Evolution of Redwood Empire

All-Time Track & Field Prep Best

 
Boys 
 
* - Also State Best.  
s - straightaway race.  
 
100 yds 
 
9.9       Delbert Butler    Santa Rosa  1934  
9.9       Ben Scribner      Sonoma      1936  
9.7       Bob (Butch) Paris Calistoga   1949  
9.6       Mel Gray          Montgomery  1966  
9.4*      Mel Gray          Montgomery  1967 = to 10.54 100 meters  
 
100 m   
 
10.6      James Burrell     Piner       1976  
10.69     James Burrell     Piner       1977  

----------------------------------------------------------------------
  
220 yds  
 
22.6s*    Bill Hagans       Ukiah       1901  
21.7s     Delbert Butler    Santa Rosa  1934  
21.9s     Joe Salz          Santa Rosa  1940  
21.7s     Dave Barnes       Kelseyville 1957  
21.1      Mel Gray          Montgomery  1966  
20.7*     Mel Gray          Montgomery  1967  = to 20.82 200 meters  
 
----------------------------------------------------------------------
  
440 yds  
 
49.7      Jim Peterson      Santa Rosa  1962  
49.7      Charles Keturakat Santa Rosa  1968  
47.9      Joe DeDora        Santa Rosa  1970    
47.3      Joe DeDora        Santa Rosa  1971  = to 47.17 400 meters  
 
400 meters  
 
46.89     Corey Nelson      Rancho Cotate 1995  
 
----------------------------------------------------------------------
  
880 yds  
 
2:06.2*   Finnie            Ukiah       1897  
1:53.8    Jerry Siebert     Willits     1956, 2nd fastest time in California history
1:49.7    Dan Aldridge      Petaluma    1975  = to 1:49.21 800 meters  
 
----------------------------------------------------------------------
  
Mile  
 
4:28.0*   Larry Chapman     Santa Rosa  1914  
4:26.8    Bob Waldon        Montgomery  1966  
4:23.3    Stan Maxfield     El Molino   1967   
4:20.2    Butch Alexander   Sonoma      1971    
4:18.1    Jon Sisler        Petaluma    1974  
4:16.7    Dan Aldridge      Petaluma    1975  
4:15.0    Dave Royal        Petaluma    1979  = to 4:13.66 1600 meters  

1600 meters

4:10.84+  J.K. Withers      C. Newman   2004
4:09.91   Mike Perez	    Lower Lake	2006

----------------------------------------------------------------------
  
Two Mile  
 
9:18.6    Mike Stone        Lower Lake  1965  
9:15.5    Bob Waldon        Montgomery  1966 
9:14.8    Jon Sisler        Petaluma	1974, originally reported as 9:10.0
9:14.0    Armand Moerno     Piner	1978  = to 9:10.93 3200 meters,   
 
3200 meters

9:01.32   Sterling Lockert  Petaluma	2009
8:59.89	  Reesey Byers 	    Santa Rosa	2010
8:55.43   Luis Luna	    Piner 	2011, VIDEO of race

----------------------------------------------------------------------
  
120 yd High Hurdles  
 
16.2*     Robert Thomas     Ukiah       1899  
14.6           Sweet        Sonoma      1956  
14.3      Gary Faysash      Montgomery  1965  
14.3      Jerry Johnson     Santa Rosa  1967  
14.0      Kraig Fisher      El Molino   1968 = to 14.28 110m HH 
 
110 meter High Hurdles  
 
13.7      Michael Sturgeon  Elsie Allen 1997
FAT best 14.06 Chucky Ryan, Elsie Allen 1998  
 
----------------------------------------------------------------------
  
300 meter Intermediate Hurdles  
 
39.0      John Gash         Santa Rosa  1984  
38.9      Mike Koellsted    Calistoga   1985 = to 39.14 FAT  
38.89     Chris Barnsdale   Montgomery  1995  
38.02     Chris Barnsdale   Montgomery  1996  
 
----------------------------------------------------------------------
  
440 yd Relay  
 
43.9      Montgomery      1965   
43.2      Montgomery      1966    
42.6      Montgomery      1967     
42.6      Cardinal Newman 1971  = to 42.50 400m Relay    
  
----------------------------------------------------------------------
  
Mile Relay   
 
3:24.3    Montgomery      1969  
3:17.6    Santa Rosa      1970  = to 3:16.60 1600m Relay  
 
----------------------------------------------------------------------
  
High Jump  
 
6-1*      Arthur Henley     Ukiah       1898  
6-5      Clem Houg         Healdsburg  1963  
6-6       Tom Buzzard       Montgomery  1972  
6-8      Tom Buzzard       Montgomery  1973  
6-10     Dave Swanson      Analy       1982  
7-0       Gabe Manville     Santa Rosa  1989  
7-0      Pat Leonard       Piner       1995  
 
----------------------------------------------------------------------
  
Pole Vault   
 
10-7*    Arthur Henley     Ukiah       1900  
11-6      Eric Richardson   Ukiah	1918
12-2      Eric Richardson   Ukiah	1920
12-9      Kanemi Ono        Analy	1937
12-9      Bob Foster        Analy	1951
13-2     Dick Oliver       Montgomery  1964  
13-7     Mike McGuire      Analy       1965  
13-7     Rick Garrison     El Molino   1970  
13-9     Steve Lawry       Montgomery  1974  
14-11    Tim McDonald      St.Helena   1976   
15-6      John Gash         Santa Rosa  1984  
15-9      Rene Loraine      Petaluma    1995  
 
----------------------------------------------------------------------
  
Long Jump  
 
22-0*     Arthur Henley     Ukiah       1899  
22-3*    Arthur Henley     Ukiah       1900  
23-10     Frank Freeman     Sonoma      1939  
24-0     Mel Gray          Montgomery  1965  
24-3     Mel Gray          Montgomery  1966  
25-7w    Mel Gray          Montgomery  1967, also 24-11  
 
----------------------------------------------------------------------
  
Triple Jump  
 
47-4     Jim Brown         Santa Rosa  1971  
47-11     Marvin Colter     Piner       1977   
48-7      Marvin Colter     Piner       1978     
48-7     Rob McCorkel      Petaluma    1981   
 
----------------------------------------------------------------------
  
Shot  Put 
 
47-1*     Partin            Ukiah       1900  
49-6*     Ralph Rose        Healdsburg  1902  
52-8 2/5* Ralph Rose        Healdsburg  1903  
54-4     Ben Steele        Santa Rosa  1940  
57-2      Bill Hook         Ukiah       1958  
58-8     Dan Hook          Ukiah       1966  
59-10     John Balletto     Analy       1977  
60-7     Dennis DeSoto     Santa Rosa  1980  
63-10    Dennis DeSoto     Santa Rosa  1981  
 
----------------------------------------------------------------------
  
Discus 
 
166-8     Bill Hook         Ukiah       1958, 16th best in Nation for 1958 
168-2     Ken Good          Petaluma    1962   
169-0     Mike Grace        Santa Rosa  1965   
169-7     Brian Smith       St. Helena  1971  
173-1     Jeff Faulk        Montgomery  1973  
173-1     Dave Troppy       Santa Rosa  1979   
180-4     Chris Day         Montgomery  1980  
181-6    Chris Day         Montgomery  1981    
 

Compiled by Jim Crowhurst