2010 Big Cat Invitational

Saturday March 6, 2010, Weahter: Cloudy low 60's at Santa Rosa High School Participating Teams: All NBL: Santa Rosa, Rancho Cotate, Montgomery, Piner, Maria Carrillo, Ukiah, Cardinal Newman, Ursuline, Elsie Allen SCL: Casa Grande, Analy, El Molino, Petaluma, Healdsburg, Windsor CMC: Cloverdale, Sonoma Academy, Middleton Other: Lowell(San Francisco), Sacred Heart(San Francisco) All Times are Fully Automatic except where noted. Hand timed for 1st three in 3200m. Boys Running Events Girls Running Events Boys Field Events Girls Field Events More photos by Michael Lucid Past years Big Cat Results

Top local marks

Reesey Byers

Known same day distance triples* Sterling Lockert, Petaluma 2009 SCL 1600 4:23.8...(774) 800 1:55.3...(830) 3200 10:00.9...(725) 2329 Reesey Byers, Santa Rosa 2010 Big Cat 1600 4:20.78..(799) 800 1:58.21..(779) 3200 9:41.5...(751) 2329, what are the chances of a tie! Ryan Mack, Ukiah 1998 NBL 1600 4:25.31..(763) 800 1:57.42..(793) 3200 9:42.23..(749) 2305 Chris Gaston, Cardinal Newman 1992 NBL 1600 4:27.4...(746) 800 1:58.5...(771) 3200 10:01.7...(723) 2240 Jordan Kinley, Maria Carrillo 2000 NBL 1600 4:26.50..(754) 800 2:03.02..(697) 3200 9:58.20..(733) 2184 * - As time allows I would like to research the above list and make it more complete. If you know a meet that someone had a triple at this level please let me know. Reesey Byers Reesey Byers Reesey Byers Reesey Byers, won the 1600m, 800, the 3200, and also ran anchor on the 4x4 relay, 52.8 leg. First photo by Sylvie Vatinelle, next two by Michael Lucid Empire's Best All-Around Distance Runners (over 2400) 800 1600 3200 Total Mike Perez, Lower Lake 06 1:52.13..(893) 4:09.91..(891) 9:22.52..(819) 2603 Sterling Lockert, Petaluma 09 1:55.54..(828) 4:14.27..(853) 9:01.32..(899) 2580 Dan Aldridge, Petaluma 75 1:49.21..(952) 4:15.35..(845) 9:48.71..(729) 2526 Jon Sisler, Petaluma 74 1:56.76..(806) 4:16.75..(834) 9:11.72..(860) 2500 J.K. Withers, Cardinal Newman 03,04 1:53.21..(871) 4:10.84..(882) 9:44.94..(741) 2494 Brian Cole, St. Helena 07 1:54.73..(843) 4:11.74..(874) 9:45.52..(739) 2456 Reesey Byers, Santa Rosa 10, 09 1:58.21..(779) 4:20.78..(799) 9:06.93..(877) 2455, place on list after 2010 Big Cat Ryan Mack, Ukiah 98,99 1:57.42..(793) 4:13.81..(857) 9:26.75..(803) 2453 Jordan Kinley, Maria Carrillo 01,02 1:56.68..(807) 4:13.67..(859) 9:31.90..(785) 2451 Rory McLeod, Santa Rosa 09 1:57.10..(799) 4:17.47..(826) 9:20.81..(825) 2450 Steve Guerrini, Santa Rosa 91 1:58.34..(777) 4:13.85..(857) 9:25.33..(808) 2442 Dave Royal, Petaluma 79 2:02.83..(700) 4:13.66..(859) 9:12.32..(859) 2418 Tom Macken, Santa Rosa 86 1:59.54..(756) 4:16.03..(839) 9:23.14..(818) 2413 Reesey Byers, Santa Rosa 09 2:00.44..(740) 4:21.77..(791) 9:06.93..(877) 2408, place on list before 2010 Big Cat Blake McDowall, Montgomery 07 1:53.98..(857) 4:18.23..(820) 9:48.74..(728) 2405

Michelle Stone

Michelle Stone Michelle Stone, 12, Ursuline at Big Cat, she also high jumped 5-2, Photo by Michael Lucid Top 5 vaults All-Time 12-0 Michelle Stone Ursuline 1/23/10, Los Gatos, State Indoor Qualifier 11-10 Stone Ursuline 6/ 6/09, State Meet finals 11-9 Stone Ursuline 3/ 6/10, Big Cat 11-8 Emely Flores Santa Rosa 6/ 4/04, State Meet trials 11-8 Stone Ursuline 6/ 5/09, State Meet trials Also increased her lead as best ever combined vertical jumper.

Jeremy Thompson

Jeremy Thompson Jeremy Thompson Jeremy Thompson Jeremy Thompson, 12, Maria Carrillo, won the 110HH 15.49, long jump 21-7 & 300IH 40.20 Photos 1 & 2 by Sylvie Vatinelle, photo 3 by Michael Lucid

Jacque Tayor

Jacque Tayor Jacque Tayor Jacque Tayor, 1st 1600m, left photo 5:01.83, 1st 800m, right photo, 2:21.53 & 2nd 1600R 4:19.99 Photos by Michael Lucid

Boys Running Events

100 11.37 Thomas Kozel, 12, Healdsburg 11.49 D. Parrish, Sacred Heart 11.60 G. Moore, Sacred Heart 11.64 Sean Fish, 11, Rancho Cotate 11.65 Ryan McCandless, 11, Cardinal Newman 11.66 Javonie Oden, 11, Casa Grande 11.67 Z. Templin, Santa Rosa Thomas Kozel 100m Thomas Kozel on left, Photo by Michael Lucid 200 22.57 Thomas Kozel, 12, Healdsburg 23.07 G. Moore, Sacred Heart 23.34 Kahlil Keys, 11, Casa Grande 23.37 Tyler Baker, 12, Maria Carrillo 23.60 S. Mannah, Lowell 23.65 T. Smandra, Montgomery 23.68 David Tange, 12, Petaluma Thomas Kozel 200m Thomas Kozel on left, 200m, Photo by Michael Lucid 400 52.12 David Tange, 12, Petaluma 53.02 B. Nunez, Cardinal Newman 53.10 S. Mannah, Lowell 53.13 T. Smandra, Montgomery 53.32 T. Jeppersen, Rancho Cotate 53.50 J. Dony, Rancho Cotate David Tange David Tange David Tange, 12, Petaluma, 400m, Photos by Michael Lucid 800 1:58.21 Reesey Byers, 12, Santa Rosa 2:00.60 Andrew Zellman, 12, Ukiah 2:00.75 Tyler Harwood, 12, Casa Grande 2:02.50 Ben Tarango, 11, Casa Grande 2:05.09 P. Johnson, Casa Grande 2:05.22 Daniel Hauptman, 11, Maria Carrillo Boys 800m, Left photo Reesey Byers, 12, Santa Rosa & Andrew Zellman, 12, Ukiah, Photos by Michael Lucid 1600 4:20.78 Reesey Byers, 12, Santa Rosa, 34th All-Time 4:30.42 Luis Luna, 10, Piner 4:32.79 P. Johnson, Casa Grande 4:33.67 Daniel Hauptman, 11, Maria Carrillo 4:33.71 Spencer Hall, 12, Casa Grande 4:41.42 Clark Bernard, 11, Petaluma 3200 9:41.5 Reesey Byers, 12, Santa Rosa 9:43.6 Luis Luna, 10, Piner, 4th Soph. All-Time 9:54.7 Spencer Hall, 12, Casa Grande 10:18.92 Forrest Shaffer, 11, Petaluma 10:28.08 Matt Taylor, 12, Santa Rosa 10:29.66 Kevin Poteracke, 9, Petaluma Luis Luna Boys 3200m Byers & Luis Luna, 10, Piner, Photos by Michael Lucid 110h 15.49 Jeremy Thompson, 12, Maria Carrillo 16.30 Kyle Hauser, 12, Santa Rosa 18.66 Gus Murray, 10, Maria Carrillo 18.87 Julian Wedimar, 11, Rancho Cotate 19.20 Sterling Heinz, 11, Rancho Cotate 20.77 Richard Hunt, 10, Rancho Cotate Jeremy Thompson Jeremy Thompson, 12, Maria Carrillo, Photo by Michael Lucid 300h 40.20 Jeremy Thompson, 12, Maria Carrillo 40.34 Tyler Baker, 12, Maria Carrillo 41.90 Kyle Hauser, 12, Santa Rosa 43.06 Adam Lundquist, 10, Casa Grande 45.09 J. Wiedmer, Rancho Cotate 45.72 S. Heinz, Rancho Cotate Jeremy Thompson Jeremy Thompson, 12, Maria Carrillo, Photo by Michael Lucid 4x1 44.82 Healdsburg 44.82 Maria Carrillo 45.25 Rancho Cotate 45.83 Santa Rosa 46.19 Petaluma 4X1 Boys 400m Relay, Thomas Kozel, 12, Healdsburg anchors, Photo by Michael Lucid 4x4 3:32.57 Rancho Cotate 3:37.74 Healdsburg 3:39.64 Casa Grande 3:40.81 Sacred Heart 3:42.14 Santa Rosa, Byers also ran anchor, 52.8 leg 3:42.21 Montgomery

Girls Running Events

100 12.61 Alyssa Page, 11, Montgomery 13.36 K. Mayfield, Ukiah 13.56 A. Hoffman, Rancho Cotate 13.61 Ali Nelson, 12, Ursuline 13.68 Joanna Doll, 9, Petaluma ? Kassie Russell, 12, Maria Carrillo Alyssa Page Alyssa Page, 11, Montgomery, Photo by Sylvie Vatinelle 200 27.47 Sarah Scott, 12, El Molino 27.55 S. Ibrahim, Santa Rosa 27.68 Laurel Shepperd, 9, Maria Carrillo 28.22 M. Speech, Lowell 28.31 Ariel Kubes, 11, Casa Grande 28.54 Eva Luu, 11, Casa Grande Sarah Scott Sarah Scott, 12, El Molino, 200, Photo by Michael Lucid 400 1:02.00 Sarah Scott, 12, El Molino 1:02.10 S. Ibrahim, Santa Rosa 1:02.13 Laurel Shepperd, 9, Maria Carrillo 1:02.17 Cara Curtin, 12, Maria Carrillo 1:02.21 Ariel Kubes, 11, Casa Grande 1:03.29 Heidi Hirvonen, 11, Maria Carrillo Sarah Scott Sarah Scott, 12, El Molino, 400, Photo by Michael Lucid 800 2:21.53 Jacque Taylor, 12, Casa Grande 2:27.73 Eva Luu, 11, Casa Grande 2:29.28 Dominique Ratto, 12, Casa Grande 2:29.70 E. Goldfield, Montgomery 2:30.44 K. Buck, Casa Grande 2:31.07 Rosalyn DiLillo, 12, Santa Rosa Eva Luu Domique Ratto Eva Luu, 11, Casa Grande left, Dominique Ratto, 12, Casa Grande in 800m, Photos by Michael Lucid 1600 5:01.83 Jacque Taylor, 12, Casa Grande, 9th Senior All-Time 5:21.47 Julie Nacouzi, 11, Montgomery 5:23.74 Dominique Ratto, 12, Casa Grande 5:25.39 Isabel Andrade, 12, Petaluma 5:27.74 T. Purpura, Lowell 5:29.16 Nicole Lane, 10, El Molino Andrade & Lane Nicole Lane, 10, El Molino & Isabel Andrade, 12, Petaluma, Photo by Michael Lucid 3200 11:34.51 Julie Nacouzi, 11, Montgomery 12:01.06 Nicole Lane, 10, El Molino 12:20.46 K. Brooks, Santa Rosa 12:25.10 B. Thigpen, Maria Carrillo 12:28.72 J. Mendez (JV), Windsor ? S. Gulli, Lowell ? Taylor Falk, 11, Casa Grande Julie Nacouzi Julie Nacouzi, 11, Montgomery, 3200m, Photo by Michael Lucid 100h 16.43 Claire Bingham, 12, Healdsburg 17.63 Emily Hunt, 12, Petaluma 17.83 Nicole Ahern, 12, Piner 18.43 Jordan Schalich, 12, Santa Rosa 18.78 Jessica Chen, 12, Santa Rosa 18.90 M. Bertsch, Santa Rosa Claire Bingham Claire Bingham Claire Bingham, 12, Healdsburg leads 100m hurdles, Photos by Michael Lucid 300h 48.58 Kyra Johnson, 10, Piner 50.58 K. Gao, Lowell 51.57 M. Bertsch, Santa Rosa 51.99 Emily Hunt, 12, Petaluma 52.13 Heidi Hirvonen, 11, Maria Carrillo 52.66 Brittnie Bond, 12, Petaluma Kyra Johnson Kyra Johnson 4x1 53.60 Piner 53.84 Healdsburg 54.10 Rancho Cotate 54.16 Petaluma 54.59 Ukiah 55.09 Maria Carrillo 4X1 4X1 Girls 400m Relay anchors, Photos by Michael Lucid 4x4 4:16.82 Maria Carrillo 4:19.99 Casa Grande 4:21.21 Lowell 4:29.17 Santa Rosa 4:36.18 Petaluma 4:41.53 Rancho Cotate

Boys Field Events

HJ 6-2 Aidan O'Donnell, 11, Analy 6-0 Roman Jennings, 10, Petaluma 6-0 Noah Orgish, 10, Maria Carrillo 5-10 Nick DeSoto, 10, Rancho Cotate 5-10 Andrew Giannetto, 12, Cardinal Newman 5-10 Tyler Tuck, 11, Petaluma Aidan O'Donnell Aidan O'Donnell, 11, Analy, high jump, Photo by Michael Lucid PV 11-9 Patrick Herrmann, 12, Santa Rosa 11-6 Jonathan Durand, 10, Maria Carrillo 10-0 Miguel Baluyut, Cardinal Newman 9-0 Rickey Garcia, Rancho Cotate LJ 21-7 Jeremy Thompson, 12, Maria Carrillo 19-11 Brendan Bohn, 11, Windsor 19-3 T. Williams, Sacred Heart 18-10 Nick DeSoto, 10, Rancho Cotate 18-7 T. Wong, Lowell 18-4 K. Church, Sacred Heart 18-4 Chris Mello, Petaluma 18-1 Myles Moffat, 12, Middletown Jeremy Thompson Jeremy Thompson, 12, Maria Carrillo, Photo by Michael Lucid TJ 41-5 Brendan Bohn, 11, Windsor 40-0 J. Williams, Sacred Heart 38-11 Myles Moffat, 12, Middletown 38-9 Roman Jennings, 10, Petaluma 38-5 Tyler Tuck, 11, Petaluma 38-4 D. Beckwith, Middletown SP 47-1 Travis Baker, 11, Santa Rosa 44-7 B. Bowers, Ukiah 43-7 Roman Jennings, 10, Petaluma 42-6 Christian Diaz, 12, Maria Carrillo 42-3 Tyler Smith, 12, Maria Carrillo 42-0 D. Whitaker, Cloverdale DT 155-2 Travis Baker, 11, Santa Rosa 131-3 B. Bowers, Ukiah 129-5 Reggie Baker, 12, Petaluma 127-8 Christian Diaz, 12, Maria Carrillo 121-5 Jake Sweeting, 11, Maria Carrillo 120-8 D. Williams, Ukiah

Girls Field Events

HJ 5-2 McKennan Bertsch, 11, Santa Rosa, =32nd All-Time 5-2 Michelle Stone, 12, Ursuline 5-0 Marissa Sesto, 11, Petaluma 5-0 Courtney Tuck, 9, Petaluma 5-0 Julia Krickl, 12, Maria Carrillo 5-0 Taylor Cerini, 9, Maria Carrillo PV 11-9 Michelle Stone, 12, Ursuline, 3rd All-Time Performance 9-0 Rebecca McGillivary, 11, Santa Rosa 9-0 Brenna Thomas, 11, Analy 8-6 Danielle Steffen, 10, Petaluma, =37th All-Time Michelle Stone Michelle Stone Michelle Stone, 12, Ursuline, Pole vault, Photos by Michael Lucid LJ 16-2 M. Speech, Lowell 15-2 K. Mayfiled, Ukiah 15-2 W. Gallagher, Sacred Heart 15-2 Danielle Steffen, 10, Petaluma 15-0 Laurel Shepperd, 9, Maria Carrillo 15-0 Courtney Tuck, 9, Petaluma 14-10 Tori Bruno, 11, Santa Rosa TJ 32-7 Holly Cramer, 11, Rancho Cotate 32-6 Vanessa Gonzalez, 12, Petaluma 32-2 Danielle Steffen, 10, Petaluma 31-4 Jordan Schalich, 12, Santa Rosa 30-11 Marissa Sesto, 11, Petaluma 30-11 Courtney Tuck, 9, Petaluma SP 33-10 Elaine Weaver, 11, Casa Grande 31-0 H. Sega, Rancho Cotate 30-0 Isobel Moeller, 10, Ursuline 30-0 E. Chapman, Ursuline 29-6 C. Bendebel, Sacred Heart 28-5 Brittnie Bond, 12, Petaluma DT 106-10 Kathleen Durand, 9, Maria Carrillo, 5th Freshman All-Time 96-4 K. Stein, Montgomery 95-11 Colleen Noonan, 12, Santa Rosa 92-2 Stefani Lentz, 12, Maria Carrillo 90-7 J. Flint, El Molino 89-4 Julie Brookfield, 11, Ursuline

More Photos by Michael Lucid

Even more photos

Past years Big Cat Results

2009 Big Cat Results
2008 Big Cat Results
2007 Big Cat Results
2006 Big Cat Results
2005 Big Cat Results
2004 Big Cat Results
2003 Big Cat Results
2002 Big Cat Results