April 25, 2009

Viking Track Classic

Complete Results


Local Winners

Boys
200 		Dante Fountain, Healdsburg 22.10, 5th All-Time FAT
400 		David Tange, Petaluma 50.46
1600 		Sterling Lockert, Petaluma 4:14.27, 8th All-Time
110HH, 300IH	Eric Arneson, Healdsburg 15.53, 40.56
400R 		Healdsburg 43.94
1600R 		Petaluma 3:29.77
HJ 		Micheal Tracy, Windsor 6-4
TJ 		Kaleb Trembly, Petaluma 44-1
SP 		Troy Baker, Santa Rosa 52-4
DT 		Travis Baker, Santa Rosa 153-11
Girls
800, 1600	Jacque Taylor, Casa Grande 2:20.11, 4:55.34
3200		Julie Nacouzi, Montgomery 11:16.19
100H		Claire Bingham, Healdsburg 16.20
1600R		Maria Carrillo 4:08.55, 38th All-Time
HJ		Julia Kirckl, Maria Carrillo 5-2
PV		Michelle Stone, Ursuline 10-9, 7th All-Time
LJ, TJ		Ryley Johnson, Sonoma Academy 17-2, 35-8, 14th All-Time
SP		Teresa Rosales, Santa Rosa 30-5
DT		Catherine Smith, Santa Rosa C 101-10

Meet Records

Boys
1600	Sterling Lockert, Petaluma 4:14.27, old record 4:19.60 Dan Brecht, Petaluma 1995 
3200	Erik Olson, Novato 9:08.90, old record 9:20.85 Steve Laurie, Maria Carrillo 1999
LJ	Kendall Spencer, San Mateo 22-9, old record 22-06.75 Alex Prince, Terra Linda 2003

Prep Bests

Boys
100   11.04 Dante Fountain, 12, Healdsburg, 8th All-Time FAT
200   22.10 Dante Fountain, 12, Healdsburg, 5th All-Time FAT
400   50.46 David Tange, 11, Petaluma
1600  4:14.27 Sterling Lockert, 12, Petaluma, 8th All-Time
400R  43.94 Healdsburg
LJ    22-1 Oleg Ryabokorovka, 12, Fort Bragg
TJ    44-1 Kaleb Trembly, 12, Petaluma
Girls
100   12.89 Alyssa Page, 10, Montgomery
200   26.17 Alyssa Page, 10, Montgomery, =35th All-Time
1600R 4:08.55 Maria Carrillo, 38th All-Time
PV    10-9 Michelle Stone, 11, Ursuline, 7th All-Time
LJ    17-2 Ryley Johnson, 10, Sonoma Academy, =25th All-Time
TJ    35-8 Ryley Johnson, 10, Sonoma Academy, 14th All-Time

NBL Bests

Boys
100   11.40 Wyatt North, Cardinal Newman
800   1:58.55 Rory McLeod, 12, Santa Rosa
1600  4:14.27 Sterling Lockert, 12, Petaluma, 8th All-Time
1600R 3:34.04 Rancho Cotate
HJ    =6-4 Matt Egelhoff, 12, Rancho Cotate
TJ    41-8 Matt Egelhoff, 12, Rancho Cotate
Girls
100   12.89 Alyssa Page, 10, Montgomery
200   26.17  Alyssa Page, 10, Montgomery, =35th All-Time
800   2:23.65 Lauren Curtin, 11, Maria Carrillo
1600  5:10.99 Lauren Curtin, 11, Maria Carrillo
300H  48.22 Kyra Johnson, Piner, 42nd All-Time
1600R 4:08.55 Maria Carrillo, 38th All-Time
PV    10-9 Michelle Stone, 11, Ursuline, 7th All-Time
LJ    15-4 Tori Bruno, Santa Rosa
TJ    31-6 Jordan Schalich, 11, Santa Rosa

SCL Bests

Boys 
100  11.04 Dante Fountain, Healdsburg, 8th All-Time FAT
200  22.10 Dante Fountain, Healdsburg, 5th All-Time FAT
400  50.46 David Tange, 11, Petaluma
400R 43.94 Healdsburg
TJ   44-1 Kaleb Trembly, 12, Petaluma
SP   51-4  Josh Forrey, 12, Petaluma
Girls
LJ   16-7  Jamie Watanabe, 10, Healdsburg, 10th All-Time Sophomore

CMC Bests

Boys
110H 16.06 Caleb Cunha, 10, Fort Bragg
300H 41.18 Caleb Cunha, 10, Fort Bragg, 5th All-Time Sophomore
400R 45.81 Fort Bragg
PV   =10-6 Ryan Cronin, 11, Fort Bragg
LJ   22-1 Oleg Ryabokorovka, 12, Fort Bragg
Girls
800  2:45.02  Bonnie Campbell, Sonoma Academy
1600 5:20.95  Grace Hafner, 12, Sonoma Academy
3200 13:02.93 Noelle Hosler, SR Christian
LJ   17-2 Ryley Johnson, 10, Sonoma Academy, =25th All-Time, 5th All-Time Sophomore
TJ   35-8 Ryley Johnson, 10, Sonoma Academy, 14th All-Time

Also from the meet
All-Time Junior 3200m
9:17.39*  Bob Waldon 		Montgomery      1965	 
9:21.38   Reesey Byers		Santa Rosa	2009


2009 Results, 4:14.27 Sterling Lockert

2008 Results, 3:55.42 Lowell

2007 Results, 1:54.83 Blake McDowall

2006 Results, 48.95 Josh Jackson

2005 Results, 10.63 Cameron Island

2004 No meet

2003 Results, 5-10 Mindi Wiley

2002 Results, 11'0.5" Melissa Adams