GIRLS 2010 ALL-EMPIRE TRACK & FIELD

Athlete of the Year

Jacque Taylor

12, Casa Grande 1600 5th STATE 4:56.41, her 12th sub 4:57.15 of 4 year career. 1st Viking 4:54.94 1st Stanford Mile 5:00.79, =4:59.05 1600m 1st SCL 5:01.11 1st Big Cat 5:01.83 1st NCS/Redwood 5:03.73 1st Sonoma County Invite 5:14.44+ 4th NCS/MOC 4:57.82 6th Arcadia Mile 5:02.32, =5:00.57 1600m 4:54.94 1st '10, 4th Senior All-Time 3200 1st Eaton 10:51.22 10:49.96 1st '10, 8th Senior All-Time 800 1st Big Cat 2:21.53 1st Sonoma County Invite 2:24.54+ 3rd Viking 2:18.93 2:18.93 1st '10 1600 Relay 1st SCL 4:14.84+ 4:06.76 3rd '10, 28th All-Time 4X800 Relay 1st Super 7 10:10.14, split 2:21 3rd Stanford 9:38.31 6th Arcadia 9:29.88 9:29.88 1st '10, 2nd All-Time Distance Medley Relay 1st Stanford 12:08.05 1st Twilight 12:29.65 1st Super 7 12:43.91, split 5:12 12:08.05 1st '10, 2nd All-Time ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Meet Index at bottom of page

Note: Last line under event shows place on 2010 Empire Best list.

FIRST TEAM

Claire Bingham12, Healdsburg 100HH 1st NCS/Redwood 14.74 w+4.1 1st SCL 15.00 w-2.2 1st Oakland 15.05 w+2.1 1st Viking 15.39 1st Big Cat 16.43 1st Windsor Relays 16.77 2nd Woody 15.24 w+1.0 5th NCS/MOC 14.97 w+1.1, her 5th sub 15 7th Stanford 15.07 w+2.3 14.74 w+4.1 1st '10, 3rd All-Time 300LH 1st SCL 46.13 1st NCS/Redwood 46.62 1st Viking 47.15 3rd Woody 46.70, heat winner 10th NCS/MOC 46.89 46.13 1st '10, 12th All-Time 100 1st SCL 12.83 w-1.7 1st Windsor Relays 13.17 12.57 w+3.8 2nd '10, =27th All-Time 200 26.16 3rd '10, =37th All-Time 400 61.13 8th '10 400 relay 1st SCL 50.26 1st Windsor Relays 52.21 2nd Viking 51.51 50.26 2nd '10, =29th All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cara Curtin

12, Maria Carrillo Cara Curtin 400 1st NBL 59.55 1st All-City 59.63 1st NCS/Redwood 59.85 1st Viking 60.58 11th NCS/MOC 59.90 59.55 3rd '10 800 2:28.87 17th '10 1600 Relay 2nd NCS/Redwood 4:10.12, heat winner 1600 Sprint Medley 3rd Arcadia 4:17.84, 4th All-Time, split 61.4 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Lauren Curtin

12, Maria Carrillo Lauren Curtin 1600 1st All-City 5:07.84 1st NBL 5:09.14 1st Gold Rush 5:20.94+ 2nd NCS/Redwood 5:10.63, heat winner 4th Woody 5:16.17 12th NCS/MOC 5:13.70 5:06.44 2nd '10 800 1st All-City 2:21.90 1st NBL 2:22.57 2nd NCS/Redwood 2:23.93, heat winner 2:21.90 4th '10 3200 1st All-City 11:33.42 11:33.42 5th '10 1600 Relay 2nd NCS/Redwood 4:10.12, heat winner 1600 Sprint Medley 3rd Arcadia 4:17.84, 4th All-Time, split 2:21.9 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kathleen Durand

9, Maria Carrillo Discus 1st NCS/Redwood 120-6 1st All-City 114-5 1st NBL 108-11 1st Big Cat 106-10 2nd Viking 112-7 3rd NCS/MOC 118-2 19th STATE 117-4 120-6 1st '10, 2nd Freshman All-Time, 24th All-Time Shot Put 2nd NBL 32-2.25 32-9 4th '10, 8th All-Time Freshman -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ellen Everidge

12, Sonoma Ellen Everidge Triple Jump 1st NCS/Redwood 35-1 1st SCL 34-4.75 11th NCS/MOC 34-5 w+2.7 35-1 1st '10, 26th All-Time Long Jump 2nd NCS/Redwood 16-1 13th NCS/MOC 16-1 w-1.3 16-1 w-1.3 3rd '10 400 1st Windsor Relays 64.44 61.27 11th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Lauren Kraus

9, Maria Carrillo Lauren Kraus 3200 1st NBL 11:14.44 2nd NCS/Redwood 11:17.42 14th NCS/MOC 11:34.72 11:14.44 2nd '10, 28th All-Time, 5th Freshman All-Time 1600 2nd NBL 5:09.32 9th NCS/MOC 5:10.15 5:09.32 3rd '10, 29th All-Time, 9th Freshman All-Time 800 2:28.12 14th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eva Luu

11, Casa Grande Eva Luu 800 1st NCS/Redwood 2:21.87 1st SCL 2:22.46 10th NCS/MOC 2:19.69 2:19.69 2nd '10, 28th All-Time 400 3rd SCL 61.20 61.20 10th '10 1600 Relay 1st SCL 4:14.84+ 4:06.76 3rd '10, 28th All-Time 4X800 Relay 1st Super 7 10:10.14, split 2:32 3rd Stanford 9:38.31 6th Arcadia 9:29.88 9:29.88 1st '10, 2nd All-Time Distance Medley Relay 1st Twilight 12:29.65 1st Super 7 12:43.91, split 2:26 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Alyssa Page

11, Montgomery Alyssa Page 100 1st NBL 12.42 w+1.6 1st Big Cat 12.61 1st Gold Rush 12.94+ 2nd NCS/Redwood 12.38 w+2.7, heat winner 2nd Viking 12.42 5th NCS/MOC 12.58 w+0.2 5th Woody 12.66 w-0.2 8th Stanford 12.37 w+1.4 12.34+ 1st '10, =5th All-Time, 2nd Junior, 12.35 4th All-Time FAT, 12.37 w+1.4 200 1st All-City 25.39 1st NBL 25.45 w+0.0 2nd NCS/Redwood 25.30 w+5.5, heat winner 2nd Viking 26.14 6th Woody 26.14 w+0.5 8th NCS/MOC 25.93 24.94+ 1st '10, 2nd All-Time, 25.30, 7th All-Time FAT, 25.45 w+0.0 55m 10th State indoor 7.38, New Indoor Empire Record, 1st in heat 400 Relay 1st All-City 51.18 3rd NBL 51.74 50.84+ 4th '10 1600 Relay 3rd NBL 4:25.90 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dominique Ratto

12, Casa Grande Dominique Ratto 800 2nd SCL 2:22.73 12th NCS/MOC 2:20.05 2:20.05 3rd '10, 36th All-Time 1600 3rd SCL 5:17.91 10th NCS/MOC 5:10.30 5:10.17 4th '10, 34th All-Time 4X800 Relay 1st Super 7 10:10.14, split 2:33 3rd Stanford 9:38.31 6th Arcadia 9:29.88 9:29.88 1st '10, 2nd All-Time Distance Medley Relay 1st Twilight 12:29.65 1st Super 7 12:43.91, split 4:01 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Laurel Shepperd

9, Maria Carrillo Laurel Shepperd Long Jump 1st NCS/Redwood 17-3 1st NBL 16-7.25 1st All-City 16-7.25 1st Viking 16-5 6th Woody 16-9 w+1.9 12th NCS/MOC 16-2.5 w-0.5 17-4, 16-9 w+1.9 1st '10, =19th All-Time, =2nd Freshman All-Time 400 2nd NBL 60.55 60.21 4th '10 200 3rd NBL 26.65 w+0.0 26.34+, 26.43 5th '10, =49th All-Time, =8th Freshman All-Time 100 12.84+, 13.04 5th '10 400 Relay 1st NCS/Redwood 50.25 50.25, 28th All-Time 1600 Relay 2nd NCS/Redwood 4:10.12, heat winner 1600 Sprint Medley 3rd Arcadia 4:17.84, 4th All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ceara Snyder

12, Willits Ceara Snyder Photo by Craig Isaacs/Unified Compliance Framework Shot Put 1st CMC 36-5 1st NCS/1A 35-5 2nd Viking 37-0 3rd NCS/MOC 38-3 23rd STATE 37-9 38-11 1st '10, 13th All-Time Discus 1st CMC 101-5 2nd Viking 105-2 113-2 2nd '10, 40th All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Danielle Steffen

10, Petaluma Danielle Steffen Pole Vault 1st SCL 9-6 2nd NCS/Redwood 10-8 3rd Viking 10-0 =12th NCS/MOC 10-0 10-8 2nd '10, 3rd Sophomore All-Time, 8th All-Time Triple Jump 2nd Viking 33-5 3rd SCL 33-7 33-9 3rd '10 Long Jump 1st SCL 16-1 16-3 2nd '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Michelle Stone

12, Ursuline Michelle Stone Pole Vault NCS Champion 12-3 1st NCS/Redwood 12-1, Meet Record 1st All-City 12-0, Meet Record 1st NBL 11-5, Meet Record 1st Big Cat 11-9 1st Windsor 11-6 1st Viking 11-0 2nd State indoor 12-0, New Indoor Empire Record 2nd Woody Wilson 11-6 12-3, 1st '10, New Empire Record, has 6 of the highest vaults ever and 15 of the top 18. High Jump 5-3 =4th '10, =24th All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Courtney Tuck

9, Petaluma High Jump 1st SCL 5-4 1st NCS/Redwood 5-2 3rd NCS/MOC 5-3 13th STATE 5-4 5-5 1st '10, =7th All-Time, 2nd Freshman All-Time Long Jump 15-10 6th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Elaine Weaver

11, Casa Grande Elaine Weaver Elaine Weaver Shot Put 1st SCL 37-9 1st NCS/Redwood 36-6 1st Big Cat 33-10 1st Castelberry 33-5 3rd Viking 35-9.75 6th NCS/MOC 37-7.5 7th Arcadia "Day" 36-2.5 37-9 2nd '10, 19th All-Time, 10th Junior All-Time Discus 1st SCL 110-2 3rd NCS/Redwood 109-04 7th NCS/MOC 112-8 112-8 4th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Coach of the Year

Ian Myers

Maria Carrillo Girls team won NCS Redwood meet by 39 pts and NBL finals by 76. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SECOND TEAM

Nicole Beecham

10, Casa Grande Nicole Beecham 200 1st SCL 27.06 w-4.2 3rd Viking 26.36 26.14 2nd '10, =30th All-Time 100 2nd SCL 13.20 w-1.7 3rd Viking 12.66 3rd NCS/Redwood 12.70 w+2.7 12.66 3rd '10, =21st All-Time FAT & =37th All-Time 400 Relay 3rd NCS/Redwood 51.42 3rd SCL 51.55 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

McKennan Bertsch

11, Santa Rosa McKennan Bertsch High Jump 1st Big Cat 5-2 1st Martinez 5-2 1st Oakland 5-1 2nd NBL 5-0 3rd Viking 5-0 5-2 6th '10, 35th All-Time 300LH 1st NBL 48.78 48.56 6th '10 400LH 73.00 Shuttle Hurdle Relay 1:13.03 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kiana Herold

9, Sonoma Academy Kiana Herold High Jump 1st CMC 5-3 =5th NCS/MOC 5-3 5-3 =4th '10, =24th All-Time, =6th Freshman All-Time Long Jump 1st CMC 15-0 15-9 =7th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Julia Krickl

12, Maria Carrillo Julia KricklJulia Krickl High Jump 1st NBL 5-0 3rd NCS/Redwood 5-1 =3rd Gabor 4-8 =13th NCS/MOC 5-0 5-4 =2nd '10, =8th All-Time Senior -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Luisa McInnis

11, Montgomery Luisa McInnisLuisa McInnis High Jump 1st Viking 5-2 1st All-City 5-2 2nd NCS/Redwood 5-2 2nd Woody 5-2 5th Stanford 5-3 =13th NCS/MOC 5-0 5-4 =2nd '10, =4th All-Time Junior 400 Relay 1st All-City 51.18 50.84+ 4th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hope Sega

10, Rancho Cotate Shot Put 1st NBL 35-11.75 2nd NCS/Redwood 35-10 7th NCS/MOC 35-8.25 36-4 3rd '10, =32nd All-Time, 9th Sophomore All-Time Discus 96-10 9th '10 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- HONRABLE MENTION

Nicole Ahern

12, Piner Nicole Ahern 100HH 1st All-City 16.41 1st NBL 16.69 w+2.8 16.41 3rd '10, 30th All-Time ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------>

Siobhan Anderson

10, Maria Carrillo Pole vault 2nd NBL 9-6 10-0 3rd '10, =15th All-Time, =5th Sophomore All-Time ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Delaney Arnold

10, Healdsburg Delaney Arnold 400 relay 1st SCL 50.26 1st Windsor Relays 52.21 2nd Viking 51.51 50.26 2nd '10, =29th All-Time 1600 Relay 1st Castelberry 4:32.54+ 3rd SCL 4:24.34+ 4:20.04 4th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jacqueline Balletto

12, Ursuline Discus 1st Windsor Relays 87-1 95-4 12th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Maria Barragan

9, Healdsburg Maria Barragan 400 1st Castelberry 64.54+ 800 2:24.76 7th '10 1600 Relay 1st Castelberry 4:32.54+ 3rd SCL 4:24.34+ 4:20.04 4th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bianca Bisson

12, Petaluma Discus 2nd SCL 88-3 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kristina Brockman

?grade, Analy Kristina BrockmanKristina BrockmanKristina Brockman High Jump 1st Castelberry 5-0 2nd SCL 5-1 =7th NCS/MOC 5-2 5-2 7th '10, =36th All-Time Long Jump 1st Castelberry 14-3 3rd SCL 15-9 15-9 =7th '10 Triple Jump 1st Castelberry 28-3 1/4 32-5 9th '10 100HH 17.74+ 12th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Devon Brook

10, Windsor Devon Brook High Jump 2nd Viking 5-0 3rd SCL 5-0 5-0 =8th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kelly Brooks

11, Santa Rosa Kelly Brooks 3200 3rd NBL 12:06.47 11:58.49 10th '10 Distance Medley Relay 13:08.62 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jenny Brothers

10, Casa Grande 200 27.26 12th '10 400 Relay 3rd NCS/Redwood 51.42 3rd SCL 51.55 1600 Relay 1st SCL 4:14.84+ 4:06.76 3rd '10, 28th All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tori Bruno

11, Santa Rosa 100HH 3rd NBL 17.16 w+2.8 17.05 6th '10 Long Jump 3rd NBL 15-0.75 15-9 =7th '10 Triple Jump 33-0 6th '10 Shuttle Hurdle Relay 1:13.03 with Jessica Chen, Gabby Elliott, McKennan Bertsch Triple Jump Relay 1st Martinez 87-10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kylie Buck

12, Casa Grande 800 2:28.97 18th '10 4X800 Relay 3rd Stanford 9:38.31 6th Arcadia 9:29.88 9:29.88 1st '10, 2nd All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Iyana Campbell

9, Montgomery Shot Put 3rd NBL 30-8 31-8 8th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Taylor Cerini

9, Maria Carrillo High Jump =3rd Gabor 4-8 5-0 =8th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Christen Chalmers

11, Montgomery Christen Chalmers 100 1st All-City 13.20 3rd NBL 13.12 w+1.6 12.97 w+0.4 7th '10, 10th All-Time wind legal 200 26.38 w+4.7 7th '10 400 Relay 1st All-City 51.18 3rd NBL 51.74 50.84+ 4th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jackie Chalmers

9, Montgomery 400 Relay 1st All-City 51.18 3rd NBL 51.74 50.84+ 4th '10 1600 Relay 3rd NBL 4:25.90 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nicole Chodora

10, Santa Rosa High Jump 3rd NBL 4-8 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kaliee Cool

12, Analy Kaliee Cool 100HH 2nd NCS/Redwood 16.35, heat winner 2nd SCL 16.51 w-2.2 13th NCS/MOC 16.47 16.35 w+3.5 2nd '10 300LH 3rd SCL 49.26 13th NCS/MOC 47.63 47.63 4th '10 400 Relay 52.31 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Holly Cramer

11, Rancho Cotate Triple Jump 1st Big Cat 32-7 2nd NBL 32-4.5 33-8 4th '10 Discus 3rd NBL 93-9 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Erica Cunningham

11, Ursuline 1600 1st Windsor Relays 5:36.05 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jamaeca Dedrick

11, Maria Carrillo Jamaeca Dedrick 200 3rd NBL 26.89 w+0.0 26.73 8th '10 100 13.04+ 8th '10, 13.15 400 Relay 1st NCS/Redwood 50.25 50.25, 28th All-Time 1600 Sprint Medley 3rd Arcadia 4:17.84, 4th All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samantha Del Bello

9, Willits 100 1st CMC 13.17 1st Redwood Relays 13.24+ 12.90 6th '10 200 1st CMC 27.14+ 26.24 4th '10, =41st All-Time, 6th Freshman All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rosalyn DiLillo

12, Santa Rosa 800 2nd NBL 2:25.96 2:24.92 8th '10 1600 Relay 2nd NBL 4:10.93 3rd NCS/Redwood 4:10.60 7th NCS/MOC 4:01.17, split 61.52 4:01.17, 13th All-Time 4x800m Relay 9:56.20 Distance Medley Relay 13:08.62 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Joanna Doll

9, Petaluma 400 Relay 2nd SCL 50.52 50.52 3rd '10, =39th All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Katie Dunbar

9, Petaluma 400 Relay 2nd SCL 50.52 50.52 3rd '10, =39th All-Time 1600 Relay 4:20.64+ -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Grace Emery

12, Analy High Jump 1st Windsor Relays 5-0 5-0 =8th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Taylor Falk

11, Casa Grande Taylor Falk 3200 1st Castelberry 12:14.64+ 3rd SCL 12:12.25 12:06.84+ 11th '10 4X800 Relay 1st Super 7 10:10.14, split 2:44 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jackie Farrington

10, Petaluma 1600 Relay 2nd SCL 4:22.74+ 4:20.85 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sarah Gamble

9. St. Helena 300LH 1st CMC 49.84+ 49.58 7th '10 400 1st CMC 63.78 63.74+ -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Verenice Garcia

12, Petaluma 1600 relay 1st SCL 4:21.44+ -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Emily Goldfield

9, Montgomery 800 2:28.17 15th '10 1600 Relay 3rd NBL 4:25.90 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vanessa Gonzalez

12, Petaluma Triple Jump 2nd SCL 34-1 3rd Viking 33-0.5 34-1 2nd '10 100 13.10 =9th '10 400 Relay 2nd SCL 50.52 50.52 3rd '10, =39th All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tatiana Guberman

9, Santa Rosa 400 Relay 2nd NBL 51.44 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Lily Harrison

11, Montgomery 1600 Relay 3rd NBL 4:25.90 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Helen-Ann Haun

9, Healdsburg Helen-Ann Haun Pole Vault 3rd SCL 8-6 8-6 8th '10, =41st All-Time, =8th Freshman All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Heidi Hirvonen

11, Maria Carrillo Heidi Hirvonen 300LH 2nd NBL 50.69 3rd NCS/Redwood 47.03 9th Woody 48.89 47.03 3rd '10, 21st All-Time 400 3rd NBL 61.09 61.09 7th '10 1600 Relay 2nd NCS/Redwood 4:10.12, heat winner -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Joanne Howard

11, Santa Rosa Joanne Howard 1600 Relay 2nd NBL 4:10.93 3rd NCS/Redwood 4:10.60 7th NCS/MOC 4:01.17, split 60.80 4:01.17, 13th All-Time 400 Relay 2nd NBL 51.44 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Emily Hunt

12, Petaluma Emily Hunt 300LH 2nd SCL 48.11 3rd Viking 49.50 5th NCS/Redwood 49.47, heat winner 48.11 5th '10 100HH 2nd Viking 16.94 3rd SCL 16.57 w-2.2 16.57 w-2.2 4th '10 100 3rd SCL 13.25 w-1.7 13.14+ 11th '10 400 Relay 2nd SCL 50.52 50.52 3rd '10, =39th All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sadia Ibrahim

9, Santa Rosa Sadia Ibrahim 400 59.01 2nd '10, 28th All-Time, 7th Freshman All-Time 800 6th National Junior Olympic 2:19.76 2:19.76 29th All-Time, 9th Freshman All-Time 200 26.38 6th '10 1600 Relay 2nd NBL 4:10.93 3rd NCS/Redwood 4:10.60 7th NCS/MOC 4:01.17, split 57.49 4:01.17, 13th All-Time 400 Relay 2nd NBL 51.44 4x800m Relay 9:56.20 Distance Medley Relay 13:08.62 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hannah Inman

10, Healdsburg Hannah InmanHannah Inman 300LH 50.61 9th '10 1600 Relay 1st Castelberry 4:32.54+ 3rd SCL 4:24.34+ 4:20.04 4th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Meredith Inman

11, Healdsburg 800 3rd SCL 2:23.10 2:22.85 6th '10 1600 Relay 1st Castelberry 4:32.54+ 3rd SCL 4:24.34+ 4:20.04 4th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dezirae Johnson

10, Piner Dezirae Johnson 400 60.27 5th '10 200 27.24 11th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kyra Johnson

10, Piner Kyra Johnson 300LH 1st All-City 47.00 1st Gold Rush 47.94+ 1st Big Cat 48.58 2nd Viking 48.27 46.22 2nd '10, 13th All-Time, 2nd Sophomore All-Time 400LH 70.15, 10th All-Time 400 1st San Mateo 58.68 2nd Viking 60.83 58.68 1st '10, 22nd All-Time 800 2:26.40 9th '10 200 27.41 13th '10 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Megan Korsak

10, Santa Rosa Pole vault 3rd NBL 9-0 9-6 6th '10, =25th All-Time, =9th Freshman All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ariel Kubes

11, Casa Grande 400 Relay 3rd NCS/Redwood 51.42 3rd SCL 51.55 1600 Relay 1st SCL 4:14.84+ 4:06.76 3rd '10, 28th All-Time Distance Medley Relay 1st Twilight 12:29.65 1st Super 7 12:43.91, split 64 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nicole Lane

10, El Molino Nicole Lane 3200 1st SCL 11:37.50 2nd Viking 11:44.92 3rd NCS/Redwood 11:32.49 11:32.49 4th '10 1600 2nd SCL 5:14.72 5:14.72 6th '10 800 2:28.02 13th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Katy Lee

9, Sonoma Academy Katy Lee 3200 1st CMC 11:54.2 11:53.50 8th '10 1600 1st CMC 5:20.17 5:20.17 10th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Flynn Lenny

11, Healdsburg Flynn LennyFlynn Lenny 200 1st Castelberry 27.74+ 3rd SCL 28.18 w-4.2 27.44+ 14th '10 100 1st Castelberry 13.24+ 13.19 13th '10 400 relay 1st SCL 50.26 1st Windsor Relays 52.21 2nd Viking 51.51 50.26 2nd '10, =29th All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Stefani Lontz

12 Maria Carrillo Shot Put 3rd Gabor 30-8 30-9 11th '10 Discus 103-6 6th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gretta Martin

11, St. Helena Gretta Martin 800 1st CMC 2:41.94+ -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Katie Mayfield

9, Ukiah Triple Jump 1st NBL 32-7 32-7 7th '10 Long Jump 15-2 13th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rebecca McGillivary

11, Santa Rosa Rebecca McGillivaryRebecca McGillivary Pole Vault =12th NCS/MOC 10-0 10-0 =3rd '10, =15th All-Time, =7th Junior All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Allison McIntyre

9, Analy Allison McIntyre Long Jump 15th NCS/MOC 16-0 w-1.0 16-0 4th '10 Triple Jump 3rd NCS/Redwood 33-0 33-3 5th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Meagan McKellar

12, Ursuline Long Jump 2nd NBL 15-1 15-1 15th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jessica Melcher

12, Fort Bragg Jessica Melcher 100HH 1st CMC 18.31 High Jump 4-10 13th '10 Triple Jump 31-4 14th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

? Mendez

?, Windsor 800 1st Castelberry 2:31.04 1st Windsor Relays 2:34.85 1600 1st Castelberry 5:31.64+ -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Madi Mitchell

9, Fort Bragg Pole Vault 1st CMC 7-0 300LH 49.67 8th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Isobel Moeller

10, Ursuline Shot Put 1st Windsor Relays 32-5 1st All-City 30-5 32-5 6th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Julie Nacouzi

11, Montgomery Julie Nacouzi 3200 1st Big Cat 11:34.51 2nd NBL 11:14.46 11:14.46 3rd '10 1600 3rd NBL 5:15.60 5:15.60 7th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ali Nelson

12, Ursuline 100 2nd NBL 13.07 w+1.6 12.75 w+2.7, 13.07 w+1.6 4th '10 200 27.04 10th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Erin Netherda

10, Maria Carrillo 100HH 2nd NBL 17.13 w+2.8 17.06 7th '10 100 13.28 14th '10 400 Relay 1st NCS/Redwood 50.25 50.25, 28th All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Denise Nichols

11, Casa Grande 400 Relay 3rd NCS/Redwood 51.42 3rd SCL 51.55 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Colleen Noonan

12, Santa Rosa Colleen Noonan Discus 2nd NBL 97-3 113-0 3rd '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Araceli Nunez

12, Piner Shot Put 1st San Mateo 25-9 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Shelby Olvera

10, Analy Shot Put 3rd SCL 29-5 32-8 5th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kristin Page

9, Montgomery 400 Relay 3rd NBL 51.74 51.72 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dorothea Parker

12, Petaluma 1600 relay 1st SCL 4:21.44+ 4:20.64+ -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cyprien Pearson

11, Petaluma Discus 2nd SCL 98-2 98-2 8th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Amber Piersol

10, Windsor Amber Piersol 3200 2nd SCL 12:04.56 11:49.24+ 7th '10 3000 8th Stanford 10:44.13 1600 3rd NCS/Redwood 5:10.95 11th NCS/MOC 5:12.71 5:10.95 5th '10, 37th All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nicole Purter

9, Windsor Nicole Purter Discus 1st JV SCL 108-3, 5th Freshman All-Time 108-3 5th '10 Shot Put 32-2 7th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Victoria Rathbone

12, St. Vincent Discus 1st Castelberry 101-0 1st NCS/1A 98-1 15th NCS/MOC 99-0 101-0 7th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Emily Rozga

10, Santa Rosa 800 3rd NBL 2:27.07 2:27.07 10th '10 4x800m Relay 9:56.20 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Suzi Rozga

12, Santa Rosa Suzi Rozga 1600 Relay 2nd NBL 4:10.93 3rd NCS/Redwood 4:10.60 7th NCS/MOC 4:01.17 4:01.17, 13th All-Time, split 61.36 4x800m Relay 9:56.20 Distance Medley Relay 13:08.62 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Devyn Ruiz

9 Healdsburg Devyn Ruiz Long Jump 2nd SCL 16-0 3rd NCS/Redwood 16-0 16-0 5th '10 100 13.10 =9th '10 13.10 w+3.8 =9th '10 400 relay 1st SCL 50.26 1st Windsor Relays 52.21 2nd Viking 51.51 50.26 2nd '10, =29th All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kassie Russell

12, Maria Carrillo 400 Relay 1st NCS/Redwood 50.25 50.25, 28th All-Time -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chiara Sarter

10, Santa Rosa Triple Jump Relay 1st Martinez 87-10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jordan Schalich

12, Santa Rosa 100HH 16.71 5th '10, 47th All-Time Triple Jump 1st All-City 32-0 3rd NBL 31-8 32-0 12th '10 Long Jump 15-4 =11th '10 Shuttle Hurdle Relay 1:15.47 Triple Jump Relay 1st Martinez 87-10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Molly Schuster

11, Analy 400 2nd SCL 61.15 61.15 9th '10 400 Relay 52.31 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kendra Schwegerl

12, Kelseyville Triple Jump 1st CMC 30-8 32-1 11th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sarah Scott

12, El Molino 400 1st SCL 60.47 1st Big Cat 62.00 3rd NCS/Redwood 60.99 60.99 6th '10 200 1st Big Cat 27.47 2nd SCL 27.80 w-4.2 26.80 w+2.9, 26.93 w-2.1 9th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Maddy Stessman

10, Petaluma 1600 relay 1st SCL 4:21.44+ 4:20.64+ -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sarah Summers

10, Sonoma Triple Jump 1st Windsor Relays 31-2 32-6 8th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Brynna Thigpen

9, Maria Carrillo Byrnna Thigpen 3200 3rd Viking 11:55.60 11:55.60 9th '10 1600 6th Woody 5:20.65 5:17.64 8th '10 800 2:28.52 16th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Brenna Thomas

11, Analy Brenna ThomasBrenna Thomas Pole Vault 1st Castelberry 8-6 2nd SCL 9-0 =15th NCS/MOC 9-6 9-10 5th '10, 19th All-Time, 10th Junior All-Time 300LH 1st Castelberry 51.44+ 51.44+ 11th '10 100HH 1st Castelberry 17.84+ 17.84+ 13th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jamie Watanabe

11, Healdsburg Jamie Watanabe Long Jump 1st Windsor Relays 14-8 15-7 10th '10 Triple Jump 31-6 13th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Emily Wilson

11, Maria Carrillo Emily Wilson 300LH 3rd NBL 51.98 Triple Jump 31-0 16th '10 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sakile Wuhlbrecht

9, Santa Rosa 400 Relay 2nd NBL 51.44 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Teams of unknown members Analy 1st Castelberry 52.94+ Casa Grande 3rd Viking 4:20.81 14th NCS/MOC 4:06.76, 28th All-Time 1st Eaton 21:50.35 4x1600 1st Stanford 12:08.05 dmr 12:08.05 1st '10, 2nd All-Time Maria Carrillo 1st NBL 50.93 1st Gold Rush 51.44+ 3rd Viking 51.58 13th NCS/MOC 50.48 1st Viking 4:04.32 1st All-City 4:04.78 1st NBL 4:07.27 1st Gold Rush 4:11.64+ 1st Big Cat 4:16.82 4th Woody 4:06.68 1st All-City 1:48.76, Meet Record 4X2 7th Woody 1:50.03 1st All-City 10:29.12 4th Woody 1:53.27, 6th All-Time smr 1st Gold Rush 13:09.04+ Middletown 1st CMC 53.75 1st CMC 4:29.24+ Piner 1st Big Cat 53.60 1st Gold Rush smr 1:54.04+ Sonoma 1st Windsor Relays 4:25.96 Ukiah 1st Redwood Relays 53.64+ -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Meet Index
2010 Empire Track Bests
STATE 6/5: CIF State Track and Field Championships Day 2: Buchanan HS, Clovis
STATE 6/4: CIF State Track and Field Championships Day 1: Buchanan HS, Clovis
NCS/MOC 5/29: North Coast Section: Meet of Champions: Day 2: Edwards Stadium, Berkeley
NCS/MOC 5/28: North Coast Section: Meet of Champions: Day 1: Edwards Stadium, Berkeley
1A 5/22: North Coast Section: 1A: Montgomery HS
NCS/Redwood 5/22: North Coast Section: Redwood Empire: Redwood HS
5/15: Coastal Mountain Conference Finals: St. Helena HS
5/15: North Bay League Finals: Santa Rosa HS: L. Curtin and Page double
SCL 5/14: Sonoma County League Finals: Windsor HS: Bingham triple, Steffen, Weaver double

5/7: Santa Rose All-City: Santa Rosa HS
4/30 Charlie Eaton Relays: 1st CG 4X1600 21:50.35, Taylor 10:51.22
4/24 Viking Classic
4/23 Colfax Inv.
4/16 Redwood Relays: Ceara Snyder, Willits 38'11", 113'2"
4/17 Meets: Piner at San Mateo Bearcats Invite
4/16 Woody Wilson: Bingham 15.24/46.70, Stone 11-6, Sheppard 16-9, Lane 11:34.24, Page 26.14, McInnis 5-2, MC 4:06.68
4/10 Arcadia
4/3 Oakland: Bingham 15.05
3/27: Chip Castleberry Invitational
3/27: Sonoma at Eagle Classic (dyestat)
3/27: Stanford: Taylor wins the Mile
3/26 Stanford: CG girls win DMR
3/20 Windsor Relays: Claire Bingham 16.77/13.17; Michelle Stone 11-6; Brenna Thomas 9-2
3/20 Martinez: Santa Rosa wins 3 varsity relays
3/20 Gold Rush: Kyra Johnson, P 47.7 300H, MC 51.3/4:11.5 Relay
3/13 San Rafael Twilight Relays: Casa 1st DMR 12:29.65, Piner 1:59.22 SMR
3/13 Dan Gabor Invitational
3/10 South County Invite at Rancho Cotate
3/6: Big Cat: Stone shine brightest
2/27: Casa at Super 7: 1st 4x8 10:10.14 & DMR 12:43.91
2/6: Michelle Stone and Alyssa Page: Empire indoor Records set in Fresno
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- If you have a good photo of anyone missing please email me. jimcrowhurst@comcast.net