BOYS 2010 ALL-EMPIRE TRACK & FIELD

Athlete of the Year

Reesey Byers

12, Santa Rosa Reesey Byers 3200 16th Arcadia 8:59.89, First sub 9 minute 3200 ever in Empire, Byers was 5th in the race from CA 1st NBL 9:35.70 1st All-City 9:18.00, Meet Record 1st Big Cat 9:41.5 2nd NCS/MOC 9:13.90 2nd NCS/Redwood 9:27.31 2nd Indoor State 9:30.62, New Empire Indoor Record 14th STATE 9:11.24, now has 3 of 6 fastest ever 8:59.89 1st '10, New Empire Record, 10th CA '10, 38th US '10 3000 2nd Stanford 8:19.81, = to about 8:56.66 3200m, New Empire Record, 5th US '10 1600 1st Viking 4:11.83, Meet Record, 5th Performance All-Time 1st Oakland 4:17.10 1st NBL 4:22.48 1st Big Cat 4:20.78 2nd Golden West 4:16.37* 2nd NCS/Redwood 4:17.03, 1st in heat 4:11.83 1st '10, 4th All-Time, 7th CA '10, 45th US '10 800 1st Viking 1:56.42 1st NBL 2:00.64 1st All-City 1:57.95 1st Big Cat 1:58.21 1:56.42 1st '10, 32nd All-Time, 76th CA '10 400 52.54+ =15th '10 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Meet Index at bottom of page

Note: Last line under event shows place on 2010 Empire Best list.

FIRST TEAM

Travis Baker

11, Santa Rosa Travis BakerTravis Baker Discus 1st NCS/Redwood 164-0 1st Big Cat 155-2 1st Viking 151-9 3rd NBL 143-2 6th Stanford 155-5 9th NCS/MOC 149-2 164-0 1st '10, 23rd All-Time, 6th Junior All-Time, 50th CA '10 Shot Put 1st Oakland 54-0 1st NBL 49-1 1st All-City 48-10 1st Viking 48-9 1st Big Cat 47-1 2nd NCS/Redwood 49-2 5th Stanford 52-5 15th NCS/MOC 46-4 54-0 1st '10, 25th All-Time, 6th Junior All-Time, 45th CA '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tyler Baker

12, Maria Carrillo Tyler Baker 300IH 1st Viking 39.65 1st NBL 39.84 1st All-City 39.84 1st Gold Rush 39.84+ 1st Dan Gabor 40.35 2nd NCS/Redwood 39.71, heat winner 2nd Woody 39.75, heat winner 5th NCS/MOC 39.05 39.05 2nd '10, 6th All-Time, 91st CA '10 400IH 5th Stanford 56.25, 3rd All-Time, 4th CA '10 110HH 2nd NCS/Redwood 15.37 w+1.9, heat winner 2nd NBL 15.79 w+1.1 10th NCS/MOC 15.38 w+0.1 15.37 w+1.9 2nd '10, 10th All-Time FAT wind legal 400 1st NBL 50.09 1st Viking 50.59 3rd Dan Gabor 50.67 50.09 1st '10, =35th All-Time 200 23.37 18th '10 1600 Relay 2nd NCS/Redwood 3:30.83, heat winner Distance Medley Relay 10:54.71, split 51.4 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Brett Bowers

12, Ukiah Brett Bowers Discus 23rd STATE 152-6 2nd NBL 150-5 3rd NCS/Redwood 160-3 3rd Viking 137-3 4th NCS/MOC 157-6 160-3 2nd '10, 36th All-Time, 61st CA '10 Shot Put 2nd NBL 47-1 2nd Viking 46-4 48-0 2nd '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Caleb Cunha

11, Fort Bragg Caleb Cunha 300IH 1st CMC 40.64+ 1st Castleberry 42.04+ 5th Golden West 39.73 6th NCS/MOC 39.37 39.37 3rd '10, 10th All-Time, 80th CA '10 110HH 1st Redwood Relays 16.04+ 1st CMC 16.23 2nd Viking 15.97 15.76 5th '10 Triple Jump 1st Viking 41-11 1st CMC 41-0.25 41-11 =1st '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Christian Diaz

12, Maria Carrillo Christian DiazChristian Diaz Discus 1st NBL 153-6 1st All-City 146-10 1st Gold Rush 139-6 2nd Viking 146-1 5th NCS/MOC 155-4 158-10 3rd '10, 44th All-Time Shot Put 1st Gold Rush 46-0 3rd Viking 45-4.75 46-5 4th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hugh Dowdy

12, Petaluma Hugh Dowdy 1600 6th STATE 4:22.98 1st SCL 4:22.34 2nd Viking 4:16.32 2nd NCS/MOC 4:17.25 3rd Golden West 4:17.22* 3rd NCS/Redwood 4:17.82, same heat as Byers 4:15.77 2nd '10, 11th All-Time 3200 1st SCL 9:43.32 9:40.04+ 7th '10 3000 8:58.97, 11th All-Time, = to about 9:38.72 3200m 800 1st NCS/Redwood 1:58.86 1st SCL 1:58.05 2nd Viking 1:56.67 1:56.67 2nd '10, 36th All-Time 4x400 2rd SCL 3:27.85 3:27.85 5th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kyle Hauser

12, Santa Rosa Kyle HauserKyle Hauser 300IH 2nd NBL 40.17 4th NCS/MOC 38.80 22nd STATE 39.37 38.80 1st '10, 4th All-Time 110HH 1st All-City 15.17 1st NBL 15.29 w+1.1 9th NCS/MOC 15.23 w+0.1 15.17 1st '10, 15th All-Time FAT; 15.23 w+0.1, 7th All-Time FAT wind legal -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Thomas Kozel

12, Healdsburg Thomas Kozel 200 1st NCS/Redwood 21.74 w+4.6 1st Viking 22.34 1st Big Cat 22.57 1st SCL 22.64 w-2.1 4th NCS/MOC 22.25 W+2.0 8th Woody 22.82 w+0.5 21.74 w+4.6 1st '10, =5th All-Time; 22.25 W+2.0, 5th All-Time FAT wind legal 100 1st Viking 11.23 1st Big Cat 11.37 1st SCL 11.41 w-2.6 1st Windsor Relays 11.41 2nd NCS/Redwood 10.96, heat winner 7th NCS/MOC 10.94 w+1.2 10.94 w+1.2 1st '10, =3rd All-Time wind legal, 72nd CA '10 400 50.74+ 3rd '10 Long Jump 19-8 =10th '10 400 Relay 1st SCL 43.38 2nd NCS/Redwood 43.88, heat winner 43.38 3rd '10, 21st All-Time 1600 Relay 1st SCL 3:25.88 1st NCS/Redwood 3:30.45 3:25.88 2nd '10, 33rd All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Luis Luna

10, Piner Luis Luna 3200 1st Viking 9:28.60 1st San Mateo 9:29.35 2nd NBL 9:38.88 3rd NCS/MOC 9:16.19 3rd NCS/Redwood 9:33.44 25th STATE 9:33.61 9:16.19 2nd '10, 9th All-Time, NEW SOPHOMORE CLASS RECORD 3000 8:53.04 1600 1st San Mateo 4:30.70 1st Castleberry 4:39.94+ 2nd NBL 4:26.63 3rd Viking 4:23.46 4:23.46 4th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bryan Nunez

10, Cardinal Newman Bryan Nunez 400 1st Windsor Relays 52.35 2nd NBL 50.38 2nd NCS/Redwood 50.49, heat winner 2nd Viking 50.89 10th NCS/MOC 50.15 50.15 2nd '10, 2nd All-Time Sophomore 200 1st NBL 22.67 w+1.9 1st All-City 22.67 22.43 5th '10, 21st All-Time, 4th All-Time Sophomore; 22.67 w+1.9, 6th All-Time wind legal 400 Relay 1st NCS/Redwood 43.81 1600 Relay 3:31.81 800m Sprint Medley 1:38.83, 11th All-Time, 51.5 split -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Coach of the Year

Mark Lucchetti

Cloverdale Cloverdales 2nd at CMC is there best finish since 1979. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SECOND TEAM

Joe Derutte

12, Cardinal Newman DeRutte Pole Vault 1st NBL 12-6 1st All-City 12-6 1st Windsor Relays 12-1 2nd Viking 12-6 12th NCS/MOC 13-0 13-0 =3rd '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bryson Dumont

12, Cardinal Newman Bryson Dumont 300IH 3rd NBL 40.97 3rd NCS/Redwood 41.19, heat winner 3rd Viking 42.10 12th NCS/MOC 40.89 40.89 5th '10, 49th All-Time 110HH 3rd NBL 16.11 3rd Viking 15.99 15.87 6th '10, 46th All-Time FAT 100 1st Redwood Relays 11.44+ 2nd NBL 11.30 w+1.9 11.30 w+1.9 =7th '10, =15th All-Time FAT wind legal 400 Relay 1st NCS/Redwood 43.81 1600 Relay 3:31.81 800m Sprint Medley 1:38.83, 11th All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jordan Guerinoni

12, Analy Jordan Guerinoni Long Jump 1st SCL 21-7 1st Castleberry 19-4 1/2 2nd NCS/Redwood 20-8.25 21-7 3rd '10 High Jump 1st SCL 6-4 6-4 =2nd '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Patrick Herrmann

12, Santa Rosa Patrick Herrmann Pole Vault 1st Big Cat 11-9 2nd NBL 12-0 9th NCS/MOC 13-6 13-7 1st '10, =27th All-Time High Jump 1st NBL 6-2 1st All-City 6-2 2nd Viking 6-0 6-2 =4th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Andrew Kozel

9, Healdsburg Andrew Kozel 400 1st SCL 50.84 3rd NCS/Redwood 50.83 50.83 4th '10, 2nd Freshman All-Time 200 2nd SCL 22.96 w-2.1 22.31 w+4.3 4th '10, 14th All-Time FAT 2nd Freshman All-Time 100 11.36 w+2.3 =12th '10, 2nd Freshman All-Time 1600 Relay 1st SCL 3:25.88 1st NCS/Redwood 3:30.45 3:25.88 2nd '10, 33rd All-Time 400 Relay 1st SCL 43.38 2nd NCS/Redwood 43.88, heat winner 43.38 3rd '10, 21st All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Adam Lundquist

10, Casa Grande Adam Lundquist 110HH 1st SCL 15.85 w+0.7 1st AAU National qualifier 15.41 13th NCS/MOC 15.77 w-1.6 15.03 w+2.0 1st '10, =10th All-Time wind legal, 4th All-Time Sophomore 300IH 1st SCL 41.46 41.46 6th '10, 7th All-Time Sophomore 400IH 59.66 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aidan O'Donnell

11, Analy Aidan O'DonnellAidan O'Donnell High Jump 1st Castleberry 6-4 1st Big Cat 6-2 1st NCS/Redwood 6-1 2nd SCL 6-2 6th NCS/MOC 6-2 6-4 =2nd '10 110HH 1st Castleberry 16.34+ 1st Windsor Relays 16.86 3rd SCL 16.54 w+0.7 16.34+ 10th '10 Long Jump 19-8 12th '10 Triple Jump 39-9 14th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kellan O'Donnell

12, Analy Kellan O'Donnell High Jump 1st Windsor Relays 6-6 3rd NCS/MOC 6-5 3rd SCL 6-2 6-6 1st '10, =23rd All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

James Ramirez

12, Maria Carrillo James Ramirez 3200 8th NCS/MOC 9:32.97 9:32.97 4th '10, 35th All-Time 3000 9:04.98 4X1600 11th Arcadia 18:27.03, 5th All-Time, split 4:39 Distance Medley Relay 10:54.71, split 3:22 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ben Tarango

11, Casa Grande Ben Tarango 1600 8th NCS/MOC 4:28.79 4:22.43 3rd '10, 42nd All-Time 800 3rd Viking 1:59.14 3rd SCL 2:00.77 1:59.14 3rd '10 1600 Relay 3rd SCL 3:32.50 4X800 1st Super 7 8:24.43, split 2:03 5th Stanford 8:00.53, 5th All-Time Distance Medley Relay 1st Twilight 10:45.18 6th Arcadia 10:36.60, 10th All-Time 4x1600 Relay 18:28.02*, 6th All-Time, split 4:32 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

HONORABLE MENTION

Adam Armstrong

11, Santa Rosa Christian Pole Vault =2nd 1A 11-0 12-6 4th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Austin Bartlett

11, Maria Carrillo 800 3rd NBL 2:03.36 2:03.36 10th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Malcolm Beltran

10, Healdsburg Malcolm Beltran 1600 Relay 1st SCL 3:25.88 1st NCS/Redwood 3:30.45 3:25.88 2nd '10, 33rd All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Brendan Bohn

12, Windsor Brendan Bohn Triple Jump 1st Big Cat 41-5 1st Windsor Relays 38-3 3rd SCL 40-0 41-5 4th '10; 41-0 w-0.9, 17th All-Time wind legal Long Jump 1st Windsor Relays 19-2 19-11 9th '10 High Jump 6-1 9th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Leith Butler

10, Fort Bragg Triple Jump 1st Castleberry 38-8 41-1 7th '10 Long Jump 1st F/S Eaton Relays 19-7 19-8 =12th '10 High Jump 1st F/S Eaton Relays 5-10 5-10 =22nd '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gerardo Cervantes

10, Healdsburg Gerardo Cervantes 100 3rd SCL 11.64 w-2.6 11.36 =12th '10, 11.39 w+1.4, 21st All-Time FAT wind legal 200 22.95 13th '10, 9th Sophomore All-Time 400 Relay 1st SCL 43.38 2nd NCS/Redwood 43.88, heat winner 43.38 3rd '10, 21st All-Time 1600 Relay 1st SCL 3:25.88 1st NCS/Redwood 3:30.45 3:25.88 2nd '10, 33rd All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tim Compton

12, Willits 200 1st CMC 22.94+ 22.27 3rd '10, 12th All-Time FAT 400 1st CMC 52.90 100 11.57 22nd '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Danny Cox

12, Petaluma Danny Cox Long Jump 2nd SCL 20-10 11th NCS/MOC 21-0 w-1.6 21-1 4th '10, 21-0 w-1.6 =16th All-Time wind legal 400 52.44+ 14th '10 400 Relay 2nd SCL 44.07 1600 Relay 2nd SCL 3:27.85 3:27.85 5th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ryan Cronin

12, Fort Bragg Pole Vault 1st CMC 13-0 3rd Viking 12-4 13-0 =3rd '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Joe Deirossi

11, Maria Carrillo High Jump 1st Gold Rush 6-0 6-0 =10th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aaron Dhuyvetter

11, Ukiah High Jump 3rd Viking 5-10 6-0 =10th '10 200 22.80 8th '10, 35th FAT All-Time, 23.40 w+1.9, 26th All-Time wind legal 100 11.52 20th '10 400 Relay 45.35 1600 Relay 3:35.88 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Theo Drew

11, Middletown Long Jump 20-8 5th '10 Triple Jump 39-10 13th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chris Durand

11, Maria Carrillo Shot Put 3rd NBL 45-9 45-9 5th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jonathan Durand

10, Maria Carrillo Pole Vault 1st Gold Rush 12-0 12-0 =6th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tristan Eaken

11, Rancho Cotate 200 3rd NBL 23.24 w+1.9 22.94 12th '10, 23.24 w+1.9, 21st All-Time FAT wind legal 100 11.42 15th '10, 11.51 w+1.9, 30th All-Time FAT wind legal 400 Relay 43.24+, 44.51 next best -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Spencer Engelke

10, Healdsburg Spencer Engelke 400 Relay 1st SCL 43.38 2nd NCS/Redwood 43.88, heat winner 43.38 3rd '10, 21st All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sean Fish

11, Rancho Cotate Sean Fish 100 1st NBL 11.27 w+1.9 11.24+ =5th '10, 11.27 w+1.9, =12th All-Time FAT wind legal 200 22.84+ 9th '10 400 51.69 8th '10 400 Relay 43.24+, 44.51 next best -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

David Forman

9, Rancho Cotate David Forman 200 22.74+ 7th '10, 3rd Freshman All-Time & 23.17 100 11.34+ =9th '10, 3rd Freshman All-Time & 11.38 400 Relay 43.24+, 44.51 next best -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dantae Garcia

9, Maria Carrillo 400 1st All-City 53.08 51.86 9th '10 Long Jump 2nd NBL 19-0 20-0 8th '10, 4th Freshman All-Time 1600 Relay 2nd NCS/Redwood 3:30.83, heat winner -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Michael Giacomelli

12, Analy Pole Vault 2nd SCL 11-6 11-6 =9th '10 300IH 3rd SCL 44.11 42.71 9th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

John Glazier

10, Clear Lake John Glazier Long Jump 1st NCS/1A 22-2 1st CMC 21-1 22-2 2nd '10, 4th Sophomore All-Time, 43rd All-Time 100 11.153rd '10, 5th Sophomore All-Time, =25 All-Time FAT High Jump 6-0 =10th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Seth Glazier

12, Clear Lake Seth Glazier 100 11.24 =5th '10 200 23.24+ 16th '10 Triple Jump 40-3 10th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gus Greenstein

12, Maria Carrillo Gus Greenstein 3200 3rd NBL 9:39.43 5th NCS/MOC 9:28.73 9:28.733rd '10, 28th All-Time 1600 4:27.06 11th '10 4X1600 11th Arcadia 18:27.03, 5th All-Time, split 4:38 Distance Medley Relay 10:54.71, split 2:06 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Spencer Hall

12, Casa Grande Spencer Hall 3200 3rd Viking 9:43.57 3rd SCL 9:52.81 8th Indoor State 9:54.26 9:43.57 8th '10 1600 3rd SCL 4:24.75 4:24.75 7th '10 3000 9:00.24 2000 Steeple chase 6:17.71 4X800 1st Super 7 8:24.43, split 2:07 5th Stanford 8:00.53, 5th All-Time Distance Medley Relay 1st Twilight 10:45.18 6th Arcadia 10:36.60, 10th All-Time 4x1600 Relay 18:28.02*, 6th All-Time, split 4:35 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sean Hammett

11, Sonoma Sean Hammett Pole Vault =1st Eagle Classic 11-6 3rd SCL 11-0 12-0 =6th '10 400 3rd SCL 52.04 52.04 10th '10 1600 Relay 3:35.44 9th '10 800m Sprint Medley 1:39.92 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nathanael Hargitt

12, Sonoma Nathanael HargittNathanael Hargitt High Jump 1st Colfax 6-2 6-2 =4th '10 110HH 2nd SCL 16.16 w+0.7 16.16 8th '10 300IH 2nd SCL 43.89 42.64 8th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tyler Harwood

12, Casa Grande Tyler Harwood 800 2nd SCL 1:59.49 13th NCS/MOC 1:59.20 1:59.20 4th '10 1600 Relay 3rd SCL 3:32.50 4X800 1st Super 7 8:24.43, split 2:06 5th Stanford 8:00.53, 5th All-Time Distance Medley Relay 1st Twilight 10:45.18 6th Arcadia 10:36.60, 10th All-Time 4x1600 Relay 18:28.02*, 6th All-Time, split 4:37 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Daniel Hauptman

11, Maria Carrillo Daniel Hauptman 1600 1st All-City 4:30.65 3rd NBL 4:28.40 9th Woody 4:28.65 4:23.75 5th '10, 50th All-Time 800 2nd NBL 2:02.22 2:00.42 6th '10 4X1600 11th Arcadia 18:27.03, 5th All-Time, split 4:29.22 Distance Medley Relay 10:54.71, split 4:33 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mitchell Holcomb

12, Fort Bragg 3200 1st CMC 10:24.24+ 1st Castleberry 10.55.34+ -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Phillip Huebnar

12, Maria Carrillo 400 52.43 13th '10 1600 Relay 2nd NCS/Redwood 3:30.83, heat winner -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Roman Jennings

10, Petaluma Shot Put 3rd NCS/Redwood 46-5 3rd SCL 41-11 13th NCS/MOC 47-9 47-9 3rd '10 High Jump 6-0 =10th '10 Triple Jump 40-2 11th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Phillip Johnson

12, Casa Grande 1600 1st Gold Rush 4:30.64+ 10th NCS/MOC 4:30.44 4:25.63 9th '10 800 2:02.58 8th '10 Distance Medley Relay 1st Twilight 10:45.18 6th Arcadia 10:36.60, 10th All-Time 4X800 1st Super 7 8:24.43, split 2:07 5th Stanford 8:00.53, 5th All-Time 4x1600 Relay 18:28.02*, 6th All-Time, split 4:35 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sam Kassis

11, Casa Grande Shot Put 1st SCL 42-2 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nick Keeton

11, Santa Rosa Long Jump 1st All-City 19-7 19-7 15th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kahlil Keys

11, Casa Grande Kahlil Keys 100 1st Gold Rush 11.44+ 2nd SCL 11.46 w-2.6 3rd Viking 11.37 11.20 w+2.9 4th '10, 31st All-Time FAT; 11.36 w+1.4 =18th All-Time wind legal 200 3rd SCL 23.03 w-2.1 22.73 6th '10 400 Relay 44.50 1600 Relay 3rd SCL 3:32.50 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Michael Llamas

11, Windsor Michael Llamas 800 14th NCS/MOC 2:00.14 2:00.14 5th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dakota Lerner-Ross

12, El Molino Dakota Lerner-Ross Discus 1st SCL 134-3 14th NCS/MOC 140-3 149-9 4th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mariano Malvino

11, Montgomery Discus 1st Castleberry 123-3 143-6 6th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Quaid Mancini

12, Healdsburg Quaid Mancini Pole Vault 1st SCL 11-6 1st Castleberry 10-6 12-0 =6th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Justin Martin

11, Rancho Cotate 100 11.48 19th '10 400 Relay 43.24+, 44.51 next best -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Taylor McBeth

12, Maria Carrillo Taylor McBeth Long Jump 1st NBL 19-10 20-3 6th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ryan McCandless

11, Cardinal Newman Ryan McCandless 100 1st All-City 11.35 11.35 12th '10 200 23.44+ 20th '10 400 Relay 1st NCS/Redwood 43.81 1600 Relay 3:31.81 800m Sprint Medley 1:38.83, 11th All-Time, 23.6 split -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jake McClintock

12, Casa Grande Discus 3rd SCL 130-4 130-4 11th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Michael Mehtlan

11, Fort Bragg 1600 1st CMC 4:46.46 4:39.87 '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Quentin Mendoza

11, Montgomery Triple Jump 1st NBL 39-11 39-11 12th '10 High Jump 3rd NBL 6-2 6-2 =4th '10 100 11.47 18th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chris Mello

10, Petaluma Long Jump 19-8 =10th '10 400 Relay 2nd SCL 44.07 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tyler Metten

10, Petaluma 100 11.42 17th '10 400 Relay 2nd SCL 44.07 1600 Relay 2nd SCL 3:27.85 3:27.85 5th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Myles Moffat

12, Middletown Triple Jump 41-4 5th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jesus Morfin

12, Santa Rosa Long Jump 3rd NBL 18-11.75 19-8 12th '10 100 11.62 26th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Morgan Nelson

12, Kelseyville Discus 1st CMC 118-5 126-7 '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Willis Nelson

11, Cardinal Newman 100 3rd NBL 11.38 w+1.9 11.38 w+1.9 14th '10, 20th All-Time wind legal 200 2nd NBL 22.89 w+1.9 22.89 w+1.9 10th '10, 10th All-Time wind legal 400 52.54+ =15th '10 400 Relay 1st NCS/Redwood 43.81 1600 Relay 3:31.81 800m Sprint Medley 1:38.83, 11th All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kevin Niles

12, Maria Carrillo Pole Vault 3rd NBL 11-0 11-0 =11th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Javonie Oden

11, Casa Grande Javonie Oden Triple Jump 1st SCL 41-11 41-11 =1st '10 100 11.30 7th '10, =45th All-Time FAT 400 Relay 44.50 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Noah Orgish

12, Maria Carrillo High Jump 2nd NBL 6-2 2nd Dan Gabor 6-0 3rd NCS/Redwood 6-0 6-2 =4th '10 Triple Jump 3rd NBL 39-9 40-4 9th '10 1600 Relay 2nd NCS/Redwood 3:30.83, heat winner -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Brycen Poarch

9, Casa Grande Triple Jump 2nd SCL 40-5 3rd NCS/Redwood 41-9 41-9 3rd '10, 2nd Freshman All-Time Long Jump 3rd SCL 20-2 20-2 7th '10, 3rd All-Time Freshman High Jump 1st Viking 6-0 6-0 =10th '10 400 Relay 44.50 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zachary Prohoroff

11, Sonoma Shot Put 2nd SCL 42-0 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Michael Puccetti

11, Rancho Cotate 400 3rd NBL 51.11 51.11 6th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Armando Ramirez

9, Maria Carrillo Armando Ramirez 3200 9:55.77 11th '10, 5th All-Time Freshman 1600 4:30.44 14th '10, 9th All-Time Freshman 4X1600 11th Arcadia 18:27.03, 5th All-Time, split 4:41 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gary Randolph

11, Healdsburg Gary Randolph Discus 2nd SCL 132-7 145-11 5th '10 Shot Put 1st Castleberry 43-0 43-0 11th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Blake Ratto

12, Cardinal Newman Shot Put 1st Windsor Relays 43-3 43-3 10th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Valli Rogers

12, Willits 800 1st CMC 2:04.94+ -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

? Rosen

?, Analy Discus 1st Windsor Relays 119-11 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tyler Scanlon

11, Casa Grande 1600 Relay 3rd SCL 3:32.50 400 Relay 44.50 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Trevor Smandra

11, Montgomery 400 1st Castleberry 52.94+ 51.28 7th '10 200 23.16 15th '10; 23.32 w+1.9, 25th All-Time wind legal -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Forrest Shaffer

11, Petaluma Forrest Shaffer 3200 2nd Viking 9:38.00 2nd SCL 9:48.50 12th NCS/MOC 9:43.70 9:38.00 5th '10, 50th All-Time 1600 2nd SCL 4:23.93 4:23.93 6th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nick Spector

12, Sonoma Nick Spector 3200 1st Oakland 9:57.46 1st Colfax 10:08.87 9:39.29 6th '10 1600 1st Colfax 4:32.57 4:32.57 16th '10 Distance Medley Relay 6th Arcadia 10:36.60, 10th All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chris Strunck

11, St Helena High Jump 1st CMC 6-0 11th NCS/MOC 6-0 6-0 =10th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kevin Sweeney

12, Maria Carrillo Triple Jump 2nd NBL 39-10 41-2 w+0.3 6th '10, 16th All-Time wind legal -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

David Tange

12, Petaluma David Tange 400 1st Big Cat 52.12 2nd SCL 51.10 3rd Viking 51.02 51.02 5th '10 200 22.24+ 2nd '10 400 Relay 2nd SCL 44.07 1600 Relay 2nd SCL 3:27.85 3:27.85 5th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

? Tavarres

?, Windsor 300IH 1st Windsor Relays 44.37 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Alexi Taylor

10, Cardinal Newman 1600 1st Windsor Relays 4:36.65 4:28.55 13th '10 800 1st Windsor Relays 2:10.05 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jeremy Thompson

12, Maria Carrillo Jeremy Thompson Long Jump 1st Big Cat 21-7 1st Gold Rush 20-9 3rd Indoor State 22-4 22-4i 1st '10, New Empire Indoor Record 300IH 1st Big Cat 40.20 2nd Dan Gabor 40.55 40.04+ 4th '10 110HH 1st Big Cat 15.49 15.49 4th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Brad Wilkinson

11, Analy 100 1st Castleberry 11.64+ 11.14+ 2nd '10 200 1st Castleberry 23.44+ 22.92 11th '10 400 Relay 45.35 with Tynan Parker, Matt Michelsen, Dylan Hussey -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jemal Williams

11, Sonoma Academy Triple Jump 1st All-City 40-8 1st Gold Rush 40-1 40-8 8th '10 110HH 16.12 7th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

David Whitaker

12, Cloverdale Shot Put 1st NCS/1A 43-0 1st CMC 42-5 43-0 12th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zekaryas Mebrahtu

10, Piner 800 1st Castleberry 2:10.84+ ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Teams of unknown members Analy 1st Castleberry 45.64+ 1st Castleberry 3:45.54+ Cardinal Newman 1st NBL 43.60 1st 1st Redwood Relays 44.14+ 2nd Viking 43.91 7th NCS/MOC 43.40 1st NBL 3:25.58, 31st All-Time 11th NCS/MOC 3:28.66 4x2 1st All-City 1:38.10 Casa Grande 4x800 1st Eaton Relays 8:25.82 4x1600 1st Eaton Relays 18:21.59 1st Gold Rush 11:05.64+ Fort Bragg 1st CMC 3:35.14+ Healdsburg 1st Viking 43.74 1st Windsor Relays 44.41 1st Big Cat 44.82 12th NCS/MOC 43.78 1st Windsor Relays 3:34.16 3rd Viking 3:33.02 Maria Carrillo 1st Gold Rush 44.24+ 1st Viking 3:28.54 3rd NBL 3:27.60 smr 1st Gold Rush 1:36.84+, 2nd All-Time 6th Woody 1:37.91 4x8 5th Woody 8:40.36 dmr 6th Woody 11:15.72 Middletown 1st CMC 45.20 Montgomery 1st All-City 44.88 3rd NBL 44.58 13th NCS/MOC 44.02 1st All-City 3:36.90 Petaluma 15th NCS/MOC 3:33.04 Piner 1st All-City 8:34.68 Rancho Cotate 3rd Viking 44.51 1st Big Cat 3:32.57 2nd NBL 3:26.03, 35th All-Time 2nd Viking 3:31.10 4x2 7th Woody 1:33.33 Santa Rosa 2nd NBL 44.58 1st Martinez 8:25.78 1st Martinez 10:57.88 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Meet Index
2010 Empire Track Bests
STATE 6/5: CIF State Track and Field Championships Day 2: Buchanan HS, Clovis
STATE 6/4: CIF State Track and Field Championships Day 1: Buchanan HS, Clovis
NCS/MOC 5/29: North Coast Section: Meet of Champions: Day 2: Edwards Stadium, Berkeley
NCS/MOC 5/28: North Coast Section: Meet of Champions: Day 1: Edwards Stadium, Berkeley
1A 5/22: North Coast Section: 1A: Montgomery HS
NCS/Redwood 5/22: North Coast Section: Redwood Empire: Redwood HS

5/15: Coastal Mountain Conference Finals: St. Helena HS
5/15: North Bay League Finals: Santa Rosa HS: Byers triples, T. Baker double
SCL 5/14: Sonoma County League Finals: Windsor HS: Dowdy triples, Kozel, Guerinoni & Lundquist double

5/7: Santa Rose All-City: Santa Rosa HS
4/30 Charlie Eaton Relays: 1st CG 4X1600 18:21.59, 4X800 8:25.82
4/24 Viking Classic; Byers 4:11.83/1:56.42; Dowdy 4:16.32/1:56.67
4/23 Colfax Inv.: Spector and Hargitt take firsts
4/16 Redwood Relays
4/17 Meets: Piner at San Mateo Bearcats Invite
4/16 Woody Wilson: Baker 39.75, RC 3:31.09
4/10 Arcadia: Beyers BREAKS 9:00
4/3 Oakland: Beyers 4:17.10
3/27: Chip Castleberry Invitational
3/27: Sonoma at Eagle Classic (dyestat)
3/27: Stanford
3/26 Stanford: Byers breaks 3000m Record
3/20 Windsor Relays: Kellan O'Donnell 6-6; Joseph Derutte 12-1
3/20 Martinez: Santa Rosa wins 3 varsity relays
3/20 Gold Rush: Tyler Baker, MC 39.6
3/13 San Rafael Twilight Relays: Casa 1st DMR 10:45.18, CN 1:38.83 SMR
3/13 Dan Gabor Invitational: Tyler Baker 1st 40.35, 3rd 50.67; Jeremy Thompson 2nd 40.55; Noah Orgish 2nd 6-0
3/10 South County Invite at Rancho Cotate
3/6: Big Cat: Byers shine's brightest
2/27: Casa at Super 7: 1st 4x8 8:24.43
2/6: Reesey Byers and Jeremy Thompson: Empire indoor Records set in Fresno
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- If you have a good photo of anyone missing please email me. jimcrowhurst@comcast.net