VIKING OPENER INVITATIONAL

TEAMS

Team time is from five fastest members combined from differnt divisions, updated thru 2009

BOYS				Notes
				Season ending places			Sub 10:16 runners

51:27	2011 Piner							Luis Luna 9:46, Jamie Siva 10:13
51:53 	1999 Eureka		Div. II 1st State, 1st NCS		Lyle 9:59, Morey 10:12
52:42 	1999 Redwood		?
53:02	2008 Santa Rosa		Div. II 19th State, 1st NBL		Rory McLeod 10:00, Reesey Byers 10:14
53:19 	1998 Eureka		Div. II 11th State, 2nd NCS
53:19 	2010 Piner		Div. III 15th State, 4th NCS, 1st NBL	Luna 9:58
53:22 	1992 Montgomery		Div. II 8th State, 1st NCS, 1st NBL
53:28 	1991 Montgomery		Div. II 3rd NCS, 1st NBL
53:46 	2000 Montgomery		Div. II 12th State, 4th NCS, 1st NBL
53:48 	2009 Eureka
53:48	2011 Maria Carrillo
	(11)

53:51 	2002 Montgomery		Div. I  15th State, 2nd NCS, 1st NBL
53:52 	1992 Santa Rosa		Div. II 4th NCS, 2nd NBL
53:56	2007 Castro Valley
53:58	2011 Santa Rosa
54:01 	2009 Maria Carrillo	1st NBL	
54:02 	1988 Santa Rosa		Div. I 14th State, 1st NCS, 1st NBL
54:03	2007 Liberty
54:04 	2001 Ukiah		Div. II 10th State, 2nd NCS, 2nd NBL	Chadd 10:15
54:05 	1987 Montgomery		Div. I 3rd NCS, 1st NBL			Contos 10:14
54:05 	1999 Montgomery		Div. I 5th NCS, 1st NBL
54:05 	2009 Santa Rosa		Div. II 2nd NCS				Byers 9:58
54:09 	1993 Montgomery		Div. 1 11th State, 1st NCS, 1st NBL
54:11 	1993 Santa Rosa		Div. 1 2nd NCS, 2nd NBL
54:11 	2009 Piner		2nd NBL
54:13 	1997 Watsonville
	(26)


GIRLS				Notes
				Season ending places			Sub 12:00 runners

61:24 	2002 Montgomery		Div. II 3rd State, 2nd NCS, 1st NBL	Conley 11:56
62:21	2008 Castro Valley	Div. I 17th State, 1st NCS
62:26	1996 Santa Rosa		Div. 1 10th State, 1st NCS, 1st NBL	Stamps 10:40, Cox 11:53
62:42 	2009 Casa Grande	Div. II 11th State, 2nd NCS, 1st SCL	Taylor 11:09
62:45 	2001 Maria Carrillo	Div. II 5th State, 2nd NCS, 1st NBL,
62:53 	2001 Montgomery		Div. II 3rd State, 1st NCS, 2nd NBL	Conley 11:56
62:55 	1998 Montgomery		Div. III 9th State, 1st NCS, 2nd NBL	Bei 11:05
62:59	2007 Maria Carrillo	Div  III 4th State, 2nd NCS, 1st NBL
63:04	2003 Maria Carrillo	Div. II 15th State, 3rd NCS, 1st NBL
63:08	2002 Maria Carrillo	Div. II 15th State, 3rd NCS, 2nd NBL	Robinson 11:57
	(10)

63:14 	1998 Santa Rosa		Div. I 9th State, 1st NCS, 1st NBL	Cox 11:32
63:18	2007 Casa Grande	Div. II 3rd NCS, 1st SCL		Taylor 11:15
63:32 	1997 Santa Rosa		Div. I 7th State, 2nd NCS, 1st NBL	Cox 11:25
63:36	2008 Casa Grande	Div. II 14th State, 1st SCL		Taylor 11:17
63:42 	2000 Montgomery		Div. II 1st State, 1st NCS, 1st NBL	Bei didnít run
63:45	2007 Castro Valley
63:46	2010 Maria Carrillo	2nd NBL
64:01	2011 Maria Carrillo
64:05 	1991 Santa Rosa		Div. 1 6th State, 1st NCS, 1st NBL	Horn 11:49
64:05 	2000 Maria Carrillo	Div. III 8th State, 2nd NCS, 2nd NBL	Aldridge 11:32
	(20)

64:06	2007 Santa Rosa
64:07	2008 Montgomery		2nd NBL
64:35 	2009 Montgomery		2nd NBL					Nacouzi 11:22
64:56 	2009 Maria Carrillo	Div. II 15th State, 1st NCS, 1st NBL
65:19 	2001 Ukiah		Div. I 16th State, 1st NCS, 3rd NBL	Leland 11:50, Trotter didnít run
65:39	2003 Montgomery		2nd NBL					Conley 11:51
65:42	2010 Santa Rosa		1st NBL
65:51	2010 Casa Grande	2nd SCL
65:52	2002 Ukiah		Div. I 3rd NCS, 3rd NBL			Leland 11:47
66:02	2011 Tamalpais
66:03 	1990 Santa Rosa		Div. 1 8th State, 1st NCS, 1st NBL	Horn 11:54
66:04	2002 Alameda		Div. I 5th NCS, 1st ACCAL
66:19	2011 Castro Valley
66:24 	2006 Santa Rosa		
66:29	2002 Del Oro
66:33	2007 Montgomery		2nd NBL
66:35 	2006 Castro Valley
66:36 	1992 Ursuline		Div. IV 7th State, 1st NCS, 1st NBL
66:39 	1991 Ursuline		Div. IV 6th State, 1st NCS, 2nd NBL
	(39)

compiled by Jim Crowhurst with assistance from Adam Hall