean Cook 9 Redwood Christian 19-09.75 8 Nate Poon 11 Chinese Christian 19-06.25 9 Leith Butler 9 Fort Bragg 19-06.00 10 Michael Allen 10 Kelseyville 19-01.75 11 Zack Schlegel, 11 St. Vincent 18-10.50 12 Brett Manus 12 South Fork 18-08.75 13 Nik Heisinger 11 Berean Christian 18-00.50 14 David Whitaker 11 Cloverdale 17-08.50 15 Jemal Williams 10 Sonoma Academy 17-05.75 16 Gareth Smith 10 Santa Rosa Christi 16-09.50 --- Peter Roberge 12 University FOUL Boys Triple Jump Varsity Name Yr School Finals Points Finals 1 Oleg Ryabokorovka 12 Fort Bragg 42-06.50 10 2 Noah Prudhomme 12 Marin Academy 41-05.00 8 3 Myles Moffat 11 Middletown 41-04.00 6 4 Jason Dougherty 10 Justin Siena 40-11.25 4 5 Matt Gibbs 12 Marin Academy 40-06.25 2 6 Seth Glazier 11 Clear Lake 40-06.00 1 7 Sean Cook 9 Redwood Christian 40-04.75 8 Leith Butler 9 Fort Bragg 39-08.75 9 Nate Poon 11 Chinese Christian 39-08.50 10 Chris Lopez 11 Justin Siena 39-03.75 11 Huntly Morrison 11 College Prep 39-03.50 12 Isaiah Boone 9 Lick Wilmerding 38-11.00 13 Brandon Phipps 12 Lick Wilmerding 38-03.75 14 Justin Watkins 11 Santa Rosa Christi 38-03.00 15 Jacob Huemoeller 10 Redwood Christian 37-10.50 16 Theo Drew 10 Middletown 37-10.50 17 Mark August 11 Middletown 37-04.50 18 Peter Roberge 12 University 36-11.00 --- Michael Allen 10 Kelseyville FOUL Boys Shot Put Varsity Name Yr School Finals Points Finals 1 Casey Tompkins 12 Justin Siena 43-07.00 10 2 Regis Filibert 12 Berean Christian 41-00.50 8 3 David Whitaker 11 Cloverdale 41-00.00 6 4 Evaristo Laron 12 St. Elizabeth 40-07.00 4 5 Grealing Altheime 12 Athenian 40-06.50 2 6 Brendan Tarrant, 12 St. Vincent 40-06.00 1 7 Nathan Mitchell 11 Fort Bragg 40-04.00 8 Justin Reyes-Lope 12 Middletown 37-08.00 9 Stephan Lilly 10 California School 36-07.50 10 Antonio Renteria 12 Fort Bragg 35-10.00 11 Rodney McKinnon 10 Hoopa Valley 35-09.00 12 Seth Glazier 11 Clear Lake 35-08.00 13 Dustin Helm 12 Fort Bragg 35-06.50 14 Jon Warren 11 Fremont Christian 35-04.00 15 Brett Finkelstein 12 Marin Academy 35-01.00 16 Tyler Sakai 12 Marin Academy 33-03.00 Boys Discus Throw Varsity Name Yr School Finals Points Finals 1 Casey Finch 12 South Fork 151-11 10 2 Weston Field 9 South Fork 136-02 8 3 Nick Valdovinos 12 Middletown 131-10 6 4 Jon Warren 11 Fremont Christian 126-05 4 5 Caleb Borgerson 12 Redwood Christian 116-08 2 6 Rodney McKinnon 10 Hoopa Valley 116-07 1 7 Martin Rangel 11 Cloverdale 110-09 8 Bryan Lam 11 Chinese Christian 109-11 9 Jeffrey Peter 11 California School 107-11 10 Casey Tompkins 12 Justin Siena 103-07 11 Jeremiah Wong 12 Chinese Christian 103-01 12 Cody Piccillo 12 Redwood Christian 100-04 13 Logan Baumgartner 12 Fort Bragg 97-02 14 Jason Hill 12 Middletown 94-08 15 Mino Garica 12 Upper Lake 92-11