Girls State Bests

Redwood Empire  
State Meet, by event thru 2010
Girls Placing in Top 8 by Event, or Empire best  
 
100m    
9th	Sharon Polley, El Molino  	12.42 		1987  
 
200m  
a=8th	Tamika Brown, Fort Bragg  	24.88, trials	1993  
 
400m    
7th	Rose Criss, Analy  		56.94 		1997  
8th	Wendi Simmons, Santa Rosa  	57.15, trials 	1986  
 
800m    
4th	Kerri Woolheater, Casa Grande  	2:12.59 	1992        
5th	Kerri Woolheater, Casa Grande  	2:13.16 	1991  
5th	Pamela Richardson, Montgomery  	2:13.68 	1995  
6th	Laurie Hollingworth, Piner  	2:15.20 	1980  
6th	Dirkje Dunham, Analy  		2:13.58 	1998  
 
1600m   
1st	Julia Stamps, Santa Rosa  	4:44.78		1997  
1st	Sara Bei, Montgomery  		4:49.21 	1998  
1st	Jenny Aldridge, Maria Carrillo	4:49.63 	2000 
2nd	Sara Bei, Montgomery  		4:46.71 	1999  
2nd	Sara Bei, Montgomery  		4:49.98 	2000  
2nd 	Sara Bei, Montgomery  		4:47.96 	2001 
2nd	Jenny Aldridge, Maria Carrillo	4:55.94 	2002
2nd 	Jacque Taylor, Casa Grande 	4:49.63		2008
4th 	Jacque Taylor, Casa Grande 	4:50.70		2009
5th	Laurie Hollingworth, Piner  	4:54.27 	1981 
5th 	Jacque Taylor, Casa Grande 	4:56.41		2010 
7th	Laurie Hollingworth, Piner  	4:55.65 	1982  
 
3200m   
1st	Julia Stamps, Rincon Valley JH  10:26.51 	1994  
1st	Julia Stamps, Santa Rosa  	10:15.27 	1995 
1st	Julia Stamps, Santa Rosa  	10:15.17 	1997  
1st	Sara Bei, Montgomery  		10:31.06 	1998  
1st	Sara Bei, Montgomery  		10:11.11	2001
2nd	Julia Stamps, Santa Rosa  	10:15.13 	1996 
2nd	Sara Bei, Montgomery  		10:31.67 	1999  
2nd	Sara Bei, Montgomery  		10:34.84 	2000  
3rd	Trina Cox, Santa Rosa  		10:33.75 	1998  
3rd	Shelby Leland, Ukiah   		10:38.09 	2003
4th	Sherri Minkler, Analy  		10:37.78 	1985  
4th	Trina Cox, Santa Rosa  		10:30.82 	1997  
4th	Phyliss Blanchard, Rancho C.	10:41.83	2003
4th 	Jacque Taylor, Casa Grande 	10:34.39	2007
5th	Shelby Leland, Ukiah   		10:44.68 	2002
6th	Shelby Leland, Ukiah 		10:48.69 	2004
7th	Amber Trotter, Ukiah   		10:50.22 	2000 
8th	Trina Cox, Santa Rosa  		11:03.00 	1996 
 
100m HH 
6th	Sharon Polley, El Molino  	14.55 LH 	1988  
8th	Katie Schukle, Santa Rosa  	14.81  		1996  
 
300m LH 
4th	Katie Schukle, Santa Rosa  	43.40 		1996  
5th	Wendi Simmons, Santa Rosa  	43.55 		1986  
7th	Wendi Simmons, Santa Rosa  	43.27 		1987 
7th	Kyra Johnson, Piner		43.32 		2011
8th	Katie Schukle, Santa Rosa  	44.88 		1995  
 
400m Relay 
DNQ 	Montgomery  			50.67, trials 	1991
 
1600m Relay
DNQ 	Santa Rosa  			4:00.2, trials	1991
17th 	Maria Carrillo 			4:00.51		2000
 
High Jump
2nd	Mindi Wiley, Sonoma		5-10		2003
4th	Mindi Wiley, Sonoma		5-8		2005
8th 	Mindi Wiley, Sonoma 		5-5		2004
Tie 8th	Deanne Neff, Montgomery  	5-6 		1978  

Pole Vault
Tie 7th	Michelle Stone, Ursuline	11-10		2009
8th	Amy Bei, Montgomery  		10-10 		1998  

Long Jump
2nd	Amey Mitchell, Rancho Cotate  	19-3 		1990  
5th	Amey Mitchell, Rancho Cotate  	18-5 		1989  
 
Triple Jump
13th 	Suzie Green, Upper Lake  	36-7 		1989  
13th 	Beth Fernlund, Maria Carrillo 	36-11 		2000

Shot Put
5th 	Melissa Van Paris, Sonoma 	43-9		2004
7th	Renee James, Casa Grande  	37-9 		1986  
7th	Faith Matranga, Healdsburg  	41-11 		1998  
7th	Jean Lightfoot, Maria Carrillo	42-9		2006
 
Discus 
13th	Tia DeSoto, Montgomery 		125-8 		1999  
13th	Faith Matranga, Healdsburg  	123-2 		1998  
13th	Tia DeSoto, Montgomery  	123-2 		1998  
 
DNQ - Did not qualifiy for finals  
a - Place is from trials, finals postponed a week because of
weather and Brown was unable to attend. 
 

compiled by Jim Crowhurst