Low-tech edition (About)

Home > Sports > Running

Running Home | Weather Forecast | What is Redwood Empire
Track All-Time | Cross Country All-Time
Schedule | Archives | Links


What you see below is the original picks for 2009 REDWOOD EMPIRE GIRLS ALL-EMPIRE CROSS COUNTRY.
Based off of how the Press Democrat has done their All-Empire picks, in past years, this
was how the girls would have been placed.
First change seen is PD's new policy of only one runner of the year. With two girls of national caliber
in 2009 and those two splitting their head-to-head races 4-4 they would have been co-runners under old system.
Second change was limiting 1st and 2nd team to only five runners each.
The two teams shown below are girls placed in groups were first team runners were all fairly
close in their overall season. Dropping that group down to five was again splitting hairs.
For boys the original had all the boys listed 2nd team who in final ended up 2nd team and honorable mention.
Narrowing down that fine group to the final five was again a tough call.

GIRLS

RUNNERS OF THE YEAR	




Julie Nacouzi

Montgomery, junior

25th Nationals, NCS II Champion, NBL Champion, 2nd STATE

Julie Nacouzi



--------------------------------------

Jacque Taylor

Casa Grande, senior

State Division II Champion, SCL Champion, 40th Nationals, 2nd NCS

Jacque Taylor


--------------------------------------

FIRST TEAM	

   
Isabel Andrade, Petaluma, senior

Isabel Andrade

NCS III Champion, 19th STATE, 2nd SCL

--------------------------------------

Cara Curtin, Maria Carrillo, senior

Cara Curtin

3rd NBL, 6th NCS III, 83rd State 

--------------------------------------

Lauren Curtin, Maria Carrillo, senior

Lauren Curtin

44th State III, 2nd NCS, 2nd NBL

--------------------------------------

Lauren Kraus, Maria Carrillo, freshman

Lauren Kraus

4th NBL, 7th NCS III

--------------------------------------

Amber Piersol, Windsor, sophomore

Amber Peirsol

4th SCL, 5th NCS II, 66th STATE

--------------------------------------

Dominique Ratto, Casa Grande, senior

Dominique Ratto

3rd SCL, 7th NCS II, 54th State

--------------------------------------


SECOND TEAM


Kelly Brooks, Santa Rosa, junior

Kelly Brooks

8th NBL, 14th NCS II, 114th State 

--------------------------------------

Hunter Connell, Montgomery, senior

Hunter Connell

5th NBL, 15th NCS II

--------------------------------------

Kirby Franklin, Petaluma, freshman

Kirby Franklin

8th SCL, 16th NCS III, 86th STATE

--------------------------------------

Sarah Gallagher, Montgomery, senior

Sarah Gallagher

10th NBL, 16th NCS II

--------------------------------------

Margie Garza, Maria Carrillo, senior

Margie Garza

6th NBL, 129th State III

--------------------------------------

Francesca Honey, Petaluma, sophomore

Francesca Honey

5th SCL, 8th NCS III, 85th STATE

--------------------------------------

Meredith Inman, Healdsburg, senior

Meredith Inman

9th SCL, 8th NCS IV

--------------------------------------

Nicole Lane, El Molino, sophomore

4th NCS IV, 6th SCL, 95th State

--------------------------------------

Katy Lee, Sonoma Academy, freshman

Katy Lee

CMC Champion, 33rd State V, 16th NCS

--------------------------------------

Eva Luu, Casa Grande, junior

Eva Luu

7th SCL, 17th NCS II, 96th STATE

--------------------------------------

Suzi Rozga, Santa Rosa, senior

Suzi Rozga

77th State II, 13th NCS, 12th NBL

--------------------------------------

Heidi Thiele, Maria Carrillo, sophomore

Heidi Thiele

7th NCS, 45th State III, 10th NCS

--------------------------------------

Byrnna Thigpen, Maria Carrillo, freshman

Byrnna Thigpen

9th NBL, 14th NCS III, 136th State 




COACH OF THE YEAR

Val Sell, Montgomery

Val Sell

Email story | Print story | Subscribe to paper