19th Annual Big Cat Invitational

Saturday March 5, 2011 at Santa Rosa High School Weather Mid 60's cloudy, minimal wind, very nice conditions. Participating Teams: NBL: Santa Rosa, Rancho Cotate, Montgomery, Piner, Maria Carrillo, Cardinal Newman, Ursuline SCL: Casa Grande, Analy, El Molino, Petaluma, Windsor CMC: Sonoma Academy, Santa Rosa Christian, Middleton, Potter Valley Other: Lowell(San Francisco), Sacred Heart(San Francisco) All photos are by Michael Lucid unless marked differently. All Times are Fully Automatic. Boys Running Events Girls Running Events Boys Field Events Girls Field Events More photos by Michael Lucid Past years Big Cat Results

Top local marks

11-7 PV Danielle Steffen, Petaluma 3rd All-Time, 2nd Junior All-Time to Michelle Stone, Ursuline With her 11-7, 11-4 & 11-0 clearances here she now has more carreer 11 foot jumps, at 5, than anyone other than Stone Danielle Steffen Danielle Steffen's 11-7 vault, she also won Triple Jump 33-4 Photo by Jim Crowhurst Steffen video clearing 11-7
Steffen video clearing 11-4 Kathleen Durand, 10, Maria Carrillo, won discus at 120-9 =21st All-Time, 3rd Sophomore All-Time Siobhan Anderson, 11, Maria Carrillo 2nd PV 10-3, 12th All-Time, 8th Junior All-Time Luis Luna, 11, Piner, won 1600 4:21.74 39th All-Time & 3200 9:56.76 Darci Whyte, 9, Santa Rosa won 200 26.30 49th All-Time & 100 12.83, 8th Freshman All-Time in both Nicole Lane, 11, El Molino won both 800 & 1600 Gary Moore, Sacred Heart won both 100 & 200

Boys Running Events

100m 11.21 Gary Moore, Sacred Heart 11.47 Bryan Nunez, 11, Cardinal Newman 11.58 David Forman, 10, Rancho Cotate 11.72 Tariq Burton, 10, Rancho Cotate 11.75 Michael Munchea, Sacred Heart 11.76 Ryan McCandless, 12, Cardinal Newman --------------------------------------------------------------- 200 22.70 Gary Moore, Sacred Heart 23.23 Bryan Nunez, 11, Cardinal Newman 23.33 David Forman, 10, Rancho Cotate 23.76 Darik Laworn, Montgomery 23.84 Ryan McCandless, 12, Cardinal Newman 23.92 Tariq Burton, 10, Rancho Cotate Bryan Nunez Bryan Nunez 2010 --------------------------------------------------------------- 400 52.63 Michael Puccetti, 12, Rancho Cotate 52.97 Lucas Tamminen, 12, Analy 53.15 Michael Llamas, 12, Windsor 55.17 Israel Sanchez, Piner 55.40 Matt Corgono, Windsor 56.60 Eli Asay, Petaluma --------------------------------------------------------------- 800 1:59.61 Alexi Taylor, 11, Cardinal Newman 2:00.64 Ben Tarango, 12, Casa Grande 2:01.09 Michael Llamas, 12, Windsor 2:01.44 Will Chen, Lowell 2:01.89 Daniel Hauptman, 12, Maria Carrillo 2:04.34 Jose Mendoza, 11, Montgomery --------------------------------------------------------------- 1600 4:21.74 Luis Luna, 11, Piner, 39th All-Time 4:24.79 Alexi Taylor, 11, Cardinal Newman 4:26.61 Ben Tarango, 12, Casa Grande 4:28.47 Leo Harrington, Lowell 4:29.37 Daniel Hauptman, 12, Maria Carrillo 4:30.50 Jarritt Moore, Sacred Heart Luis Luna --------------------------------------------------------------- 3200 9:56.76 Luis Luna, 11, Piner 9:57.72 Jaime Silva, 10, Piner 10:03.38 Kevin Poteracke, 10, Petaluma 10:21.66 Michael Tomasi, 11, Santa Rosa 10:26.00 Jonathan Peck, 11, Santa Rosa 10:29.51 Harrison Luft, 10, Maria Carrillo Luis Luna --------------------------------------------------------------- 110HH Note only Heat 3 times recorded. Power failure caused times for heats 1 and 2 not to be recorded. Heat 3 (fast heat)Some Times from first 2 heats could have been faster than times from heat 3 15.38 Adam Lundquist, 11, Casa Grande 16.68 Jemal Williams, 12, Sonoma Academy 16.90 Aidan O'Donnell, 12, Analy 17.29 Randall Brown, 12, Cardinal Newman 18.24 Gus Murray, 11, Maria Carrillo 18.30 Luis Sanchez, 12, Santa Rosa Adam Lundquist --------------------------------------------------------------- 300IH 41.48 Nathan Kitchen, Maria Carrillo 43.38 Adam Lundquist, 11, Casa Grande 43.53 Randall Brown, 12, Cardinal Newman 44.38 Sebastian Bognar, Petaluma 44.86 Andres Lund, Petaluma 45.00 Nolan Sheehan, Cardinal Newman --------------------------------------------------------------- 4 x 100m Relay 44.72 Sacred Heart 45.52 Petaluma 45.74 Maria Carrillo 46.52 Casa Grande 46.56 Piner 47.02 Santa Rosa Montgomery Missed Rancho Cotate DQ Windsor DQ --------------------------------------------------------------- 4 x 400M Relay 3:40.31 Sacred Heart 3:42.69 Cardinal Newman 3:44.97 Santa Rosa 3:46.16 Lowell 3:49.34 Casa Grande 4:03.60 Sacred Heart ---------------------------------------------------------------

Girls Running Events

100m 12.83 Darci Whyte, 9, Santa Rosa, 8th Freshman FAT All-Time 12.98 Alyssa Page, 12, Montgomery 13.35 Laurel Shepperd, 10, Maria Carrillo 13.40 Christen Chalmers, 12, Montgomery 13.53 Alicia Lugo, Petaluma 13.58 April Hoffman, 11, Rancho Cotate --------------------------------------------------------------- 200 26.30 Darci Whyte, 9, Santa Rosa, 49th All-Time, 8th Freshman All-Time 27.78 Christen Chalmers, 12, Montgomery 27.93 Jamaeca Dedrick, 12, Maria Carrillo 28.02 Erica Hipp, Sacred Heart 28.13 Jackie Chalmers, Montgomery 28.43 Alicia Lugo, Petaluma --------------------------------------------------------------- 400 59.50 Sadia Ibrahim, 10, Santa Rosa 60.54 Kyra Johnson, 11, Piner 61.63 Jackie Chalmers, Montgomery 64.44 Maria Lara, Sacred Heart 64.64 Kristina Hernandez, Sacred Heart 65.12 Savannah Turley, Sonoma Academy --------------------------------------------------------------- 800 2:25.16 Nicole Lane, 11, El Molino 2:25.40 Eva Luu, 12, Casa Grande 2:30.21 Dezirae Johnson, 11, Piner 2:32.43 Katy Lee, 10, Sonoma Academy 2:35.11 Emily Rozga, 11, Santa Rosa 2:35.71 Emily Goldfield, 10, Montgomery --------------------------------------------------------------- 1600 5:17.91 Nicole Lane, 11, El Molino 5:18.58 Lauren Krause, 10, Maria Carrillo 5:23.43 Katy Lee, 10, Sonoma Academy 5:26.33 Amber Piersol, 11, Windsor 5:27.20 Victoria Tomaszewski, 9, Windsor 5:30.24 Chloe Hall, Casa Grande --------------------------------------------------------------- 3200 11:43.97 Victoria Tomaszewski, 9, Windsor 11:54.88 Kelly Brooks, 12, Santa Rosa 12:11.22 Chloe Hall, Casa Grande 12:29.75 Amber Piersol, 11, Windsor 12:43.13 Hannah Haley, 9, Windsor 12:46.85 Melissa Hansen, 11,Rancho Cotate --------------------------------------------------------------- 100HH 18.11 Tori Bruno, 12, Santa Rosa 18.19 Erin Netherda, 11, Maria Carrillo 18.51 Barbara Moretto, 11, Santa Rosa 18.65 Katherine Wicht, 10, Maria Carrillo 18.67 Raya Llopis, 11, Santa Rosa 18.79 Brittney Kozenko, 9, Santa Rosa --------------------------------------------------------------- 300LH 48.27 Kyra Johnson, 11, Piner 51.49 Robin Yess, Lowell 51.90 Brittney Kozenko, 9, Santa Rosa 51.90 Juliette Alliaume, Sacred Heart 51.91 Barbara Moretto, Santa Rosa 52.53 Cecilia Fang, Lowell --------------------------------------------------------------- 4 x 100m Relay 52.12 Sacred Heart 52.30 Montgomery 52.51 Santa Rosa (Tatiana Guberman 10, Sakile Wuhlbrecht 10, Darci Whyte 9, Sadia Ibrahim 10) 52.52 Maria Carrillo 53.36 Rancho Cotate 54.59 Windsor --------------------------------------------------------------- 4 x 400M Relay 4:22.85 Lowell 4:23.66 Santa Rosa (Joanne Howard 12, Emily Rozga 11, Tatiana Guberman 10, Sadia Ibrahim 10) 4:35.04 Casa Grande 4:45.86 Lowell 4:51.44 Sacred Heart ---------------------------------------------------------------

Boys Field Events

High Jump 6-0 Alex Roberts, Cardinal Newman 5-10 Ricky Garcia, 11, Rancho Cotate 5-10 Nick DeSoto, 11, Rancho Cotate 5-10 Joey Jeppesen, 11, Rancho Cotate 5-10 Brycen Poarch, 10, Casa Grande 5-8 Joe Delrossi, 12, Maria Carrillo --------------------------------------------------------------- Pole Vault 12-0 Adam Armstrong, 12, Santa Rosa Christian 10-6 Isaac VanDerSluis, Santa Rosa Christian 9-6 Patrick Cunningham, 11, Santa Rosa 9-0 Andy Kotval, Windsor 9-0 Alex McGillivary, 9, Santa Rosa 9-0 Paul Halton, 9, Santa Rosa --------------------------------------------------------------- Long Jump 19-11 Tariq Burton, 10, Rancho Cotate 19-10 Brycen Poarch, 10, Casa Grande 19-6 DJ MayoGorl, Cardinal Newman 19-5 Kameron Richardson, Windsor 19-1 Tino Miles, Sacred Heart 19-0 Javonie Oden, 12, Casa Grande --------------------------------------------------------------- Triple Jump 41-9 Jemal Williams, 12, Sonoma Academy 41-8 Brycen Poarch, 10, Casa Grande 40-2 Kyie Chruch, Sacred Heart 39-9 Chris Mello, Petaluma 39-9 Javonie Oden, 12, Casa Grande 38-9 Joe Delrossi, 12, Maria Carrillo --------------------------------------------------------------- Shot Put 49-6 Travis Baker, 12, Santa Rosa 47-0 Mariano Malvino, 12, Montgomery 45-5 Roman Jennings, 11, Petaluma 45-2 Kevin Cavalin, 12, Cardinal Newman 44-5 Nick DeSoto, 11, Rancho Cotate 42-7 Aaron Vier, El Molino Travis Baker Travis Baker 2010 --------------------------------------------------------------- Discus 141-8 Nick DeSoto, 11, Rancho Cotate 140-1 Mariano Malvino, 12, Montgomery 133-11 Chris Durand, 12, Maria Carrillo 122-7 Sami Kassis, Casa Grande 120-7 Jake Sweeting, 12, Maria Carrillo 119-10 Jonathan Durand, Maria Carrillo

Girls Field Events

High Jump 5-4 Courtney Tuck, 10, Petaluma 5-2 Luisa McInnis, 12, Montgomery 5-0 McKennan Bertsch, 12, Santa Rosa 5-0 Devon Brook, 11, Windsor 5-0 Darci Whyte, 9, Santa Rosa 5-0 Morgan Bertsch, 9, Santa Rosa --------------------------------------------------------------- Pole Vault 11-7 Danielle Steffen, 11, Petaluma, 3rd All-Time, 2nd Junior All-Time, School Record 10-3 Siobhan Anderson, 11, Maria Carrillo , 12th All-Time, 8th Junior All-Time 9-0 Rebecca McGillivary, 12, Santa Rosa 9-0 Brenna Thomas, 12, Analy 7-0 Gemma Waaland, 11, Santa Rosa 7-0 Lexi Schultz, Rancho Cotate Danielle Steffen More vaulting photos --------------------------------------------------------------- Long Jump 15-10 Laurel Shepperd, 10, Maria Carrillo 15-3 Kathenne Gao, Lowell 14-5 Hannah Everidge, 12, Sonoma 14-3 Devon Brook, 11, Windsor 14-3 April Hoffman, 11, Rancho Cotate 14-2 Natalie Wolfe, Maria Carrillo Laurel Shepperd Laurel Shepperd 2010 --------------------------------------------------------------- Triple Jump 33-4 Danielle Steffen, 11, Petaluma 33-4 Katherine Gao, Lowell 32-5 Holly Cramer, 12, Rancho Cotate 31-10 Tori Bruno, 12, Santa Rosa 31-2 Hannah Everidge, 12, Sonoma 30-9 Savannah Turley, Sonoma Academy --------------------------------------------------------------- Shot Put 38-2 Melanie Speech, Lowell 35-2 Elaine Weaver, 12, Casa Grande 32-1 Tyhana Cooper, Sacred Heart 31-6 Emily Chapman, Ursuline 31-0 Kathleen Durand, 10, Maria Carrillo 31-0 Isobel Moeller, 11, Ursuline Elaine Weaver Elaine Weaver 2010 --------------------------------------------------------------- Discus 120-9 Kathleen Durand, 10, Maria Carrillo, =21st All-Time, 3rd Sophomore All-Time 100-1 Georgi Ryan, 10, Santa Rosa 98-7 Holly Cramer, 12, Rancho Cotate 96-0 Elaine Weaver, 12, Casa Grande 91-6 Marisa Troppy, 11, Santa Rosa 90-0 Ida Seira, Montgomery Kathleen Durand 2010

More Photos by Michael Lucid

Even more photos

Past years Big Cat Results

2010 Big Cat Results
2009 Big Cat Results
2008 Big Cat Results
2007 Big Cat Results
2006 Big Cat Results
2005 Big Cat Results
2004 Big Cat Results
2003 Big Cat Results
2002 Big Cat Results