2009 NCS/Les Schwab Tires
Redwood Empire Area Championships

Santa Rosa HS, Santa Rosa, CA
May 23, 2009

Boys Results | Girls results 

Results

                              Girls Team Scores                               
            Place School                                          Points
       ===================================================================
                1 Petaluma                           PETA             56  
                2 Redwood                            RDWO             54  
                3 Montgomery                         MONG             49  
                4 Fortuna                            FORT             48  
                5 Casa Grande                        CAGR             38  
                6 Tamalpais                          TAMA             30  
                7 Piner                              PINE             28  
                8 Maria Carrillo                     MARC             27  
                9 Santa Rosa                         SARO             24  
               10 Novato                             NOVA             23  
               11 McKinleyville                      MCKI             20  
               12 Sir Francis Drake                  DRAK             18  
               13 Marin Catholic                     MACA             14  
               14 Sonoma                             SOVA             13  
               15 Ursuline                           URSU             10  
               16 Analy                              ANAL              9  
               17 Eureka                             EURE              8  
               18 Arcata                             ARCT              6  
               18 El Molino                          EMOL              6  
               20 San Rafael                         SARA              5  
               21 San Marin                          SAMR              4  
               22 Healdsburg                         HEAL              3.5
               23 Windsor                            WIND              2.5
 
                               Boys Team Scores                                
            Place School                                          Points
       ===================================================================
                1 Petaluma                           PETA            109  
                2 Santa Rosa                         SARO             58  
                3 Healdsburg                         HEAL             53  
                4 Redwood                            RDWO             41  
                5 Novato                             NOVA             31  
                6 Del Norte                          DENO             26  
                7 Maria Carrillo                     MARC             22  
                8 Marin Catholic                     MACA             20  
                9 Sir Francis Drake                  DRAK             19  
               10 Terra Linda                        TELI             18  
               10 Fortuna                            FORT             18  
               12 Sonoma                             SOVA             17  
               13 Windsor                            WIND             12  
               14 Cardinal Newman                    CANE             11  
               15 Rancho Cotate                      RACO             10  
               16 Analy                              ANAL              9  
               17 Tamalpais                          TAMA              6  
               17 Casa Grande                        CAGR              6  
               19 Ukiah                              UKIA              4  
               20 McKinleyville                      MCKI              3  
               21 El Molino                          EMOL              2  
               22 San Rafael                         SARA              1  


ADVANCEMENT TO THE MEET OF CHAMPIONS 
In all races except the 1600m and 3200m runs the first place finishers in each trial heat and the next five (5) fastest times up to seven 
total qualifiers will qualify for the Meet of Champions.  In the 1600m the top two (2) finishers and the next three (3) fastest times will 
advance to the Meet of Champions. In the 3200m the top seven (7) finishers will advance to the Meet of Champions.  All qualifiers 
must complete the UC Berkeley Waiver Form on page 11.  The form must be signed by parents and each Head Coach will 
submit all completed forms at check-in. 


Girls Results
Girls 100 Meter Dash ========================================================================================== 12.56 NCS Name Year School Finals H# Points ========================================================================================== Finals 1 Alyssa Page 10 Montgomery 12.35 NCS 3 10, Empire leader 2 Lilla McMillian 9 Tamalpais 12.68 2 8 3 emily hunt 11 Petaluma 12.84 3 6 4 kelsey dunbar 12 Petaluma 13.00 1 4 5 Mallorie Franco 12 Fortuna 13.08 3 2 6 Jessalyn Fitzgeral 12 San Rafael 13.10 2 1 7 Olivia Kristen 10 Redwood 13.15 2 8 Brittany Chown 12 McKinleyvill 13.16 1 9 Christen Chalmers 10 Montgomery 13.20 1 10 Krissy Williams 9 Terra Linda 13.27 3 11 kaliee cool 11 Analy 13.29 3 11 Sarah Maples 11 Eureka 13.29 2 13 Jennifer Goacher 9 Del Norte 13.30 3 14 nicola beacham 9 Casa Grande 13.35 2 15 Annie Osborn 10 Redwood 13.43 2 16 Ali Nelson 11 Ursuline 13.50 1 17 flynn lenny 10 Healdsburg 13.56 2 18 Nicole Ahern 11 Piner 13.59 3 19 Monica White 12 Tamalpais 13.62 1 20 Michelle Millsap 11 Ursuline 13.83 1 21 Kellie Chapman 10 Ukiah 14.08 1 22 Whitney Flenner 12 Arcata 14.20 2 Girls 200 Meter Dash ========================================================================================== 26.08 NCS Name Year School Finals H# Points ========================================================================================== 1 Lilla McMillian 9 Tamalpais 25.71 NCS 3 10 2 Alyssa Page 10 Montgomery 25.75 NCS 2 8, Empire leader 3 Lindsay Bedard 11 Redwood 25.96 NCS 1 6 Not advancing 4 Dezirae Johnson 9 Piner 26.25 3 4 5 kelsey dunbar 12 Petaluma 26.27 1 2 6 emily hunt 11 Petaluma 26.37 2 1 7 Brittany Chown 12 McKinleyvill 26.96 1 8 Krissy Williams 9 Terra Linda 26.98 3 26.975 9 nicola beacham 9 Casa Grande 26.98 1 26.980 10 Olivia Kristen 10 Redwood 27.11 2 11 Melana Llopis 11 Santa Rosa 27.14 1 12 Annie Osborn 10 Redwood 27.15 2 13 Heidi Hirvone 10 Maria Carrillo 27.25 2 14 Jennifer Goacher 9 Del Norte 27.35 1 15 Sarah Maples 11 Eureka 27.40 3 16 flynn lenny 10 Healdsburg 27.65 2 17 Jamaeca Dedrick 10 Maria Carrillo 27.76 1 18 Jordy Shaha 11 Fortuna 27.85 3 19 Jessalyn Fitzgeral 12 San Rafael 27.91 1 20 denise nichols 09 Casa Grande 27.95 3 21 Maya Blakemore 10 Arcata 29.28 2 22 Whitney Flenner 12 Arcata 29.41 3 Girls 400 Meter Dash ========================================================================================== 59.37 NCS Name Year School Finals H# Points ========================================================================================== 1 Dezirae Johnson 9 Piner 59.00 NCS 3 10 2 Lindsay Bedard 11 Redwood 59.27 NCS 1 8 3 kelsey dunbar 12 Petaluma 59.43 1 6, SCL leader 4 Mary Welter 10 San Marin 1:00.22 1 4 5 Kyra Johnson 9 Piner 1:00.32 2 2 6 Heidi Hirvone 10 Maria Carrillo 1:01.59 3 1 7 ellen everidge 11 Sonoma 1:02.01 2 8 Linden McGreevy 12 Tamalpais 1:02.28 1 9 Erin McNulty 9 Arcata 1:02.49 3 10 ariel kubes 10 Casa Grande 1:02.70 3 11 dorothea parker 11 Petaluma 1:03.07 2 12 Joanne Howard 10 Santa Rosa 1:03.10 1 13 sarah scott 11 El Molino 1:03.44 2 14 jenny brothers 09 Casa Grande 1:04.27 2 15 Jamaeca Dedrick 10 Maria Carrillo 1:04.77 3 16 Chantal Stilwell 9 Del Norte 1:05.71 3 Girls 800 Meter Run ========================================================================================== 2:19.30 NCS Name Year School Finals H# Points ========================================================================================== 1 Emily Livingston 12 Redwood 2:18.95 NCS 1 10 2 Courtney Madson 10 Novato 2:20.38 2 8 3 dominique ratto 11 Casa Grande 2:20.99 1 6 4 eva luu 10 Casa Grande 2:21.36 2 4 5 meredith inman 11 Healdsburg 2:23.83 2 2 6 olivia foster 12 Analy 2:24.09 1 1 7 Celeste Berg 12 Montgomery 2:24.45 3 8 Lauren Curtin 11 Maria Carrillo 2:26.15 3 9 amber peirsol 09 Windsor 2:26.21 1 10 Kathyrn Hutchins 11 Sir Francis 2:26.49 3 11 Rosalyn DiLillo 11 Santa Rosa 2:27.33 1 12 Cara Curtin 11 Maria Carrillo 2:29.07 1 13 Jessica Graham 12 Maria Carrillo 2:30.78 3 14 Katie Lee 10 Tamalpais 2:31.89 2 15 Zara Gastineau 10 Del Norte 2:32.01 3 16 Natalie Tallerico 9 Redwood 2:32.89 3 17 Chloe Corsini 11 Redwood 2:35.54 2 18 Emily Rozga 9 Santa Rosa 2:40.31 1 19 Montana Laraon 11 Arcata 2:42.37 2 20 Shala Bianco 9 McKinleyvill 2:55.47 1 Girls 1600 Meter Run ======================================================================================= 5:11.08 NCS Name Year School Finals Points ======================================================================================= 1 jacque taylor 11 Casa Grande 4:54.93 NCS 10 2 isabel andrade 11 Petaluma 5:07.66 NCS 8 3 Lauren Curtin 11 Maria Carrillo 5:10.91 NCS 6 4 Theresa Devine 11 Marin Catholic 5:16.43 4 Not advancing 5 Suzi Rozga 11 Santa Rosa 5:16.63 2 6 amber peirsol 09 Windsor 5:19.39 1 7 maddy stessman 09 Petaluma 5:33.38 8 selena caruso 09 Sonoma 5:35.23 9 Erica Morelli 10 Terra Linda 5:39.78 10 Kylie Buck 10 Casa Grande 5:41.81 11 Zara Gastineau 10 Del Norte 5:42.44 12 Allie Pino 11 Terra Linda 5:51.84 13 Allie Maher 11 Arcata 5:57.61 14 Derby McLaughlin 9 Eureka 5:58.79 15 Tanya Flores 11 Ukiah 6:09.39 16 Sophia Carman 12 Tamalpais 6:10.44 17 Devin Patrick 12 Tamalpais 6:26.29 18 Shellan Saling 9 Terra Linda 6:30.80 Girls 3200 Meter Run ======================================================================================= 11:35.37 NCS Name Year School Finals Points ======================================================================================= 1 jacque taylor 11 Casa Grande 10:43.94 NCS 10, Empire leader 2 isabel andrade 11 Petaluma 11:06.47 NCS 8 3 Julie Nacouzi 10 Montgomery 11:10.74 NCS 6, NBL leader 4 Theresa Devine 11 Marin Catholic 11:12.87 NCS 4 5 Suzi Rozga 11 Santa Rosa 11:37.05 2 6 Courtney Madson 10 Novato 11:43.72 1 7 Jordan Davis 12 Maria Carrillo 11:53.25 8 nicole lane 09 El Molino 12:01.50 9 Caitlin Schmitt 11 Redwood 12:07.86 10 Kasey Schalich 11 Piner 12:14.32 11 Imogene Carson 10 Eureka 12:43.86 12 Margie Garza 11 Maria Carrillo 12:46.40 13 lesley pfeiffer 11 Windsor 12:55.36 14 Kathleen Killeen 9 Redwood 13:14.41 15 Cathrine McGibbon 9 Eureka 13:17.15 16 Hannah Ulansey 9 Eureka 13:23.33 17 Allie Maher 11 Arcata 13:25.35 18 Ciarra D'Onofrio 10 Tamalpais 13:42.09 19 Inna Richardson 11 Arcata 13:51.31 20 Hannah Vanhidick 9 Arcata 14:00.69 21 Lizette Gopar 12 Rancho Cotate 14:04.99 Girls 100 Meter Hurdles ========================================================================================== 15.44 NCS Name Year School Finals H# Points ========================================================================================== 1 emily hunt 11 Petaluma 16.79 2 10 2 Kendall Martin 11 Eureka 16.80 1 8 3 Heather Morris 11 Fortuna 16.86 1 6 4 Hayley Johnson 12 Maria Carrillo 17.10 2 4 5 savannah north 11 El Molino 17.48 2 2 6 Victoria Bruno 10 Santa Rosa 17.52 1 1 7 Nicole Ahern 11 Piner 17.56 3 8 Olivia Blackstone 12 Tamalpais 17.94 1 9 Jessica Chen 11 Santa Rosa 18.00 3 9 Jordan Schalich 11 Santa Rosa 18.00 2 11 Nicole Fugate 10 Del Norte 18.09 2 12 verenice garcia 11 Petaluma 18.10 1 13 Emma Wood-Wright 11 Sir Francis 18.20 3 14 danielle brown 12 Windsor 18.45 2 15 Anna Blanchard 11 Novato 18.49 2 16 Gabriella Elliott 11 Santa Rosa 18.71 1 17 Sydney Wallach 11 Sir Francis 19.10 3 18 mary elliott 12 Casa Grande 19.18 1 19 Emily Lehman 10 Redwood 19.56 3 Girls 300 Meter Hurdles ========================================================================================== 46.79 NCS Name Year School Finals H# Points ========================================================================================== 1 Kyra Johnson 9 Piner 46.92 1 10 2 kaliee cool 11 Analy 47.90 3 8 3 Tichelle Daggs 11 Arcata 48.60 3 6 4 brittnie bond 11 Petaluma 49.34 1 4 5 Olivia Blackstone 12 Tamalpais 49.65 2 2 6 verenice garcia 11 Petaluma 50.01 2 1 7 savannah north 11 El Molino 50.10 1 8 Hayley Johnson 12 Maria Carrillo 50.63 3 9 Mari Nakagawa 9 Sir Francis 51.21 2 10 Emily Wilson 10 Maria Carrillo 51.46 1 11 Nicole Fugate 10 Del Norte 51.93 2 12 sarah summers 09 Sonoma 52.06 2 13 Kirsten Martin 9 Novato 52.23 3 14 Andrea Romberger 12 Terra Linda 52.76 1 15 Heather Morris 11 Fortuna 52.82 3 16 Mika Weinstein 11 Sir Francis 53.21 1 17 Jessica Chen 11 Santa Rosa 53.86 3 18 Megan McKellar 11 Ursuline 55.27 1 Girls 4x100 Meter Relay ========================================================================================== 50.27 NCS School Finals H# Points ========================================================================================== 1 Redwood 50.27 NCS 3 10 2 Montgomery 51.26 1 8 3 Petaluma 51.28 1 6 4 Tamalpais 51.52 2 4 5 Piner 51.83 3 2 6 Fortuna 51.88 1 1 7 Sir Francis Drake 52.31 2 8 Maria Carrillo 52.32 3 9 Analy 52.47 2 10 Healdsburg 52.57 2 11 El Molino 52.60 1 12 Casa Grande 53.07 3 13 Eureka 53.12 3 14 Santa Rosa 53.23 3 15 Novato 54.04 1 16 Terra Linda 54.05 2 17 Del Norte 54.16 3 18 Windsor 54.26 2 -- Arcata DQ 1 Girls 4x400 Meter Relay ========================================================================================== 4:05.00 NCS School Finals H# Points ========================================================================================== 1 Maria Carrillo 4:08.35 1 10, Empire leader 2 Sir Francis Drake 4:10.94 2 8 3 Redwood 4:11.66 2 6 4 Santa Rosa 4:12.13 2 4 5 Tamalpais 4:12.82 1 2 6 Sonoma 4:14.96 2 1, SCL leader 7 Casa Grande 4:17.50 2 8 Petaluma 4:18.94 1 9 Montgomery 4:20.74 1 10 Arcata 4:22.00 1 11 Terra Linda 4:26.30 2 12 Healdsburg 4:28.90 1 13 San Marin 4:31.26 1 14 Analy 4:32.85 2 15 Del Norte 4:33.14 1 16 Marin Catholic 4:44.19 2 Girls High Jump ======================================================================================= 5-01.00 NCS Name Year School Finals Points ======================================================================================= 1 Luisa` McInnis 10 Montgomery 5-04.00 NCS 10 2 Mallorie Franco 12 Fortuna 5-02.00 NCS 8 3 Julia Krickl 11 Maria Carrillo 5-00.00 6 4 Paige Roberts 9 San Rafael 4-10.00 4 5 tara besancon 12 Healdsburg 4-10.00 1.50 5 dani ward 12 Windsor 4-10.00 1.50 7 Jordy Shaha 11 Fortuna 4-10.00 8 Laura Quinn 12 Sir Francis 4-10.00 9 kristina brockman Analy 4-08.00 10 marissa sesto 09 Petaluma 4-08.00 11 Eve Diebel 11 Sir Francis 4-08.00 12 devon brook 09 Windsor 4-08.00 13 Hayley Conway 11 Sir Francis 4-08.00 14 Julianna Trowbridg 12 Novato 4-06.00 15 Victoria Bruno 10 Santa Rosa 4-06.00 16 Kellie Chapman 10 Ukiah 4-06.00 16 katie sanford 11 Healdsburg 4-06.00 -- Kristina Schmul 9 Maria Carrillo NH -- Samantha Stobo 10 Marin Catholic NH -- Kelsey Jacobs 11 Fortuna NH Girls Pole Vault ======================================================================================= 10-06.00 NCS Name Year School Finals Points ======================================================================================= 1 Michelle Stone 11 Ursuline 11-02.00 NCS 10, Empire leader 2 Paige Niesyn 11 Novato 10-00.00 8 3 Allie Kyne 12 Marin Catholic 9-00.00 6 4 jessica reagon 12 El Molino 9-00.00 4 5 Christen Chalmers 10 Montgomery 9-00.00 2 6 Rebecca McGillivar 10 Santa Rosa 9-00.00 1 7 Ariel Farrar 10 Redwood 8-08.00 8 Gabby Murray 10 San Rafael 8-08.00 9 Sydney Wallach 11 Sir Francis 8-08.00 10 Katie Lee 10 Tamalpais 8-08.00 11 brenna thomas 10 Analy 8-04.00 12 Kate Lightfoot 12 Maria Carrillo 8-04.00 13 Vanessa Alexandre 10 Del Norte 8-04.00 14 caitlyn silkey 09 Sonoma 8-00.00 15 Amanda Church 12 Fortuna 7-06.00 16 Elisha Codding 11 Santa Rosa 7-00.00 16 Tamara Miranda 10 Fortuna 7-00.00 -- emma mcgee 10 Sonoma NH -- allison cobb 11 Sonoma NH -- Brenda Urueta 12 Maria Carrillo NH -- allison beilhes 12 Casa Grande NH -- Marissa McCay 9 Eureka NH Girls Long Jump ======================================================================================= 17-00.25 NCS Name Year School Finals Points ======================================================================================= 1 Brittany Chown 12 McKinleyvill 17-03.75 NCS 10 2 Nan Fader 12 Redwood 17-03.00 NCS 8 3 Mallorie Franco 12 Fortuna 16-04.75 6 4 Melana Llopis 11 Santa Rosa 16-00.75 4 5 anna dwyer 12 Sonoma 15-11.50 2 6 Camy Pearson 11 Montgomery 15-07.75 1 7 kristina brockman Analy 15-06.50 8 Mika Weinstein 11 Sir Francis 15-03.50 8 jamie watanabe 10 Healdsburg 15-03.50 10 Jordan Schalich 11 Santa Rosa 14-11.00 11 Jessica Good 10 Redwood 14-06.25 12 Emma Wood-Wright 11 Sir Francis 14-05.00 13 Jessica Blinman 11 Ursuline 14-03.50 14 Camila Flowerman 10 Sir Francis 14-02.75 15 Victoria Bruno 10 Santa Rosa 14-01.75 16 karina davis 11 Sonoma 14-01.00 17 Lizzy Baumsteiger 11 Sir Francis 13-11.00 18 danielle steffen 09 Petaluma 13-10.00 -- jordan fanucchi Healdsburg FOUL Girls Triple Jump ======================================================================================= 35-07.00 NCS Name Year School Finals Points ======================================================================================= 1 Brittany Chown 12 McKinleyvill 34-09.00 10 2 anna dwyer 12 Sonoma 34-08.00 8 3 Nan Fader 12 Redwood 34-04.50 6 4 Madeleine Steger 12 Novato 34-04.50 4 5 Lizzy Baumsteiger 11 Sir Francis 33-06.75 2 6 Kelsey Jacobs 11 Fortuna 32-10.00 1 7 Shannon Feeney 12 Santa Rosa 32-10.00 8 danielle steffen 09 Petaluma 32-07.25 9 Zara Gastineau 10 Del Norte 31-11.25 10 ellen everidge 11 Sonoma 31-07.75 11 marissa sesto 09 Petaluma 31-04.00 12 Jessica Good 10 Redwood 31-02.25 13 Camy Pearson 11 Montgomery 30-10.00 14 tara besancon 12 Healdsburg 30-07.50 15 sarah summers 09 Sonoma 30-02.50 16 Emily Wilson 10 Maria Carrillo 29-11.50 17 Hayley Johnson 12 Maria Carrillo 29-10.25 18 Marissa McCay 9 Eureka 29-04.50 19 Georgina Coleman Tamalpais 28-03.75 20 Madeline Bachelder 11 Tamalpais 28-02.50 21 Kira Farrell 11 Arcata 27-00.00 Girls Shot Put ======================================================================================= 36-02.00 NCS Name Year School Finals Points ======================================================================================= 1 Rhiannon Roper 12 Fortuna 37-03.00 NCS 10 2 elaine weaver 10 Casa Grande 36-05.50 NCS 8, SCL leader 3 Kaylee Weber 10 Sir Francis 33-04.00 6 4 Monica White 12 Tamalpais 32-03.00 4 5 Zoe Davis 10 Sir Francis 31-06.00 2 6 heather keola 12 Sonoma 30-11.50 1 7 Julia Purcell 9 Redwood 29-10.50 8 Amber Seira 12 Montgomery 29-03.00 9 Colleen Noonan 11 Santa Rosa 28-10.00 10 Morgan Laney 9 Del Norte 28-09.50 11 Jennifer Decicio 12 Terra Linda 28-08.50 12 Isobel Moeller 9 Ursuline 28-07.50 13 brittnie bond 11 Petaluma 28-07.00 14 Teresa Rosales 9 Santa Rosa 28-03.50 15 Emily Gray 10 Redwood 27-09.50 16 carley everidge 12 Sonoma 27-08.00 17 Gwendalyn Ozard 12 Fortuna 27-06.00 18 Stephanie Lontz 11 Maria Carrillo 26-07.00 18 Elizabeth Drauyawa 11 Santa Rosa 26-07.00 20 Melissa Morrison 9 Fortuna 26-04.00 21 Natalie Cook 12 Healdsburg 26-03.00 22 Rachel Scheffler 9 Eureka 25-01.50 23 lauren andra 11 Healdsburg 23-11.50 Girls Discus Throw ======================================================================================= 110-10 NCS Name Year School Finals Points ======================================================================================= 1 Colleen Noonan 11 Santa Rosa 110-09.00 10 2 Rhiannon Roper 12 Fortuna 109-06.00 8 3 Cady Gambrell 10 Fortuna 102-05.00 6 4 Amber Seira 12 Montgomery 99-04.00 4 Not advancing 5 Ariana Minolli 11 Novato 98-09.00 2 6 carley everidge 12 Sonoma 96-02.00 1 7 Nicole Foster 11 Redwood 95-08.00 8 Logan Harris 9 Tamalpais 93-07.00 9 Jennifer Decicio 12 Terra Linda 93-04.00 10 ashleigh moore 12 El Molino 91-03.00 11 Julie Brookfield 10 Ursuline 90-11.00 12 heather keola 12 Sonoma 89-00.00 13 Stephanie Lontz 11 Maria Carrillo 87-09.00 14 cyprien pearson 09 Petaluma 87-00.00 15 Lauren Coyne 11 San Marin 86-07.00 16 Ida Seira 10 Montgomery 86-02.00 17 Kaitlin Stein 9 Montgomery 84-11.00 18 elaine weaver 10 Casa Grande 84-07.00 19 Lindsey Brooks 10 Fortuna 80-07.00 20 Gwendalyn Ozard 12 Fortuna 79-09.00 21 Morgan Laney 9 Del Norte 77-06.00 22 Natalie Cook 12 Healdsburg 76-10.00 23 Julia Purcell 9 Redwood 73-09.00 24 Rachel Scheffler 9 Eureka 67-02.00
Boys Results
Boys 100 Meter Dash ========================================================================================== 11.12 NCS Name Year School Finals H# Points ========================================================================================== 1 Evan Meehan 11 Novato 11.00 NCS 3 10 2 sean sullivan 12 Petaluma 11.09 NCS 1 8 3 dante fountain 12 Healdsburg 11.20 2 6 4 thomas kozel 11 Healdsburg 11.25 2 4 5 jordan jones 12 Sonoma 11.26 2 2 6 jimmy mccann 12 Analy 11.27 1 1 7 Wyatt North 12 Cardinal Newman 11.31 3 8 Cody Hoffman 12 Del Norte 11.50 3 9 Steve Stone 12 Cardinal Newman 11.66 2 10 Christian Fletcher 12 Eureka 11.73 1 10 Brett Whitchurch 12 Fortuna 11.73 1 12 Sean Fish 10 Rancho Cotate 11.76 3 13 Michael Lee 10 Terra Linda 11.79 2 13 kahlil keys 11 Casa Grande 11.79 3 15 Quentin Mendoza 10 Montgomery 11.80 3 16 Dominic Fusco 11 Redwood 11.81 1 17 Zane Templin 11 Santa Rosa 11.96 2 18 Tyler Moody 11 Fortuna 11.98 3 19 Cameron Meng 11 McKinleyvill 12.30 1 -- Ross MacAusland 9 Sir Francis FS 1 Boys 200 Meter Dash ========================================================================================== 22.67 NCS Name Year School Finals H# Points ========================================================================================== 1 sean sullivan 12 Petaluma 22.14 NCS 1 10 2 Evan Meehan 11 Novato 22.27 NCS 3 8 3 thomas kozel 11 Healdsburg 22.32 NCS 2 6 4 jimmy mccann 12 Analy 22.44 NCS 1 4 5 dante fountain 12 Healdsburg 22.48 NCS 3 2 6 Ryan Healy 11 Redwood 22.67 NCS 2 1 Not advancing 7 jordan jones 12 Sonoma 22.83 3 8 Blair White 12 Marin Catholic 22.85 3 9 Cody Hoffman 12 Del Norte 22.89 2 10 alex luna 12 Petaluma 23.05 1 11 Steven Hayes 12 Rancho Cotate 23.06 2 12 Brandon Kakitsuka 10 Del Norte 23.31 3 13 Dominic Fusco 11 Redwood 23.53 1 14 Christian Fletcher 12 Eureka 23.64 1 15 Leslie Smith 12 Marin Catholic 23.82 2 16 C J Jervan 11 Santa Rosa 24.14 3 17 Alan Becker 11 Tamalpais 24.42 2 18 Arman Buhary 9 Montgomery 24.52 3 19 Casey McKenzie 11 Eureka 25.02 2 20 Miles Castillo 9 McKinleyvill 25.85 2 Boys 400 Meter Dash ========================================================================================== 50.84 NCS Name Year School Finals H# Points ========================================================================================== 1 Ryan Healy 11 Redwood 49.11 NCS 2 10 2 david tange 11 Petaluma 50.45 NCS 3 8, Empire leader 3 Blair White 12 Marin Catholic 50.58 NCS 1 6 4 alex luna 12 Petaluma 50.89 1 4 5 Nadim Houssain 12 Terra Linda 51.01 2 2 6 Thomas Nolan 9 McKinleyvill 51.54 1 1 7 Will Cliff 11 Redwood 51.60 3 8 Brett Furman 12 Ukiah 51.72 3 9 Michael Bell 12 Lower Lake 51.85 1 10 Brandon Kakitsuka 10 Del Norte 51.90 2 11 wes young 12 Healdsburg 52.12 2 12 lucas tamminen 10 Analy 52.58 1 13 Sam Peterson 12 Marin Catholic 52.76 3 14 donny albini 12 Sonoma 52.87 2 15 Doug Emery 12 Piner 53.06 3 16 Andrew Bahr 12 Cardinal Newman 53.28 1 17 James Dory 11 Rancho Cotate 53.76 3 18 Phillip Huebnar 11 Maria Carrillo 54.77 2 19 Nick Vaseniuc 10 Del Norte 54.97 1 20 Joseph Dell Era 11 Fortuna 55.39 3 21 Miles Castillo 9 McKinleyvill 56.12 3 Boys 800 Meter Run ========================================================================================== 1:59.32 NCS Name Year School Finals H# Points ========================================================================================== 1 devin lockert 12 Petaluma 1:57.06 NCS 3 10 2 Tj Rice 11 Fortuna 1:57.32 NCS 3 8 3 Aaron Mendle 12 Redwood 1:57.43 NCS 2 6 4 Alec Govi 12 Marin Catholic 1:58.72 NCS 2 4 5 cody jinright 12 Petaluma 1:59.16 NCS 1 2 6 niko conner 12 Sonoma 1:59.43 3 1 7 ben tarango 10 Casa Grande 2:00.84 3 8 Dan Milechman 10 Tamalpais 2:01.81 1 9 Alex Sterling 12 Redwood 2:03.54 2 10 Emil Barkovich 11 Tamalpais 2:03.59 1 11 Carroll Oliver 10 Sir Francis 2:04.03 3 12 Kevin Mawhinney 12 Rancho Cotate 2:04.33 2 13 Austin Hermosillo 12 Santa Rosa 2:04.42 1 14 michael llamas 10 Windsor 2:04.96 2 15 Grant Williams 12 Maria Carrillo 2:09.79 3 16 Daniel Hauptman 10 Maria Carrillo 2:10.42 1 17 Richard Herndon 11 Eureka 2:10.96 3 18 Andrew Zellman 11 Ukiah 2:12.28 2 -- Zekaryas Mebrahtu 9 Piner DQ 1 Boys 1600 Meter Run ======================================================================================= 4:25.66 NCS Name Year School Finals Points ======================================================================================= 1 sterling lockert 12 Petaluma 4:15.66 NCS 10 2 Rory McLeod 12 Santa Rosa 4:17.47 NCS 8, NBL leader 3 Dan Milechman 10 Tamalpais 4:21.40 NCS 6 4 Andrew Zellman 11 Ukiah 4:24.57 NCS 4 5 Reesey Byers 11 Santa Rosa 4:24.98 NCS 2 Not advancing 6 Brian Hernandez 12 San Rafael 4:26.71 1 7 Emil Barkovich 11 Tamalpais 4:30.21 8 Trevor Ehlenbach 10 San Rafael 4:32.02 9 Robin Harkins 11 Eureka 4:32.81 10 Lance Hunt 12 Fortuna 4:40.02 11 cameron davis 12 Sonoma 4:40.33 12 Daniel Hauptman 10 Maria Carrillo 4:42.13 13 phillip johnson 11 Casa Grande 4:43.37 14 Epifanio Nunez 9 Piner 4:45.35 15 James McDonald 9 Tamalpais 4:45.99 16 Jose Mendoza 9 Montgomery 4:50.96 17 Marc Klunk 10 Novato 4:52.81 18 Jon Merrill 9 McKinleyvill 4:55.39 Boys 3200 Meter Run ======================================================================================= 9:38.06 NCS Name Year School Finals Points ======================================================================================= 1 Erik Olson 11 Novato 8:57.24 NCS 10 2 sterling lockert 12 Petaluma 9:15.92 NCS 8, Empire leader 3 Reesey Byers 11 Santa Rosa 9:23.03 NCS 6 4 Peter Kissin 12 Redwood 9:30.76 NCS 4 5 Rory McLeod 12 Santa Rosa 9:38.44 2 6 hugh dowdy 11 Petaluma 9:40.39 1 7 Brian Hernandez 12 San Rafael 9:43.98 8 Luis Luna 9 Piner 9:44.21 9 forrest shaffer 10 Petaluma 9:48.53 10 Nick Kraus 11 Eureka 9:49.00 11 spencer hall 11 Casa Grande 9:49.61 12 nicholas spector 11 Sonoma 9:53.87 13 Alec Govi 12 Marin Catholic 9:58.20 14 Trevor Ehlenbach 10 San Rafael 10:06.12 15 Dylan Harris 10 San Rafael 10:06.24 16 Owen Christensen 9 Fortuna 10:09.98 17 brandon felipe 12 Petaluma 10:11.20 18 Matt Taylor 11 Santa Rosa 10:12.93 19 Robin O'Connell 11 Eureka 10:14.57 20 Grant Williams 12 Maria Carrillo 10:21.36 21 James Ramirez 11 Maria Carrillo 10:25.62 22 Tyler Coley 10 McKinleyvill 10:30.59 23 Tyler Safier 12 Arcata 11:02.05 Boys 110 Meter Hurdles ========================================================================================== 15.31 NCS Name Year School Finals H# Points ========================================================================================== 1 Sylar Rice 12 Fortuna 15.21 NCS 1 10 2 eric arneson 12 Healdsburg 15.31 NCS 2 8 3 Joseph Alexandre 12 Del Norte 15.32 2 6 4 kaleb trembley 11 Petaluma 15.47 1 4 5 David Namnath 11 Terra Linda 15.79 3 2 6 Chris McCloskey 12 Santa Rosa 15.86 3 1 7 Kyle Hauser 11 Santa Rosa 16.01 1 8 Jacob Miller-Vasqu 12 Sir Francis 16.17 2 9 Bryson Dumont 11 Cardinal Newman 16.25 2 10 aidan odonnell 10 Analy 16.35 1 11 nathaniel hargitt 11 Sonoma 16.48 3 12 Marcel Becker 11 Tamalpais 16.68 1 13 jacob mckamay 12 Windsor 17.22 3 13 Andrew Corpuz 12 Ukiah 17.22 2 15 dan zweig 12 El Molino 17.33 2 16 Richard Geck 12 Marin Catholic 17.42 3 17 Tiegan Eilers 10 Fortuna 17.70 1 18 Nelson Le 12 Piner 18.59 3 19 Patrick Herrmann 11 Santa Rosa 20.75 1 20 Will Curry 9 McKinleyvill 22.44 3 Boys 300 Meter Hurdles ========================================================================================== 40.93 NCS Name Year School Finals H# Points ========================================================================================== 1 David Namnath 11 Terra Linda 39.73 NCS 3 10 2 Jeremy Thompson 11 Maria Carrillo 39.92 NCS 1 8 3 Joseph Alexandre 12 Del Norte 39.93 NCS 2 6 4 Tyler Baker 11 Maria Carrillo 40.22 NCS 1 4 5 Chris McCloskey 12 Santa Rosa 40.25 NCS 3 2 6 eric arneson 12 Healdsburg 40.84 NCS 2 1 7 Sylar Rice 12 Fortuna 40.97 3 8 Kyle Hauser 11 Santa Rosa 41.44 2 9 Marcel Becker 11 Tamalpais 41.47 2 10 Bryson Dumont 11 Cardinal Newman 41.71 1 11 Michael Bell Lower Lake 41.75 1 12 Zephyr Forest 11 Sir Francis 42.01 1 13 alex taylor 12 Healdsburg 42.26 2 14 ryan dieckman 12 Sonoma 42.55 3 15 Tyler Hurley 12 Novato 42.88 3 16 adam lundquist 9 Casa Grande 42.92 2 17 Christian Mack 12 Sir Francis 43.10 3 18 danny cox 10 Petaluma 43.91 2 19 thomas hawing 12 Sonoma 44.78 1 20 Richard Geck 12 Marin Catholic 45.11 3 21 Tiegan Eilers 10 Fortuna 45.61 1 22 Andrew Corpuz 12 Ukiah 46.19 3 23 Jesus Diaz 12 Eureka 51.12 2 Boys 4x100 Meter Relay ========================================================================================== 43.39 NCS School Finals H# Points ========================================================================================== 1 Petaluma 43.55 1 10 2 Healdsburg 44.05 2 8 3 Cardinal Newman 44.16 1 6 4 Del Norte 44.27 1 4 5 Maria Carrillo 44.36 1 2 6 Novato 44.38 2 1 7 Terra Linda 44.52 1 8 Rancho Cotate 44.77 2 9 Fortuna 45.20 1 10 Analy 45.52 2 11 Santa Rosa 46.10 2 12 Tamalpais 46.19 1 13 Piner 47.07 2 14 Ukiah 47.19 2 -- Sonoma DQ 1 -- Redwood DQ 2 Boys 4x400 Meter Relay ========================================================================================== 3:28.16 NCS School Finals H# Points ========================================================================================== 1 Redwood 3:28.29 1 10 2 Petaluma 3:28.35 2 8 3 Healdsburg 3:28.86 3 6 4 Sonoma 3:30.60 1 4 5 Rancho Cotate 3:30.88 3 2, NBL leader 6 Marin Catholic 3:30.99 1 1 7 Sir Francis Drake 3:31.73 2 8 Terra Linda 3:34.78 1 9 Tamalpais 3:36.05 3 10 Cardinal Newman 3:36.57 3 11 Ukiah 3:38.93 2 12 Fortuna 3:39.56 2 12 Maria Carrillo 3:39.56 1 14 Casa Grande 3:40.34 1 15 Novato 3:41.83 3 16 Analy 3:42.30 3 17 Del Norte 3:43.30 2 18 Santa Rosa 3:44.39 2 19 Piner 3:44.43 2 20 McKinleyville 3:54.52 1 Boys High Jump ======================================================================================= 6-01.00 NCS Name Year School Finals Points ======================================================================================= 1 mike tracy 12 Windsor 6-06.00 NCS 10 2 Jared Pizzo 12 Redwood 6-02.00 NCS 8 3 David Crosse 12 Sir Francis 6-01.00 NCS 6 4 aidan odonnell 10 Analy 6-01.00 NCS 4 5 Cory Woffinden 12 McKinleyvill 6-00.00 2 6 Beau Cowan 12 Marin Catholic 6-00.00 1 7 Matt Egelhoff 12 Rancho Cotate 6-00.00 8 Nick DeSoto 9 Rancho Cotate 6-00.00 9 Matt Susavilla NA Eureka 5-10.00 9 nathaniel hargitt 11 Sonoma 5-10.00 11 danny cox 10 Petaluma 5-08.00 11 john carlisle 12 Healdsburg 5-08.00 13 Brett Furman 12 Ukiah 5-08.00 14 Steve Stone 12 Cardinal Newman 5-08.00 14 Robert Usher 12 Sir Francis 5-08.00 14 Andrew Giannetto 11 Cardinal Newman 5-08.00 -- Michael Terry 11 Del Norte NH -- ryan dieckman 12 Sonoma NH -- Cody Hoffman 12 Del Norte NH -- Nadim Houssain 12 Terra Linda NH -- Noah Orgish 11 Maria Carrillo NH Boys Pole Vault ======================================================================================= 13-02.00 NCS Name Year School Finals Points ======================================================================================= 1 Cody Cunnington 12 Sir Francis 14-00.00 NCS 10 2 Charles Smith-Stew 12 Marin Catholic 13-06.00 NCS 8 3 Taylor Duncan 12 Del Norte 13-06.00 NCS 6 4 Andrew Aviles 12 Cardinal Newman 13-00.00 4, =NBL leader 5 Rafael Ayala 12 Novato 12-06.00 2 6 Michael McDonnell 10 Santa Rosa 12-06.00 1 7 David Funnell 11 Tamalpais 12-03.00 8 Joe Derutte 11 Cardinal Newman 12-03.00 9 Jason Toy 11 Redwood 12-00.00 10 Patrick Herrmann 11 Santa Rosa 12-00.00 11 Robo Okuno 11 Maria Carrillo 11-06.00 12 matt wutsch 12 Casa Grande 11-06.00 13 loren brock 12 El Molino 11-06.00 14 Josh Erler 12 Del Norte 11-00.00 14 logan peil 11 Sonoma 11-00.00 15 von borges 12 El Molino 11-00.00 16 Cameron Meng 11 McKinleyvill 11-00.00 17 Dan Greinke 11 Cardinal Newman 11-00.00 18 sean hammett 11 Sonoma 10-06.00 18 Matt Lester 11 Tamalpais 10-06.00 -- quaid mancini 10 Healdsburg NH -- Brad Bartlett 11 McKinleyvill NH Boys Long Jump ======================================================================================= 21-00.00 NCS Name Year School Finals Points ======================================================================================= 1 kaleb trembley 11 Petaluma 21-05.50 NCS 10 2 dante fountain 12 Healdsburg 21-03.25 NCS 8 3 Jeremy Thompson 11 Maria Carrillo 21-00.50 NCS 6 4 jared beam 12 Healdsburg 20-08.75 4 5 mike tracy 12 Windsor 20-06.25 2 Not advancing 6 David Crosse 12 Sir Francis 20-02.00 1 7 Sava Boyadjiev 11 Terra Linda 20-00.75 8 Robert Kline 11 Novato 19-11.50 9 Jhaylyn Hall 12 Montgomery 19-05.75 10 Taylor McBeth 11 Maria Carrillo 19-04.75 11 john carlisle 12 Healdsburg 19-03.50 12 Cory Woffinden 12 McKinleyvill 18-09.75 13 Matt Susavilla NA Eureka 18-09.50 14 Chris Black 11 Novato 18-07.75 15 Matt Cox 12 Redwood 18-07.50 15 Nick Dengler 12 Maria Carrillo 18-07.50 17 aidan odonnell 10 Analy 17-09.25 18 Tiegan Eilers 10 Fortuna 17-04.50 Boys Triple Jump ======================================================================================= 42-00.75 NCS Name Year School Finals Points ======================================================================================= 1 kaleb trembley 11 Petaluma 44-11.00 NCS 10, Empire leader 2 Matt Egelhoff 12 Rancho Cotate 42-02.00 NCS 8, NBL leader 3 wesley poarch 12 Casa Grande 42-00.25 6 4 ryan dieckman 12 Sonoma 41-09.00 4 5 Jacob Miller-Vasqu 12 Sir Francis 41-08.25 2 6 loren brock 12 El Molino 41-08.00 1 7 Robert Kline 11 Novato 41-05.00 8 Jesse Butler 9 Tamalpais 41-04.25 9 Jhaylyn Hall 12 Montgomery 41-02.50 10 Matt Susavilla NA Eureka 40-11.75 11 jared beam 12 Healdsburg 40-09.00 12 Nick Dengler 12 Maria Carrillo 40-03.50 13 ethan cohen 11 Sonoma 39-06.00 14 Sava Boyadjiev 11 Terra Linda 39-01.75 15 Forrest Keyes 10 Eureka 37-09.25 16 Japh Burns 12 Piner 37-03.50 17 Oliver Bojorquez 10 Ukiah 37-00.00 18 Matt Cox 12 Redwood 36-10.25 19 John Clingan 10 Montgomery 36-02.00 20 Michael Terry 11 Del Norte 34-10.50 Boys Shot Put ======================================================================================= 48-06.00 NCS Name Year School Finals Points ======================================================================================= 1 Troy Baker 12 Santa Rosa 53-10.00 NCS 10, Empire leader 2 Travis Baker 10 Santa Rosa 50-03.00 NCS 8 3 joshua forrey 12 Petaluma 50-02.00 NCS 6 4 Kyle Eggan 12 Del Norte 49-01.00 NCS 4 5 Sam Perrella 10 Redwood 48-08.50 NCS 2 6 Jacob Gowan 12 Cardinal Newman 46-03.50 1 7 loren brock 12 El Molino 46-02.00 8 Brett Whitchurch 12 Fortuna 45-10.00 9 Mauricio Cornejo 10 Terra Linda 45-08.00 10 Ryan MacAusland 12 Sir Francis 45-01.00 11 Daniel Ferris 11 Maria Carrillo 44-03.00 12 Christian Diaz 12 Maria Carrillo 43-06.50 13 Tyler Smith 11 Maria Carrillo 42-07.50 14 Cole Roberts 12 San Rafael 41-07.50 15 ian tyler 12 Casa Grande 40-05.50 16 Isaiah Griffin 9 Eureka 40-01.00 17 Carlos Naverette 12 Novato 39-10.00 18 Steve Latchin 11 Novato 38-09.50 19 ricky sims 11 Petaluma 37-03.50 20 roman jennings 9 Petaluma 37-01.50 21 jake mcclintock 10 Casa Grande 37-01.00 22 Stan Gagliano 9 McKinleyvill 34-00.50 23 Arrow Walker 11 McKinleyvill 32-04.50 Boys Discus Throw ======================================================================================= 144-06 NCS Name Year School Finals Points ======================================================================================= 1 Troy Baker 12 Santa Rosa 157-01.00 NCS 10 2 Travis Baker 10 Santa Rosa 156-03.00 NCS 8 3 kris neumann 12 Sonoma 141-04.00 6 4 Mauricio Cornejo 10 Terra Linda 141-03.00 4 5 Christian Diaz 12 Maria Carrillo 140-04.00 2 6 dan zweig 12 El Molino 134-11.00 1 7 Onon Otgonbatar 11 Novato 131-06.00 8 joshua forrey 12 Petaluma 131-01.00 9 John Goacher 11 Del Norte 125-09.00 10 Ryan MacAusland 12 Sir Francis 125-00.00 11 reggie baker 11 Petaluma 123-07.00 12 Mariano Malvino 10 Montgomery 121-02.00 13 dakota lerner-ross 11 El Molino 119-07.00 14 Nick DeSoto 9 Rancho Cotate 118-08.00 15 Kyle Eggan 12 Del Norte 111-02.00 16 Carlos Naverette 12 Novato 109-06.00 17 loren brock 12 El Molino 108-10.00 18 Sam Perrella 10 Redwood 107-00.00 19 David Calderon 11 Rancho Cotate 101-03.00 20 Brett Whitchurch 12 Fortuna 100-07.00 21 Kenyette Kahle 11 Arcata 80-09.00